Szukaj w działach:

Roboty spawalnicze - przegląd rynku

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Jednym z celów, jak i dużą zaletą robotyzacji jest możliwość zastąpienia człowieka podczas pracy w niebezpiecznych warunkach lub środowisku szkodliwym dla jego zdrowia. Procesem gdzie roboty sprawdzają się bardzo dobrze już od wielu lat jest spawanie przemysłowe.


Proces spawania od zawsze był jednym z głównych zastosowań robotów przemysłowych. Ich wykorzystanie w procesie produkcji pozwalało na uzyskanie elementów spełniających najwyższe wymagania jakościowe, jednocześnie gwarantując bardzo dużą wydajność.

Dzięki robotyzacji przemysłowych procesów spawalniczych można ograniczyć kontakt człowieka ze szkodliwymi i niebezpiecznymi procesami, dodatkowo dzięki robotyzacji i automatyzacji procesów można zoptymalizować i ujednolicić produkcję oraz ograniczyć koszty produkcji i przestojów. 

Jest to również rozwiązanie na problemy kadrowe z którymi boryka się coraz więcej firm przemysłowych, ciężkie, niebezpieczne i nużące zadania mogą wykonywać roboty, a pracownicy mogą zająć się zarządzaniem procesem produkcyjnym.

Inwestycja w robotyzację procesów spawalniczych jest najbardziej opłacalna przy produkcji seryjnej, gdzie implementowane są zautomatyzowane linie produkcyjne, które pozwalają na pełną robotyzację procesu spawania. Jadnak istnieje również możliwość implementacji pojedynczego stanowiska do zrobotyzowanego spawania, które sprawdzają się w mniejszych zakładach.

Na rynku polskim jest dostępnych wielu producentów oraz dystrybutorów zrobotyzowanych systemów spawalniczych, poniżej prezentujemy przegląd dostępnych na rynku rozwiązań.

Roboty FANUC do spawania łukowego

Roboty FANUC do spawania łukowego, laserowego, lutowania i cięcia

Roboty serii Arc Mate firmy Fanuc, zostały stworzone na potrzeby spawania łukowego — przy ich projektowaniu wykorzystano wieloletnie doświadczenie w dziedzinie robotyki i spawalnictwa. Roboty mają dopuszczalne obciążenie do 20 kg, a ich zasięg wynosi 2,0 m. Są one idealne do szerokiego zakresu zastosowań związanych ze spawaniem łukowym i laserowym, lutowaniem i cięciem.

Roboty zostały skonstruowane specjalnie dla branż, w których spawanie łukowe odgrywa ważną rolę, odznaczają się ponadto małym rozmiarem, nadzwyczaj szybkimi silnikami i znakomitym przyspieszeniem. Każdy model w tej serii został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu jakości spawania, zmniejszeniu kosztów wytwarzania oraz poprawie jakości i bezpieczeństwa miejsca pracy.

Fanuc oferuje różne modele, spełniające różnorodne potrzeby, a niezależnie od modelu do wyboru jest wiele różnych narzędzi, co zwiększa uniwersalność robotów i pozwala podnieść wydajność procesów.

Dostępne modele: ARC Mate 0iB, ARC Mate 100iC/7L, ARC Mate 100iC/8L, ARC Mate 100iC/12, ARC Mate 100iD, ARC Mate 100iD/10L, ARC Mate 100iC/12S, ARC Mate 120iC, ARC Mate 120iC/12L, ARC Mate 50iD, ARC Mate 50iD/7L.

Więcej na: FANUC Polska Sp. z o.o.

abb-irb-1600id

Roboty przemysłowe ABB

ABB dostarcza kompletną ofertę robotów, które pomagają usprawniać procesy produkcyjne w zakładach, podwyższają jakość produktów oraz zwiększają bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników. ABB zainstalowało już ponad 250 000 robotów na całym świecie. 

