Szukaj w działach:

Roboty współpracujące - przegląd rynku 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Robotyka w ostatnich kilku latach zdecydowanie rozwija się, a potwierdza to coraz częstsze wykorzystanie cobotów (co-robot - collaborative robot), czyli robotów współpracujących.

Dane zebrane przez Międzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics - IFR) również pokazują, że rozwiązania z obszaru robotyzacji są wprowadzanie chętniej i na szerszą skalę.

Jak informuje Międzynarodowa Federacja Robotyki (International Federation of Robotics - IFR), w 2018 roku padł nowy rekord sprzedaży robotów przemysłowych. Według raportu przychody z globalnego rynku robotów przemysłowych wyniosły 16,5 mld USD, a liczba sprzedanych sztuk to 422 tysięcy, co oznacza wzrost o 6%. Jeśli chodzi o roboty współpracujące (coboty) to w 2018 roku stanowiły one mniej niż 14 tys. z ogólnej liczby 422 tys. zainstalowanych robotów przemysłowych. Twórcy raportu uznali roboty współpracujące za jeden z najbardziej istotnych trendów technologicznych w robotyce. Ponadto dostrzega się fakt poszerzającego się zakresu aplikacji współpracujących, a także traktuje się współpracę człowieka z robotem, jako szansę na wprowadzenie automatyzacji nie tylko do dużych przedsiębiorstw. Ważne jednak, aby jak wskazują analitycy IFR proces programowania i obsługa robotów była nieskomplikowana.

Okazuje się, że najefektywniejszym obszarem zastosowania robotów współpracujących są średnie i małe firmy. W nich bowiem można najlepiej wykorzystać zdolności skalowalne i elastyczne robotów.

Do niewątpliwych zalet cobotów należy zaliczyć łatwe i intuicyjne programowanie. Dlatego pracownicy nieposiadający specjalistycznej wiedzy i bez szkoleń, mogą bez problemu nauczyć je odpowiednich ruchów. Roboty nie mają zainstalowanych skomplikowanych programów i uczą się poprzez ręczne kierowanie ich ramion w wybrane miejsce.

Nie dziwi więc, że roboty współpracujące cieszą się coraz większym powodzeniem i firmy specjalizujące się w tworzeniu i dystrybucji tego typu maszyn włączają je do swojej oferty. Warto przyjrzeć się temu rynkowi i poznać popularne modele cobotów wraz z ich specyfikacją.


Roboty współpracujące FANUC Robot CR

Roboty współpracujące FANUC Robot CR


W robotach współpracujących FANUC wykorzystano technologię czujników, które w kontakcie z człowiekiem lub przedmiotem powodują bezpieczne zatrzymanie cobota i przerwanie wykonywanej przez niego w danym momencie czynności. Ponadto roboty CR-35iA są uznawane za najsilniejsze z tego typu, ponieważ dopuszczalne obciążenie wynosi w ich przypadku aż 35 kg. Nauka czynności odbywa się poprzez ręczne prowadzenie go po ścieżkach, ale także można wykorzystać go do ręcznego podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dzieje się to za sprawą przycisku zatrzymania awaryjnego i trójpozycyjnego uruchamiającego, który spełnia oczywiście wymagania normy ISO 10218 i ISO/TS 15066. 


MOTOMAN HC10 od Yaskawa

MOTOMAN HC10 od Yaskawa

Firma Yaskawa oferuje 6-osiowego robota MOTOMAN HC10 o udźwigu 10 kg.

Bezpieczeństwo operatora udźwigu zapewnia technologia “Power and Force Limit”, która zatrzymuje robota w przypadku kontaktu z operatorem. Robot HC10 zapewnia wymagany poziom bezpieczeństwa, dzięki zastosowaniu zaawansowanych czujników sił i momentów zainstalowanych w postaci dwukanałowych sensorów na każdej osi obrotowej robota. HC10 może pracować w warunkach podwyższonego ryzyka w sytuacji niosącej zagrożenie dla człowieka (kat.III). Robot HC10 to hybryda, która może pracować bez wygrodzenia, ale także na pełnych prędkościach jak tradycyjny robot przemysłowy przy zastosowaniu wygrodzenia. Oszczędzanie przestrzeni i kosztów wynika z tego, że MOTOMAN HC10 pracuje bez potrzeby dodatkowych wygrodzeń. Normy bezpieczeństwa - aplikacje dla robotów przemysłowych: ISO 10218-1 (ograniczenie mocy i siły do 5.10.5); Funkcje bezpieczeństwa kontrolera robotów przemysłowych: ISO 13849-1, PLd; Zgodność ze specyfikacją techniczną robota współpracującego: TS15066; Geometria ramienia zaprojektowana, aby unikać punktów zacisku (ochrona palców).


