Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Przemysłowy Internet Rzeczy, czyli IIoT

Przemysłowy Internet Rzeczy, czyli IIoT


Za jedną z najbardziej wpływowych innowacji technologicznych w przemyśle uważa się obecnie Internet Rzeczy (IoT).


Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ w przedsiębiorstwach rośnie świadomość tego, jakie korzyści niesie za sobą scalenie układu i wbudowanie go w urządzenie. Przemysłowy Internet Rzeczy jest przede wszystkim doskonały narzędziem umożliwiającym automatyzację i optymalizację produkcji. Jakie inne korzyści płyną ze stosowania go w zakładach przemysłowych i czy wykorzystuje się go na rodzimym gruncie?

Najważniejsze zalety stosowania IIoT

Podstawowym celem, dla którego wdraża się IoT w zakładach przemysłowych, jest uzyskanie wszechstronnych informacji na temat procesów, operacji i produkcji. Zebrane dane pozwolą usprawnić działania, dostawy, lepiej wykorzystywać zasoby i poprawić jakość obsługi. Ponadto zminimalizować ryzyko i ilość strat, co przyczyni się do zmniejszania kosztów i większej kontroli nad nimi. Odpowiednio wdrożony IoT, czyli taki, który będzie realizował konkretne potrzeby biznesowe danego przedsiębiorstwa, ułatwi zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Natomiast sieć, w której sprawnie komunikują się ze sobą urządzenia i maszyny, pomoże szybko wykryć potencjalne usterki i szybko znaleźć źródło awarii, co zapewni większe bezpieczeństwo oraz wyeliminuje przestoje w produkcji.

IIoT w Polsce

Rozwój i większa dostępność nowych technologii wpływa na stopniowe upowszechnianie się Internetu Rzeczy w branży przemysłowej. Wpływ na to ma z pewnością miniaturyzacja układów elektronicznych, wprowadzanie inteligentnych czujników, wzrost mocy obliczeniowej komputerów, czy też stosowanie światłowodów i łączności bezprzewodowej zapewniających dużą prędkość transmisji danych. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy zarówno na świecie, jak i w Polsce są skłonni do inwestowania w nowoczesne rozwiązania i doposażania zakładu np. w sprzęt sieciowy. Wynika to przede wszystkim z trudności oszacowania, jakie i kiedy przyniesie to efekty. Poza tym braku umiejętności zbierania i analizowania informacji, a potem wykorzystania ich. Do tego dochodzi ryzyko ataków hakerskich na systemy informatyczne i wycieku danych z zakładu. Sceptyczne podejście widoczne jest zwłaszcza w Polsce, gdzie IoT jest zjawiskiem niszom. Bardzo często, nawet jeśli wprowadza się automatyzację i robotyzację do przedsiębiorstw to i tak występuje on w podstawowym wymiarze i maszyny w zasadzie nie komunikują się z oprogramowaniem wspierającym zarządzanie. Najczęściej też dane są wpisywane ręcznie, bo producenci maszyn, nie kładą nacisku przy ich tworzeniu na współpracę i integrację z zewnętrznymi systemami informatycznymi. Dlatego można mieć tylko nadzieję, że w najbliższej przyszłości idea IIoT zostanie doceniona i zacznie być wykorzystywana na szerszą skalę.


Więcej na: Przemysłowy internet rzeczy (IIOT)Dodano 23.04.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy