Szukaj w działach:
Wiedza

Czym jest Przemysł 4.0 i jakie korzyści niesie ze sobą dla przedsiębiorstw?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Przemysł 4.0 to obecnie modne pojęcie, które pojawia się w mediach, na konferencjach, ale jego założenia są także coraz częściej wprowadzane w przedsiębiorstwach. W artykule przedstawimy, co je zapoczątkowało i z czego wynika. Skupimy się również na wyjaśnieniu, czym jest Przemysł 4.0 i jakie korzyści wynikają z jego stosowania.


Rewolucje przemysłowe i technologie, które doprowadziły do Przemysłu 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa nie mogłaby nastąpić, a przynajmniej nie w takiej formie, gdyby nie trzy zjawiska poprzedzające, które zrewolucjonizowały podejście i możliwości działania w zakładach przemysłowych.

Pierwsze miało miejsce pod koniec XVIII wieku i zaistniało dzięki kilku istotnym wynalazkom oraz zastąpieniu węgla drzewnego koksem. Postęp cywilizacyjny, który miał wtedy miejsce doprowadził do powstania maszyny parowej. Wynalazek Jamesa Watta przyczynił się do mechanizacji i wprowadził produkcję w erę industrializacji. Dzięki niej nastąpił szybki rozwój hutnictwa i górnictwa, a także zbudowano parowóz i statek parowy. Na rozwój pierwszej rewolucji przemysłowej miały wpływ również maszyna przędzalnicza i tkacka, pozwalające na wprowadzenie masowej produkcji w przemyśle włókienniczym. 

Drugą rewolucję rozpoczęły wynalazki z przełomu XIX i XX wieku. Przede wszystkim miały na to wpływ stworzenie metod rafinacji ropy naftowej przez Łukasiewicza - stała się paliwem. Żarówka wynaleziona przez Edisona doprowadziła do upowszechnienia się elektryczności i oświetlenia. To właśnie elektryczność pozwoliła na wytwarzanie towarów w dużych seriach. W fabryce samochodów Forda uruchomiono także pierwszą linię montażową. A skonstruowany przez Diesla silnik spalinowy wyparł silniki parowe.

Trzecia rewolucja przemysłowa zwana też naukowo-techniczną rozpoczęła się w latach 50 XX wieku. Za jej sprawą nastąpiła cyfryzacja, komputeryzacja, automatyzacja procesów produkcyjnych i pracy. Doprowadziło to do tego, że maszyny zyskały większą wydajność, elastyczność i precyzję. Powstały również systemy planowania i kontroli w obrębie produkcji. Poza tym zaczęto wykorzystywać alternatywne źródła energii i udoskonalono środki telekomunikacji oraz transportu.

Przemysł 4.0 - co to za koncepcja i z czym się wiąże?

Początek XXI to czas, w którym zaczyna mówić się o czwartej rewolucji przemysłowej. Została zapoczątkowana przez Internet of Things (Internet Rzeczy), czyli przesyłanie dużej ilości danych, zaawansowane metody ich przetwarzania i Big Data - technologia analizy dużych zbiorów danych. Pojęcie Przemysłu 4.0 składa się z kilku elementów: integracji inteligentnych maszyn, systemów i zmiany procesów produkcyjnych. Opiera się na zbiorczym przetwarzaniu danych, które w efekcie ma prowadzić do zmniejszenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej wydajności oraz usprawnieniu logistyki. Czwarta rewolucja wiąże się także z nowatorskimi rozwiązaniami i integracją na linii człowiek-robot - znikają bariery pomiędzy nimi, co powoduje zwiększenie elastyczności produkcji, a także ogólnie ze zmianą sposobu pracy i roli ludzi w przemyśle. 

Jakie korzyści daje przedsiębiorstwo wdrożenie Przemysłu 4.0?

Nowoczesny i zautomatyzowany przemysł umożliwia wprowadzenie procesów i działań, które prowadzą do wzrostu tempa produkcji i jej efektywności. Do tego może dziać się to z utrzymaniem najwyższych standardów więc za jedną z ważniejszych zalet można z pewnością uznać wydajność z zachowaniem jakości. 

Możliwość kontroli procesów produkcyjnych, stały monitoring pracy maszyn umożliwia optymalizację i zminimalizowanie ilości awarii. Ponadto prowadzi do oszczędności w zakresie minimalizacji strat np. energii i surowców. A w efekcie pozwala też na oferowanie konkurencyjnych cen.

Co więcej, dzięki wprowadzeniu założeń Przemysłu 4.0 udaje się szybko reagować na potrzeby rynku i klientów oraz być bardziej elastycznym. Personalizacja, a także tworzenie krótkich serii lub pojedynczych egzemplarzy produktu, bez dodatkowych kosztów to klucz do konkurencyjności i bycia liderem w branży.


Znajdź firmę oferującą nowe technologie na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm






Zdjęcie: https://pixabay.com
Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Branża drzewna spotka się na WOODWORK EXPO Krakowskie Targi Przemysłu Drzewnego WOODWORK EXPO to pierwsze wydarzenie skierowane do b...
Klinczowanie elementów karoseryjnych z robotami KUKA KR QUANTEC Klinczowanie elementów karoseryjnych z robotami KUKA KR QUANTEC Taskoprojekt to jed...
Kooperacja automotive na IABM 2019 Główny celem listopadowego spotkania International Automotive Business Meeting będ...
ABB napędza autonomiczne roboty mobilne nowej generacji ABB nawiązuje strategiczne partnerstwo ze szwajcarskim start-upem Sevensense, założonym w...
Bodas Connect łączy maszyny z usługami w chmurze Połączenie maszyn z usługami chmurowymi wymusza przemyślenia sposobu dystrybuowania danyc...
Za nami 27. edycja targów AUTOMATICON Za nami 27. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICO...
Partnerzy