Szukaj w działach:

Roboty współpracujące - przegląd rynku cobotów

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 


Roboty współpracujące inaczej zwane cobotami (co-robot - collaborative robot) są przykładem na rozwój robotyki w ostatnich latach, dane IFR pokazują że ostatnie lata pod względem robotyzacji można zaliczyć do bardzo udanych. 

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics - IFR), na całym świecie w 2017 liczba zainstalowanych robotów przekroczyła 2 miliony. Autorzy raportu docenili roboty współpracujące jako jeden z ważniejszych trendów technologicznych w robotyce w najbliższych latach. Ponadto podkreśla się, że zakres aplikacji współpracujących rośnie, a współpraca na linii człowiek-robot to także szansa automatyzacji dla przedsiębiorstw każdej wielkości. Ważnym elementem według analityków IFR jest także prostota programowania i obsługi rozwiązań robotycznych.

Obszarem gdzie roboty współpracujące mogą być najefektywniej wykorzystywane, są małe i średnie przedsiębiorstwa, bo w nich uda się najlepiej skorzystać z umiejętności skalowalnych i elastycznych maszyny.

Tego typu urządzenia jak coboty (roboty współpracujące) pozwalają na proste i intuicyjne ich programowanie. Z tym zadaniem mogą sobie poradzić pracownicy bez specjalistycznej wiedzy i szkolenia. Robot powinien nauczyć się właściwych ruchów poprzez ręczne skierowanie jego ramion w odpowiednie miejsce, co nie będzie wymagało opracowania ruchu z wykorzystaniem specjalnego programu.

Z tych powodów coboty cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty robotów przemysłowych, intuicyjne w obsłudze roboty współpracujące, poniżej prezentujemy kilka z dostępnych na rynku robotów współpracujący.

Robot współpracujący YuMi

Robot współpracujący YuMi
 

Doskonałym przykładem może być jednoramienny robot z serii YuMi. Tego typu maszyna może pracować wraz z człowiekiem przez cały dzień, z zachowaniem precyzji ruchów, bez oznak zmęczenia. Jest więc idealny do zadań wymagających składania małych elementów np. w produkcji telefonów i konserwacji maszyn lub do procedur kontrolnych. Dzięki ich pracy możliwe jest zwiększenie wydajności fabryki i to w dużym stopniu. Poza tym wprowadzenie i praca robotów przynosi długofalowe skutki, ponieważ pracownicy nie muszą wykonywać żmudnych, powtarzalnych i nużących czynności. I tym samym można ich skierować do kreatywnych oraz ciekawszych zadań. 

Roboty współpracujące FANUC Robot CR

Roboty współpracujące FANUC Robot CR
 

Dzięki sprawdzonej technologii czujników umożliwiającej bezpieczne zatrzymanie robot współpracujący FANUC przerywa bieżącą czynność i zatrzymuje się po dotknięciu człowieka lub przedmiotu. Dopuszczalne obciążenie robotów współpracujących FANUC wynosi 35 kg, co sprawia, że CR-35iA jest najsilniejszym na świecie robotem tego typu. Ręczne prowadzenie marki FANUC umożliwia użytkownikowi nauczanie robota współpracującego poprzez prowadzenie go po ścieżkach i/lub wykorzystywanie do ręcznego podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jest to możliwe dzięki przyciskowi zatrzymania awaryjnego i trójpozycyjnemu przyciskowi uruchamiającemu, który spełnia wymagania normy ISO 10218 i ISO/TS 15066.


MOTOMAN HC10 od Yaskawa

MOTOMAN HC10 od Yaskawa
 

Firma Yaskawa również posiada w swojej ofercie 6-osiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg - MOTOMAN HC10. Bezpieczeństwo operatora zapewnia technologia Power and Force Limit, która zatrzymuje robota w przypadku kontaktu z operatorem. MOTOMAN HC10 może pracować bez dodatkowych wygrodzeń, co zapewnia oszczędność przestrzeni i kosztów. Dzięki elastyczności w obszarze instalacji może działać w różnych miejscach pracy.


Omron z serii TM

Omron z serii TM
 

Firma Omron również wprowadziła do oferty roboty współpracujące z serii TM. Seria TM firmy Omron stanowi unikalne rozwiązanie w zakresie upraszczania procesu automatyzacji zadań, takich jak przenoszenie, pakowanie i wkręcanie śrub, za które dotychczas odpowiedzialny był człowiek. W ramach serii TM firma Omron wprowadziła model „mobilny”, który idealnie pasuje do wiodących na rynku autonomicznych robotów mobilnych z serii LD. Dzięki temu użytkownicy zyskali możliwość automatyzacji trudniejszych zadań, takich jak podnoszenie i przenoszenie części na tace lub wkładanie ich do pojemników; wykorzystanie autonomicznych robotów mobilnych podczas procesów produkcyjnych wpłynęło również korzystnie na elastyczność produkcji.

