Szukaj w działach:

Roboty Delta - przegląd rynku 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Roboty Delta podobnie jak robot SCARA idealnie sprawdzają się w aplikacjach typu pick&place.

Roboty Delta idealnie sprawdzają się przy produkcji wielkoseryjnej m.in. w takich branżach jak elektronika, mechanika precyzyjna, produkcja żywności i farmacja. Robot swoją budową przypominający pająka charakteryzuje się bardzo dużą szybkością. Dzięki różnym położeniom montażowym mogą być one instalowane bezpośrednio na najbardziej kompaktowych maszynach.

Robot delta składa się z trzech dwuczłonowych ramion, podstawy, w której znajdują się napędy oraz trójkątnej platformy, do której mocowane są chwytaki lub narzędzia. Standardowy robot delta realizuje ruch w osiach X, Y i Z, bez obrotu platformy. W niektórych rozwiązaniach firmowych wprowadzono również dodatkowo obrót platformy. Zaletą tych robotów jest zwiększona sztywność układu, uzyskana dzięki połączeniu platformy z podstawą trzema ramionami.

Dzisiaj roboty delta, są wykorzystywane w wielu aplikacjach i mogą realizować prędkości pakowania do 110 produktów na minutę jednym robotem. Na rynku znajdziemy wielu producentów oraz dystrybutorów oferujących roboty przemysłowe typu delta, poniżej prezentujemy przegląd dostępnych rozwiązań.

 

Roboty OMRON typu Delta

Roboty OMRON typu Delta

Roboty typu Delta należą do najszybszych robotów przemysłowych. Firma OMRON oferuje 2 typy robotów Delta, 3-ramienną serię Horner z opcjonalną 4-tą osią obrotową i 4-ramienną serię Quattro. Roboty Quattro uznawane są za najszybsze roboty przemysłowe na świecie. Unikalna konstrukcja 4 ramion pozwala na zachowanie bardzo dużej prędkości w całym zakresie ruchu robota, równomierne obciążenie napędów, co wpływa na powtarzalność i płynności ruchu chwytaka. Obrotowa platforma pozwala na obrót chwytaka w pełnym zakresie 360o. Roboty Quattro pozwalają na zasięg do 1600mm i 500mm w osi Z przy maksymalnym udźwigu do 10 kg. Seria Hornet oferuje zasięg do 1130mm i 425mm w osi Z przy ogromnym udźwigu do 15kg. Obie serie robotów przystosowane są do pracy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym zapewniając IP65/66/67. Serie Quattro i Hornet mogą współpracować ze sobą, jak również z innymi typami robotów OMRON poprzez wspólny kontroler, systemy wizyjne, wspólny panel operatorski i obsługując śledzenie podajników poruszających się z prędkością do 1,4m/s.

Quattro i Hornet programowane są poprzez oprogramowanie ACE, obsługę systemów wizyjnych zapewnia ACE Sight, a dzięki graficznemu interfejsowi PackXpert jesteśmy w stanie na poczatku zasymulować, a następnie szybko zaprogramować i uruchomić każdą najbardziej skomplikowaną linię produkcyjną.

Więcej na stronie: OMRON


Roboty Delta FANUC GENKOTSU

Roboty Delta FANUC GENKOTSU


Japońska firma FANUC oferuje producentom ponad 130 modeli niezawodnych robotów przemysłowych, znajdujących zastosowanie we wszystkich branżach oraz obszarach produkcji. W szerokiej gamie rozwiązań dostępne są równoległe roboty delta o zamkniętych łańcuchach kinematycznych, stworzone z myślą o szybkiej obsłudze niewielkich produktów, sortowaniu, pobieraniu i odkładaniu detali (roboty pick&place), a także precyzyjnym montażu i inspekcji części.

FANUC proponuje producentom trzy serie: M-1iA, M-2iA oraz M-3iA, zróżnicowane pod względem rozmiaru, udźwigu, zasięgu, a także liczby osi (3,4, lub 6-osiowe). Warto wspomnieć, że wkrótce pojawi się nowa linia FANUC DR-3iB/8L, która wprowadzi na rynek nowy standard w zakresie szybkości, wszechstronności oraz zasięgu robotów tej klasy. Równoległe roboty FANUC są często określane mianem Genkotsu, wywodzącym się z języka japońskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono pięść lub dłoń, a w przypadku robotów FANUC ma podkreślać niebywałą sprawność i precyzję, zbliżoną do zdolności manualnych ludzkiej dłoni.

Roboty delta FANUC są przygotowane do współpracy z autorskimi narzędziami producenta - systemem wizyjnym iRVision oraz czujnikiem siły Force Sensor - dzięki czemu użytkownik nie musi ponosić dodatkowych kosztów ich integracji z robotem.


Więcej na stronie: FANUC


Czteroosiowe roboty MPP3 firmy YASKAWA

Czteroosiowe roboty MPP3 firmy YASKAWA


Czteroosiowe roboty MOTOMAN MPP3 typu delta wciąż stanowią niedościgniony wzór do naśladowania. Dzięki połączeniu równoległego układu kinematycznego z wysokim momentem obrotowym czwartej osi mogą przenosić ciężar o masie do 3 kg z prędkością 150 cykli na minutę. Prędkość ta przy obciążeniach do 1 kg jeszcze wzrasta – do 185 cykli na minutę. 

