Nowości KUKA w odlewnictwie i obróbce metali na GIFA 2019

Podczas targów GIFA 2019, KUKA pokaże najnowocześniejsze rozwiązania w odlewnictwie i obróbce metali.
Międzynarodowe Targi Maszyn Odlewniczych, Odlewów i Technologii Odlewniczych GIFA to od kilku lat obowiązkowe miejsce spotkań najlepszych fachowców i specjalistów ze wszystkich zakątków świata. Wraz z imprezami towarzyszącymi: METEC, THERM PROCESS i NEWCAST, GIFA to największe i najważniejsze europejskie targi branży metalowej. W ciągu pięciu dni w Dusseldorfie dostawcy zaprezentują najnowsze technologie, techniki przetwarzania i obróbki, metody konstrukcyjne oraz nowatorskie zastosowania.
KUKA, jeden z liderów w branży inteligentnych rozwiązań automatyki przemysłowej, pokaże innowacyjne produkty, które pozwalają m.in. na elastyczne kształtowanie produkcji, wzrost efektywności i zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Roboty KUKA dla przemysłu odlewniczego
Seria robotów KUKA Foundry została stworzona z myślą o specyficznych wymaganiach produkcji odlewniczej. Formowanie, odlewanie, obrabianie: roboty KUKA Foundry są światowymi mistrzami w przemyśle odlewniczym i obróbce metali. Dzięki odpornym na wysoką temperaturę, korozję, ługi i kwasy powłokom lakierowym, roboty KUKA Foundry sprostają najtrudniejszym zadaniom. Kiść robota w wersji Foundry, wykonana z odpornych na korozję materiałów V2A, jest pyłoszczelna, wodoszczelna i posiada certyfikat IP67.
Podczas GIFA 2019 KUKA zaprezentuje roboty o różnym udźwigu:
KR CYBERTECH F/ KS-F - Udźwig od 8 do 20 kg. Wydajne roboty wielofunkcyjne serii KR CYBERTECH specjalizują się w zastosowaniach związanych z manipulowaniem. Osiągają bardzo wysokie prędkości, przez co pracują jeszcze szybciej – a przy tym zachowują dotychczasową precyzję.
![]() |
KR 30-4 KS-F- Udźwig od 16 do 30 kg. KR 30 zapewnia najwyższą jakość w najkrótszych czasach cykli – w połączeniu z niezrównaną dokładnością powtórzeń. Ten 6-osiowy robot pracuje pod największym obciążeniem przez długi czas. Maksymalna dyspozycyjność gwarantuje bezpieczeństwo planowania.
![]() |
KR 60-4- Udźwig od 30 do 60 kg. KR 60 jest wszechstronnym wirtuozem ruchu, który oferuje idealne połączenie udźwigu i zasięgu. Dzięki wytrzymałej konstrukcji pracuje niezawodnie z najwyższą dyspozycyjnością przez długi czas, zapewniając niskie nakłady związane z konserwacją i wysokie bezpieczeństwo planowania.
![]() |
KR QUANTEC-2 - Udźwig od 120 do 210 kg. Niezawodny, wszechstronny i efektywny nawet w trudnych warunkach pracy. Dzięki smukłym krawędziom kolizji, rozszerzonej i niezawodnej obsłudze w środowisku, a także wyjątkowo małej podstawie, nowy model zyskał na elastyczności i wytrzymałości podczas pracy.
Prasa słupowa oraz ze stołem przesuwnym i wahliwym
Dzięki opracowaniu serii produkcyjnej pras nowoczesnej generacji z układem sterowania z wyświetlaczem dotykowym i koncepcją napędzania serwomotorem, firma KUKA ma gotowe optymalne rozwiązanie dla rosnących wymagań w produkcji. Prasy KUKA wyróżniają się niezwykłą precyzją, szybkością i trwałością. Każda z pras jest wyposażona w pakiet bazowy, który można poszerzyć według uznania o opcjonalny osprzęt.
