Szukaj w działach:

Roboty Scara - przegląd rynku

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Robot SCARA czyli manipulacyjny robot przemysłowy, został zaprojektowany w celu uzyskania maksymalnej szybkości podczas czynności wykonywanych w jednej płaszczyźnie na niwielkiej przestrzeni. 

Programowalność jest kluczową cechą tych robotów, która odróżnia je od mechanicznych manipulatorów, dzięki temu zaprogramowane funkcje robota mogą być zmienianie bez zmiany struktury mechanicznej lub układu sterowania.

Roboty SCARA (Selective Compliant Assemly Robot Arm) charakteryzują się prostą budową wykorzystująca złącza obrotowe z pionową osią obrotu, wykorzystywane są do aplikacji przenoszenia, pakowania, montażu obiektów. Ramię robota SCARA jest sztywne i pozwala na generowanie dużej siły prostopadle do podłoża, pozwala to na uzyskanie małej masy robota przy stosunkowo dużych udźwigach.

Roboty cehują się szybkością i precyzją, dobrze sprawdzają się przy pakowaniu, układaniu i montażu, jak i kontroli jakości. Minusem tego typu urządzeń jest brak możliwości swobodnego manipulowania pobranym obiektem. Roboty SCARA integrowane są najczęściej z systemami wizyjnymi i urządzeniami identyfikacji. 

Roboty SCARA posiadają strukturę (OOP), różnią się od konfiguracji sferycznej wyglądem jak i obszarem zastosowania. Poszczególne serie robotów różnią się głównie dopuszczalną masą jaką może manewrować robot.

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę bez zautomatyzowanej i zrobotyzowanej linii produkcyjnej, pozwalającej na wszelkie prace wytwórcze, pakujące, segregujące czy paletyzujące. Dlatego coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się również roboty SCARA, które chętnie wybiera się do wykonywania naprawdę różnych zadań. 

Na rynku polskim jest dostępnych wielu producentów oraz dystrybutorów robotów typu SCARA, poniżej prezentujemy przegląd niektórych z dostępnych rozwiązań.

Roboty SCARA Stäubli TS2

Roboty SCARA Stäubli TS2


Roboty SCARA z serii TS2 odzwierciedlają przełom dokonany przez firmę Stäubli poprzez ustanowienie nowej klasy wydajności. W 4-osiowym modelu zastosowano opracowaną przez firmę technologię napędową JCS. Nowa technologia umożliwia osiągnięcie ultrakrótkiego czasu trwania cyklu roboczego oraz przełomowej konstrukcji, która już teraz stanowi podstawę nowych zastosowań we wrażliwych środowiskach produkcyjnych. Technologia wału drążonego umożliwia poprowadzenie całego okablowania wewnątrz konstrukcji, co pozwala na stworzenie unikatowych rozwiązań w realizacji pomieszczeń czystych. Kompaktowa, zamknięta konstrukcja nie ma żadnych nieregularnych konturów. Jest to niebywała zaleta w przypadku mycia i dezynfekcji linii produkcyjnych. Całkowicie hermetyczna obudowa, połączenia ukryte pod cokołem robota to ucieleśnienie współczesnej konstrukcji do aplikacji wymagających wysokiej czystości środowiska. Nowe ramiona mają znacznie bardziej kompaktową konstrukcję w porównaniu do swoich poprzedników i zajmują mniej miejsca. Roboty zależnie od modelu charakteryzują się odpowiednio zasięgiem 460, 620, 800 i 1000 mm. Dodatkową korzyścią – po raz pierwszy – jest możliwość zamówienia 4-osiowego robota z wbudowanym opcjonalnym systemem wymiany narzędzi.

Dostępne modele: TS2-40, TS2-60, TS2-80 oraz TS2-100.

Więcej informacji na: Staubli Łódź sp. z o.o.


Mitsubishi Electric MELFA-robots – RH-serie

Mitsubishi Electric MELFA-robots – RH-serie

Gama produktów obejmuje model startowy RH-3F(R)H o udźwigu do 3 kg, siłacza RH-6F(R)H o maksymalnym udźwigu 6 kg, model RH-12F(R)H o udźwigu 12 kg i topową wersję RH-20F(R)H o udźwigu 20 kg i zasięgu roboczym 1000 mm. Robot RH Mitsubishi Electric w klasie SCARA zapewnia doskonałość w czasie 0,29 sekundy. Wszystkie modele są dostępne jako kompletne systemy lub jako łatwe do integracji moduły, zapewniające robotom pełną funkcjonalność PLC w platformie iQ Mitsubishi Electric.