Firma oferuje precyzyjne roboty spawalnicze, ze zintegrowanym okablowaniem procesowym. Roboty łączą w sobie niższe o 50% koszty utrzymania z wydajnością pracy, dostarczając najniższe koszty spawu w swojej klasie. ABB oferuje również wszechstronne roboty przemysłowe, które mogę być dostosowane do aplikacji takich jak: 
obsługa maszyn, przenoszenie i manipulowanie, spawanie łukowe dużych elementów, montaż układów napędowych i szlifowanie (np. czyszczenie odlewów).

Dostępne modele: Spawalnicze roboty (IRB 1520ID, IRB 1410, IRB 1600ID, IRB 2600ID),  Roboty przemysłowe (IRB 6620LX, IRB 6620, IRB 2600, IRB 1660ID).

Więcej informacji: ABB Sp. z o.o.

Zrobotyzowane i zautomatyzowane aplikacje spawalnicze firmy Cloos

Zrobotyzowane i zautomatyzowane aplikacje spawalnicze firmy Cloos

Firma Cloos zajmuje się projektowaniem i budową zrobotyzowanych i zautomatyzowanych aplikacji spawalniczych. Nowa seria robotów QIROX®  to efekt wieloletniego doświadczenia i wnikliwych prac badawczych, które zaowocowały stworzeniem specjalizowanego robota spawalniczego. Dzięki zastosowaniu modułowej budowy, ograniczeniu rozmiarów, wprowadzeniu 7 osi firma może dopasować konfigurację robota praktycznie do każdego zautomatyzowanego procesu spawalniczego.

Nowe roboty QIROX®  znacznie zwiększyły parametry szybkości i dynamiki ruchu, a jednocześnie utrzymały bardzo wysokie wskaźniki dokładności i powtarzalności poniżej 0.1 m. Parametry robotów pozwalają na optymalizację procesu i zapewnienie najwyższej powtarzalnej jakości spawu.

Dostępne modele: Robot - QIROX® QRC , Robot - QIROX® QRH, QIROX® - 7 oś

Więcej na : CLOOS Polska Sp. z o. o.

Specjalne roboty spawalnicze Yaskawa MOTOMAN

Specjalne roboty spawalnicze Yaskawa MOTOMAN 

Yaskawa MOTOMAN to specjalne roboty spawalnicze, wysokiej jakości pozycjonery oraz systemy suwnic i nowoczesne rozwiązania dostosowane do specyfikacji klienta. Technologia firmy umożliwia pełną synchronizację maksymalnie 8 robotów (lub maksymalnie 72 osi) za pomocą kontrolera, daje użytkownikom takie korzyści jak: mniejsze wypaczenia zgrzewania, krótszy czas cyklu i czas programowania oraz opcja spawania bez urządzenia mocującego, większa wydajność i bardzo uniwersalny system spawania. 

Roboty są wyposażone w zintegrowany zestaw przewodów prowadzonych przez górne ramię i osie głowicy. Zapewnia to nie tylko lepszy dostęp do mocowań, ale również znacznie wydłuża żywotność zestawów węży. 

Roboty Motoman serii ES są również specjalnie zaprojektowane do zapewnienia niezrównanej wydajności i niezawodności w złożonych zastosowaniach zgrzewania punktowego.

Roboty znajdują również zastosowanie podczas procesów cięcia. W przypadku cięcia laserowego, plazmowego lub strumieniem wody, procesy te umożliwiają cięcie złożonych konturów różnorodnych części, zapewniając bardzo uniwersalne działanie.

Dostępne modele: MOTOMAN MS (MS80WII,MS100II, MS165, MS210), MOTOMAN VS100, MOTOMAN MC (MC2000II), MOTOMAN MA (MA1440, MA2010) 

 

Technika Spawalnicza – Roboty spawalnicze Panasonic

Technika Spawalnicza – Roboty spawalnicze Panasonic

Firma TECHNIKA SPAWALNICZA jest integratorem zrobotyzowanych systemów spawalniczych wyposażonych w najnowszej generacji roboty spawalnicze PANASONIC. Firma wdraża systemy wyposażone w roboty spawalnicze TAWERS w zakresie mechanizacji, automatyzacji i robotyzacji procesów spawania.

