Szukaj w działach:

Roboty mobilne optymalizują intralogistykę

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Idea Przemysłu 4.0 to ogólnoświatowa koncepcja zmian technologicznych, ale również katalizator zmiany, pretekst do zadania sobie pytania: czy można inaczej, szybciej, wydajniej? Z lepszym efektem?

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po innowacyjne technologie związane z robotyzacją linii produkcyjnych. Również automatyzacja wkracza mocnym krokiem do transportu wewnętrznego zakładów produkcyjnych, przykładem są autonomiczne roboty mobilne (AMR) – następcy wózków elektrycznych czy AGV.

- „Przez ostatnie 20 lat zapowiadano, że roboty mobilne będą szeroko rozpowszechnione. Mimo to, roboty w logistyce nie osiągnęły popularności. Według mnie było to kwestią ceny i potencjalnego zysku. Uznałem zatem, że elastyczne, wszechstronne, dostępne cenowo i przyjazne użytkownikowi rozwiązanie, mogące wspierać każdego pracownika, znalazłoby zastosowanie we wszystkich branżach. Na tej podstawie zacząłem pracę nad robotem mobilnym MiR100”. – mówi założyciel i dyrektor ds. strategii Mobile Industrial Robots (MiR), Niels Jul Jacobsen, który bada i rozwija technologię robotów i oprogramowania od 1989 roku.

Roboty autonomiczne MiR stanowią rozwinięcie klasycznych rozwiązań AGV, przenosząc standardy Przemysłu 4.0 do transportu wewnętrznego. Zabudowane przenośniki, haki holownicze, roboty lub półki do transportu materiałów w połączeniu z komunikacją z nadrzędnymi systemami i obsługą wind oraz dynamicznym odnajdywaniem tras są kwintesencją definicji robotów AMR (Autonomous Mobile Robot).

Optymalizacja intralogistyki z robotami mobilnymi


Za implementacją takich rozwiązań przemawiają przede wszystkim: bezpieczeństwo i sprawność działania. Jeśli natomiast transport jest zautomatyzowany i czuwa nad nim inteligentny system informatyczny, to przepływ produktów podlega pełnej kontroli i można nim skutecznie zarządzać, uwzględniając różne zmienne. Rboty są dostosowane pod konkretny rodzaj transportowanych materiałów, co zwiększa bezpieczeństwo np. w przypadku przewożenia produktów które wymagają szczególnej ostrożności.

Mobilne roboty autonomiczne (AMR) są wszechstronne i nie wymagają zewnętrznej infrastruktury do nawigowania, ich implementacja jest prosta i wysoce skalowalna. Inteligentne rozwiązania umożliwiają podejmowanie decyzji w obliczu przeszkód, roboty AMR mogą ominąć je bez zatrzymania lub bezpiecznie zatrzymać się, gdy pojawi się przed nimi człowiek. 

Autonomiczne roboty mobilne za pomocą kilku zmian mogą być wdrażane do kolejnych zadań, tras i rozkładów obiektów. Mogą być także przeniesione do innego zakładu i w ciągu kilku godzin rozpocząć pracę. Robot AMR jest łatwy do wdrożenia, wymaga jednorazowego zmapowania budynku, wyznaczenia stref i ważnych punktów, obsługiwane są poprzez prosty i intuicyjny interfejs, który nie wymaga umiejętności programistycznych. Gdy układ budynku zmienia się, AMR sporządza mapę ponownie.

Autonomiczne roboty mobilne są elastyczne we wszystkich aspektach i mogą być używane z różnymi modułami nastawnymi, w zależności od potrzeb. Moduły można łatwo zmieniać.

Roboty mobilne MiR - MiR100, MiR200 i MiR500
Współpracujące roboty mobilne MiR są autonomiczne i posiadają wbudowaną inteligentne rozwiązania. Nawigują bezpiecznie wokół ludzi i maszyn, a czujniki i kamery pozwalają im na bieżąco reagować na zmieniające się warunki w zakładzie i wyszukać optymalną trasę do punktu docelowego. Kontrolę nad robotami mobilnymi MiR może sprawować operator bez doświadczenia programistycznego, wykorzystując do tego przyjazny interfejs dostępny z poziomu przeglądarki internetowej na smartfonie, tablecie czy komputerze.

Robot mobilny MiR100 może transportować materiały o maksymalnej masie 100 kg, robot MiR200 – do 200 kg, a robot MiR500 może transportować palety o masie do 500 kg.

Na robotach MiR bardzo łatwo możemy implementować różnorakie moduły np: pojemniki, stojaki, podnośniki, przenośniki czy nawet roboty przemysłowe – w zależności od potrzeb danego procesu.

Jako jedyny producent robotów mobilnych, MiR oferuje także MiRHook, który może być umieszczony na robotach MiR i ciągnąć np. wózki czy widły do palet. Z wykorzystaniem MiRHook, udźwig robota MiR100 wzrasta do 300 kg, a w przypadku MiR200 – do 500 kg.

- „ASTOR stale poszukuje rozwiązań, które pomogą firmom wejść na kolejny poziom konkurencyjności, dzięki cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Autonomiczne roboty mobilne w dobie Przemysłu 4.0 są segmentem, na który widzimy rosnące zapotrzebowanie. Elastyczne, proste w obsłudze i inteligentne roboty MiR mogą być świetnym wyborem, zarówno dla dużych firm, jak i mniejszych przedsiębiorstw” – mówi Piotr Gładysz, Dyrektor pionu przygotowania inwestycji w ASTOR.


Źródło: ASTOR


Zobacz również: 

 

ASTOR
Smoleńsk 29
31-112 Kraków
+48 12 306 73 42
POWIĄZANE
Robot mobilny UVC wspiera szpitale w czasie pandemii Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań ...
Digitalizacja procesów przemysłowych - DELL Technologies Na temat cyfryzacji procesów w polski przedsiębiorstwach podczas Forum Nowoczesnej ...
W Rzeszowie powstała szkoła robotyki W Preinkubatorze Akademickim przy Politechnice Rzeszowskiej otwarto szkołe robotyki Spice...
Cyberbezpieczeństwo - jak chronić sieci przemysłowe Coraz częściej spotykamy się z informacjami o próbach ataków na sieci przem...
Roboty mobilne OMRON usprawniają logistykę wewnętrzną Autonomiczne roboty mobilne OMRON zwiększają elastyczność, efektywność i wydajność transp...
MAXOLUTION® - nowe oblicze automatyzacji Rozwiązania systemowe MAXOLUTION firmy SEW-Eurodrive przeznaczone są zarówno dla a...
Partnerzy