Szukaj w działach:

Przemienniki Lenze dla branży klimatyzacyjnej

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Lenze oferuje odpowiednie rozwiązania dla wszystkich aplikacji w branży HVAC, zarówno dla szafy sterowniczej, jak i zdecentralizowanego miejsca instalacji, np. na ścianie lub na silniku.


Projektanci wzięli pod uwagę wyzwania związane z rosnącymi wymaganiami w zakresie efektywności energetycznej, ograniczeniami przestrzennymi, brakiem wykwalifikowanego personelu i zmieniającymi się wymaganiami klientów. 

Wśród przemienników łatwo skalowalnej serii i500 można wybierać pomiędzy optymalizacją ceny i funkcji, z opcjonalną technologią bezpieczeństwa i wszystkimi istotnymi na rynku magistralami. Przemienniki Lenze spełniają wymogi europejskiej dyrektywy w sprawie Ekoprojektu i osiągają najniższe straty energii w porównaniu branżowym. Kompaktowy rozmiar zapewnia oszczędność kosztów, a proste programowanie i uruchamianie znacznie skracają czas instalacji.

Wentylatory, odpylacze, dmuchawy i dmuchawy bocznokanałowe

Jednymi z istotnych urządzeń w branży są systemy zapewniające bezpyłowe powierzchnie, chłodne, ciepłe lub wolne od cząstek powietrze, a także mogące wytwarzać podciśnienie lub transportować lekkie materiały sypkie. Wybór odpowiedniego przemiennika zależy od warunków pracy i preferencji klienta. Ważnymi czynnikami wpływającymi są miejsce instalacji (w szafie sterowniczej lub zamontowane w terenie), rodzaj pożądanego sterowania i środowisko, ponieważ ustawienia komercyjne i przemysłowe wymagają innej kompatybilności elektromagnetycznej i wymagań dotyczących prądu upływu.

Przemienniki Lenze są niezwykle łatwe w obsłudze, co pomaga zoptymalizować koszty w biznesie seryjnym. Pracę ułatwia elastyczne sterowanie za pomocą klawiatury, IO z wbudowanym regulatorem PID, potencjometrem lub magistralami fieldbus.

Wentylator jest sterowany za pomocą i550 protec
Fot.: Wentylator jest sterowany za pomocą i550 protec z opcjonalną skrzynką rozszerzającą
z wyłącznikiem serwisowo-rozłączającym w IP66/NEMA 4X. Dzięki przełącznikowi
wentylator można łatwo i bezpiecznie czyścić i serwisować. 

 

Dobrym przykładem jest i550 protec. Posiada on opcjonalną skrzynkę rozszerzającą do elastycznego montażu komponentów, np. elementów sterujących, zasilania 24 V, obwodu wyłączenia awaryjnego. Solidne sterowanie silnikiem pozwala na użycie standardowych i szybkich silników o prędkościach znamionowych od 50 do 87,5 Hz lub do 300 Hz i więcej, dzięki czemu wentylator jest zarówno kompaktowy, jak i ekonomiczny. 

Równie ważny jest zintegrowany filtr EMC C2 zazwyczaj do 20 m (dla wyższych wymagań dostępne są opcjonalne filtry typu footprint) oraz wyłącznik 30 mA RCD do 45 kW (60 KM) do użytku w pierwszym typie obiektów (małe firmy, obszary mieszkalne).

Inżynieria chłodnicza i pompy ciepła.

Sprężarki sterowane przemiennikiem odgrywają atrakcyjną rolę na rynku, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na wysoką wydajność, efektywność energetyczną i specyfikacje przyjazne dla środowiska. Dotyczy to wszystkich typów sprężarek, takich jak sprężarki rotacyjne, sprężarki spiralne, sprężarki tłokowe. Wykorzystanie pomp i wentylatorów z regulacją prędkości również stale rośnie w celu oszczędzania zasobów.

W tym przypadku sprawdza się przemiennik i550 w wersji szafowej, charakteryzujący się kompaktowym rozmiarem, zintegrowanym filtrem EMC, efektywnością energetyczną i łatwym programowaniem przez USB, bez zasilania sieciowego. i550 cabinet obsługuje silniki bezszczotkowe prądu stałego. Posiada zintegrowany, łatwy w użyciu i wydajny regulator PID dla regulacji podciśnienia. Opcjonalny zintegrowany moduł STO w i550 jest świetną ochroną przed nadciśnieniem gorącego gazu. Wyższa częstotliwość silnika (50 ... 80 Hz) prowadzi do zwiększenia mocy wyjściowej w przypadku sprężarek tej samej wielkości w porównaniu do pracy w trybie direct-on-line. Ponadto, przemiennik ten działa jako inteligentny czujnik i przesyła cenne dane dotyczące bieżących wartości, cykli roboczych itp. za pośrednictwem interfejsu fieldbus do systemu sterowania (PLC).