Robot współpracujący ABB YuMi

Robot współpracujący ABB YuMi


Robot YuMi firmy ABB został zaprojektowany w odpowiedzi na potrzeby elastycznej i szybko zmieniającej się produkcji dla branży elektronicznej. Z równie dobrym skutkiem może zostać użyty w każdym środowisku montażu małych elementów- dzięki uniwersalnemu systemowi podawania części, wizyjnemu systemowi lokalizacji elementów, programowaniu przez nauczanie zadanego toru ruchu oraz najnowocześniejszemu, precyzyjnemu systemowi kontroli ruchu.

Bezpieczna konstrukcja robota YuMi sprawia, że może on wykonywać operacje w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Posiada lekki, sztywny magnezowy szkielet, plastikową obudowę pokrytą miękkim materiałem amortyzującym wstrząsy i uderzenia. YuMi jest kompaktowym robotem wielkości człowieka i poruszający się jak człowiek, dzięki czemu osoby z nim współpracujące mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Robot występuje w wersji jednoramiennej oraz dwuramiennej.

LBR iiwa KUKA

LBR iiwa KUKA


LBR iiwa firmy KUKA jest pierwszym, produkowanym seryjnie robotem stworzonym do pracy z człowiekiem. Samodzielny, precyzyjny i przede wszystkim bezpieczny LBR iiwa jest z powodzeniem wykorzystywany do takich zadań jak: paletowanie, pakowanie i komisjonowanie, nanoszenie klejów, środków uszczelniających i innych materiałów, mocowanie i zaciskanie, montaż. Dzięki czujnikom momentów przegubów robot LBR iiwa bezbłędnie rozpoznaje obiekty i natychmiast zmniejsza siłę oraz prędkość. Dzięki regulacji pozycji i gibkości może on manipulować delikatnymi podzespołami bez zacinania i blokowania. Układ sterowania KUKA Sunrise Cabinet robota LBR iiwa umożliwia szybkie uruchomienie nawet w przypadku kompleksowych zadań. Zrób z niego trzecią ręką człowieka – i pozwól mu samodzielnie oraz niezawodnie wykonywać nieergonomiczne, monotonne zadania. Niezwykle czuły robot współpracujący LBR iiwa jest dostępny w dwóch wersjach o udźwigu wynoszących: 7 i 14 kg.


Rodzina e-Series Universal Robots

Rodzina e-Series Universal Robots

Do rodziny cobotów Universal Robots zaliczają się modele UR3e, UR5e, UR10e i UR16e. Poszczególne modele różnią się zasięgiem i udźwigiem oraz są przystosowane do bezpiecznej współpracy dzięki 17 funkcjom bezpieczeństwa. Wbudowany czujnik siły i momentu oraz powtarzalność ruchu ramienia na poziomie 0,03 – 0,05 mm sprawiają, że coboty UR świetnie sprawdzają się także w zastosowaniach wymagających wysokiej precyzji. Intuicyjny interfejs użytkownika i proste programowanie pozwalają na szybkie i elastyczne wykorzystanie robota do wielu zadań. W ramach platformy UR+ Universal Robots oferuje akcesoria i wyposażenie certyfikowane do płynnej współpracy z cobotami UR oraz zestawy aplikacji upraszczające wdrożenie. 

Roboty współpracujące Techman Robot

Roboty współpracujące Techman Robot

Coboty Techman Robot doskonale radzą sobie z zadaniami takimi jak przenoszenie detali, montaż elementów czy obsługa maszyn. Prace za ich pośrednictwem wykonywane są precyzyjnie, efektywnie, szybko oraz ekonomicznie. Wyposażone są w zintegrowany system wizyjny, za pomocą którego można m.in. dopasowywać wzory, wybierać lokalizację obiektu bądź wykrywać kolory.

Coboty są proste w obsłudze - dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika opartego na systemie blokowym HMI, oraz bezpieczne - projektowane i konstruowane są zgodnie z normami ISO 10218-1 i ISO/TS15066. Roboty współpracujące marki Techman Robot mogą być niezależnymi urządzeniami lub też mogą współpracować z innymi maszynami.


