Szukaj w działach:

Roboty Scara - przegląd rynku 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Aby móc szybko wykonywać czynności w jednej płaszczyźnie i do tego na małej przestrzeni stworzono manipulacyjne roboty przemysłowe - SCARA (Selective Compliant Assemly Robot Arm). Tego typu urządzenia dają również możliwość łatwego programowania, bez konieczności wprowadzania zmian w strukturze mechanicznej czy układzie sterowania.

Kluczową cechą robotów SCARA oprócz wspomnianej programowalności jest także prosta budowa oparta na złączach obrotowych z pionową osią obrotu. Jego sztywne ramię umożliwia wytwarzane dużej siły prostopadle do podłoża, co sprawia, że mimo niewielkiej wagi, mogą podnosić dosyć ciężkie obiekty. Dzięki temu urządzenia te doskonale radzą sobie z pakowaniem, montowaniem i przenoszeniem elementów.

Poza tym roboty SCARA pracują precyzyjnie i sprawnie, a to przydaje się nie tylko przy wspomnianych już czynnościach związanych z montażem czy pakowaniem, ale także przy układaniu i kontrolowaniu jakości. Czy tego typu maszyny mają w takim razie jakąś wadę? Otóż jest nią brak możliwości nieograniczonego manewrowania obiektem. Choć trzeba dodać, że zwykle są połączone z urządzeniami identyfikacyjnymi i systemami wizyjnymi.

Roboty SCARA mają inny wygląd i obszar zastosowania niż konfiguracja sferyczna. Urządzenia te mają bowiem strukturę opartą na programowaniu obiektowym (OOP). W zależności od serii roboty te mają też różny udźwig.

Wszystkie wymienione wyżej cechy robotów przemysłowych SCARA sprawiają, że są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych firmach ze zrobotyzowaną linią produkcyjną. Urządzenia mogą być wykorzystywane do różnych zadań w tym paletyzowania, segregowania, pakowania i rozmaitych prac wytwórczych.

Coraz większa popularność robotów SCARA wpływa na ilość producentów i dystrybutorów na polskim rynku, którzy oferują je firmom. Przegląd popularnych rozwiązań w tym zakresie pozwoli lepiej poznać dostępne możliwości.

Roboty SCARA SR FANUC

Fanuc SR-3iA, SR-6iA.


Roboty SCARA od FANUC stosuje się do zadań związanych z przenoszeniem elementów, ich pakowaniem, montażem i kontrolą. Urządzenia mogą występować w wariancie z udźwigiem do 3 kg lub 6 kg. Bez względu na model wyposażono je w kopertę pracy 360° (za jej sprawą mogą mieć 400 mm lub 650 mm zasięgu), a opcji montażu na podeście sprawia, że nie zajmują dużej powierzchni. Ewentualne ryzyko zaczepienia się eliminuje zastosowanie zintegrowanych połączeń. Roboty SCARA firmy FANUC maksymalnie wykorzystują obszar pracy, dzięki zaprojektowaniu ich w taki sposób, by miały kompaktowe wymiary i w jak najmniejszym stopniu ingerowały w urządzenia peryferyjne. Ponadto posiadają przełącznik zwalniania hamulca na ramieniu, który pozwala na łatwe usunięcie ewentualnych błędów.

Dodatkowo roboty Fanuc wyposażono w najnowsze inteligentne funkcje takie jak iRVision oraz iRPickTool.

Modele do wyboru: SR-3iA, SR-6iA.


Roboty scara ABB 

irb910sc-scara-abb


Roboty typu SCARA, firmy ABB mogą pracować na niewielkiej przestrzeni dzięki temu doskonale radzą sobie z przenoszeniem oraz inspekcją.

Roboty te, zostały zaprojektowane dla różnorodnych aplikacji, takich jak kompletowanie zestawów, umieszczanie komponentów na miejscach czy operacji montażu małych części.