Ponadto ekstremalnie krótkie czasy cyklu zapewniają wyjątkową elastyczność: zewzględu na radykalne rozszerzenie zakresu obracania, roboty łatwo osiągają dowolną pozycję w granicach przestrzeni roboczej.

Seria RH-FR oferuje 3 dodatkowe funkcje: "Inteligentne funkcje następnej generacji", "Bezpieczne aplikacje do pracy grupowej" i "Funkcje integracji FA-IT".

Dostępne modele: RH-3FH, RH-3FRH, RH-6FH, RH-6FRH, RH-12FH, RH-12FRH, RH-20FH, RH-20FRH.

Więcej informacji na: Mitsubishi Electric Europe B.V. Sp. z o.o.


Roboty SCARA SR FANUC

Roboty SCARA SR FANUC

Roboty SCARA firmy FANUC idealnie sprawdzają się w zastosowaniu podczas montażu, operacji przenoszenia elementów, czynności kontrolnych oraz pakowania. W zależności od potrzeb roboty SCARA dostępne są z obciążalnością 3 kg lub 6 kg. Oba modele posiadają kopertę pracy 360°, a dzięki montażowi na podeście zajmują mało miejsca. Zintegrowane połączenia zapobiegają ryzyku zaczepiania się.  

W celu maksymalnego wykorzystania obszaru pracy, roboty SCARA firmy FANUC zostały zaprojektowane tak, aby zajmować możliwie najmniej miejsca oraz zminimalizować ingerencję w urządzenia peryferyjne. Roboty zostały wyposażone w przełącznik zwalniania hamulca na ramieniu, co umożliwia proste usunięcie błędów. Dzięki zastosowaniu koperty pracy 360° roboty są dostępne z zasięgiem 400 mm oraz 650 mm.

Roboty SCARA firmy FANUC są dostępne z najnowszymi inteligentnymi funkcjami, jak na przykład iRVision oraz iRPickTool.

Dostępne modele: SR-3iA, SR-6iA.

Więcej informacji na: FANUC Polska Sp. z o.o.


Robot ABB IRB 910SC SCARA

Robot ABB IRB 910SC SCARA

Firma ABB dostarcza na rynek manipulatory które zdolne są operować w ciasnej przestrzeni. Dzięki temu roboty ABB SCARA są idealne do operacji montażu małych części, przenoszenia oraz inspekcji.

Z maksymalnym udźwigiem 6 kg, robot IRB 910SC jest dostępny w trzech konfiguracjach (IRB 910SC-3/0,45, IRB 910SC-3/0,55 oraz IRB 910SC-2/0,65). Wszystkie roboty posiadają modułową konstrukcję ze zróżnicowaną długością ramienia i zasiegami równymi 450 mm, 550 mm oraz 650 mm. 

Robot montowany jest na blacie, każda dostępna wersja występuje w opcji IP54 dla optymalnej ochrony przed pyłami i płynami. Opcja Clean Room ISO-5 jest w trakcie wdrażania.

Dostępne modele: IRB 910SC-3/0,45, IRB 910SC-3/0,55 oraz IRB 910SC-2/0,65

Więcej informacji na: ABB Sp. z o.o.


Robot MOTOMAN MYS Yaskawa

Robot MOTOMAN MYS Yaskawa

MOTOMAN MYS firmy Yaskawa jest to wysokowydajny 4-osiowym szybkobieżny robot SCARA, przeznaczony przede wszystkim do takich zastosowań, jak montaż, przenoszenie małych części, umieszczanie podzespołów w obudowach i automatyka laboratoryjna, oferując idealne rozwiązanie dla systemów wieloprocesowych wymagających pobierania i umieszczania części w odpowiednim miejscu. 

Modele serii MYS mają udźwig od 6 kg do 20 kg, a ich przestrzeń robocza ma wymiary od 450 mm do 1000 mm, można je szczególnie łatwo zintegrować z istniejącymi aplikacjami robotycznymi.

Dostępne modele: MYS450F ,MYS650LF, MYS850LF.

Więcej informacji naYASKAWA Polska Sp. z o.o.


