Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Roboty współpracujące - przegląd rynku cobotów

 Roboty współpracujące Coboty - przegląd rynku


Roboty współpracujące inaczej zwane cobotami (co-robot - collaborative robot) są przykładem na rozwój robotyki w ostatnich latach, dane IFR pokazują że ostatnie lata pod względem robotyzacji można zaliczyć do bardzo udanych. 

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics - IFR), na całym świecie w 2017 liczba zainstalowanych robotów przekroczyła 2 miliony. Autorzy raportu docenili roboty współpracujące jako jeden z ważniejszych trendów technologicznych w robotyce w najbliższych latach. Ponadto podkreśla się, że zakres aplikacji współpracujących rośnie, a współpraca na linii człowiek-robot to także szansa automatyzacji dla przedsiębiorstw każdej wielkości. Ważnym elementem według analityków IFR jest także prostota programowania i obsługi rozwiązań robotycznych.

Obszarem gdzie roboty współpracujące mogą być najefektywniej wykorzystywane, są małe i średnie przedsiębiorstwa, bo w nich uda się najlepiej skorzystać z umiejętności skalowalnych i elastycznych maszyny.

Tego typu urządzenia jak coboty (roboty współpracujące) pozwalają na proste i intuicyjne ich programowanie. Z tym zadaniem mogą sobie poradzić pracownicy bez specjalistycznej wiedzy i szkolenia. Robot powinien nauczyć się właściwych ruchów poprzez ręczne skierowanie jego ramion w odpowiednie miejsce, co nie będzie wymagało opracowania ruchu z wykorzystaniem specjalnego programu.

Z tych powodów coboty cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty robotów przemysłowych, intuicyjne w obsłudze roboty współpracujące, poniżej prezentujemy kilka z dostępnych na rynku robotów współpracujący.

Robot współpracujący YuMi

Robot współpracujący YuMi
 

Doskonałym przykładem może być jednoramienny robot z serii YuMi. Tego typu maszyna może pracować wraz z człowiekiem przez cały dzień, z zachowaniem precyzji ruchów, bez oznak zmęczenia. Jest więc idealny do zadań wymagających składania małych elementów np. w produkcji telefonów i konserwacji maszyn lub do procedur kontrolnych. Dzięki ich pracy możliwe jest zwiększenie wydajności fabryki i to w dużym stopniu. Poza tym wprowadzenie i praca robotów przynosi długofalowe skutki, ponieważ pracownicy nie muszą wykonywać żmudnych, powtarzalnych i nużących czynności. I tym samym można ich skierować do kreatywnych oraz ciekawszych zadań. 

Roboty współpracujące FANUC Robot CR

Roboty współpracujące FANUC Robot CR
 

Dzięki sprawdzonej technologii czujników umożliwiającej bezpieczne zatrzymanie robot współpracujący FANUC przerywa bieżącą czynność i zatrzymuje się po dotknięciu człowieka lub przedmiotu. Dopuszczalne obciążenie robotów współpracujących FANUC wynosi 35 kg, co sprawia, że CR-35iA jest najsilniejszym na świecie robotem tego typu. Ręczne prowadzenie marki FANUC umożliwia użytkownikowi nauczanie robota współpracującego poprzez prowadzenie go po ścieżkach i/lub wykorzystywanie do ręcznego podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jest to możliwe dzięki przyciskowi zatrzymania awaryjnego i trójpozycyjnemu przyciskowi uruchamiającemu, który spełnia wymagania normy ISO 10218 i ISO/TS 15066.


MOTOMAN HC10 od Yaskawa

MOTOMAN HC10 od Yaskawa
 

Firma Yaskawa również posiada w swojej ofercie 6-osiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg - MOTOMAN HC10. Bezpieczeństwo operatora zapewnia technologia Power and Force Limit, która zatrzymuje robota w przypadku kontaktu z operatorem. MOTOMAN HC10 może pracować bez dodatkowych wygrodzeń, co zapewnia oszczędność przestrzeni i kosztów. Dzięki elastyczności w obszarze instalacji może działać w różnych miejscach pracy.


