Otwarcie RoboLAB Local STEM Incubator w Rzeszowie
10 czerwca br. oficjalnie otworzyliśmy RoboLAB – Local STEM Incubator czyli nowe miejsce na mapie Rzeszowa i całego Podkarpacia gdzie będzie można znaleźć przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w robotyce.
RoboLAB to miejsce, które ma pomóc przede wszystkim młodzieży w zrozumieniu czym jest robotyka i jakie możliwości daje. RoboLAB – Local STEM Incubator jest projektem Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, który w swoich założeniach ma również zwiększanie kompetencji przyszłości uczniów szkół średnich.
W uroczystym otwarciu związanym ze zwiedzaniem powierzchni RoboLAB nie zabrakło również władz regionu, miasta, prezesów i dyrektorów firm oraz podkarpackich szkół z którymi Fundacja na co dzień współpracuje. Dodatkowo Fundacja zadbała o to, aby nie pominięto też innych ważnych elementów, ponieważ projekt zakłada przykładanie dużej uwagi do kluczowych kompetencji miękkich, których tak bardzo brakuje młodym ludziom. Wszystko będzie odbywać się poprzez realizację warsztatów, spotkań z ekspertami i szkoleń przygotowywanych specjalnie dla tego celu i dla tej grupy wiekowej. Fundacja mając ogromne doświadczenie w przygotowywaniu zajęć dla dzieci i młodzieży zakłada, że i tym razem będzie to dobrze przygotowane.
RoboLAB to nie tylko przestrzeń czy warsztat do budowy robotów. To również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko rozumianą robotyką. Nie udałoby się tego osiągnąć bez Partnerów Fundacji. Firma Pratt&Whitney Rzeszów – Partner Strategiczny RoboLAB, która od początku wspiera wszystkie działania Fundacji dobrze wie, co należy robić, aby już od najmłodszych lat propagować nauki ścisłe, aby kiedyś zbierać plony w postaci dobrze przygotowanych inżynierów.
W gronie Partnerów Głównych RoboLAB są Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza, dzięki którym znalazło się miejsce dla projektu, jak i na zawody Xchallenge. Partnerzy wspierają projekt również finansowo, dzięki czemu Fundacja może realizować zajęcia i szkolenia dla uczniów utrzymując dotychczasową zasadę, że zajęcia prowadzone przez Fundację są bezpłatne.
Teraz organizatorów czeka praca ze szkołami ponadpodstawowymi. We wrześniu ruszy dwudniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat) i do końca roku uruchomiony zostanie ostatni moduł ekspercki, w którym będzie można rozbudować swoją wiedzę.
To uczniowie szkół ponadpodstawowych są głównymi odbiorcami projektu. Uczniowie z całej Polski, biorący udział w projekcie, będą zakładać drużyny, szkolić się poprzez różne formy zajęć dostępne w RoboLAB i co rok występować w międzynarodowych zawodach robotycznych. W tym roku zawody organizowane są w dniach 25-26 listopada.
Otwarcie RoboLAB to również nowa siedziba Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” – miejsce gdzie można dowiedzieć się również o innych projektach takich jak Dziecięcy Uniwersytet Techniczny czy Learn & Fly.
Źródło: RoboLAB
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024