Nowe sterowniki NX502 od OMRON

Firma OMRON ogłosiła wprowadzenie na rynek sterowników automatyki z serii NX502 z zaawansowanymi funkcjami sterowania informacjami i kontroli bezpieczeństwa, jednocześnie z nowymi modułami EtherNet/IPTM.
Premiera sterowników jest odpowiedzią na wzrost wysiłków na rzecz neutralności węglowej w zakładach produkcyjnych, które zaczynają priorytetyzować zarządzanie w zakresie ESG (ochrona środowiska, odpowiedzialności społecznej, ładu korporacyjnego). Zaawansowane technologicznie linie produkcyjne dla np. xEV (pojazdy elektryczne o zwiększonym zasięgu) czy urządzeń cyfrowych, muszą być w stanie sprostać nagłym zmianom popytu i posiadać sprzęt, który pozwoli łatwo dostosować się do tych zmian.
Nowe moduły CPU NX502 i Ethernet/IP NX-EIP201 firmy OMRON wykorzystują unikalne, zaawansowane technologie przetwarzania informacji, technologie komunikacyjne oraz pamięć o dużej pojemności, aby umożliwić analizę w czasie rzeczywistym i modularyzację procesów1. Takie podejście przyczynia się do poprawy zrównoważonego rozwoju i minimalizacji odpadów w zakładach produkcyjnych. Pozwala także skrócić czas realizacji zamówień przy zmianie linii.
Najważniejsze cechy:
- Najwyższa na świecie precyzja2 w gromadzeniu danych i możliwości transferu o dużej przepustowości wspiera proces ograniczania strat oraz odpadów w zakładach produkcyjnych
Możliwości gromadzenia danych o wysokiej precyzji przez NX502, z jitterem wynoszącym 1 μs lub mniej i wydajnością transferu danych około czterokrotnie większą niż w przypadku sterowników równoważnej klasy3, zapewniają analizę w czasie rzeczywistym danych związanych z produkcją, takich jak temperatura, ciśnienie i natężenie przepływu, które mogą być odzwierciedlone w warunkach przetwarzania. Funkcja ta umożliwia szybkie doskonalenie procesów i ogranicza straty zasobów w różnych miejscach produkcji.
Przykład zastosowania - proces produkcji kryształów wymaganych w precyzyjnej obróbce produktów
Produkcja wysokiej jakości kryształów wymaga monitorowania w czasie rzeczywistym i fluktuacji danych związanych z produkcją w oparciu o zmienne warunki. Ograniczenie wydajności komunikacji stanowi wąskie gardło dla stabilnej jakości produkcji. Duża zdolność przetwarzania informacji przez model NX502 umożliwia wczesną identyfikację przyczyn problemów z procesem, co prowadzi do poprawy warunków produkcji i stabilnej masowej produkcji kryształów, na przykład do ogniw słonecznych.
- Pierwsza w serii NX technologia zintegrowanego sterowania4 dla wielkoskalowego bezpieczeństwa przy dużych prędkościach zmniejsza czas realizacji przy zmianie linii produkcyjnych
Modele NX502 i NX-EIP201 są wyposażone w zintegrowaną technologię sterowania, umożliwiającą kontrolę dużych linii produkcyjnych z podziałem modułowym poprzez maksymalnie osiem separacji systemu sieciowego i do 254 połączeń bezpieczeństwa. Takie podejście umożliwia regulację i sprawdzanie procesów częściowych przy minimalnym wpływie na całość operacji, nawet w przypadku dużych linii. Pomaga również zmaksymalizować wydajność energetyczną i znacznie skraca czas realizacji przy zmianie linii.
Przykład zastosowania - linia do spawania ram nadwozia obsługująca szeroką gamę produktów
W miarę dywersyfikacji potrzeb rynku może być konieczne dodanie lub zmiana procesów w trakcie trwania produkcji mieszanej różnych modeli pojazdów. Aby zminimalizować czas realizacji zamówienia poprzez zatrzymanie tylko odpowiednich części, modele NX502 i NX-EIP201 oddzielają systemy sieciowe, w tym bezpieczeństwa, umożliwiając elastyczne reagowanie na szczegółowe zmiany w zakładach produkcyjnych, takie jak dodanie procesów spawania. Funkcja ta przyczynia się do poprawy wydajności produkcji.
Firma OMRON wykorzystuje swoją siłę w technologii sterowania w ramach koncepcji innovative-automation, by zwiększać wydajność w zakładach produkcyjnych. Idąc dalej, celem firmy jest stworzenie zrównoważonych zakładów produkcyjnych, w tym osiągnięcie neutralności węglowej w produkcji przy jednoczesnym dalszym zwiększaniu wydajności. Dzięki innowacyjnej automatyzacji firma OMRON przyczyni się do budowania lepszej przyszłości dla ludzi, przemysłu i całego świata.
--> Dowiedz się więcej o serii NX5
Przypisy:
1. Modularyzacja oznacza podzielenie każdego procesu linii produkcyjnej na jednostki funkcjonalne i ułatwienie elastycznej zmiany.
2. Na podstawie badań firmy OMRON przeprowadzonych 31 marca 2023 r.
3. Porównanie z modelem NJ501. Na podstawie badań firmy OMRON przeprowadzonych 31 marca 2023 r.
4. Unikalna wielordzeniowa technologia firmy OMRON umożliwia jednoczesne przetwarzanie informacji i danych oraz sterowanie nimi. Normy w zakresie komunikacji bezpieczeństwa „CIP Safety™” i „FSoE (Safety over EtherCAT®)”.
Źródło: OMRON
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- P-Weld – Zrobotyzowane Rozwiązania w Spawaniu
- Ulga na robotyzację - do kiedy można skorzystać?
- Zrobotyzowany przegląd targów branżowych 2025
- Webinary Beckhoff – dostępne online
- Estun inwestuje w Polsce
- Raport: Przegląd Rynku Robotów Współpracujących (Cobotów)
- Jak zwiększyć efektywność AGV? Radarowe czujniki w akcji
- Raport: Rynek robotów mobilnych AGV i AMR w 2025
- Odbierz bezpłatny bilet na ITM Industry Europe 2025
- Przemysł 4.0 = Bezpieczeństwo 4.0 Strefa Bezpieczeństwa na ITM
- Nowe funkcje usprawniają pracę inżynierów i programistów
- Innovation Days by item 2025
- Robotyzacja niekoniecznie droga - Webinar