System TAVERS umożliwiający spawanie metodami MIG/MAG/TIG, system składa się z robota i sterownika, w którym ten drugi jest jednocześnie zintegrowany ze źródłem prądu oraz podajnikiem drutu.  Sterownik umożliwia pełną kontrolę nad procesem spawania co powoduje osiągnięcie bardzo dobrej jakości wykonanych spoin. Sterownik umożliwia podłączenie do 40 Wej/wyj.
Modyfikacja z metody MAG na metodę MAG-HEAT jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wymaga ona końcówki prądowej HEAT z ceramicznym izolatorem i wkładem poprawiającym przewodność oraz software'u.

Rewolucyjnym osiągnięciem systemu TAWERS - TIG jest SOFTWARE, który umożliwia wykorzystanie wcześniej opracowanego systemu zrobotyzowanego TAWERS - MAG . Zmiana metody z TIG na MAG lub MAG na TIG odbywa się poprzez komendy na panelu sterowniczym po uprzednim zamontowaniu odpowiedniej głowicy MAG lub TIG i co bardzo ważne z zastosowaniem tego samego podajnika drutu.

Dostępne modele: System TAWERS (TAWERS MAG, TAWERS MAG HEAT, TAWERS AC MIG, TAWERS TIG, TAWERS Active Wire)
Roboty TM 1400, TM 1800, TL 1800 , TL 2000.

Więcej na : TECHNIKA SPAWALNICZA Sp. z o.o. Poznań

 ASTOR - Roboty Kawasaki

ASTOR - Roboty Kawasaki

Seria robotów spawalniczych Kawasaki BA miała swoją europejską premierę na początku 2015 roku. Jej przedstawicielem jest robot BA006N przystosowany do pracy w aplikacjach spawalniczych lub przy technologiach pochodnych (cięcie, fazowanie, wycinanie, wypalanie). Robot ten stanowi uzupełnienie dla serii RA. Jego zwarta konstrukcja i przelotowy nadgarstek pozwala na spawanie w ciasnych przestrzeniach. Szybkość i precyzja gwarantują najwyższą jakość i wydajność już od chwili zainstalowania na stanowisku.

W ofercie Kawasaki znajduje się dedykowana do zastosowań w spawaniu - seria RA oraz BA. Roboty tych serii, dzięki szerokim możliwościom komunikacyjnym, współpracują ze źródłami spawalniczymi praktycznie wszystkich producentów. Dodatkowo, dzięki specjalnemu oprogramowaniu i dedykowanym funkcjom, mogą być używane przy różnych technikach spawalniczych (m.in. MIG/MAG, TIG, ColdArc, CMT).
Robot spawalniczy Kawasaki serii BA pozwala realizować sprawnie większość procesów spawalniczych w przemyśle. Konstrukcja ramienia robota pozwala wykonać spawanie w ciasnych przestrzeniach lub spawanie bardzo skomplikowanych kształtów. Smukłe ramię, przelotowy nadgarstek (hollow wrist) oraz zintegrowane przewody poprowadzone wewnątrz ramienia robota sprawiają, że może spawać każdy kształt i położyć precyzyjnie każdą spoinę. 

Dostępne modele: Roboty Kawasaki (BA006L, BA006N, Stanowiska ASTOR Green Welding (Starter, Optimum, Premium) 

Więcej informacji na: ASTOR

KR_CYBERTECH_nano_arc

Roboty spawalnicze KUKA 

Oferta robotów do spawania w osłonie gazów obojętnych firmy KUKA obejmuje roboty o zasięgu od 700 do 3102 mm i udźwigu od 5 do 22 kg – w dwóch wersjach: z kiścią centralną lub wałem drążonym.

Intuicyjny interfejs obsługi na ekranie dotykowym KUKA smartPAD o wysokiej rozdzielczości w połączeniu z oprogramowaniem KUKA.ArcTech pozwala na szybkie tworzenie bezpiecznych w eksploatacji programów spawalniczych.