![]() |
Prasy ze stołem przesuwnym i wahliwym KUKA zapewniają automatyzację gwarantującą bezpieczeństwo procesu produkcji i oferują dużą elastyczność w odniesieniu do wersji modułów odlewniczych. Modele SKT SEP16 i SEP22 są wyposażone w wysokosprawny napęd elektryczny oraz system zarządzania odzyskiem energii, co zdecydowanie wpływa na wzrost produktywności i przyspieszenie procesów prasowania. Prasy są dostępne w różnych wariantach.
Robot myjący KUKA KR 120 R2100 nano F exclusive w komorze płuczącej.
Robot myjący KUKA KR 120 R2100 nano F jest odporny na działanie środków do oczyszczania zawierających dodatki chemiczne, wysokie temperatury i ciśnienie mycia. Wysoką odporność gwarantuje całkowita hermetyzacja układu mechanicznego robota oraz wykorzystanie sprężonego powietrza w wewnętrznych elementach układu mechanicznego. Zestaw kabli jest umieszczony w całości wewnątrz. Dzięki swym mechanizmom robot spełnia postanowienia obowiązujące dla klasy ochronnej IP69. Podczas GIFA 2019 KUKA zaprezentuje proces mycia w komorze myjącej.
Oprogramowanie KUKA dedykowanej branży odlewniczej
KUKA.Sim
Inteligentne oprogramowanie KUKA.Sim pozwala na symulację procesów produkcyjnych. Dzięki intuicyjnej obsłudze oraz licznym funkcjom i modułom KUKA.Sim stanowi optymalne rozwiązanie, zapewniające maksymalną wydajność podczas programowania offline.
Z KUKA.Sim planowanie koncepcji instalacji i robotów jest szybkie, proste i dopasowane do indywidualnych życzeń klientów – bez konieczności budowania ich w rzeczywistości.
KUKA Connect
Oprogramowanie KUKA Connect, bazujące na Chmurze, służy do cyfrowego rejestrowania danych w produkcji. Umożliwia ono podgląd danych robotów, bezpieczne pobieranie danych z Chmury oraz tworzenie analiz Big-Data w czasie rzeczywistym – bez konieczności instalacji oprogramowania i za pomocą skonfigurowanego interfejsu. Za pomocą KUKA Connect można nie tylko skontrolować produktywność robotów, lecz również precyzyjnie przewidzieć wymagane konserwacje.
Odwiedź KUKA podczas GIFA 2019: Hala 16, Stoisko E10
GIFA to ponad 78 000 uczestników z ponad 120 krajów świata, w tym ponad 2000 wystawców. Skala przedsięwzięcia oraz jego rosnąca popularność plasuje wydarzenie w czołówce branżowych spotkań na mapie świata. Warto skorzystać z okazji i wybrać się do Dusseldorfu. Na stoisku KUKA (Hala 16, Stoisko E10), oprócz wymienionych robotów i rozwiązań dla przemysłu odlewniczego, na uczestników czekać będzie LBR iiwa, który poczęstuje chętnych wybornym bawarskim piwem Paulaner, a także specjalne stanowiska VR, gdzie reprezentanci KUKA pokażą możliwości oprogramowania dedykowanego przemysłowi w zaawansowanej technologicznie wersji.
Wszystkich polskich przedsiębiorców i zainteresowanych zapraszamy szczególnie w dniach 25-26.06 do spotkania z ekspertem z działu KUKA Solution, Tomaszem Łaszczykiem: Hala 16, Stoisko E10.
Źródło: KUKA
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- P-Weld – Zrobotyzowane Rozwiązania w Spawaniu
- Ulga na robotyzację - do kiedy można skorzystać?
- Zrobotyzowany przegląd targów branżowych 2025
- Webinary Beckhoff – dostępne online
- Estun inwestuje w Polsce
- OMNI-ADP – modułowe komputery panelowe AAEON w ofercie CSI S.A.
- Raport: Przegląd Rynku Robotów Współpracujących (Cobotów)
- Jak zwiększyć efektywność AGV? Radarowe czujniki w akcji
- Raport: Rynek robotów mobilnych AGV i AMR w 2025
- ABB wydzielenia dział robotyki





