Szukaj w działach:
Wiedza

Czym jest IoT i IIoT?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Co to jest IoT i IIoT oraz jakie są między nimi różnice i podobieństwa w przemysłowym zastosowaniu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.


IoT i IIoT są obecnie wiodącymi technologiami w cyfrowej rewolucji i błyskawicznie rozwijają się w środowisku przemysłowym. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest m.in. zwiększenie wydajności firm, pozyskiwanie większej ilości informacji i znalezienie nowych źródeł zysku. Dlatego warto poznać najważniejsze różnice i podobieństwa w ich przemysłowym zastosowaniu oraz zastanowić się dokąd mogą zaprowadzić.

Czym jest IoT i na czym opiera się jego działanie?

IoT, czyli Internet Rzeczy to sieć połączonych urządzeń komunikujących się ze sobą i udostępniających dane za pomocą internetu. Dzięki niemu możliwe jest automatyczne gromadzenie informacji z wielu obszarów. Odpowiadają za to inteligentne czujniki. Następnie dane są przesyłane do centralnego systemu, gdzie można je przeanalizować, w celu przewidzenia potrzeb i problemów, efektywniejszego wykorzystania sprzętu, automatyzacji realizowanych operacji, czy samych efektów.

Liczba podłączonych do sieci urządzeń ciągle wzrasta, dlatego zakres wykorzystania IoT również stale się zwiększa. Mogą to być na przykład maszyny w fabryce, podstacje elektryczne, a nawet całe budynki i infrastruktura. Z IoT korzystają więc nie tylko zakłady przemysłowe, ale także energetyczne lub władze miejsca.

Definicja i zastosowanie IIoT

IIoT, tłumaczony jako Przemysłowy Internet Rzeczy jest odmianą IoT i jedną z najważniejszych technologii Przemysłu 4.0. Zastosowanie IIoT w fabrykach pozwala na zrewolucjonizowanie sposobu ich funkcjonowania, a nawet organizacji przemysłowych. Posiada bowiem mnóstwo zalet i można wykorzystać go na wiele sposobów. 

Zintegrowanie inteligentnych czujników o wielu funkcjonalnościach, w maszynach produkcyjnych, systemach energetycznych, czy infrastrukturze umożliwia zbieranie danych i wykorzystanie ich na przykład do zwiększenia produktywności i wydajności pracowników oraz zapewniania im bezpieczeństwa. IIoT pozwala na lepszą komunikację pomiędzy maszynami, ciągłe gromadzenie danych, co w efekcie umożliwia efektywniejsze monitorowanie działań i ich optymalizację. Poza tym wprowadzanie ulepszeń na poziomie zużywania zasobów i oszczędności w obrębie wytwarzania oraz rozwoju samych produktów. Dla zakładu przemysłowego, IIoT to doskonałe narzędzie do optymalizacji całej fabryki i procesu produkcji wyrobów oraz osiągania wszelkich założeń biznesowych.

Różnice między IoT a IIoT?

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że między IoT i IIoT nie ma większych różnic to jednak istnieją, do tego jest ich całkiem dużo. Jakie są najważniejsze z nich?

Warto zacząć od kwestii podstawowy - technologia IIoT jest podkategorią IoT więc skupia się, na węższym sektorze działalności i zastosowaniu. IIoT stosuje się tylko w konfiguracjach przemysłowych i korzystają z niej wyłącznie specjaliści w danej branży. W efekcie oznacza to, że skupienie na rynku IoT jest znacznie większe niż w przypadku IIoT.

Ważnym czynnikiem odróżniającym obie technologie jest ryzyko awarii i jego skutki. Urządzenia IIoT pracują połączone w sieć. W momencie, gdy zawiedzie nawet mały element w dużej maszynie, może to spowodować sytuację zagrażającą zdrowiu lub życiu. Poza tym obecnie z IoT nie korzysta się w ważnych procesach i do tego na małą skalę. Dlatego potencjalna awaria nie stanowi większego problemu i łatwiej sobie z nią poradzić.

Kolejną różnicę między technologiami widać na poziomie celów stosowania. Zarówno jedna, jak i druga technologia wykorzystywana jest do tego, aby poprawić bezpieczeństwo i wydajność. IoT dba dodatkowo o użytkowników i doświadczenia. Jej zadanie skupia się więc wokół zapewnienia mu większej wygody, czy komfortu w życiu codziennym. Z kolei IIoT koncentruje się głównie na dawaniu urządzeń, które zoptymalizują procesy i sprawią, że działalność klienta będzie efektywniejsza, a przez to konkurencyjniejsza.

