Czym są systemy RFID i do czego służą?

Nowoczesne i zautomatyzowane przedsiębiorstwa, w których następuje bardzo duży przepływ informacji, wykorzystują systemy RFID. Czym są i co się na nie składa? Jak i gdzie można z nich korzystać? W tym tekście odpowiemy na zadane powyżej pytania dotyczące systemów RFID.
RFID - definicja i elementy systemu
Skrót ten pochodzi od angielskich słów Radio-Frequency Identification i tłumaczy się go jako sposób identyfikacji za pomocą fal radiowych. System umożliwia odczytywanie i zapisywanie danych na odległość i to w sposób jednoczesny. Składa się na niego 5 podstawowych elementów:
- Czytnika RFID, spajającego całość i będącego jego „mózgiem”, który można odpowiednio zaprogramować np. na odczytywanie wyłącznie wybranych znaczników,
- Anteny RFID - mają za zadanie wysyłać i odbierać informacje,
- Tagów RFID - w chipie taga przechowywane są dane, które mogą być potem zdalnie odczytane. Umieszcza się je na obiektach podobnie jak kody kreskowe. Tagi mogą pomieścić jednak więcej informacji niż one, odczyt może odbyć się, nawet kiedy jest on schowany i można ich używać ich wielokrotnie,
- Okablowania - służy do połączenia czytnika i anteny. Za ich pomocą można wysyłać sygnał do anteny.
- Oprogramowania - umożliwia uzyskanie odpowiednich informacji i ich przetwarzanie.
System może być bardziej rozbudowany i składać się dodatkowo z czujników ruchu, drukarki RFID itp. Wszystko zależy, do czego i gdzie jest wykorzystywany. Trzeba jednak zawsze właściwie go skonfigurować i dostosować, tak aby odczyt był prawidłowy, nawet gdy tagi RFID są w ruchu.
Zastosowanie systemów RFID
Technologia RFID to obecnie standard, jeśli chodzi o identyfikację obiektów czy nawet osób, a także komunikację między nimi. Systemy te stosowane są w wielu rozmaitych branżach i procesach. Najpowszechniej wykorzystuje się je w przemyśle, produkcji, magazynowaniu i logistyce. Służą przede wszystkim do monitorowania linii produkcyjnej, co wpływa na kontrolę jakości, wykrywanie błędów produkcyjnych czy wad produktu. Procesy mogą odbywać się dzięki nim w zautomatyzowany sposób, być usprawnione i stać się efektywniejsze. Za pomocą systemów RFID łatwiej też identyfikować, sortować i śledzić maszyny, materiały lub narzędzia. Identyfikacja i zbieranie informacji odbywa się szybko, dokładnie oraz kompleksowo. Do tego w czasie rzeczywistym i bezkontaktowo. To wszystko sprawia, że RFID zastępuje tradycyjne kody kreskowe i prawdopodobnie w niedługim czasie wszystkie przedsiębiorstwa, którym znane jest pojęcie Przemysłu 4.0, będą korzystać wyłącznie z tej technologii.
Znajdź firmę oferującą systemy RFID na Zrobotyzowany.pl
-->https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja/systemy-wizyjne-i-rfid
Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Wszystko o uldze na robotyzację
- Roboty współpracujące – czym są? Zastosowanie, rodzaje, normy, cena
- Program Robogrant dla rozwoju branży meblarskiej
- IFR prezentuje World Robotics Report 2022
- Ulga na robotyzację przemysłową - to warto wiedzieć
- Przegląd targów branżowych 2023
- Targi Intec i Zuliefermesse już w marcu!
- Odbierz bezpłatne zaproszenie na STOM-ROBOTICS 2023!
- Nowy robot ABB typu Delta - najszybszy w swojej klasie udźwigu
- Ulga na robotyzację 2023 - zmiany przepisów
- Wesprzyj młodych robotyków z FaroTech
- Ruszają dotacje na innowacje i rozwój przedsiębiorstw
- Automatyzacja pozwala na zrównoważoną produkcję - RAPORT
- Sprzedaż i ceny robotów przemysłowych rosną
- Trendy w robotyce na 2023 rok
- ASTOR TOUR 2023 - Cyfryzacja i Robotyzacja
- Wszystko o STOM i STOM-ROBOTICS 2023