Seria MPP3 obejmuje dwa modele różniące się m.in. zasięgiem roboczym. Pierwszy – MPP3S – charakteryzuje się całkowitym skokiem 300 mm oraz zasięgiem 800 mm i jest przystosowany do pracy w środowiskach czystych (klasa 5) i bardzo czystych (klasa 4) – w tym drugim przypadku z mniejszą prędkością (50%). W przeciwieństwie do niego model MPP3H reprezentuje klasę czystości 5, ale za to ma większy skok (500 mm) i zasięg roboczy dochodzący do 1300 mm.

Dzięki połączeniu trzech wyjątkowych cech: dużej prędkości, udźwigu i zasięgu roboty z serii MPP3 świetnie sprawdzą się w kompletowaniu zamówień oraz innych zastosowaniach obsługowych m.in. w sektorach spożywczym, farmaceutycznym i motoryzacyjnym. Oba cechują się stopniem ochrony IP 67 i wyposażone są w kontroler FS100 firmy YASKAWA, system śledzenia ruchu przenośnika, a także zaawansowaną technologię wizyjną MotoSight i MotoPick.

Więcej na stronie: Yaskawa


IRB360 Flex-Picker od ABB

Roboty Delta - przegląd rynku 2020

Rodzina IRB360 Flex-Picker jest liderem w dziedzinie supernowoczesnych, szybkich robotów do kompletacji i pakowania typu delta.
Roboty IRB360, dostępne w wersjach clean room oraz w wykonaniu ze stali kwasoodpornej do zmywania wodą, mogą być stosowane w przemyśle spożywczym do pakowania świeżej żywności. Robot został zaprojektowany i wykonany w klasie IP 69K, a zgodnie z posiadanym certyfikatem może być czyszczony metodami przemysłowymi.
W pierwszym kwartale 2021 roku, ABB rozszerzy swoje portfolio o nowego robota typu delta 4 i 5-osiowego,  IRB 390 FlexPacker. Robot ten, jest  szybszy o 35% od modelu IRB 360-8/1130 Flex-Picker, zapewniając pokrycie o 45 % większej przestrzeni. Charakteryzuje się udźwigiem do 15 kg. Dzięki 5 osi, która umożliwia reorientację produktów, dedykowany jest do obsługi niestandardowych opakowań, pakowania pionowego i szybkiego sortowania o dużej różnorodności oraz kompletacji zamówień na żądanie w centrach logistycznych i e-commerce.
IRB 390 FlexPacker został zaprojektowany do współpracy z oprogramowaniem  PickMaster® Twin do wizualizacji procesów pobierania i pakowania. Zostało wyposażone w technologię Digital Twin, która pozwala skrócić czas uruchamiania z dni do godzin i skrócić okres przezbrojenia z godzin do minut, jednocześnie maksymalizując ogólną wydajność linii.

Więcej na stronie: ABB 


Roboty Kawasaki Seria Y / Pick & Place

Roboty Kawasaki Seria Y / Pick & Place

Seria Y od Kawasaki to roboty do aplikacji Pick and Place, pierwszym przedstawicielem serii jest robot YF003N. Robot oferuje bardzo krótki czas cyklu 0,27 s dla ładunku 1 kg i 0,45 s przy przenoszeniu 3 kg oraz obszar pracy o średnicy 1,3 m. Parametry robota umożliwiają wykonanie aż 175 cykli na minutę. Zastosowanie dodatkowej, piątej osi pozwala przenosić dwa elementy w jednym cyklu i prowadzi do dodatkowego wzrostu wydajności robota.

Równoległa konstrukcja robota zapewnia dużą sztywnosć przy małej masie i pozwala na pracę z bardzo dużymi prędkościami,  duże prędkości natomiast pozwalają na uzyskanie wysokiej wydajności (do 200 cykli na minutę). Wersja YF jest przystosowana do pracy w bezpośrednim kontakcie z żywnością (specjalne łatwozmywalne farby, smary spożywcze, dodatkowe uszczelnienia).

Roboty serii Y od Kawasaki, dzięki swojej konstrukcji mechanicznej, charakteryzują się dużymi przyspieszeniami oraz dużym sferycznym obszarem roboczym. Serwomechanizmy skupione w jednej bazie nie obciążają układu ramion, natomiast złożenie wszystkich trzech napędów w jeden ruch gwarantuje uzyskanie bardzo dużej precyzji oraz powtarzalności.

Więcej na stronie: ASTOR

Raporty Zrobotyzowany.pl: 


Źródło: FANUC, ABB, ASTOR, Omron, Yaskawa
Redaktor: MR

POWIĄZANE
Autonomiczny robot debiutuje w szybie windowym Schindler, jeden czołowych dostawców wind osobowych towarowych oraz schodów...
my.KUKA: Twój cyfrowy portal klienta my.KUKA: Twój cyfrowy portal klienta Zakup robota i części zamiennych, przegląd da...
Robotyzacja procesów – bezpłatny audyt w zakładzie Firma Procobot przygotowała propozycję bezpłatnego audytu potencjału robotyzacji w zakład...
Jak zarządzać procesami biznesowymi? Już 29 listopada br. w Warszawie odbędzie się bezpłatna konferencja BPM TRENDS 2018 poświ...
Zrobotyzowane stanowisko prasy krawędziowej z magazynem szufladowym - EASY ROBOTS Zrobotyzowane stanowisko z magazynem szufladowym - aplikacja dla pracy krawędziowej. Najmn...
Automatyzacja i robotyzacja w MŚP - konkurs PARP PARP ogłasza nabór w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 20...
Partnerzy