Szukaj w działach:

Raport Deloitte - Inteligentna Automatyzacja

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Firma Deloitte zaprosiła przedstawicieli kadr kierowniczych do udziału w internetowym badaniu dotyczącym strategii inteligentnej automatyzacji oraz ich wpływu na pracowników firm.


W badaniu wzięło udział 523 dyrektorów firm reprezentujących różne branże z 26 krajów Afryki, obu Ameryk, Azji i Europy (w tym 57 firm z Polski), których łączny roczny obrót wyniósł 2,7 miliarda dolarów.

Rynek technologii, takich jak Robotyzacja Procesów Biznesowych (Robotic Process Automation - RPA), rośnie w tempie 20 procent rocznie i prawdopodobnie osiągnie wartość 5 miliardów USD do 2024. Potwierdzają to wyniki badania wskazujące, że od 2018 r. liczba organizacji, które zwiększyły skalę wdrożenia automatyzacji, podwoiła się. Osiem procent respondentów wskazało, że w ich firmach wprowadzono ponad 50 automatycznych rozwiązań. Jednak osiągnięcie korzyści skali pozostaje wyzwaniem, a główną przeszkodą jest rozdrobnienie procesów. 




Firmy i organizacje, którym udało się rozszerzyć zakres rozwoju, charakteryzują się jasną wizją i stosują strategiczne podejście ukierunkowane na uzyskiwanie korzyści z automatyzacji. Takie firmy traktują automatyzację jako wyzwanie dla całego przedsiębiorstwa, a w konsekwencji tworzą obiekty i nowe funkcje, których wymagają zautomatyzowane systemy. Częściej łączą technologie automatyzacji z pracą ludzi, a także zastanawiają się, w jaki sposób inteligentna automatyzacja może pomóc pracownikom, zwiększyć ich możliwości i rozszerzyć zakres pracy, którą ludzie są w stanie wykonać.

Kierownictwo oczekuje, że w ciągu najbliższych trzech lat inteligentna automatyzacja zwiększy wydajność pracowników o 27%. W wymiarze ludzkim wzrost ten odpowiada pracy, którą 2,4 miliona dodatkowych pełnoetatowych pracowników mogłoby wykonać w zakładach 523 firm, które wzięły udział w naszym badaniu. Zmiany te stworzą wielkie możliwości dla firm w zakresie zwiększenia wydajności, ale także nadania ludzkiej twarzy pracy, ponieważ stanowiska i role pracowników będą się zmieniać, a ich praca zyska na znaczeniu. Niestety 44 procent organizacji nie zastanawiało się jeszcze, w jaki sposób strategie automatyzacji wpłyną na pracowników, a 60 procent nie sprawdziło, czy inteligentna automatyzacja będzie wymagała przekwalifikowania pracowników.

Z tego wynika, że ​​wiele firm powinno poświęcić znacznie więcej uwagi integracji ludzi i maszyn oraz sposobom przekształcenia firmy w nową erę współpracy.

Sześć kluczowych czynników sukcesu inteligentnej automatyzacji

Analiza danych ankietowych stworzyła obraz organizacji, które wyraźnie korzystają z inteligentnej automatyzacji. We wszystkich wyróżnia się sześć charakterystycznych cech:

1- Strategia inteligentnej automatyzacji dla całej firmy
2- Łączenie Robotyzacji procesów Biznesowych ze sztuczną inteligencją (SI, ang. artificial intelligence, AI)
3- Technologia, infrastruktura i bezpieczeństwo cybernetyczne
4- Dojrzałe definicje, standardy i procesy
5- Jasne zdefiniowanie tego, co jest wartością inteligentnej automatyzacji
6- Radykalne uproszczenie wynikające z potrzeby redukcji kosztów

Rok 2019 może być przełomowym dla inteligentnej automatyzacji. Firmy dążą do możliwości automatyzacji procesów o niskiej wartości i coraz częściej będą próbować wykorzystywać bardziej zaawansowane technologie analityczne i AI jako część swoich rozwiązań. Skuteczne wykorzystanie tych możliwości będzie wymagać od organizacji opracowania jasnej ścieżki do skalowalności, która zapewni wymierne wyniki i zwrot z inwestycji.

Więcej w raporcie Deloitte do pobrania na stronie: Raport: Inteligentna Automatyzacja


Źródło: Deloitte


POWIĄZANE
Amazon ogłosił przejęcie Cloostermans Amazon poinformował o przejęciu belgijskiej firmy mechatronicznej Cloostermans, któ...
OMRON jedną ze 100 najbardziej innowacyjnych firm na świecie Japońska firma OMRON została uznana za jedną ze 100 wyjątkowo innowacyjnych organizacji w...
Rozwiń swój startup i pozyskaj fundusze Rozwijasz swój startup w jednym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i czuje...
Bezkontaktowy przesył energii krokiem do automatyzacji Kto nie zna elektrycznych szczoteczek do zębów, które ładują się w swojej p...
Polski Ład i ulga na robotyzację Zgodnie z podpisaną 15 listopada 2021 r. przez prezydenta nowelizacją ustawy o podatku do...
Rewolucja umiejętności 4.0 - Czy roboty potrzebują ludzi? Jak informuje firma ManpowerGroup, aż 87% polskich pracodawców w wyniku cyfryzacji chce z...
Partnerzy