Robot IRB 910SC jest dostępny w trzech konfiguracjach (IRB 910SC-3/0,45, IRB 910SC-3/0,55 oraz IRB 910SC-2/0,65). Wszystkie roboty posiadają modułową konstrukcję ze zróżnicowaną długością ramienia i zasięgami równymi 450 mm, 550 mm oraz 650 mm, maksymalny udźwig 6 kg. Każda wersja występuje w opcji IP54 dla optymalnej ochrony przed pyłami i płynami


Roboty SCARA Stäubli TS2

Roboty SCARA Stäubli TS2


Firma Stäubli proponuje roboty SCARA o niespotykanej dotąd wydajności. Seria TS2 została wyposażona w 4 osie i technologię napędową JCS. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie bardzo krótkiego czasu trwania cyklu roboczego, a rewolucyjna konstrukcja pozwala na zupełnie nowe wykorzystanie robotów we wrażliwych środowiskach produkcyjnych. Zastosowanie technologii wału drążonego daje możliwość przeciągnięcia wszystkich przewodów wewnątrz maszyny, co w efekcie przyczynia się do tworzenia nieszablonowych rozwiązań wykorzystywanych w “pomieszczeniach czystych”. Roboty SCARA Stäubli TS2 posiadają również zamkniętą konstrukcję o regularnych kształtach pozwalającą na łatwą dezynfekcję i mycie, a to bardzo istotna zaleta na linii produkcyjnej. Hermetyczna obudowa i okablowanie poprowadzone wewnątrz urządzenia to 2 cechy, na które zwraca się obecnie szczególną uwagę w przedsiębiorstwach wymagających bardzo czystego środowiska.

Nowe roboty firmy Stäubli wyposażono także w ramiona o kompaktowej konstrukcji - zajmują mniej miejsca niż ma to miejsce w przypadku poprzednich modeli. Ich zasięg może wynosić 460, 620, 800 i 1000 mm. Oprócz tego można również, gdy zajdzie taka potrzeba zamówić model mający 4 osie i wbudowany systemem wymiany narzędzi.

Modele do wyboru: TS2-40, TS2-60, TS2-80 oraz TS2-100.

 

Robot MOTOMAN MYS Yaskawa

yaskawa_Scara


Roboty MOTOMAN MYS firmy Yaskawa to 4-osiowe szybkie i niezawodne roboty SCARA. Te wysokowydajne roboty wykorzystywane są w aplikacjach montażu, przenoszenia małych części i umieszczania podzespołów w obudowach. Doskonale sprawdzają się w automatyce laboratoryjnej, zapewniając idealne rozwiązanie w systemach wieloprocesowych wymagających pobierania i umieszczania części w odpowiednim miejscu.

Roboty serii MYS posiadają udźwig od 6 kg do 20 kg, a ich przestrzeń robocza wynosi od 450 mm do 1000 mm.
Modele tej serii można bardzo łatwo zintegrować z istniejącymi aplikacjami robotycznymi.


Mitsubishi Electric MELFA-robots

Mitsubishi Electric MELFA-robots

Gama robotów Mitsubishi Electric obejmuje model startowy RH-3F(R)H o udźwigu do 3 kg, siłacza RH-6F(R)H o maksymalnym udźwigu 6 kg, model RH-12F(R)H o udźwigu 12 kg i topową wersję RH-20F(R)H o udźwigu 20 kg i zasięgu roboczym 1000 mm. Robot RH Mitsubishi Electric w klasie SCARA zapewnia doskonałość w czasie 0,29 sekundy. Wszystkie modele są dostępne jako kompletne systemy lub jako łatwe do integracji moduły, zapewniające robotom pełną funkcjonalność PLC w platformie iQ Mitsubishi Electric.

Ponadto ekstremalnie krótkie czasy cyklu zapewniają wyjątkową elastyczność: zewzględu na radykalne rozszerzenie zakresu obracania, roboty łatwo osiągają dowolną pozycję w granicach przestrzeni roboczej. Seria RH-FR oferuje 3 dodatkowe funkcje: "Inteligentne funkcje następnej generacji", "Bezpieczne aplikacje do pracy grupowej" i "Funkcje integracji FA-IT".
Dostępne modele: RH-3FH, RH-3FRH, RH-6FH, RH-6FRH, RH-12FH, RH-12FRH, RH-20FH, RH-20FRH.

Roboty YAMAHA SCARA 

YAMAHA SCARA


Roboty YAMAHA Scara, których dystrybutorem na polskim rynku jest firma RENEX, są przeznaczone do zastosowań wymagających szybkich i bardzo precyzyjnych ruchów w płaszczyźnie poziomej. 

