Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Czy coboty są opłacalne w niskoseryjnej produkcji?


Roboty współpracujące są opłacalne przede wszystkim w niskoseryjnej produkcji.

Cobot, ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podczas współpracy z człowiekiem, jest dużo wolniejszy od klasycznego robota przemysłowego. Dla porównania: cobot współpracując z człowiekiem porusza się zazwyczaj z prędkością do 250 mm/s. Maksymalne prędkości osiągane obecnie przez coboty (jeśli nikogo nie ma w pobliżu) to 1 000 – 2 000 mm/s.

Dla porównania, klasyczne roboty poruszają się z prędkościami do 10 000 mm/s. W produkcji wielkoseryjnej tak duża różnica w wydajności przeważa nad innymi zaletami cobotów.

Natomiast w produkcji niskoseryjnej wydajność często jest drugorzędna. Ważniejsze są elastyczność i niski koszt wdrożenia. I tutaj coboty wygrywają. Coboty posiadają uproszczone systemy programowania. Pozycję można nauczyć po prostu przesuwając robota w zadane miejsce i naciskając jeden przycisk umieszczony na ramieniu. Wszystko to sprawia, że przezbrojenie stanowiska z robotem może wykonać bezpośrednio operator – nie wymaga to zaawansowanej wiedzy i umiejętności.

Żeby cobot faktycznie był opłacalny, powinien być wdrożony zgodnie ze swoim przeznaczeniem – do współpracy z człowiekiem. Oznacza to zrezygnowanie z wygrodzeń czy dodatkowych urządzeń bezpieczeństwa (kurtyn, skanerów). Daje to nam bardzo proste stanowisko, z niskim kosztem wdrożenia i szybkim zwrotem z inwestycji.

Więcej  o tym czy coboty są opłacalne w niskoseryjnej produkcji, w kolejnym odcinku cyklu "Porady Zrobotyzowane" odpowiada Wojciech Łaś z firmy Mitsubishi Electric Europe B.V. .

Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Roboty współpracujące (Coboty)
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-wspolpracujace
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Mitsubishi Electric Europe B.V. Sp. z o.o.
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1371/mitsubishi-electric-europe-b-v-sp-z-o-o

Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy