Szukaj w działach:

Roboty mobilne - przegląd rynku 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Roboty mobilne posiadają wiele zalet - przyczyniają się do wzrostu wydajności, zmniejszenia ilości błędów, skracają przerwy w produkcji, dzięki nim można również skuteczniej śledzić materiały. W efekcie te inteligentne pojazdy sprawiają, że pracownicy mogę skupić się na ambitniejszych zadaniach i swoim rozwoju zawodowym.

Według raportu World Robotics 2019 Service Robots opublikowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics, IFR) liczba sprzedanych profesjonalnych robotów przemysłowych wzrosła w 2018 r. (sprzedano 271 000 sztuk) w porównaniu z 2017 (168 000) aż o 61%. Z kolei wartość sprzedaży systemów logistycznych wyceniono na 3,7 mld USD, co daje 53% wzrost, jeśli zestawi się tę liczbę z poprzednim rokiem. W 2018 r. udało się także sprzedać niemal 111 000 systemów logistycznych, czyli 60% więcej niż w 2017 r (69 000). A jak wyglądają liczby w przypadku sprzedaży autonomicznych pojazdów kierowanych? Otóż 7700 przeznaczonych zostało do środowisk produkcyjnych i niemal 103 000 do innych niż produkcyjne i obecnie to one wpływają na rozwój tego rynku. Systemy logistyczne wykorzystywane w dziedzinach niezwiązanych z produkcją to obecnie silny trend. Zaawansowane rozwiązania magazynowe są coraz częściej stosowane zwłaszcza w dużych firmach z branży e-commerce.

Warto wspomnieć też o tym, że robotyzacja linii produkcyjnej i innowacyjne technologie coraz śmielej wkraczają do przedsiębiorstw. Dzięki temu automatyzacja stosowana jest również na coraz większą skalę w zakładach produkcyjnych w obszarze transportu wewnętrznego.

Ponadto zarówno kierownictwo, jak i pracownicy zakładów uważają roboty mobilne za bezpieczne i mogące pracować ramię w ramię z ludźmi. Posiadają bowiem czujniki do wykrywania przeszkód oraz  skaner, przez co nie dochodzi do kolizji i ich przemieszczanie odbywa się w bezpieczny sposób.

Roboty mobilne dzieli się ze względu na metodę nawigacji. Literatura fachowa podaje sposoby wskazywania trasy z użyciem kolorowej linii (malowanej lub wyklejanej), taśmy magnetycznej wspomaganej znacznikami RFID, ultradźwięków, GPS, a także systemów laserowych. Urządzenia mobilne, w których zastosowano nawigację ostatniego typu to inteligentne i automatyczne roboty. Przemieszczają się dzięki czujnikom laserowym i systemom mapowania obiektów zgodnie z naturalną charakterystyką danego obiektu.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się roboty AGV. Mają zastosowanie przede wszystkim w halach magazynowych, centrach logistycznych i intralogistyce. Definicję tego typu urządzeń można przedstawić w jednym zdaniu i kilku określeniach - są to bezzałogowe, mobilne roboty przemieszczające się w czasie transportowania ładunku, po wskazanej trasie. Dzięki technice RFID robot bez problemu rozpoznaje punkt docelowy i następnie zjeżdża na bocznicę. Programowanie robotów AGV przebiega zdalnie. Wyposażone zostały w laserowy skaner przestrzeni, kamery zapobiegające kolizji oraz wyłączniki bezpieczeństwa. Zwykle połączone są z systemami WMS (Warehouse Management System), które pozwalają na integrację systemową i co w efekcie wpływa na uelastycznienie pracy w magazynie. Warto też wiedzieć, że nośność robotów AGV wynosi od kilku kilogramów do nawet kilku ton.

Automatyczne roboty mobilne, czyli AMR choć podobnie jak klasyczne wózki mobilne wykorzystuje się do transportu, to działają w inny sposób. Przede wszystkim steruje się nimi z użyciem nawigacji GPS (podobnie jak w samochodach), albo wgrywa wcześniej trasę. Są też zaawansowane technologicznie i wyposażono je w sztuczną inteligencję, przez co mogą samodzielnie dobrać optymalną trasę, oczywiście odbywa się to z wykorzystaniem zamontowanych w nich skanerów, kamer i czujników. Cechuje je podobnie jak w przypadku zwykłych robotów AGV bezpieczeństwo w użytkowaniu - nie ulegają zderzeniom i wypadkom, bo mają wbudowane zabezpieczenia. Oprócz tego ich mocną stroną jest wielozadaniowość, a do tego można zaprogramować je na kilka zadań jednocześnie lub konkretną sekwencję poleceń.

