Szukaj w działach:
Wiedza

Roboty przemysłowe - rodzaje i zastosowanie

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 

Już od ponad pół wieku nie można sobie wyobrazić nowoczesnych zakładów przemysłowych bez robotów. Coraz większe wymagania stawiane przed przedsiębiorstwami i zakres obowiązków sprawiają, że maszyny te ciągle ewoluują oraz wykorzystuje się w coraz większym zakresie. Jak wygląda współczesna robotyka przemysłowa i w którym kierunku zmierza?


Jakie roboty przemysłowe są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych?

Aby stale rozwijać przedsiębiorstwo, realizować założenia Przemysłu 4.0 i móc konkurować z liderami na rynku nieustannie szuka się rozwiązań pozwalających na zwiększenie wydajności, uzyskanie odpowiedniej jakości i automatyzacji produkcji. Wszystko to przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa i kontroli kosztów. Na rozwój robotyzacji wpływa też brak odpowiednio wyszkolonej siły roboczej. Społeczeństwo starzeje się, rodzi się coraz mniej ludzi i zmniejsza się zainteresowanie szkołami zawodowymi. Dlatego roboty przemysłowe uczące się i niewymagające skomplikowanego programowania stanowią rozwiązanie wielu problemów. Nie powinno więc dziwić powstawanie nowych typów i modeli maszyn, a także coraz większe rozpowszechnienie ich w zakładach produkcyjnych. Bardzo często do realizacji zadań wykorzystywane są:

  • Roboty przegubowe - ich budowa przypomina ramę człowieka, dlatego nazywane są też ramieniowymi. Posiadają przeguby i mają 6 osi obrotu, dlatego mogą swobodnie wykonywać rozmaite ruchy w tym przenosić przedmioty od 1 kg do 2 ton (w zależności od modelu).
  • Roboty kartezjańskie - mogą poruszać się w 3 prostopadłych do siebie osiach, czyli przód-tył, lewo-prawo i góra-dół.
  • Roboty cylindryczne - posiadają ramię prostopadłe do podłoża poruszające się góra-dół. Pracują na przestrzeni, która jest podobna do wydrążonego cylindra.
  • Roboty sferyczne - tu też nazwa odnosi się do obszaru roboczego - ścięta z góry i dołu sfera. Ramię robota potrafi wychylać się w górę i dół.
  • Roboty SCARA - 2 przeguby wykonują ruch osi góra i dół. Wykorzystywane zwykle do operacji podnieś i postaw.
  • Roboty typu Delta - wykorzystywane do montażu sufitowego. Składają się z bazy i ramion trzymających platformę oraz chwytaka.
  • Roboty współpracujące - inaczej zwane cobotami (co-robot - collaborative robot), jak sama nazwa wskazuje moga współpracować bezpośrednio z człowiekiem.
  • Roboty mobilne - są inteligentnymi pojazdami, które zwiększają wydajność w logistyce magazynowej.

Podziały robotów mogą być rozmaite na przykład ze względu na zastosowanie, generację, inteligencji. Powyższy jest podstawowy i dotyczy ich budowy.

Do jakich zadań wykorzystuje się roboty przemysłowe?

Współcześnie roboty wykorzystywane są do zarówno do prostych, monotonnych, ale też niebezpiecznych dla człowieka, jak i coraz bardziej skomplikowanych prac wymagających szybkości oraz precyzji. Przede wszystkim stosuje się je więc do paletyzacji kartonów czy opakowań, załadunku i rozładunku, spawania i obróbki (szlifowania, wiercenia, frezowania itp.), a także malowania i lakierowania,  czy uszczelniania lub nakładania klejów. Co ciekawe coraz częściej opłacalne jest stosowanie robotów przemysłowych nie tylko do produkcji masowej, ale również jednostkowej. Co wskazuje na to, że będą stosowane na coraz większą skalę.


Znajdź firmę oferującą roboty przemysłowe na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-przemyslowe


Zdjęcie: Fotolia
Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl


POWIĄZANE
Znakowanie płytek PCB z wykorzystaniem stanowiska zrobotyzowanego Znakowanie małych elementów (np. płytek PCB, części silników i urządzeń elek...
Fabryka Roku 2018 - nagrody przyznane 5 grudnia br. w warszawskim hotelu Marriott przedstawiciele branży produkcyjnej w Polsce ...
Większa produktywność dzięki robotom Delta Firma B&R zintegrowała roboty Codian D2, D4 i D5 ze swoim systemem automatyzacji. W r...
Trendy z branży automotiv na TOP automotive 2023 W dniach 13-15 września 2023 r., w pięknych okolicach hotelu Binkowski w Kielcach odbyła ...
Wiedza od KUKA dla Integratorów i Partnerów Firma KUKA zaprasza do udziału w organizowanych przez siebie spotkaniach - zarówno...
Laboratorium Robotyki na Politechnice Rzeszowskiej Na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli zostało utworzone Laboratorium Ro...
Partnerzy