Szukaj w działach:
Wiedza

ChatGPT i GPT-4 - działanie, różnice i zastosowanie

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


ChatGPT budzi ogromne zainteresowanie i zyskuje coraz więcej zastosowań. Dlatego tym bardziej warto poznać czym jest, jak działa i co może zaoferować ten model językowy sztucznej inteligencji.


Innowacyjny system sztucznej inteligencji - ChatGPT został stworzony przez firmę technologiczną OpenAI, uruchomiony w listopadzie 2022 r. Wszystko wskazuje na to, że za jego pomocą odbędzie się rewolucja informatyczna. Zmieni się system edukacji, sposób pozyskiwania informacji i z pewnością wpłynie na rynek pracy. 

Czym jest ChatGPT i jak działa?

Generative Pre-trained Transformer, czyli GPT jest rodzajem algorytmu uczenia maszynowego pozwalającym na automatyczne wygenerowanie danych tekstowych. Zdolność przewidywania słów i zdań, a także ich rozumienia oraz odtwarzania ludzkich wzorców językowych zyskał dzięki treningowi na zbiorze danych, z ponad 8 milionów artykułów z Wikipedii. ChatGPT to model językowy nie dysponujący własną wiedzą. Jego zadaniem jest tworzenie odpowiedzi, które powstają w wyniku analizy tekstu wejściowego.

Działanie ChatGPT oparte zostało na architekturze Transformer składającej się z dużej ilości warstw sieci neuronowych. Pozwalają one przetwarzać i generować teksty w języku manualnym. W celu zmniejszenia ilości błędów predykcji odpowiedzi, w czasie treningu są one przypisane do odpowiedniego wejścia oraz dopasowywane do kontekstu poprzedniej rozmowy. Jest to tzw. uczenie nadzorowane. W momencie, kiedy dochodzi do interakcji z użytkownikiem, wprowadza on tekst do interfejsu, ChatGPT przekształca go na ciąg wektorów liczbowych, a te przetwarzane są dalej na kolejne warstwy sieci neuronowej. ChatGPT jako model językowy działa zarówno na serwerach chmurowych, urządzeniach mobilnych, czy innych platformach technologicznych. W zależności od wymagań danej aplikacji lub jej zastosowania.

Różnice między GPT-3 i GPT-4 

Model GPT-3 od OpenAI okazał się być przełomowym rozwiązaniem. Na jego bazie zbudowano chatbota, a możliwości algorytmów zaskoczyły i zachwyciły. Jego umiejętności zostały docenione, ale są jednak dosyć ograniczone - baza danych jest określona, wiedza, na której oparte są wypowiedzi, zatrzymuje się na 2021 r., a także nie pozwala na przekazywanie informacji w postaci graficznej. 

Jednak od 14 marca 2023 dostępny jest nowy i ulepszony model, czyli GPT-4. Sztuczna inteligencja w tej wersji rozumie więcej, nie popełnia tylu błędów (ulepszono ją), a także rozumie nie tylko tekst, ale też obrazy, przez co rozwiązanie jest bardziej multimedialne. GPT-4 analizuje i generuje zdjęcia, a nawet tworzy materiały wideo. Same wypowiedzi są bardziej naturalne w czasie rozmowy z człowiekiem, złożone i precyzyjniejsze. Oprócz tego możliwość przygotowania niedozwolonych lub niebezpiecznych treści zostało zmniejszone aż o 82%.

Zaktualizowany ChatGPT-4 potrafi stworzyć podsumowanie lub przygotować poradę, a nawet zdać egzamin uzyskując wyższy niż do tej pory rezultat (testy tego zastosowania przyniosło zadowalające efekty). 

Analiza multimediów także przebiega sprawniej i została rozszerzona o większy zakres danych wejściowych i może wyjaśnić np. dlaczego obrazek jest uważany za zabawny bądź nie. Co ciekawe już samo wycięcie kadru z filmu umożliwia uzyskanie wiedzy na temat grających w danej scenie aktorów. W przeciwieństwie do wersji GPT-3, nowa wersja nie jest darmowa. Jednak tak powiększony zakres możliwości wydaje się być wart przynajmniej przetestowania.