Wszystkie opisane zalety z pewnością zachęcają do bliższego poznania robotów mobilnych. Dlatego poniżej zaprezentowane zostaną te, które dostępne są na rodzimym rynku.

kuka/kmr-quantec-

Roboty mobilne KUKA

KMR (KUKA Mobile Robotik) firmy KUKAto seria robotów mobilnych dostępnych w kilku modelach: KMR iiwa, KMR Quantec, KMR flexFELLOW.

KMR iiwa łączy zalety lekkiego robota przemysłowego LBR iiwa o wysokiej czułości i uniwersalnej platformy mobilnej. Platforma jest wyposażona w układ autonomicznej nawigacji, przesuwając robota wszędzie tam, gdzie jest on potrzebny – w precyzyjny i bezpieczny sposób. Dzięki laserowemu skanerowi również mobilna platforma potrafi samodzielnie nawigować. Koła Mecanum umożliwiają wykonywanie przez mobilną platformę wielokierunkowych ruchów i obrotów o 360 stopni.

KMR QUANTEC to kompleksowy, mobilny system robotów, będący połączeniem robotów KUKA, platform mobilnych i innych komponentów przemysłowych. Mobilny zespół robota KMR QUANTEC składa się z mobilnej platformy KUKA omniMove, jednego robota KUKA z serii KR QUANTEC oraz oprogramowania i układu sterowania. Za autonomiczne manewrowanie w przestrzeni bez zagrożenia kolizją i bez potrzeby nanoszenia oznaczeń na podłożu odpowiada przemyślany system do nawigacji KUKA NavigationSolution. Mobilna platforma KUKA omniMove posiada standardowy udźwig wynoszący 7 000 kilogramów. Zintegrowanym robotem jest KR 150 R3300 prime o udźwigu wynoszącym 150 kilogramów i zasięgu 3 300 milimetrów. Dzięki temu KMR QUANTEC wyjątkowo dobrze nadaje się do pracy z dużymi i ciężkimi elementami konstrukcyjnymi.

VersaBox - AUTONOMY@WORK™

Autonomiczne roboty mobilne VERSABOT

AUTONOMY@WORK™ to kompleksowa platforma automatycznego transportu firmy VersaBox, oparta na bezpiecznych, autonomicznych robotach mobilnych (AMR, Autonomous Mobile Robot). Składają się̨ na nią̨ dedykowane moduły oprogramowania procesowego i nawigacyjnego oraz inteligentne roboty transportowe VERSABOT. Platforma umożliwia pełną automatyzację procesów transportu ładunków pomiędzy dowolnymi miejscami w hali produkcyjnej lub magazynie. VERSABOTy, stanowiące fundament platformy AUTONOMY@WORK™, zostały wyposażone w system inteligentnej nawigacji (Navigational AI) TRUE AUTONOMY™, który zapewnia bezpieczeństwo, wydajną i pewną nawigację w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu przemysłowym bez konieczności instalacji jakiejkolwiek infrastruktury.

VERSABOT został zaprojektowany do ciągłej pracy 24/7. Wszystkie jednostki zapewniają nieprzerwaną pracę przez minimum 8 godzin oraz możliwość automatycznego ładowania lub szybkiej wymiany kompletu baterii. Autonomiczne roboty VERSABOT wyposażone są̨ w standardowy interfejs elektryczny
i komunikacyjny - mogą być zarządzane z dedykowanego Managera Floty oraz integrowane z różnorodnymi systemami IT przedsiębiorstwa (np. WMS). 

Dostępne modele: VERSABOT 500 – do 700 kg uciągu, VERSABOT 501 – do 1000 kg uciągu, VERSABOT 1000 – do 1000 kg udźwigu.

 
Samojezdne wózki transportowe AGV firmy SEW-EURODRIVE


Samojezdne wózki transportowe AGV firmy SEW-EURODRIVE

SEW-EURODRIVE oferuje indywidualne wózki AGV dostosowane do specyficznych wymagań aplikacji. Przy projektowaniu i wdrażaniu rozwiązania firma bazuje na wieloletnim doświadczeniu i praktycznej wiedzy fachowców. Mobilne urządzenia transportowe wyposażone są w najnowszą technologię SEW-EURODRIVE, dotyczy to techniki napędowej oraz bezprzewodowego zasilania MOVITRANS®.

