Szukaj w działach:

Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


CLOOS Polska z licencją na innowacyjne urządzenie do hybrydowego zgrzewania punktowego materiałów kompozytowych MPMS/MPC.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej opracowali nowatorską technologię łączenia blach kompozytowych MPMS (Metal-Polymer-Metal sandwich) / MPC (Metal-Polymer Composites). Licencji na tę technologię – urządzenie oraz sposób – udzielono firmie CLOOS Polska Sp. z o.o. Oprócz umowy licencyjnej podpisano również umowę współpracy firmy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej.

Nowatorska technologia hybrydowego zgrzewania materiałów MPMS/MPC

MPMS i MPC to nowoczesne materiały konstrukcyjne o właściwościach mechanicznych i funkcjonalności nieosiągalnych dla klasycznych materiałów. Z tego względu zyskują coraz większą popularność w wielu branżach, m.in. samochodowej, lotniczej czy AGD. 

Kompozyty te składają się zwykle z trzech warstw: zewnętrznych okładzin wykonanych z metalu (ze stali lub stopu aluminium) oraz wewnętrznego, najczęściej polimerowego rdzenia. Głównym problemem przy produkcji jest ich szybkie i jakościowe łączenie. Aktualnie stosuje się konwencjonalne techniki spajania: nitowania lub wykonywania złączy przetłaczanych, które wykazują jednak wiele ograniczeń. Metody te są czasochłonne i nie zapewniają odpowiednich właściwości mechanicznych połączeń, a przez to nie wykorzystują w pełni możliwości materiałów MPMS/MPC.

Rozwiązaniem problemu łączenia jest właśnie technologia opracowana przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Wykorzystuje ona fale ultradźwiękowe do wstępnego usunięcia warstwy nieprzewodzącej, a następnie docisk elektrod oraz przepływ prądu zgrzewania do wykonania trwałego połączenia blach kompozytowych. Cały proces odbywa się w jednej operacji (system ultradźwiękowy jest zintegrowany z elektrodami zgrzewarki), co znacznie oszczędza czas. 

Technologia została opracowana w ramach projektu CORNET finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W trakcie realizacji projektu Politechnika Wrocławska (rzecznicy DWI PWr) dokonała zgłoszenia wynalazku do Urzędu Patentowego RP, obecnie przyznano już patent.

Współpraca środowiska naukowego z biznesem

Umowę licencyjną i o współpracy zawarto w dniu 01.03.2024 r., a podpisy złożyli: prof. Dariusz Łydżba, Prorektor ds. Współpracy Politechniki Wrocławskiej, prof. Celina Pezowicz, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, Karolina Jastrzębska, Prezes Zarządu CLOOS Polska Sp. z o.o. oraz Tomasz Jastrzębski, Dyrektor Handlowy CLOOS Polska Sp. z o.o.

Szeroka współpraca przy realizacji wspólnych działań (zajęć dydaktycznych, szkoleń, innowacyjnych projektów) ma przynieść wymierne korzyści zarówno środowisku naukowemu, jak i przemysłowemu.

Część opłaty licencyjnej zostanie wniesiona w postaci robota przemysłowego – cobota QINEO ArcBoT, który  trafi na wyposażenie Katedry Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii Wydziału Mechanicznego, gdzie będzie służył celom dydaktycznym i badawczym.

CLOOS Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy na Dolnym Śląsku została założona w 1992 roku i jest jedną z wiodących firm w Polsce, specjalizujących się w świadczeniu profesjonalnych usług z zakresu automatyzacji i robotyzacji spawalnictwa. Najważniejszym aspektem działalności firmy jest projektowanie, budowa i wdrażanie zrobotyzowanych systemów spawalniczych, wyposażonych w roboty i urządzenia niemieckiej marki Carl Cloos Schweisstechnik GmbH. Dotychczas CLOOS Polska zrealizowała już ponad 200 wdrożeń systemów zrobotyzowanych w polskich zakładach przemysłowych. 

 

Źródło: CLOOS Polska Sp. z o.o.

CLOOS Polska Sp. z o. o.
Stawki 5
58-100 Świdnica
+48 74 851 86 60
POWIĄZANE
Robotyzacja produkcji na miarę XXI wieku Coraz więcej firm, chcąc usprawnić proces produkcyjny w swoim zakładzie, decyduje się na ...
ITM Industry Europe 2023 - targi przemysłu ery cyfrowej Aż siedem pawilonów, 42 tysiące metrów kwadratowych, czyli powierzchnia r&o...
ITM Industry Europe - targi w ciekawych czasach Do niedawna nikt nie przypuszczał, że w dobie tak rozwiniętej medycyny gospodarka może zn...
Zrobotyzowane spawalnie w produkcji kontenerów Aby móc produkować w sposób konkurencyjny, firma Weldon, jeden z największy...
Odbierz zaproszenie na ExpoWELDING 2020 W sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym w dniach od 13 do 15 października 2020 roku...
Podsumowanie Przemysłowej Wiosny STOM 2024 Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce, w 2024 roku odbywała się w dość nietypowym czasie. P...
Partnerzy