Co czeka rynek opakowań?
Zrównoważona produkcja opakowań z tworzyw sztucznych, jadalne opakowania i nowe wytyczne Parlamentu UE, światowy rynek opakowań czekają duże zmiany.
Świadomość konsumentów dotycząca ekologii wciąż wzrasta, natomiast producenci opakowań biorą pod lupę swoje procesy produkcyjne. W terminie 2-3 kwietnia 2019 r., EXPO XXI Warszawa podczas 11. Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations powstanie rozbudowana strefa EKOPACK. Dla targowych gości przygotowany zostanie również cykl wykładów poświęconych tematyce ekologicznych opakowań.
Świadomy wybór opakowań
Szybko, tanio i w miarę smacznie, jedzenie na wynos w barach szybkiej obsługi cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak korzystanie z oferty tego typu lokali poza zaspokojeniem głodu, generuje jeden poważny problem. Wraz z posiłkiem otrzymujemy masę opakowań. Kanapka, frytki, ketchup, cukier, słodzik i mleczko do kawy – wszystko osobno zapakowane, a do tego kubek z pokrywką i słomka. Największe korporacje zdecydowały wziąć odpowiedzialność za wyprodukowane śmieci
i zadbać o środowisko. W styczniu w Polce ruszyły testy w sieci McDonald’s. W niektórych lokalach możemy dokonać wyboru, czy kupiony napój wypijemy przez plastikową słomkę, czy też jej papierowy zamiennik, a może wcale jej nie potrzebujemy. Zaczynamy coraz częściej myśleć o środowisku, dokonując swoich zakupowych wyborów. Odpowiedzialność leży bowiem zarówno po stronie producentów opakowań, jak i klientów. Małe zmiany nawyków, mogą bardzo pomóc środowisku. Możliwość zapoznania się z szeroką ofertą ekologicznych opakowań pojawi się już w kwietniu na Targach Packaging Innovations.
Ekologiczne opakowania
Projektanci opakowań prześcigają się w pomysłach na coraz to nowe pomysły jadalnych opakowań. Otręby, algi, grzyby, czy organiczny plastik – na rynku dostępny jest cały wachlarz ekologicznych opakowań, po które konsumenci sięgają z nieukrywaną ciekawością. Jednak ekologiczne opakowanie nie musi być jadalne. Chodzi o to, żeby proces jego produkcji odbywał się w sposób zrównoważony, a odpady mogły być w pełni poddawane recyklingowi.
Plastic is fantastic
Czy opakowanie z tworzywa sztucznego jest zaprzeczeniem ekologii? Tak więc nie! Kryteria Eco Design są definiowane tak, aby wywierały jak najmniejszych wpływ na środowisko naturalne. Istotne, aby przy projektowaniu opakowań z plastiku zwracać uwagę na stabilność produktu przez cały okres jego żywotności. Ważne, a może i najistotniejsze jest także to, aby wspomniane opakowania można było w 100% poddać recyklingowi. Tak właśnie dzieje się w przypadku opakowań produkowanych m.in. przez firmę Jokey Plastik. Z kompletną ofertą ekologicznych opakowań marki będzie można zapoznać się w strefie EKOPACK w czasie Targów Packaging Innovations. Prezentowane opakowania wykonane są wyłącznie z materiałów certyfikowanych przez UE i potwierdzają fakt, że w dalszym ciągu plastic is fantastic.
Na temat ekologicznych rozwiązaniach dla sektora opakowań oraz o tym, jak przygotować się na wejście nowych wytycznych dotyczących produkcji opakowań wprowadzonych przez Parlament UE będzie można posłuchać w strefie wykładów workShops, organizowanych w trakcie wystawy.
Przeszło 200 wystawców z całego świata zaprezentuje opakowania dedykowane kilkunastu sektorom. Oprócz strefy EKOPACK, zwiedzający poznają rozwiązania z zakresu LOGISPACK, SAFETYPACK, CO-PACKAGING, LABELLING, LUXPACK, a także PRINTING.
Zainteresowani Targami już dziś mogą odebrać bezpłatny bilet wstępu. Aby go otrzymać, należy dokonać rejestracji na stronie Targów.
REJESTRACJA ON-LIN PACKAGING INNOVATIONS
Więcej o Targach Packaging Innovations na Staleo.pl
Źródło: Targi w Krakowie
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024