  • Fachowe, lokalne wsparcie techniczne SEW-EURODRIVE już na etapie projektowania przy definiowaniu funkcji transportowych, wariantu wózka i doborze parametrów pojazdu
  • Wózki AGV wykonywane są na potrzeby aplikacji o niestandardowych funkcjach (zrealizowany i nagrodzony projekt na transport ładunku o masie 4 ton i długości 7m)
  • Komunikacja - binarna z użyciem Bluetooth dla krótkich dystansów, binarna/Profinet/Profibus z użyciem WLAN przy długich dystansach
  • Nawigacja - anteny śledzące zasilanie bezprzewodowe MOVITRANS®, głowice optyczne śledzące taśmę naklejoną na posadzce, lokalizacja w oparciu o kontury otoczenia SLAM
  • Elastyczne sterowanie (zdalne/lokalne) z pulpitu operatorskiego, jak również możliwość przejścia na sterowanie ręczne z panelu operatorskiego
  • Systemy safety działające o oparciu o skanery bezpieczeństwa


Roboty mobilne AGV Lean Cart


Roboty mobilne AGV Lean Cart

Lean Cart AGV firmy Lean-Tech wyposażono w nowoczesne technologie i wdrożenie ich w systemy intralogistyczne przebiega w prosty sposób. System kamer i certyfikowane skanery sprawiają, że te roboty mobilne pozwalają na bezpieczną i bezkolizyjną pracę.

Do niewątpliwych zalet AGV Lean Cart należą również niezawodność, wydajność, samodzielność (nie potrzeba nadzoru człowieka), a także mogą pracować bez przerw i zastąpić niektórych pracowników. Oprócz tego aplikacja Lean Cart app sprawia, że wiele robotów może być kontrolowanych zdalnie i mogą dostawać zadania (wiele) z poziomu smartphona. 

Roboty Lean Cart dostępne są w trzech wariantach - każdy różni się rozmiarem i udźwigiem. Do tego, jeśli zajdzie taka potrzeba można dostosować ich wymiar, bryłę i funkcje. Samo wdrożenie przebiega sprawnie i ze wsparciem producenta. Firma oferuje również 24-miesięczną gwarancję i serwis dostępny 24/7.

Modele dostępne na rynku: AGV Lean Cart 17.0, 18.1, 19.1, 20.0

Roboty mobilne Omron LD-series

Roboty mobilne Omron LD-series

Rozwiązania Autonomous Mobile Robot to kierunek OMRON w ofercie robotów mobilnych. AMR w odróżnieniu do robotów w technologii AGV nawigują wykorzystując istniejącą infrastrukturę pomieszczeń, co nie wymaga kosztownej instalacji przy uruchomieniu i pozwala na dowolną modyfikacje tras. Dodatkowo AMR potrafią omijać przeszkody na trasie przejazdu.

Rozwiązanie Fleet Manager jako pierwsze pozwala sterować zróżnicowaną flotą do 100 robotów mobilnych LD, niezależnie od ich ładowności, wyposażenia i możliwości. System umożliwia zarządzanie zadaniami, nawigacją AMR i kontrolą akumulatorów. Fleet Manager pozwala na symulację floty robotów skracając czas wdrożenia rozwiązania.

Flota może składać się z LD60, LD90 i LD250 o udźwigu 60, 90, 250kg. Roboty LD60 i 90 występuja w wersji ESD dla elektroniki i CT do wózków 135kg.

Roboty LD można konfigurować, dzięki czemu są stosowane w branży: motoryzacyjnej, spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, produkcji elektroniki, logistyce, medycynie, hotelach.


Roboty MOBOT® AGV WObit


Roboty MOBOT® AGV WObit

Samojezdne roboty mobilne MOBOT®AGV firmy WObit służą do automatyzacji transportu i logistyki w całym łańcuchu produkcyjnym – począwszy od wstępnej obróbki, przez montaż, testowanie aż po odbiór wyrobu gotowego. Autonomicznie i bezpiecznie transportują rozmaite ładunki i detale o masie od 60 kg do 1800 kg (w zależności od modelu). MOBOT®y stanowią uniwersalne, elastyczne rozwiązanie, które łatwo przezbroić do różnych zadań poprzez użycie różnych modułów np. z automatycznymi rolkami czy wózków np. do przewożenia palet. 

MOBOT®AGV bezpiecznie manewrują w przestrzeni, omijając przeszkody za pomocą autorskiej nawigacji laserowej LMS, wykorzystującej naturalne obiekty terenowe. Ta metoda nie wymaga zmian w przestrzeni fabryki bądź magazynu, a jej wdrożenie i rekonfiguracja są bardzo szybkie. Część modeli wyposażona jest w koła Mecanum, zapewniające wykonywanie wielokierunkowych ruchów i obrotów o 360 stopni.  