Robot scara Omron eCobra

Robot scara Omron eCobra

Najnowsza rodzina 4-osiowych robotów firmy Omron eCobra 800 SCARA zapewnia zasięg 600 i 800 mm i jest dostępny w trzech poziomach wydajności zaprojektowanych w celu spełnienia różnych wymagań dotyczących złożoności i przepustowości. Współpraca z siecią Ethernet pozwala sterować robotem z wykorzystaniem znanego języka programowania (IEC 61131-3) sterownika maszyn serii NX/NJ. Robot posiada wysoką powtarzalność odpowiednią do przenoszenia materiałów i precyzyjnego montażu oraz wysoki udźwig dla narzędzi do wkręcania śrub. Robot ma wbudowany wzmacniacz i sterownik zapewniają mniejszą liczbę przewodów. Konfiguracja napowietrzna zapewnia efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Zasięg: modele 600 i 800 mm. 5,5 kg maks. udźwigu.
Stopień ochrony IP20 (IP65 jako opcja dla modeli o zasięgu 800 mm).
Model C10 do pomieszczeń czystych jako opcja.

Dostępne modele: eCobra 600, eCobra 800 Inverted, eCobra 800.

Więcej informacji naOmron Electronics Sp. z o.o.


Roboty EPSON Scara 

Roboty EPSON Scara G3

Firma Epson posiada ponad 250 różnych robotów SCARA w swojej ofercie, pozwala to optymalnie dobrać robota do zadania. 25-letnie doświadczenie firmy gwarantuje najwyższą jakość robotów, kontrolerów i oprogramowania wspierającego rozwój aplikacji zrobotyzowanych.

Podstawowa seria G robotów o udźwigach od 1 do 20kg i długości ramienia do 1m, to nowoczesne podejście które pozwala na kompleksowe sterowanie rozbudowanymi stanowiskami zrobotyzowanymi (do 4 robotów sterowanych z jednego kontrolera).

Dosępne modele: Seria G (G1, G3, G6, G10,G20), Seria RS, Seria LS, Seria T,  Seria N.

Więcej informacji naASTOR


Roboty przemysłowe SCARA WObit

Roboty przemysłowe SCARA WObit

Roboty SCARA–R2 produkcji firmy WObit to czteroosiowy robot przemysłowy o maksymalnym udźwigu 5 kg charakteryzuje się bardzo dużym zakresem roboczym sięgającym do 1000 mm. Prosta i kompaktowa konstrukcja gwarantuje jego niezawodność i ułatwia dostosowanie robota do konkretnej aplikacji. Robot SCARA dostarczany jest w dwóch wersjach wykonania. Pierwsza z wersji wyposażona jest w silniki krokowe oraz enkodery inkrementalne, które zapewniają optymalna prędkość pracy oraz znaczą powtarzalność pozycjonowania.

W drugiej wersji do napędu dwóch pierwszych osi użyto silników serwo prądu zmiennego, co znacznie podnosi dynamikę funkcjonowania.
Ponadto do drugiego ramienia robota doprowadzono powietrze oraz przyłącze elektryczne co umożliwia podłączenie chwytaka pneumatycznego lub elektrycznego. Złącze elektryczne posiada również możliwość podpięcia 3 sygnałów wejściowych DC 24 V do kontroli pozycji chwytaka. Ważnym elementem robota SCARA jest bezpłatne oprogramowanie, umożliwiające szybką konfigurację oraz zapamiętanie trajektorii ruchu maszyny. Dostarczane środowisko posiada intuicyjny interfejs, dzięki któremu nauka obsługi manipulatora jest szybka i prosta.

Dostępne modele: SCARA–R2

Więcej informacji naP.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.


Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałym raportami dotyczątymi robotów przemysłowych. 

Raporty Zrobotyzowany.pl: Źródło: Zrobotyzowany.pl, Astor, Wobit, Omron, Fanuc, ABB, Stäubli, Yaskawa, Mitsubishi


POWIĄZANE
Serwis robotów przemysłowych w Saint-Gobain Nowoczesna usługa serwisowa dedykowana dla robotów przemysłowych pozwala uniknąć czasochło...
Współpraca Omron oraz Techman Robot Omron Corp. oraz Techman Robot Inc., tajwańska firma z branży robotów współ...
Bezpieczeństwo coraz ważniejsze w przemysłowej rewolucji 4.0. Bezpieczeństwo w przemyśle będzie jednym z najważniejszych tematów zbliżających si...
6 błędów podczas robotyzacji Przygotowujesz swoje przedsiębiorstwo do wprowadzenia Przemysłu 4.0.? W takim razie z pew...
Wesołych Świąt życzy cała załoga FANUC Wesołych Świąt życzy cała załoga FANUCWięcej na stronie: https://happyholidays.fanuc.euFA...
Coboty w nowoczesnej fabryce W dniu 16 października br. we Wrocławiu odbyło się drugie Forum Cobotyki, które st...
Partnerzy