Szukaj w działach:

Jak wybrać system ERP idealny dla firmy produkcyjnej?

Jak wybrać system ERP idealny dla firmy produkcyjnej?
POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Wdrożenie każdej technologii dobrze poprzedzić namysłem. Podobnie jest z wyborem systemu ERP. Jak wybrać ten właściwy, który wstrzeli się w potrzeby firmy? W pierwszej kolejności dobrze zdefiniować potrzeby organizacji. W drugiej dowiedzieć się więcej o funkcjonalności poszczególnych systemów oraz doświadczeniu dostawcy.   W artykule omawiamy to wszystko w szczegółach !

Po pierwsze - analiza potrzeb biznesowych

Pierwszym krokiem, który warto wykonać przed wyborem systemu ERP, jest dokładna analiza potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa, w tym próba określenia długoterminowych celów firmy oraz rozpoznania kluczowych wyzwań operacyjnych. Pytania, na które warto odpowiedzieć podczas analizy to: co jest głównym priorytetem? Jak możemy zwiększyć konkurencyjność? Jakie cele chcemy osiągnąć w ciągu najbliższych kilku lat?

Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę, że nowoczesne oprogramowanie ERP jest elastyczne.

Innymi słowy, klient może zdecydować się na wdrożenie kolejnych modułów długo po uruchomieniu produkcyjnym głównej instalacji. Dzięki temu nie musi decydować się na pełny pakiet rozwiązań od razu, tylko stopniowo wprowadzać kolejne opcje przydatne na danym etapie rozwoju firmy.

Po drugie – poznaj bliżej główne funkcjonalności systemu ERP

Na początku, jeszcze przed wyborem systemu ERP (Enterprise Resource Planning) warto dowiedzieć się więcej o samym narzędziu, poznać jego kluczowe funkcje.

System ERP kompleksowo wspiera proces wytwórczy, od technicznego przygotowania, przez planowanie i harmonogramowanie, po rozliczenie. Dla przykładu Streamsoft Prestiż ma m.in. wbudowany specjalny kreator, który upraszcza tworzenie receptur produktów oraz system Meldunków Zwrotnych pomocnych w rozliczaniu produkcji w toku. Wśród głównych funkcji narzędzia warto wymienić również łączone arkusze, analizę zdolności produkcyjnych (RCP) i zapotrzebowania materiałowego. Wszystkie są pomocne w budowaniu wielopoziomowych planów produkcyjnych.

Ważną funkcjonalnością systemu jest też zaawansowane planowanie i harmonogramowanie (APS). W ramach tego procesu algorytmy automatycznie przydzielają odpowiednie zasoby do zleceń produkcyjnych, maksymalizując wykorzystanie narzędzi, stanowisk i gniazd wytwórczych.

W pakiecie głównych opcji oprogramowania ERP dla produkcji znajduje się też szereg funkcji kontrolnych, w tym system alertów (opóźnienia w produkcji), Graficzny Kalendarz Pracy (poziom wykorzystania zasobów) czy Karta Pracy Zasobu (poziom wykonania zaplanowanych działań). Z kolei po integracji ERP z systemem MES możliwe jest generowanie raportów dot. efektywności maszyn produkcyjnych (OEE).

Poza opcjami stricte produkcyjnymi ERP ma także moduły dla innych istotnych obszarów firmy. W tym: sprzedażowego i magazynowego (Handlowo – Magazynowy), logistyki (Logistyka), finansowo – księgowego (Finanse i Księgowość) czy obsługi klienta (CRM). Każdy z nich zapewnia wiele udogodnień pracownikom poszczególnych działów.

Po trzecie - oceń dostawców ERP

Kiedy już poznamy bliżej możliwości systemu ERP, warto zweryfikować dostawców. Kluczowym kryterium jest doświadczenie w branży. Im większe, tym większa szansa, że klient otrzyma wszystkie pożądane rozwiązania.

Oceniając jakość dostawców, warto również sprawdzać opinie aktualnych klientów firmy. Referencje mówią dużo o poziomie oferowanych przez dostawcę rozwiązań, ale również samym sposobie pracy.

Jak przebiega wdrożenie systemu ERP?