Omron z serii TM

Omron z serii TM
 

Firma Omron również wprowadziła do oferty roboty współpracujące z serii TM. Seria TM firmy Omron stanowi unikalne rozwiązanie w zakresie upraszczania procesu automatyzacji zadań, takich jak przenoszenie, pakowanie i wkręcanie śrub, za które dotychczas odpowiedzialny był człowiek. W ramach serii TM firma Omron wprowadziła model „mobilny”, który idealnie pasuje do wiodących na rynku autonomicznych robotów mobilnych z serii LD. Dzięki temu użytkownicy zyskali możliwość automatyzacji trudniejszych zadań, takich jak podnoszenie i przenoszenie części na tace lub wkładanie ich do pojemników; wykorzystanie autonomicznych robotów mobilnych podczas procesów produkcyjnych wpłynęło również korzystnie na elastyczność produkcji.

Rodzina e-Series Universal Robots

Rodzina e-Series Universal Robots
 

Rodzina e-Series irmy Universal Robots liczy trzech członków – UR3e, UR5e i UR10e. Każdy z cobotów ma inny zasięg i udźwig, ale wszystkie są tak samo precyzyjne, dokładne i niezawodne, dzięki czemu stanowią cenny dodatek do każdego zakładu produkcyjnego. Coboty Univversal Robots można nauczyć wykonywania nawet najbardziej złożonych zadań dzięki zintegrowanemu czujnikowi siły i momentu firmy Universal Robots. Bardzo wrażliwy na nawet najmniejsze ruchy czujnik umożliwia precyzyjne programowanie cobotów do zadań, przy których dokładność jest wymaganiem krytycznym. Coboty UR nie wymagają specjalnych instalacji elektrycznych, podłącza się je do dowolnego standardowego gniazdka elektrycznego. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala na szybkie przygotowanie, zainstalowanie i zintegrowanie cobota z linią produkcyjną.


LBR iisy KUKA

LBR iisy KUKA
 

Cobot LBR iisy firmy KUKA jest gotowy do natychmiastowego użycia i można go szybko i łatwo przeprogramować do nowych zadań. Robot nawet w przypadku nieplanowanych przerw, zapamiętuje każdy wykonany ruch i wykonaną czynność i może wznowić pracę bez potrzeby przeprogramowania. Cobot obsługuje wszystkie główne, standardowe funkcje branży, takie jak interfejs OPC UA, protokoły magistrali polowych, cyfrowe i analogowe sygnały wejścia/wyjścia (I/O), bezpieczeństwo i wiele więcej. LBR iisy może zostać natychmiast zintegrowany z dowolnym, istniejącym środowiskiem przemysłowym. LBR iisy jest w pełni wbudowany w ekosystem KUKA Industry 4.0. Aplikacje programowe umożliwiające rozszerzenie obszaru działalności LBR iisy będą dostępne do pobrania globalnie. Rozwiązanie chmurowe KUKA Connect umożliwia dostęp do danych cobota i ich analizę w dowolnym momencie. Za pomocą pakietu KUKA Simulation Suite można zdefiniować, przetestować i zoptymalizować proste lub złożone sekwencje produkcyjne bezpośrednio na pulpicie.


Easy Robots ES5
Easy Robots ES5
 

Najmniejszy i najszybszy z robotów przemysłowych firmy Easy Robots, 6‑osiowy manipulator ES5, waży zaledwie 20 kg i może manipulować ładunkami o masie do 5 kg. Wybór tego robota jest tanim i niezawodnym rozwiązaniem, pozwalającym na zapewnienie wysokiego wzrostu produkcji przy niewielkich nakładach. Kompaktowa budowa, niewielka waga oraz łatwy w obsłudze panel sterowania pozwala na szybką zmianę konfiguracji i adaptacji w innym gnieździe produkcyjnym. Model ES5 jest idealnym rozwiązaniem do automatyzacji zarówno małych, jak i wielkoseryjnych procesów produkcyjnych, a zaprogramowane zadania wykonuje z większą precyzją i powtarzalnością niż człowiek.

Raporty Zrobotyzowany.pl: 


Źródło: ABB, Yaskawa, KUKA, Fanuc, Universal Robots, Easy Robots


Dodano 04.01.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy