Szukaj w działach:

Roboty spawalnicze - przegląd rynku 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Procesem gdzie roboty przemysłowe sprawdzają się bardzo dobrze jest spawanie przemysłowe, zastępują one człowieka podczas pracy w niebezpiecznych warunkach lub środowisku szkodliwym dla jego zdrowia.


Spawanie polega na łączeniu materiałów przez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia z dodaniem lub bez dodania spoiwa. Źródłem ciepła jest zwykle łuk spawalniczy tworzony przez prąd generowany przez spawalnicze źródło prądu. Stopione spoiwo łącznie ze stopionymi brzegami części łączonych, czyli materiałem rodzimym, tworzy po ostygnięciu spoinę. Najpopularniejsze metody spawania to MIG/MAG, TIG i MMA, występują także metody spawania takie jak spawanie laserowe, plazmowe, łukiem krytym, ultradźwiękowe oraz zgrzewanie punktowe i tarciowe.

Wykorzystanie robotów przemysłowych do procesów spawalniczych w produkcji pozwala ograniczyć kontakt człowieka ze szkodliwymi i niebezpiecznymi procesami, dodatkowo dzięki robotyzacji i automatyzacji procesów można zoptymalizować i ujednolicić produkcję oraz ograniczyć koszty produkcji i przestojów. 

Wdrożenie robotów spawalniczych jest opłacalne w produkcji seryjnej, gdzie instaluje się linie produkcyjne, które pozwalają na robotyzację całego procesu spawania. Istnieje również możliwość zainstalowania pojedynczego stanowiska do zrobotyzowanego spawania (celi spawającej), które sprawdzają się w mniejszych zakładach.

Na rynku znajdziemy wielu producentów oraz dystrybutorów robotów spawalniczych, zrobotyzowanych systemów spawalniczych, jak i cel spawalniczych, poniżej prezentujemy przegląd dostępnych rozwiązań.


Roboty spawające ABB

abb_IRB1600ID_3


ABB posiada bogatą ofertę aplikacji spawalniczych m.in. roboty typu ID (ze zintegrowanym okablowaniem procesowym), pakiety funkcyjne oraz gotowe rozwiązania spawalnicze. Stale podnoszone wymagania w stosunku do produkowanych detali sprawiają, że integratorzy i klienci końcowi sięgają po dodatkowe opcje (zarówno hardware jak i software), które ułatwią ich przygotowanie np. WeldGuide IV czy Smartac. ABB TSC, czyli kompletna stacja obsługi palnika spawalniczego z funkcją BullsEye do weryfikacji i korekty TCP robota, umożliwia bez przestojów prowadzenie produkcji. Oprogramowanie RobotStudio z dodatkiem Arc Welding PowerPack usprawnia i znacznie przyspiesza programowanie stanowiska spawalniczego. Użycie programowania offline i łatwość tworzenia programów spawalniczych daje możliwość programowania bez zatrzymywania pracy stanowiska, nawet przy zmieniającej się produkcji. Wszystkie te opcje w połączeniu z oferowanymi przez ABB gotowymi pozycjonerami, torami jezdnymi, personalizowanymi rozwiązaniami IRB 800 czy systemami typu GANTRY są odpowiedzią na coraz większe potrzeby klientów. 

Dla aplikacji spawania łukowego ABB poleca: IRB 1660ID, IRB 2600ID (najchętniej kupowane do aplikacji spawalniczych) oraz IRB 1600; IRB 2600; IRB 4600 (ramiona „konwencjonalne”). W przypadku aplikacji spawania laserowego: IRB 2400, IRB 4400, IRB 6620, IRB 6700

Więcej na stronie: ABB 

Roboty spawalnicze FANUC


Roboty spawalnicze FANUC


Roboty serii Arc Mate firmy FANUC zostały stworzone na potrzeby spawania łukowego — przy ich projektowaniu wykorzystano wieloletnie doświadczenie w dziedzinie robotyki i spawalnictwa. Roboty oferują udźwig do 25 kg i maksymalny zasięg 3,1 m. Doskonale sprawdzają się w szerokim wachlarzu zastosowań związanych ze spawaniem łukowym, laserowym, hybrydowym, lutowaniem i cięciem.

