Szukaj w działach:
Wiedza

Czym jest Przemysł 4.0 i jakie korzyści niesie ze sobą dla przedsiębiorstw?

 

 

Przemysł 4.0 to obecnie modne pojęcie, które pojawia się w mediach, na konferencjach, ale jego założenia są także coraz częściej wprowadzane w przedsiębiorstwach. W artykule przedstawimy, co je zapoczątkowało i z czego wynika. Skupimy się również na wyjaśnieniu, czym jest Przemysł 4.0 i jakie korzyści wynikają z jego stosowania.

Rewolucje przemysłowe i technologie, które doprowadziły do Przemysłu 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa nie mogłaby nastąpić, a przynajmniej nie w takiej formie, gdyby nie trzy zjawiska poprzedzające, które zrewolucjonizowały podejście i możliwości działania w zakładach przemysłowych.

Pierwsze miało miejsce pod koniec XVIII wieku i zaistniało dzięki kilku istotnym wynalazkom oraz zastąpieniu węgla drzewnego koksem. Postęp cywilizacyjny, który miał wtedy miejsce doprowadził do powstania maszyny parowej. Wynalazek Jamesa Watta przyczynił się do mechanizacji i wprowadził produkcję w erę industrializacji. Dzięki niej nastąpił szybki rozwój hutnictwa i górnictwa, a także zbudowano parowóz i statek parowy. Na rozwój pierwszej rewolucji przemysłowej miały wpływ również maszyna przędzalnicza i tkacka, pozwalające na wprowadzenie masowej produkcji w przemyśle włókienniczym. 

Drugą rewolucję rozpoczęły wynalazki z przełomu XIX i XX wieku. Przede wszystkim miały na to wpływ stworzenie metod rafinacji ropy naftowej przez Łukasiewicza - stała się paliwem. Żarówka wynaleziona przez Edisona doprowadziła do upowszechnienia się elektryczności i oświetlenia. To właśnie elektryczność pozwoliła na wytwarzanie towarów w dużych seriach. W fabryce samochodów Forda uruchomiono także pierwszą linię montażową. A skonstruowany przez Diesla silnik spalinowy wyparł silniki parowe.

Trzecia rewolucja przemysłowa zwana też naukowo-techniczną rozpoczęła się w latach 50 XX wieku. Za jej sprawą nastąpiła cyfryzacja, komputeryzacja, automatyzacja procesów produkcyjnych i pracy. Doprowadziło to do tego, że maszyny zyskały większą wydajność, elastyczność i precyzję. Powstały również systemy planowania i kontroli w obrębie produkcji. Poza tym zaczęto wykorzystywać alternatywne źródła energii i udoskonalono środki telekomunikacji oraz transportu.

Przemysł 4.0 - co to za koncepcja i z czym się wiąże?

Początek XXI to czas, w którym zaczyna mówić się o czwartej rewolucji przemysłowej. Została zapoczątkowana przez Internet of Things (Internet Rzeczy), czyli przesyłanie dużej ilości danych, zaawansowane metody ich przetwarzania i Big Data - technologia analizy dużych zbiorów danych. Pojęcie Przemysłu 4.0 składa się z kilku elementów: integracji inteligentnych maszyn, systemów i zmiany procesów produkcyjnych. Opiera się na zbiorczym przetwarzaniu danych, które w efekcie ma prowadzić do zmniejszenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej wydajności oraz usprawnieniu logistyki. Czwarta rewolucja wiąże się także z nowatorskimi rozwiązaniami i integracją na linii człowiek-robot - znikają bariery pomiędzy nimi, co powoduje zwiększenie elastyczności produkcji, a także ogólnie ze zmianą sposobu pracy i roli ludzi w przemyśle. 

Jakie korzyści daje przedsiębiorstwo wdrożenie Przemysłu 4.0?

Nowoczesny i zautomatyzowany przemysł umożliwia wprowadzenie procesów i działań, które prowadzą do wzrostu tempa produkcji i jej efektywności. Do tego może dziać się to z utrzymaniem najwyższych standardów więc za jedną z ważniejszych zalet można z pewnością uznać wydajność z zachowaniem jakości. 

Możliwość kontroli procesów produkcyjnych, stały monitoring pracy maszyn umożliwia optymalizację i zminimalizowanie ilości awarii. Ponadto prowadzi do oszczędności w zakresie minimalizacji strat np. energii i surowców. A w efekcie pozwala też na oferowanie konkurencyjnych cen.

Co więcej, dzięki wprowadzeniu założeń Przemysłu 4.0 udaje się szybko reagować na potrzeby rynku i klientów oraz być bardziej elastycznym. Personalizacja, a także tworzenie krótkich serii lub pojedynczych egzemplarzy produktu, bez dodatkowych kosztów to klucz do konkurencyjności i bycia liderem w branży.

Znajdź firmę oferującą nowe technologie na Zrobotyzowany.pl
-->https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm

Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
CloudNine - dla najlepszych CloudNine to projekt Polskiego Stowarzyszenia Menadżerów Logistyki i Zakupó...
Wszystko o Warsaw Industry Week 2019 Tej jesieni szeroki zakres salonów tematycznych 4. edycji Międzynarodowych Targ&oa...
TransLogistica Poland 2019 zakończona sukcesem Branża TSL ponownie spotkała się w Warszawie podczas VII edycji Międzynarodowych Targ&oac...
Targi ITM Industry Europe przeniesione Ze względu na obecną sytuacją epidemiologiczną i obostrzeniami, które weszły w życ...
Jak szybko zaprogramować robota przemysłowego? Prawie wszyscy producenci robotów przemysłowych oferują środowiska wirtualne, w kt&...
A co jeśli konstruowanie mogłoby być całkowicie online? Projektuj online, gdzie chcesz, jak chcesz: item wskazuje już dzisiaj drogę do konstruowan...
Partnerzy