Wymagania dotyczące urządzeń i środowiska ich pracy to kolejne cechy odróżniające IoT od IIoT. Konstrukcja pierwszych nie musi być dostosowana do specyficznych warunków, bo stosowane są na co dzień i w normalnym środowisku. Z tego samego względu urządzenia IoT mogą działać niezależnie. W przypadku urządzeń IIoT sprawa wygląda inaczej. Zwykle są one odporne na ekstremalne temperatury, zakłócenia radiowe i wilgoć. W końcu w fabrykach, zakładach energetycznych lub rafineriach potrzebne są trwałe, a także niezawodne sprzęty. Istotne jest też to żeby np. kontrolery czy sterowniki logiczne integrowały się z innymi maszynami obecnymi w zakładzie.

Podobieństwa między IoT i IIoT

Obie technologie wymagają przede wszystkim 2 elementów: infrastruktury przetwarzania w chmurze, a także szybkiego, bezprzewodowego połączenia internetowego. System sieci inteligentnych działa non stop online, gromadzi dane i umożliwia podejmowanie bardzo świadomych oraz racjonalnych decyzji. W efekcie oszczędza się czas i zasoby. Urządzenia gospodarstwa domowego mogą działać bez nadzoru, a w fabryce zatrudnieni są tylko niezbędni pracownicy lub mogą skupić się oni na zdobywaniu innych umiejętności, co będzie korzystne z punktu widzenia biznesowego, bo wytwarzaniem produktu w dużej mierze mogą zająć się maszyny.

Nie można zapominać o tym, że IIoT nie istniałby bez IoT i są one ze sobą nierozerwalnie połączone. Bez platform i narzędzi Internetu Rzeczy nie uda się przygotować odpowiednich aplikacji lub oprogramowania. Podobieństw między IoT i IIoT istnieje oczywiście więcej, ale wymienione wyżej są najistotniejsze i bez ich wymienienia nie powinno się szukać kolejnych.

Jak przyszłość czeka IoT i IIoT? 

Odpowiedź na pytanie o przyszłość technologii IoT i IIoT może być tylko jedna - rozwojowa. W przemysłowym zastosowaniu Internet Rzeczy jest kluczowym element do zdobywania przewagi nad konkurencją. W kolejnych latach przewiduje się, że obie technologie będą jeszcze mocniej współpracować i łączyć się ze sztuczną inteligencją, automatyzacją oraz analizą danych. Wspólnie napędzać cyfrową transformację, która widoczna jest już zarówno w zwykłym życiu, jak i przemyśle. IoT i IIoT stają się niezbędne, ponieważ tworzą nowe możliwości, w tym biznesowe. Z roku na rok widoczny jest również wzrost zastosowań obu technologii i ilość połączonych urządzeń, a globalny rynek coraz wyżej wycenia ich wartość. Wiedząc o tym wszystkim i widząc skalę zachodzących zmian, nie można myśleć o tym inaczej niż właśnie w kategoriach rozwoju.


Znajdź firmę oferującą rozwiązania z zakresu IIoT na Zrobotyzowany.pl 
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/cyfryzacja/przemyslowy-internet-rzeczy 

 

Zdjęcie: https://pixabay.com 
Źródło: Zrobotyzowany.plPOWIĄZANE
Czytniki kodów kreskowych dla przemysłu i medycyny Czytniki o wysokiej rozdzielczości z serii V410-H stanowią uzupełnienie portfolio firmy O...
Webinaria FAULHABER - wiedza siłą napędową Nieważne, czy chcesz się uczyć w domu, w podróży czy w biurze, webinaria FAULHABER...
Cyfrowa transformacja w biznesie W skali globalnej coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z analityki big data, sztucznej i...
Praktycy o automatyzacji i optymalizacji produkcji W dniach 22-23 września 2021 roku w hotelu Airport Okęcie w Warszawie odbędzie się VI edy...
Factory Of The Future - Showroom Bosch Rexroth 22 września w Warszawie odbyło się otwarcie showroomu firmy Bosch Rexroth „Factory ...
Robotyzacja i automatyzacja na Automaticon 2023 Koboty, cyfrowy bliźniak, sztuczna inteligencja - czy robotyzacja jest remedium na wyzwan...
Partnerzy