YAMAHA Robots oferuje największy zakres robotów SCARA obejmujący aż 43 modele o długości ramion od 120mm do 1200mm. Zależnie od modelu i długości ramienia, mają nośność nawet do 50kg. Nie wykorzystują pasków napędowych, co zwiększa ich bezawaryjność, powtarzalność ruchów, ogranicza drgania i zmniejsza realny czas cyklu. Osadzanie narzędzi przebiega przy zastosowaniu adapterów szybkiego montażu pozwalających na zamontowanie i szybką zmianę narzędzi wybranych przez użytkownika. Roboty YAMAHA mogą być rozbudowane o systemy wizyjne YAMAHA.

Szczególne typy robotów YAMAHA SCARA: 

  • SCARA Orbit 
    - uzyskuje dostęp do każdego punktu w polu roboczym
    - zajmuje niewiele więcej miejsca niż pole robocze
  • SCARA do montażu na ścianie bądź w pozycji obróconej
  • SCARA do pracy w pomieszczeniach czystych typu cleanroom i w warunkach ciężkich


Roboty EPSON Scara

Roboty EPSON Scara ls 20


Epson, którego dystrybutorem na polskim rynku jest firma ASTOR, zadbał o to, aby każdy klient, niezależnie od tego, czy potrzebuje aplikacji do przenoszenia, manipulacji czy montażu, mógł wybrać odpowiedni model dla siebie.  Epson prawie 300 robotów typu SCARA, w którego skład wchodzą serie T, LS, G oraz RS o udźwigu od 1 aż do 20 kg i zasięgu równym nawet 1000 mm. To roboty, które charakteryzuje kompaktowość, wysoka prędkość i precyzja. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, Epson stworzył trzy półki produktowe: Low-Cost, Standard oraz Performance.

Modele do wyboru: Seria G (G1, G3, G6, G10,G20), Seria RS, Seria LS, Seria T, Seria N.


Roboty przemysłowe SCARA WObit

WObit - SCARA-R2

Roboty firmy WObit - SCARA-R2 charakteryzują się przede wszystkim dużym zakresem roboczym - do 1 m, 5 kg udźwigiem i 4 osiami. Poza tym mają prostą i kompaktową konstrukcję, która jest niezawodna, a także umożliwia proste dostosowanie robota do danej aplikacji. Urządzenia występują w dwóch wersjach. Pierwsza posiada silniki krokowe, enkodery inkrementalne, pozwalające na dostosowanie prędkość pracy oraz dużą powtarzalność pozycjonowania. Z kolei w drugiej zastosowano, w przypadku dwóch pierwszych osi, silniki serwo prądu zmiennego. Dzięki nim roboty przemysłowe działają z większą dynamiką.

Co istotne drugie ramię robota ma doprowadzone powietrze i przyłącze elektryczne umożliwiające podpięcie chwytaka pneumatycznego lub elektrycznego. Dodatkowo do złącza elektrycznego można podłączyć 3 sygnały wejściowe DC 24 V pozwalające na sprawdzanie pozycji chwytaka. Ponadto w robotach SCARA firmy WObit zainstalowano bezpłatne oprogramowanie, które pozwala na sprawne ich skonfigurowanie, a także zapisanie trajektorii ruchu maszyny. Środowisko to wyposażono w intuicyjny interfejs, przez co można łatwo i szybko nauczyć się obsługiwać manipulator.

Modele do wyboru: SCARA–R2.


Raporty Zrobotyzowany.pl: 

 

Autor: MR
Źródło: ABB, FANUC, ASTOR Renex, WObit, Yaskawa

POWIĄZANE
Badanie - W drodze ku Gospodarce 4.0 Badanie „W drodze ku Gospodarce 4.0” pokazuje, że firmom brakuje nie tylko st...
Sztuczna inteligencja w e-f@ctory Mitsubishi Electric W nowoczesnych fabrykach coraz częściej stosuje się oprogramowania nowej klasy, któ...
Robotyzacja procesu spawania hybrydowego Robotyzacja procesu spawania hybrydowego - 3 rzeczy, które warto wiedzieć na ten t...
Automatyzacja oparta na sztucznej inteligencji Automatyzacja oparta na sztucznej inteligencji ułatwia współpracę świata fizycznego ze św...
Big data w przemyśle Aby koncepcja Przemysłu 4.0 mogła być realizowana, a nowoczesne metody i inteligentne nar...
Czujniki 3D przyspieszają produkcję w branży spożywczej Wykorzystanie ultranowoczesnych czujników i rozwiązań systemowych z gamy smart fac...
Partnerzy