Do czego zastosować ChatGPT?

Do głównych zadań czatu OpenAI należy generowanie tekstu przypominającego ludzkie wypowiedzi. Jest on tworzony na podstawie danych, które znajdują się w internecie. Za jego pomocą mogą więc być przygotowane artykuły, raporty, piosenki itp. Sztuczna inteligencja skoryguje lub przetłumaczy treść, a nawet wypowie się na dany temat. Stąd wykorzystanie jej w celu interaktywnej komunikacji z użytkownikami chatów. Chatbot sprawnie, choć nie zawsze wyczerpująco i poprawnie odpowie na wszystkie zadane mu pytania. ChatGPT rozpoznaje też mowę więc stosuje się go jako asystenta głosowego. Oprócz tego jest w stanie zarekomendować produkty, filmy lub muzykę na podstawie preferencji użytkownika i historii wyszukiwań.

ChatGPT posiada wiele zastosowań i jego możliwości doceniane są w coraz większej ilości branż. Obecnie najczęściej jego zalety wykorzystywane są w e-commerce, marketingu, ale także w medycynie czy edukacji. Jest również doskonałym wsparciem dla programistów - głównie do poprawy błędów w kodzie i szukania rozwiązań technologicznych. Z czasem zapewne sposoby na wykorzystanie ChatGPT jeszcze wzrosną. Co nie powinno dziwić, skoro we wszystkich dziedzinach życia dąży się do automatyzacji i przyspieszenia wykonywania zadań.

ChatGPT - podsumowanie

Sztuczna inteligencja i modele językowe takie jak ChatGPT stwarzają wiele możliwości, ale również wyzwań na rynku pracy. Za ich pomocą szereg zadań może być wykonywanych w sposób zautomatyzowany przykładowo tłumaczenie języków czy generowanie treści lub obrazów, co zwiększa szybkość i efektywność pracy. Dzięki czemu pracownicy mogą skupić się na innych, bardziej złożonych czynnościach. Nie oznacza to oczywiście, że będą masowo zwalniani, a właśnie kierowani do innych obowiązków. Ważne jednak, aby nie zapominać o odpowiednim ich przeszkoleniu w przypadku, kiedy tworzone są nowe stanowiska pracy i dać im odpowiednie wsparcie w momencie wprowadzania zmian automatyzacyjnych, a także nie zawierzaniu całkowicie technologii. Jak do tej pory, nie radzi sobie bowiem ona ze skomplikowanymi zapytaniami wymagającymi kontekstu i po prostu wyczucia. ChatGPT to z pewnością przyszłościowe rozwiązanie, które obecnie rozbudza wyobraźnię i apetyt na większe wykorzystanie w rozmaitych dziedzinach.


Znajdź firmę oferującą rozwiązania z zakresu sztycznej inteligencji na Zrobotyzowany.pl
 
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/cyfryzacja/sztuczna-inteligencja

Znajdź firmę oferującą rozwiązania z zakresu automatyzacji na Zrobotyzowany.pl 
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja

 

 


Zdjęcie: https://pixabay.com
 
Źródło: Zrobotyzowany.pl 

POWIĄZANE
Raport Smart Industry 2019 W kwietniu br. firma Siemens we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Te...
Jak wyeliminować wąskie gardła w produkcji? Przyjmuje się, że wąskie gardło w produkcji jest spowodowane niedoborem takich zasob&oacut...
KUKA wprowadza nową generację KR QUANTEC KUKA zmodyfikowała serię produktów KR QUANTEC, nowa seria została zoptymalizowana ...
Optoelektroniczne kurtyny bezpieczeństwa Leuze poszerza swoją ofertę produktów bezpieczeństwa o optoelektroniczne kurtyny b...
ctrlX AUTOMATION - nowy świat automatyzacji Bosch Rexroth przedstawia ctrlX AUTOMATION najbardziej otwartą platformę automatyzacji do...
Rok 2023 z perspektywy Universal Robots Firma Universal Robots, wiodący na świecie producent robotów współpracujący...
Partnerzy