Roboty spawalnicze marki FANUC zostały skonstruowane specjalnie z myślą o potrzebach branż, w których spawanie łukowe odgrywa szczególnie istotną rolę. W związku z tym odznaczają się szczupłą budową, przelotowym nadgarstkiem i możliwością prowadzenia okablowania wewnątrz ramienia, co umożliwia wykonywanie zadań wewnątrz detali lub w ciasnych przestrzeniach. Innym wyróżnikiem robotów serii Arc Mate są nadzwyczaj duże prędkości i przyspieszenia, gwarantujące precyzyjną i szybką pracę. Każdy model w serii został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu najwyższej jakości spawania, redukcji kosztów wytwarzania oraz poprawie bezpieczeństwa w miejscu pracy.
FANUC oferuje odbiorcom szereg modeli robotów spawalniczych: ARC Mate 50iD, ARC Mate 50iD/7L, ARC Mate 100iD, ARC Mate 100iD/12, ARC Mate 100iD/8L, ARC Mate 100iD/10L, ARC Mate 120iD/12L oraz M-710iC/12L. Każdy z nich jest dostępny z odpowiednimi narzędziami m.in. 1- i 2-osiowymi pozycjonerami o udźwigu sięgającym 1500 kg, co zwiększa uniwersalność robotów i pozwala osiągnąć oczekiwaną wydajność procesów produkcyjnych. Dedykowane oprogramowanie Arc Tool umożliwia łatwe programowanie i komunikację z typowymi źródłami zasilania.

Więcej na stronie: FANUC Polska
 

Zrobotyzowane celki ArcWorld od Yaskawa


ArcWorld_Yaskawa


Szybkie i precyzyjne sześcioosiowe roboty Yaskawa z serii MOTOMAN AR nie tylko zapewniają wysoką dokładność prowadzenia spoiny, ale także dzięki dobrze przemyślanej konstrukcji są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu. Ich konstruktorzy tak zaprojektowali ramiona robotów, aby – smukłe i lekko zakrzywione – były w stanie spawać w trudnodostępnych miejscach. 

Seria robotów MOTOMAN AR może dodatkowo zostać zabudowana w celi do spawania serii ArcWorld – nowej gamie kompletnych rozwiązań spawalniczych firmy Yaskawa. Tajemnicą ich sukcesu jest prosta konstrukcja, na którą składają się: robot serii AR, ręczny obrotnik dwustanowiskowy, zestaw sterowania oraz zestaw spawalniczy (Lorch, SKS, Fronius, Kempii, Esab, Migatronic). Zintegrowane w ramach jednej kompaktowej celi, umożliwiają spawanie szeregu małych, a także dużych nieporęcznych detali z zachowaniem wysokiej jakości typowej dla firmy Yaskawa. Przelotowa konstrukcja ramienia umożliwia poprowadzenie wszystkich przewodów wewnątrz jednostki, co zmniejsza zapotrzebowanie na miejsce, a jednocześnie stanowi dodatkową ochronę przed uszkodzeniami. Zalety celek : przenośne, proste w instalacji i obsłudze, małe gabaryty, oszczędność miejsca. 
Modele robotów: AR700, AR900, AR1440, AR1730, AR2010, AR3120

Wicej na stronie: Yaskawa PolskaRoboty spawalnicze Clooscloos_ZPM.


Cloos zajmuje się projektowaniem i budową zrobotyzowanych i zautomatyzowanych aplikacji spawalniczych. Firma dostarcza gotowe systemy spawalnicze, dopasowane do indywidualnych wymagań naszych odbiorców. Wszystkie główne elementy stanowiska, takie jak robot, obrotniki i manipulatory, sterowanie, sensory, palniki produkowane są przez firmę Cloos i są ze sobą w pełni zintegrowane.
Roboty serii QIROX®   mają bardzo dobre parametry związane z szybkością i dynamiką ruchu, a jednocześnie bardzo wysokie wskaźniki dokładności i powtarzalności poniżej 0.1 m. Parametry robotów pozwalają na optymalizację procesu i zapewnienie najwyższej powtarzalnej jakości spawu.
 
Dostępne modele: Robot - QIROX® QRC , Robot - QIROX® QRH, QIROX® - 7 oś

Więcej na stronie: CLOOS Polska


Precyzyjne roboty spawalnicze KUKA 


kuka_cybertech_arc_nano


Wydajne, wszechstronne, ekonomiczne, kompaktowe – modele robotów z klasy o niskim udźwigu i największej gęstości mocy doskonale radzą sobie w najtrudniejszych warunkach. KUKA KR CYBERTECH, KR CYBERTECH ARC, KR CYBERTECH ARC nano charakteryzują się wyjątkową precyzją w działaniu oraz najlepszą wydajnością, przy bardzo niskich kosztach podstawowych.

Roboty z serii KR CYBERTECH specjalizują się w zastosowaniach związanych z manipulowaniem, w tym spawaniem w osłonie gazów obojętnych. KR CYBERTECH ARC, KR CYBERTECH ARC nano to serie robotów przeznaczone do zastosowań torowych, takich jak spawanie w osłonie gazów ochronnych oraz nakładanie kleju i środka uszczelniającego.
Szczególnie warto tu wspomnieć o serii KR CYBERTECH ARC nano, którą cechuje wyjątkowa dokładność ruchu po torze i optymalna prędkość. Wartości przyspieszenia i nowa ergonomia, zapewniona dzięki niewielkiemu zasięgowi krawędzi kolizyjnych, powodują, że roboty idealnie nadają się do przemieszczeń torowych nawet głęboko we wnętrzu podzespołów. Są one wyposażone w 50-milimetrową kiść drążoną KUKA Hollow Wrist, która wpływa na redukcję ruchu osi podstawowej z wyjątkowo krótkimi czasami taktowania przy najwyższej precyzji ruchu.