Kompaktowy przemiennik i550
Fot.: Kompaktowy przemiennik i550 (tutaj 11 kW (15 KM)) umożliwia podłączenie
wszystkich niezbędnych magistrali fieldbus z materiałami pomocniczymi do integracji PLC.
Opcjonalna zintegrowana funkcja STO zapewnia ochronę przed nadciśnieniem w obiegu
chłodniczym. Inne zastosowania w technologii chłodniczej dla pomp i wentylatorów można
rozwiązać w ten sam sposób za pomocą zoptymalizowanego pod względem kosztów
falownika szafowego i510.

 

Pompy ciepłej i zimnej wody, pompy olejowe

Zapotrzebowanie na pompy z regulacją prędkości w przemyśle i handlu rośnie. Pompami można łatwo sterować za pomocą klawiatury, sygnałów analogowych lub opcjonalnie wszystkich protokołów komunikacyjnych fieldbus.

Dzięki swojej elastyczności, seria falowników i500 oferuje doskonałą przestrzeń projektową dla inżynierów mechaników stojących w obliczu dynamicznych wymagań. Różne parametryzowane funkcje oraz możliwości zbierania i przesyłania wielu danych to oszczędności na komponentach zewnętrznych. 

Przemiennik i550 motec jest w stanie przejąć różne zadania sterowania i monitorowania, a tym samym zaoszczędzić wydajność PLC. Zintegrowany regulator PID może kontrolować przepływ, temperaturę lub ciśnienie poprzez wejście analogowe odpowiedniego czujnika. Przemiennik oferuje funkcję uśpienia i płukania lub kaskadowe sterowanie pompą. Solidne sterowanie silnikiem jest kompatybilne z ekonomicznymi silnikami asynchronicznymi lub wydajnymi i kompaktowymi silnikami synchronicznymi z magnesami trwałymi. 

Przemiennik Lenze zapewnia stabilność procesu nawet w sytuacji zanieczyszczenia cząsteczkami na pompie/rurce. Daje również możliwość zmniejszenia liczby wariantów np. jeden falownik dla 400 V (50 Hz) lub 480 V (60 Hz). Przekłada się to na mniejszy wysiłek inżynieryjny: potrzebny jest tylko jeden projekt hydromechaniczny, niezależnie od lokalnego napięcia sieciowego. i550 motec to także bezstopniowa regulacja prędkości.

 

Pompa ta jest sterowana za pomocą sterownika i550 motec
Fot.: Pompa ta jest sterowana za pomocą sterownika i550 motec, który oferuje szereg
potencjalnych oszczędności dla naszych klientów: maksymalna wydajność, szybki czas
instalacji dzięki technologii wtykowej, brak konieczności stosowania drogich kabli
silnikowych i łatwe uruchamianie za pośrednictwem RFID lub USB. Pakiet napędowy
składający się z silnika Lenze i przemiennika dodatkowo ułatwia obsługę, zwłaszcza
w przypadku kompaktowego silnika MF 120 Hz. 

 

Pompy próżniowe

Pompy próżniowe wytwarzają podciśnienie, odsysają powietrze z powierzchni i transportują lekkie materiały sypkie. Rosnące wymagania dotyczące inteligentnej interakcji z systemami sterowania, precyzyjnych i łatwych w obsłudze sterowników oraz wydajności systemu prowadzą do coraz częstszego stosowania pomp próżniowych z regulacją prędkości. Pompy próżniowe są często wyposażone w przetwornicę częstotliwości tylko podczas ich ostatecznej instalacji. Aby uprościć sprawę i osiągnąć lepszą wydajność, coraz więcej producentów pomp próżniowych oferuje własne moduły ze zintegrowanymi falownikami.

Lenze oferuje zoptymalizowane rozwiązanie dla każdej aplikacji i wymagań kosztowych z identycznym interfejsem użytkownika i zachowaniem napędu: i550 motec, IP66/NEMA 4X do montażu na silniku lub na ścianie; i550 protec, IP66/NEMA 4X do montażu na ścianie lub ramie montażowej; i550 wersja szafowa do szczególnie wrażliwych zastosowań - z zakresami napięcia od 1 ph/110 V do 3 ph/600 V i mocy znamionowej od 0,25 do 132 kW (od 0,33 do 180 KM) .