Dzięki dokładności torowej robotów kosztowna obróbka wykańczająca nie jest potrzebna – niezależnie od tego, czy chodzi o proces spawania metodą MIG/MAG, WIG, spawania plazmowego lub specjalnego spawania. Opcjonalny KUKA.TRACC TCP oferuje dodatkowo możliwość automatycznego monitorowania i ewentualnej aktualizacji palnika TCP w cyklu produkcyjnym. Każda spoina spawalnicza jest wykonywana tam, gdzie powinna.

Wyposażenie spawalnicze można łatwo i szybko połączyć z układem sterowania robota poprzez złącze magistrali polowej np. EtherCAT (dostępne w każdym układzie sterowania KR C4). Dzięki temu użytkownik ma w każdej chwili dostęp do pełnego zakresu funkcji.

Dostępne modele: KR AGILUS (KR 6 R900 WP, KR 6 R900 CR, KR 6 R900 HM-SC, KR 6 R900 EX, KR 6 R700 HM-SC, KR 10 R1100), KR CYBERTECH nano, KR CYBERTECH ARC.

Więcej na: KUKA Roboter CEE GmbH Sp. z o.o.


Platformy do spawania laserowego RMA MLS

Platformy do spawania laserowego RMA MLS

Platformy MLS pozwalają na stworzenie wydajnego, szybkiego i zorientowanego na jakość gniazda produkcyjnego. Platforma oferuje dużą elastyczność i szeroki zakres indywidualnych możliwości konfiguracji, począwszy od typu lasera, opcje związane z bezpieczeństwem, kończąc na szerokiej gamie modułów funkcjonalnych stanowiących jedną z najważniejszych jej zalet.

Seria MLS jest obsługiwana za pomocą intuicyjnego, łatwego do konfiguracji autorskiego oprogramowania ILP (Integrated Laser Processing Software) z poziomu panelu HMI, który cechuje ergonomia oraz wygoda użytkowania. System pozwala na zarządzanie i kontrolę pracy, tworzenie raportów oraz sprawne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Sterowany dotykowo panel oferuje możliwość przełączania się między różnymi profilami użytkowników oraz poziomami dostępu (operator maszyny, serwis, nadzór produkcji). Nieograniczone zasoby bibliotek menu pozwalają na płynne przełączanie się między różnymi zadaniami za pomocą jednego kliknięcia myszą.

Dostępne modele: MLS1000, MLS501, MLS502.

Więcej na: RMA Sp. z o.o.


Inwestycje w robotyzację mają bardzo krótkie czasy zwrotu, często zdarza się, że całość zwraca się jeszcze przed upływem jednego roku. Przy wyborze odpowiedniego systemu należy dobrze przeanalizować oferty dostępne na rynku i zdecydować się na to, co jest najważniejsze dla konkretnej aplikacji w zakładzie.

Ze względu na konkurencje oraz braki kadrowe przemysł inwestuje w nowoczesne rozwiązania coraz chętniej, chcąc zmaksymalizować zyski, a robotyzacja procesów spawalniczych staje się koniecznością.

Raporty Zrobotyzowany.pl: 


Źródło: Zrobotyzowany.pl, ABB, Fanuc, Astor, Kuka, RMA, Cloos, Technika Spawalnicza 


POWIĄZANE
Robot FlexPacker firmy ABB z nagrodą Red Dot Robot IRB 390 FlexPacker® typu Delta firmy ABB, który został zaprojektowany do...
Integracja informatyczna w Przemyśle 4.0 Nie istnieje jedna definicja Przemysłu 4.0. Ideę tę należy postrzegać jako kreowanie za p...
Cyfrowy bliźniak w przemyśle 4.0 - czym jest i dlaczego się go stosuje? Cyfrowy bliźniak to istotne rozwiązanie stosowane w ramach Przemysłu 4.0. Dzięki niemu mo...
Dyskusja o przyszłości polskich inżynierów Organizowane we Wrocławiu w dniach od 23 do 25 października 2020 r. Forum Inżynieró...
Apel do premiera o wsparcie branży targowej 1,5 miliarda - tyle potrzebuje branża targowo - konferencyjna w postaci wsparcia rządoweg...
TFM Robotics na STOM-TOOL 2023 W dniach 28-31 marca odbyły się XVI Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi ST...
Partnerzy