Więcej na stronie: KUKA Polska


Roboty spawalnicze PANASONIC


Roboty spawalnicze PANASONIC


Firma TECHNIKA SPAWALNICZA jest integratorem zrobotyzowanych systemów spawalniczych wyposażonych w najnowszej generacji roboty spawalnicze PANASONIC. 

W zakresie spawania zrobotyzowanego system TAWERS umożliwia spawanie metodami MIG/MAG/TIG. Składa się on z robota i sterownika, w którym ten drugi jest jednocześnie zintegrowany ze źródłem prądu oraz podajnikiem drutu.  Sterownik umożliwia pełną kontrolę nad procesem spawania co powoduje osiągnięcie bardzo dobrej jakości wykonanych spoin. Jedną z najbardziej zaawansowanych odmian jest system TAWERS SUPER ACTIVE WIRE do spawania "niskoenergetycznego", który jest również dostępny do spawania aluminium i jego stopów z innowacyjną funkcją PULS STICH. .
Rewolucyjnym osiągnięciem systemu TAWERS - TIG jest SOFTWARE, który umożliwia wykorzystanie wcześniej opracowanego systemu zrobotyzowanego TAWERS - MAG . Zmiana metody z TIG na MAG lub MAG na TIG odbywa się poprzez komendy na panelu sterowniczym po uprzednim zamontowaniu odpowiedniej głowicy MAG lub TIG i co bardzo ważne z zastosowaniem tego samego podajnika drutu.
Dostępne modele: System TAWERS (TAWERS MAG, TAWERS AC MIG, TAWERS TIG, TAWERS Super Active Wire, TAWERS Super Active Aluminium z funkcją PULS STICH) Roboty będące w ofercie to: TS-800, TS-950, TM 1400,TM 1600, TM 1800, TM 2000 , TL 1800 , TL 2000, LS-1800, HH-020L, YS-080 oraz HS-220

Więcej na stronie: TECHNIKA SPAWALNICZA


Roboty spawające Kawasaki
Roboty spawające Kawasaki


W ofercie Kawasaki znajduje się dedykowana do zastosowań w spawaniu - seria RA oraz BA. Dobotzięki szerokim możliwościom komunikacyjnym, roboty współpracują ze źródłami spawalniczymi praktycznie wszystkich producentów. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu i dedykowanym funkcjom, mogą być używane przy różnych technikach spawalniczych (m.in. MIG/MAG, TIG, ColdArc, CMT). Robot Kawasaki serii BA pozwala realizować sprawnie większość procesów spawalniczych w przemyśle. Konstrukcja ramienia robota pozwala wykonać spawanie w ciasnych przestrzeniach lub spawanie bardzo skomplikowanych kształtów. Smukłe ramię, przelotowy nadgarstek (hollow wrist) oraz zintegrowane przewody poprowadzone wewnątrz ramienia robota sprawiają, że może spawać każdy kształt i położyć precyzyjnie każdą spoinę. 
Dostępne modele: Roboty Kawasaki (BA006L, BA006N, Stanowiska ASTOR Green Welding (Starter, Optimum, Premium) 


Więcej informacji na: ASTOR


Raporty Zrobotyzowany.pl: 


Źródło: FANUC, ABB, ASTOR, CLOOS, Technika Spawalnicza, KUKA, Yaskawa
Redaktor: MR

POWIĄZANE
ABB i Nobel Media ogłosiły międzynarodowe partnerstwo ABB i Nobel Media ogłosiły międzynarodowe partnerstwo, łączące dwie uznane organizacje za...
YASKAWA Polska Gazelą Biznesu 2020 Firma YASKAWA Polska znalazła się w gronie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm...
Smart Industry na ITM Industry Europe ITM Industry Europe to wiodące w Europie Środkowo-Wschodniej targi kompleksowo prezentując...
Warsaw Industry Week i Przemysł 4.0 Szeroko reprezentowaną branżą na II edycji targów Warsaw Industry Week była robotyka oraz ...
Zrobotyzowana Przemysłowa Wiosna na STOM-Robotics 2022 Cykl imprez organizowany pod wspólnym hasłem „Przemysłowa Wiosna STOM w Targa...
Wzorcowe stanowisko paletyzacyjne KUKA Podczas Spotkania Integratorów KUKA w Racławicach swoją inaugurację miała najnowsz...
Partnerzy