Szukaj w działach:

Wózki wahadłowe shuttle INTELIS PTS z napędami Lenze

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


System typu shuttle INTELIS PTS firmy Savoye został opracowany specjalnie do zastosowań typu "towar do osoby" i jest obecnie jednym z najszybszych dostępnych rozwiązań do automatycznego składowania kontenerów, skrzyń i pudeł w magazynach wysokiego składowania. Wymagana do tego technologia napędowa została opracowana w ścisłej współpracy z firmą Lenze. INTELIS PTS został skonstruowany z myślą o szybszym połączeniu produktu z osobą, dzięki czemu kompletacja zamówień staje się łatwiejsza i bardziej wydajna, zwłaszcza w sektorze e-commerce.


„Dzięki naszemu systemowi pracownicy logistyki nie muszą już pokonywać dużych odległości w wąskich korytarzach, aby wybrać towary do zamówienia" - mówi Nicolas Guillot, kierownik ds. produktów i marketingu w firmie Savoye, podsumowując zalety systemu INTELIS PTS.


Wózki opracowane przez francuskiego specjalistę ds. logistyki poruszają się z prędkością 3 metrów na sekundę po szynach w korytarzach między regałami, po jednym wózku na każdym poziomie. Sama prędkość nie ujawnia jednak pełnego potencjału tego rodzaju kompletnego systemu do kompletacji zamówień.


„Kształt ramp przyspieszania i zwalniania był jednym z najtrudniejszych zagadnień podczas projektowania" - wyjaśnia Nicolas Guillot.


Przyspieszanie, a następnie hamowanie we właściwej pozycji musi być wykonane na tyle starannie, aby ładunek mógł być bezpiecznie transportowany. Nadmierne przyspieszanie lub zwalnianie może spowodować przewrócenie się towaru, a nawet jego wypadnięcie z transportera. Z drugiej strony, jeśli prędkość jest zbyt mała, wpływa to negatywnie na wydajność - to trudna do opanowania równowaga. We współpracy z firmą Lenze firma Savoye tak skutecznie poradziła sobie z tym problemem, że francuski producent INTELIS PTS może się obecnie poszczycić najszybszym systemem na rynku. W korytarzu regałowym z 22 poziomami magazynowymi możliwe jest wykonanie do 1100 cykli magazynowych na godzinę. Według kierownika ds. produktu i marketingu obecny poziom osiągany przez konkurencję wynosi od 500 do 700 cykli.

Sercem opracowanego i dostosowanego przez firmę Lenze rozwiązania w zakresie napędów i automatyzacji jest Lenze Controller c300. Komunikuje się on bez przewodów z nadrzędnymi komputerami logistycznymi i otrzymuje zlecenia kompletacji w postaci informacji o celu lub pozycji w magazynie. Wymagane dane dotyczące ruchu są obliczane autonomicznie przez sterownik Lenze w oparciu o pozycję wózka wahadłowego.

systemy napędowe Lenze w wózkach wahadłowych shuttle INTELIS PTSModułowe rozwiązanie napędowe dostosowane do potrzeb klienta

Do sterowania ruchem tej trzeciej generacji wózków wahadłowych zastosowano dwie przetwornice częstotliwości Lenze 8400 TopLine. W wersji jednofazowej 230 V każde z urządzeń do poruszania wózka wahadłowego i uruchamiania urządzeń chwytających ma moc 0,55 kW. Falownik dla ruchu horyzontalnego steruje motoreduktorem składającym się z silnika asynchronicznego serii MF (120 Hz) i przekładni stożkowej serii g500. Drugi falownik steruje chwytakiem za pomocą napędu do precyzyjnego pozycjonowania, wykorzystującego synchroniczny serwomotor typu MCS z przekładnią planetarną g700. Oba te kompletne rozwiązania napędowe są zintegrowane z wózkiem wahadłowym. Zasilanie jest dostarczane autonomicznie i bezprzewodowo do tego ostatniego za pomocą styku ślizgowego na szynie prostej. Firma Savoye ułatwia swoim klientom elastyczną rozbudowę istniejących systemów oraz stosunkowo łatwą modernizację starszych systemów.


„Wózki wahadłowe opuszczają naszą fabrykę w Ladoix-Serrigny gotowe do użycia i to dopiero po trzygodzinnym nieprzerwanym testowaniu" - wyjaśnia Nicolas Guillot, dodając: „Nasi klienci otrzymują kompletne rozwiązanie w zakresie obsługi materiałów i logistyki".


Rozwiązania te pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie istniejących przestrzeni logistycznych, a w szczególności na wykorzystanie ich wysokości. Regały są zwykle ograniczone do wysokości dwóch metrów, gdy produkty są pobierane i przenoszone ręcznie, w przeciwnym razie pracownicy nie byliby w stanie dosięgnąć produktów. Wózek wahadłowy, wraz z dwustronną platformą podnoszącą opracowaną przez firmę Savoye, pozwala na wykorzystanie dodatkowej wysokości. 

Wózki wahadłowe shuttle INTELIS PTS z systemami napędowymi Lenze

 


„Możemy w pełni wykorzystać przestrzeń w budynku", - mówi Nicolas Guillot, zauważając, że w małym magazynie części można zmieścić średnio 35 poziomów.


Płaska konstrukcja wózka wahadłowego oznacza, że półkę o wysokości jednego metra można podzielić na trzy poziomy. Dzięki temu można budować regały magazynowe o mniejszym rozmiarze siatki.

Wózek wahadłowy na trasie międzynarodowej

Najlepsza wydajność napędu w istniejącym zastosowaniu: to wymaganie doprowadziło do powstania systemu shuttle, który wprowadzi Savoye na szybką ścieżkę rozwoju - i to nie tylko w Europie. Firma ma na oku rozwijające się rynki logistyczne w Chinach i USA. Wysoka przepustowość wózków wahadłowych INTELIS PTS otwiera drogę do jeszcze większego skrócenia czasu między momentem złożenia zamówienia, a momentem dostawy, co pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w magazynach pośrednich. Skróceniu ulega również czas potrzebny na składowanie i pobieranie, co pozwala na priorytetowe traktowanie dostaw ekspresowych. Szybsze czasy reakcji stanowią również podstawę dla nowych usług, w których logistyka wewnętrzna jest tak sprawna, że nawet dostawy ekspresowe mogą być oferowane jako oddzielna usługa (premium).


Autor: François Houziaux, Lenze Sales France
Źródło: Lenze

Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 b
40-203 Katowice
+48 32 203 97 73
POWIĄZANE
Centrum logistyczne GRASS z magazynem wysokiego składowania od KARDEX Jako generalny wykonawca, działając na zlecenie spółki GRASS GmbH, firma Kardex Ml...
Czujniki serii Leuze 36 do wymagających zastosowań Nowe czujniki z serii 36 firmy Leuze wykrywają obiekty nawet przy bardzo dużym zakresie r...
Wnioski i przesłanie Forum Inżynierów Przyszłości 2020 23 października 2020 roku odbyło się Forum Inżynierów Przyszłości, w czasie kt&oac...
Branża targowa doczeka się odmrożenia W światowym Dniu Targów 2 czerwca rząd ogłosił decyzję o odmrożeniu branży targowe...
Specjaliści o przyszłości logistyki Konferencja Specjalistów Logistyki organizowana przez Jartom Real Estate okazała s...
Rozwiązanie do automatycznego pipetowania W związku z ciągłym mutowaniem wirusa Covid-19 ważne jest, by wszelkie próbki były...
Partnerzy