Szukaj w działach:

Coboty zwiększają wydajności produkcji armatury

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Wdrożenie robotów współpracujących przez firmę Rumet - producenta armatury mosiężnej, pozwoliło na podniesienie wydajności od 65 do 300 proc. w zależności od stanowiska i realizację nowych zleceń.


Zwiększenie mocy produkcyjnych, standaryzacja i podniesienie jakości, to główne efekty wdrożenia 11 cobotów. Wsparcie integracji, szkolenia oraz doradztwo techniczne zapewniła firma ProCobot.

Rumet to polska firma, z siedzibą w Ostrołęce, zajmująca się produkcją kształtek mosiężnych do instalacji sanitarnych, elementów instalacji fotowoltaicznych, obróbką skrawaniem i galwanizacją. Przedsiębiorstwo na drodze rozwoju napotkało wyzwania w postaci niedoboru wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych oraz potrzeby zapewnienia wysokiej, powtarzalnej jakości wyrobów. Jednak największą bolączką była konieczność ograniczania przyjmowania nowych zleceń spowodowana wyczerpaniem mocy produkcyjnych. Odpowiedzią okazała się automatyzacja i wdrożenie cobotów UR. Pierwsze 2 z nich zostały uruchomione w 2015 do obsługi maszyn transferowych. Obecnie flota 11 cobotów obsługuje czynności związane z załadunkiem maszyn CNC oraz maszyn transferowych zajmujących się obróbką skrawaniem poszczególnych kształtek.

 

Farma cobótow UR w Rumet
- Zdecydowaliśmy się na coboty Universal Robots ze względu na łatwość ich wdrożenia i obsługi, wszechstronność i zdolność dopasowania się do zmiennych potrzeb w naszym zakładzie. Produkując części dla innych podmiotów musimy być gotowi na realizację zamówień o różnym asortymencie i wolumenie. Coboty UR pomagają nam wchodzić w nowe współprace i oferować niezmiennie wysoką jakość produktów – powiedział Radosław Rudzik, właściciel Rumetu.

 

Zastosowanie cobotów rozwiązało również problemy z pozyskaniem nowych pracowników, a już zatrudnionym można było powierzyć bardziej skomplikowane zadania. 

 


- Roboty współpracujące przejęły proste, powtarzalne czynności, dzięki czemu dotychczasowi operatorzy obrabiarek mogli zająć się bardziej skomplikowanymi pracami. Przez wprowadzeniem robotów współpracujących, jeden pracownik musiał poradzić sobie z równoczesną obsługą dwóch maszyn. Obecnie dwie osoby na zmianie wystarczają, by zaprogramować i nadzorować pracę 8 cobotów współpracujących z tokarkami CNC, a trzecia zajmuje się programowaniem i obsługą dwóch cobotów współpracujących z maszynami transferowymi – powiedział Radosław Rudzik. – „Odzyskaliśmy” wykwalifikowanych pracowników ku zadowoleniu obydwu stron. Specjaliści wykonują lżejszą, bardziej odpowiedzialną, ciekawszą i lepiej płatną pracę, a firma może przyjmować więcej zamówień i się rozwijać – dodał Rudzik.


 

Robot współpracujący UR w Rumet

 

Wdrożenie farmy cobotów w Rumecie zaowocowało wzrostem wydajności. Firma szacuje, że w zależności od stanowiska i obrabianego elementu wyniósł on od 65 do 300 proc. Efektywność produkcji dodatkowo podnosi łatwość przezbrojenia cobota, co zajmuje specjalistom Rumetu od 2 do 4 godzin oraz możliwość wykorzystania chwytaków wyposażonych w przystosowane konkretnie do danego elementu palce, które pracownicy samodzielnie projektują i drukują w zakładzie na drukarce 3D. Wszystko to znacząco poprawiło potencjał produkcyjny firmy i umożliwiło jej szybki rozwój. W czerwcu został uruchomiony nowy dział firmy – galwanizernia.

 


- Rumet jest przykładem przedsiębiorstwa, które postawiło na automatyzację, by się rozwijać – powiedział Daniel Niepsuj, Area Sales Manager w Universal Robots. – To już wyraźny trend, który obserwujemy w Polsce. Przy coraz bardziej wymagającym i konkurencyjnym rynku, a także biorąc pod uwagę pogłębiające się zmiany demograficzne, które wyraźnie wpływają na rynek pracy, przejście w stronę produkcji opartej o paradygmaty Przemysłu 4.0 jest coraz powszechniejszą praktyką. Robotyzacja współpracująca jest jednak czymś idącym dalej, w stronę Przemysłu 5.0, gdyż zachowuje aspekt ludzki produkcji. Jest to zgodne z filozofią Universal Robots – dążymy do świata, w którym ludzie pracują z robotami, a nie jak roboty – dodaje Niepsuj.

 


Źródło: Universal Robots

 

 

Universal Robots A/S
Siemensova 2717/4
155 00 Praha 13
+48 504 413 113
POWIĄZANE
Roboty współpracujące - przegląd rynku 2020 Robotyka w ostatnich kilku latach zdecydowanie rozwija się, a potwierdza to coraz częstsz...
Targi INNOFORM® z rekordową sprzedażą Targi INNOFORM® to jedyne takie wydarzenie w Polsce, które koncentruje przedst...
Kolejna edycja zawodów Global PRO Challenge 2021 W poprzednim roku finał międzynarodowych zawodów Global PRO Challenge - The Fresh ...
AutoEvent - spotkanie branży automotive AutoEvent, czyli spotkanie polskiego sektora automotive odbędzie się w Zawierciu w dniach...
Zawalcz o tytuł Innowatora Śląska 2020 Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju już po raz dwunasty zaprasza do u...
Nowoczesny model edukacji mechatronicznej Centrum Kształcenia Zawodowego ŁCDNiKP w swoich działaniach koncentruje się na tworzeniu ...
Partnerzy