Roboty współpracujące Kawasaki duAro

Robot współpracujący Kawasaki duAro


Cobot współpracujący DuAro od Kawasaki Robotic oferowany przez firmę ASTOR początkowo był dwuramienną maszyną stosowaną do montażu układów elektronicznych na płytkach drukowanych albo pakowania żywności do plastikowych opakowań. Obecnie dostępne są 2 kolejne wersje - duAro1 i duAro2. Robot współpracujący duAro1 jest węższy niż swój pierwowzór, ponieważ ma 370 mm, posiada większą pamięć, system wizyjny, Bluetooth oraz większej ilości wejść i wyjść. Wykonuje ruchy poziome, a jego zakres ramion to 15 cm. Natomiast duAro 2 wyposażono w ramiona dające mu zasięg do 55 cm. Mechanizm pionowego ruchu ramion jest tak skonstruowany, aby naśladował ruch ludzkich ramion. Oprócz tego, ma też większy niż model z 1 udźwig - w jego przypadku wynosi 3 kg dla jednego ramienia (w duAro 1 - 2 kg), co sprawia, że może przenosić kartony o standardowych wymiarach. Roboty współpracujące Kawasaki mają zastosowanie przede wszystkim w sektorze produkcji elektroniki w Azji.


Robot Power cobot TX2touch od Stäubli

Robot Power cobot TX2touch od Stäubli


TX2touch od Stäubli to unikalna gama cobotów zaprojektowanych do bezpiecznej współpracy z człowiekiem, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Konstrukcja oparta na sprawdzonym robocie przemysłowym TX2, zapewnia bezpieczną pracę dzięki zaawansowanej technologicznie "skórze", szybkiemu czasowi reakcji i wbudowanym modułowym funkcjom bezpieczeństwa. TX2touch jest jedynym cobotem o poziomie bezpieczeństwa SIL3/PLe. Cechuje go wysoka produktywność dzięki wydajności, rozbudowanej komunikacjii niezawodności odziedziczonej po ramionach TX2 i ich sterowniku SC9.

Dzięki połączonemu wykorzystaniu zestawu 5 unikalnych modułowych funkcji bezpieczeństwa SIL3-PLe, gama cobotów TX2touch jest najbezpieczniejsza na rynku, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu wydajności.


Przemysłowe roboty współpracujące HCR

Przemysłowy Robot Współpracujący HCR


Przemysłowy Robot Współpracujący HCR-3 | 5 | 12 oferowany przez firmę Corobotics,  posiada zasięgi odpowiednio 630 | 915 | 1300 mm oraz udźwigi 3 | 5 | 12 kg.  HCR zapewnia łatwość programowania, ponadto umożliwia elastyczność adaptacji w wyniku czego jest idealny do wykonywania różnorodnych zadań począwszy od paletyzacji, pakowanie, pick&place aż po montaż, obsługę maszyn, testy, spawanie, malowanie czy polerowanie.  Coboty HCR umożliwiają robotyzację nawet krótko, średnio i wielkoseryjnej produkcji. Łatwość programowania porównywalna jest z prostotą obsługi smartfonu – już po kilkudziesięciu minutach szkolenia możesz intuicyjnie zaprogramować. A wszystko to w oparciu o zasadę „uczenie przez pokazywanie”, “rejestrowanie ścieżki, którą ma podążać” oraz intuicyjny interfejs graficzny gdzie na osi czasu umieszczasz odpowiednie ikony.

HCR wyróżnia się spośród robotów współpracujących w pełni metalową obudową i wytrzymałymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, w wyniku czego jest idealny do ekstremalnie trudnych warunków pracy 24/7/365.

Potrafi bezpiecznie pracować z człowiekiem, bez konieczności stosowania specjalistycznych barier czy klatek bezpieczeństwa. 


Raporty Zrobotyzowany.pl: 


Autor: MR

Źródło: ABB, FANUC, Universal Robots, Yaskawa, ASTOR, TFM Robotics, KUKA, Easy Robots

POWIĄZANE
Milionowy robot firmy FANUC Firma FANUC ma powód do świętowania. Produkując milionowego robota przemysłowego o...
FANUC zaprasza na cykl webinarów Autorski program zainicjowany przez specjalistów i doradców technicznych fi...
ABB wchodzi w rynek robotów mobilnych ABB przejmuje Grupę ASTI Mobile Robotics – światowego lidera branży autonomicznych ...
Zrobotyzowana paletyzacja i depaletyzacja kartonów z inteligentnym systemem wizyjnym Zrobotyzowana aplikacja paletyzacji i depaletyzacji kartonów z inteligentnym system...
Roboty drukują przyszłość Most wybudowany przez roboty ABB w innowacyjnej technologii druku 3D połączy brzegi dziel...
Fabryka Przyszłości. Dziś. Jutro. Niebawem. Firma Bosch Rexroth, będąca zarówno doświadczonym użytkownikiem, jak i dostawcą ro...
Partnerzy