 

Pompa próżniowa z i550 protec
Fot.: Pompa próżniowa z i550 protec o mocy 22 kW (30 KM) i stopniu ochrony IP66/NEMA 4X.
Dzięki kompaktowym rozmiarom i niewielkiej masie 10,1 kg (22,2 funta), protec można
łatwo zainstalować na ramie montażowej lub zdecentralizować na ścianie. Pompa z i550 protec
jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem w tym segmencie rynku, który jest wrażliwy na koszty. 

 

Przemienniki te zapewniają niższe koszty dzięki pierwszorzędnym funkcjom i usługom seryjnego uruchamiania oraz najwyższej wydajności energetycznej na rynku. Zaletą jest elastyczny wybór wartości zadanej: niezależne sterowanie PID, różne magistrale fieldbus lub lokalna obsługa ręczna za pomocą klawiatury lub potencjometru. 

Dzięki solidnemu sterownikowi silnika dla silników asynchronicznych i z magnesami trwałymi ASM i PM o wyższej częstotliwości silnika (50...300 Hz) możliwa jest ekonomiczna konstrukcja urządzenia.

Sprężarki powietrza

Większość sprężarek powietrza jest obsługiwana za pomocą przełącznika on-off bez kontroli prędkości. Zapotrzebowanie na bardziej precyzyjne procesy w produkcji, wraz z chęcią większego zrównoważenia, doprowadziły do tego, że coraz więcej systemów jest sterowanych przez przemienniki, zarówno z asynchronicznymi, jak i synchronicznymi silnikami.

Przy wyborze odpowiedniego napędu decydujące znaczenie mają całkowite koszty systemu. Koszty są niższe, jeśli funkcje te są już zintegrowane z kosztami inwestycyjnymi urządzenia, a koszty obsługi można utrzymać na niskim poziomie.

 

sprężarka i sterownik i550 motec
Fot.: Regulacja prędkości obrotowej sprężarki odbywa się za pomocą montowanego
na ścianie sterownika i550 motec lub alternatywnie zamontowanego na silniku.
Zintegrowany interfejs IO-Link (czujniki IO-Link mogą być odczytywane bezpośrednio),
możliwość podłączenia i łatwa interakcja za pośrednictwem smartfona (RFID/WLAN)
lub USB znacznie ułatwiają obsługę. 

 

Propozycją Lenze jest i550 motec - zdecentralizowana konstrukcja IP66/NEMA 4X o wysokiej odporności na wibracje i wstrząsy. Ważną innowacją jest tutaj wbudowany moduł zwrotu energii do sieci, co zwiększa jego energooszczędność. Posiada on pierwsze na świecie rozwiązanie IO-Link do integracji falowników za pośrednictwem Master IO-Link. Jest to wydajne, proste i ekonomiczne rozwiązanie, jeśli master IO-Link jest już dostępny. Bardzo ważnymi zaletami są zintegrowany filtr EMC i niski prąd upływu dla 30 mA-FI dla każdej konfiguracji do maks. 45 kW. Przemiennik ten został także istotnie zoptymalizowany w zakresie EMC, harmonicznych i prądu upływu. 

I550 motec steruje silnikami asynchronicznymi i z magnesami trwałymi przy wyższej częstotliwości silnika (50 ... 300 Hz), co prowadzi to do bardziej ekonomicznej konstrukcji urządzenia. Dziala on również jak czujnik i przesyła dane do systemu sterowania (PLC). Opcjonalne interfejsy magistrali Fieldbus od Modbus RTU do PROFINET z predefiniowanymi blokami konstrukcyjnymi ułatwiają integrację z systemem sterowania. 

 

Źródło: Lenze 

 


Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 b
40-203 Katowice
+48 32 203 97 73
POWIĄZANE
Coboty UR poprawiają wydajność pracy w fabryce ceramiki Pentik, najbardziej wysunięta na północ fabryka ceramiki na świecie, zlokalizowana...
Universal Robots i MiR budują wspólną siedzibę Już za kilka tygodni w duńskim Odense rozpocznie się budowa supernowoczesnej wspól...
Wyzwania producentów pojazdów elektrycznych Dowiedź się, jakie są 4 najważniejsze wyzwania dla producentów pojazdów ele...
Cyfrowe technologie od ABB w fabryce URSA Polska Czasami jeden uszkodzony silnik wystarczy, aby zatrzymać zakład przemysłowy i z każdą god...
Lokalizacja na produkcji w czasie rzeczywistym W obecnych czasach kontrola przepływów w firmie stała się koniecznością. Jak uzysk...
Wózki wahadłowe shuttle INTELIS PTS z napędami Lenze System typu shuttle INTELIS PTS firmy Savoye został opracowany specjalnie do zastosowań t...
Partnerzy