Modele dostępne na rynku: MOBOT® AGV eRunner MW – do 60 kg, eRunner - do 100 kg, CubeRunner - do 200 kg, FlatRunner - do 300 kg, EcoRunner - do 350 kg, FlatRunner HT - do 500 kg, FlatRunner MW Light – do 1 tony, FlatRunner MW - do 1800 kg oraz nowość: MOBOT® TRANSPORTER do 100 kg.


Autonomiczne Mobilne Roboty MiR


Autonomiczne Mobilne Roboty MiR


Roboty mobilne MiR oferowane przez firmę ASTOR, to przyjazne dla użytkownika, wszechstronne i bezpieczne roboty, które pomagają przedsiębiorstwom w zwiększaniu ich efektywności. Umożliwiają szybką adaptację w nowym środowisku produkcyjnym. Dzięki wbudowanym kamerom i czujnikom, robot MiR rozpoznaje przeszkody i dynamicznie na nie reaguje oraz optymalizuje trasę przejazdu. Ich zaletą jest bardzo łatwe programowanie oraz możliwość sterowania za pomocą tabletu lub telefonu. Robot mobilny MiR100 może transportować materiały o maksymalnej masie 100 kg, robot MiR200 – do 200 kg, a robot MiR500 może transportować palety o masie do 500 kg i jest przeznaczony do automatyzacji transportu palet i ciężkich ładunków w różnych branżach. Charakteryzuje się prędkością 7.2 km/h. Do rodziny MIR należy również MiR1000, który  jest największym, najpotężniejszym i najszybszym autonomicznym mobilnym robotem (AMR). Jest wyposażony w dwa elastyczne podnośniki do najbardziej popularnych typów palet: europalety oraz palety o wymiarach 40 x 48 cm. Tak jak pozostałe roboty MiR, MiR1000 może być programowany za pomocą intuicyjnego interfejsu lub systemu do zarządzania flotą MiRFleet, który ułatwia automatyzację nowych zadań w przypadku używania wielu robotów. Dodatkowo roboty MIR wyposażone są w pionierskie na swoim rynku funkcje sztucznej inteligencji (AI).  Dzięki AI roboty MiR zyskują jeszcze lepszą nawigację.


5sAUTOMATE/08C_ROBOT_PALETT_SEQUENCE


Roboty mobilne AMR Robotize


Robotize GoPal oferowany przez firmę 5sAUTOMATE to autonomiczny wózek intralogistyczny (payload od 400 do 1200 kg, Euro Palety i palety „amerykańskie”). System ten to poprawa bezpieczeństwa w ruchu wewnętrznym firmy i redukcja wypadkowości. AMR Robotize wyposażono w zestaw skanerów 360 stopni, przyciski bezpieczeństwa, a także światła, które identyfikują robota mobilnego w przestrzeni roboczej. Doposażony w oprogramowanie, umożliwia śledzenie ruchu robota, monitorowanie wydajności, ustalanie priorytetów wywołań, a także połączenie z systemem ERP/WMS danej firmy. Dzięki GoPal widzimy aktualną pozycję robota na mapie, przejechany dystans, ilość przewiezionych palet. Możliwa jest również łatwa integracja systemu z liniami produkcyjnymi, robotami i maszynami dzięki wywołaniu automatycznemu lub poprzez przycisk przywoławczy operatora.

Raporty Zrobotyzowany.pl: 


Redaktor: MR
Źródło: Zrobotyzowany.pl, WObit, Sew-eurodrive, Omron, Lean-tech, VersaBox, KUKA


POWIĄZANE
Bodas Connect łączy maszyny z usługami w chmurze Połączenie maszyn z usługami chmurowymi wymusza przemyślenia sposobu dystrybuowania danyc...
Roboty mobilne AGV i AMR - intralogistyka w wydaniu 4.0 Coraz częściej przedsiębiorcy chętniej wykorzystują do transportu wewnętrznego w zakładac...
Rozwiązania Lenze w Intralogistyce Polska ma najwięcej powierzchni magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej i stale jej pr...
Złote Medale MTP 2024 wręczone Po raz kolejny kapituła przyznała Złote Medale na targach ITM INDUSTRY EUROPE 2024, w kat...
Szybka i łatwa robotyzacja dzięki Smart Function Kit for Dispensing Firma Bosch Rexroth kontynuuje transformację cyfrową w zakresie technologii przemieszczeń...
eLION: skuteczne rozwiązanie Bosch Rexroth do elektryfikacji Bosch Rexroth oferuje eLION – modułową i skalowalną platformę rozwiązań wysokonapię...
Partnerzy