Rodzina e-Series Universal Robots

Rodzina e-Series Universal Robots
 

Rodzina e-Series irmy Universal Robots liczy trzech członków – UR3e, UR5e i UR10e. Każdy z cobotów ma inny zasięg i udźwig, ale wszystkie są tak samo precyzyjne, dokładne i niezawodne, dzięki czemu stanowią cenny dodatek do każdego zakładu produkcyjnego. Coboty Univversal Robots można nauczyć wykonywania nawet najbardziej złożonych zadań dzięki zintegrowanemu czujnikowi siły i momentu firmy Universal Robots. Bardzo wrażliwy na nawet najmniejsze ruchy czujnik umożliwia precyzyjne programowanie cobotów do zadań, przy których dokładność jest wymaganiem krytycznym. Coboty UR nie wymagają specjalnych instalacji elektrycznych, podłącza się je do dowolnego standardowego gniazdka elektrycznego. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala na szybkie przygotowanie, zainstalowanie i zintegrowanie cobota z linią produkcyjną.


LBR iisy KUKA

LBR iisy KUKA
 

Cobot LBR iisy firmy KUKA jest gotowy do natychmiastowego użycia i można go szybko i łatwo przeprogramować do nowych zadań. Robot nawet w przypadku nieplanowanych przerw, zapamiętuje każdy wykonany ruch i wykonaną czynność i może wznowić pracę bez potrzeby przeprogramowania. Cobot obsługuje wszystkie główne, standardowe funkcje branży, takie jak interfejs OPC UA, protokoły magistrali polowych, cyfrowe i analogowe sygnały wejścia/wyjścia (I/O), bezpieczeństwo i wiele więcej. LBR iisy może zostać natychmiast zintegrowany z dowolnym, istniejącym środowiskiem przemysłowym. LBR iisy jest w pełni wbudowany w ekosystem KUKA Industry 4.0. Aplikacje programowe umożliwiające rozszerzenie obszaru działalności LBR iisy będą dostępne do pobrania globalnie. Rozwiązanie chmurowe KUKA Connect umożliwia dostęp do danych cobota i ich analizę w dowolnym momencie. Za pomocą pakietu KUKA Simulation Suite można zdefiniować, przetestować i zoptymalizować proste lub złożone sekwencje produkcyjne bezpośrednio na pulpicie.


Roboty współpracujące Techman Robot

Roboty współpracujące Techman Robot


Coboty Techman Robot doskonale radzą sobie z zadaniami takimi jak przenoszenie detali, montaż elementów czy obsługa maszyn. Prace za ich pośrednictwem wykonywane są precyzyjnie, efektywnie, szybko oraz ekonomicznie. Wyposażone są w zintegrowany system wizyjny, za pomocą którego można m.in. dopasowywać wzory, wybierać lokalizację obiektu bądź wykrywać kolory.

Coboty są proste w obsłudze - dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika opartego na systemie blokowym HMI, oraz bezpieczne - projektowane i konstruowane są zgodnie z normami ISO 10218-1 i ISO/TS15066. Roboty współpracujące marki Techman Robot mogą być niezależnymi urządzeniami lub też mogą współpracować z innymi maszynami.

Raporty Zrobotyzowany.pl: Źródło: ABB, Yaskawa, KUKA, Fanuc, Universal Robots, TFM Robotics


POWIĄZANE
Polski Ład i ulga na robotyzację Zgodnie z podpisaną 15 listopada 2021 r. przez prezydenta nowelizacją ustawy o podatku do...
Przemysł maszynowy w chmurze - Lenze Knowledge #4 Przetwarzanie w chmurze jako część transformacji cyfrowej jest na ustach wszystkich &ndas...
OmniVance™ - zrobotyzowane cele do obróbki metali Kładąc podwaliny pod fabrykę przyszłości, firma ABB podczas targów Automatica 2022...
Spotkanie praktyków UR Kongres Szefa Utrzymania Ruchu 4.0 tym razem odbędzie się wiosną w Katowicach w Hotelu Pa...
Raport - automatyzacja i robotyzacja przynoszą korzyści Robotyzacja i automatyzacja w najbliższych latach będą równie gorącymi hasłami, ja...
Smart Manufacturing prosto z Tajwanu 10 listopada 2021 podczas webinarium „Taiwan Excellence Push the Boundaries of Smar...
Partnerzy