System ERP został wybrany! Czas na wdrożenie. Proces dzieli się na klika etapów: analiza przedwdrożeniowa, wdrożenie, testy, szkolenia i asysta powdrożeniowa. Poniżej omawiamy każdy z nich.

Analiza przedwdrożeniowa

Pierwszym etapem jest analiza przedwdrożeniowa. Polega na identyfikacji obszarów wymagających optymalizacji. W tym celu konsultanci dostawcy rozmawiają z pracownikami działów wdrażanych obszarów. Padają pytania o wąskie gardła, ale też przyszłe cele firmy, w tym plany internacjonalizacji. W efekcie tych działań zespół projektowy opracowuje dokument analizy przedwdrożeniowej – niezbędny na kolejnych etapach projektu.

Wdrożenie 

Główny etap projektu. Zespół projektowy stawia serwer danych, instaluje stanowiska robocze oraz poszczególne moduły systemu ERP. Istotną częścią pracy jest personalizacja instalacji - wdrożeniowcy wprowadzają rozwiązania dedykowane oraz przenoszą dane do bazy nowego systemu.

Warto podkreślić, że czasami w toku wdrażania pojawiają się wyzwania. Najczęstsze to opór kadry przed zmianami. Jak minimalizować to ryzyko? Zapewniać im odpowiednie wsparcie oraz jasno prezentować korzyści płynące z wdrożenia, np. szybsza realizacja zadań itp.

Testy 

Przed startem produkcyjnym konfigurację należy przetestować. To dla pracowników firmy dobra okazja do sprawdzenia funkcjonalności systemu w kontrolowanych warunkach.

Szkolenie

Kolejny etap – szkolenie pracowników. Standardowo polega na przekazywaniu i weryfikacji wiedzy. Sprawdzanie umiejętności przyjmuje różne formy, ale przeważnie polega na wykonywaniu testowych zadań, np. zakładaniu technologii produktu (TPP). Dzięki tego typu ćwiczeniom zespół będzie mógł efektywnie korzystać z nowego systemu już od chwili startu produkcyjnego.

Co dalej?

Po zakończeniu wdrożenia kluczowe jest monitorowanie i ocena działania systemu ERP. Oceniając sukces implementacji, warto śledzić konkretne parametry, takie jak czas realizacji zamówień, precyzja w zarządzaniu zapasami czy poziom generowanych kosztów operacyjnych. Regularna analiza tych wskaźników pozwala szybko identyfikować obszary, które można jeszcze bardziej usprawnić.

Nowoczesny system dla nowoczesnej produkcji

Podsumowując, wdrożenie odpowiedniego systemu ERP zapewnia firmie produkcyjnej wiele korzyści. Dobre oprogramowanie optymalizuje kluczowe operacje produkcyjne, a także te związane z planowaniem zasobów, logistyką oraz kontrolą jakości. Dostarcza też rozbudowanych narzędzi analitycznych pomocnych w podejmowaniu trafnych decyzji strategicznych. Ponadto jest elastyczne i otwarte na dalszą rozbudowę wraz z rozwojem firmy.

Więcej informacji na temat rozwiązań ERP przeznaczonych do produkcji znajdziesz na stronie: https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/system-erp-dla-produkcji/ - sprawdź, jak technologia zwiększa poziom efektywności i innowacyjności firmy.

Źródło: Streamsoft

Redaktor: Adam Nowicki

Dodano 09.06.2025

POWIĄZANE
Produkcja obrabiarek w dobie automatyzacji Zmiany technologiczne stawiają przed producentami obrabiarek poważne wyzwania. W jaki spo...
Usługi cyfrowe ABB dostępne nieodpłatnie W obliczu skutków epidemii koronawirusa, która dotyka prawie każdy sektor i...
ITM Industry Europe 2023 - targi przemysłu ery cyfrowej Aż siedem pawilonów, 42 tysiące metrów kwadratowych, czyli powierzchnia r&o...
Nowe funkcje oprogramowania FLOW Core W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby konsumentów i deficyt pracowników ...
Czy polski przemysł jest gotowy na skok innowacyjny W Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie dnia 4 czerwca br. odbędzie się konferencja IN...
Innowacje i nowe technologie na INNOFORM 2022 Jedyne w Polsce targi skupiające oferentów i decydentów odpowiedzialnych za...
Partnerzy
Cookies