Szukaj w działach:

Otwarcie RoboLAB Local STEM Incubator w Rzeszowie

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


10 czerwca br. oficjalnie otworzyliśmy RoboLAB – Local STEM Incubator czyli nowe miejsce na mapie Rzeszowa i całego Podkarpacia gdzie będzie można znaleźć przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w robotyce.


RoboLAB to miejsce, które ma pomóc przede wszystkim młodzieży w zrozumieniu czym jest robotyka i jakie możliwości daje. RoboLAB – Local STEM Incubator jest projektem Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, który w swoich założeniach ma również zwiększanie kompetencji przyszłości uczniów szkół średnich. 

W uroczystym otwarciu związanym ze zwiedzaniem powierzchni RoboLAB nie zabrakło również władz regionu, miasta, prezesów i dyrektorów firm oraz podkarpackich szkół z którymi Fundacja na co dzień współpracuje. Dodatkowo Fundacja zadbała o to, aby nie pominięto też innych ważnych elementów, ponieważ projekt zakłada przykładanie dużej uwagi do kluczowych kompetencji miękkich, których tak bardzo brakuje młodym ludziom. Wszystko będzie odbywać się poprzez realizację warsztatów, spotkań z ekspertami i szkoleń przygotowywanych specjalnie dla tego celu i dla tej grupy wiekowej. Fundacja mając ogromne doświadczenie w przygotowywaniu zajęć dla dzieci i młodzieży zakłada, że i tym razem będzie to dobrze przygotowane.

RoboLAB to nie tylko przestrzeń czy warsztat do budowy robotów. To również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko rozumianą robotyką. Nie udałoby się tego osiągnąć bez Partnerów Fundacji. Firma Pratt&Whitney Rzeszów – Partner Strategiczny RoboLAB, która od początku wspiera wszystkie działania Fundacji dobrze wie, co należy robić, aby już od najmłodszych lat propagować nauki ścisłe, aby kiedyś zbierać plony w postaci dobrze przygotowanych inżynierów.

W gronie Partnerów Głównych RoboLAB są Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza, dzięki którym znalazło się miejsce dla projektu, jak i na zawody Xchallenge. Partnerzy wspierają projekt również finansowo, dzięki czemu Fundacja może realizować zajęcia i szkolenia dla uczniów utrzymując dotychczasową zasadę, że zajęcia prowadzone przez Fundację są bezpłatne.

Teraz organizatorów czeka praca ze szkołami ponadpodstawowymi. We wrześniu ruszy dwudniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat) i do końca roku uruchomiony zostanie ostatni moduł ekspercki, w którym będzie można rozbudować swoją wiedzę.

To uczniowie szkół ponadpodstawowych są głównymi odbiorcami projektu. Uczniowie z całej Polski, biorący udział w projekcie, będą zakładać drużyny, szkolić się poprzez różne formy zajęć dostępne w RoboLAB i co rok występować w międzynarodowych zawodach robotycznych. W tym roku zawody organizowane są w dniach  25-26 listopada.

Otwarcie RoboLAB to również nowa siedziba Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” – miejsce gdzie można dowiedzieć się również o innych projektach takich jak Dziecięcy Uniwersytet Techniczny czy Learn & Fly. 


Źródło: RoboLAB

POWIĄZANE
Showroom robotów AIUT otwarty na WIW 2022 Najnowsze rozwiązania intralogistyczne, dynamiczne pokazy autonomicznych robotów m...
Spotkania z robotyką W imieniu Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, ABB oraz partner&oac...
Regeneracja przekładni osi U Yaskawa - Motoman Jeżeli odpowiednio wcześnie zauważymy wyciek smaru z przekładni robota, to jesteśmy w stan...
Fatia Group - nowa marka wchodzi na rynek Fatia Group wprowadza na rynek kompleksową ofertę produktów, rozwiązań oraz system...
500-tysięczny robot firmy Yaskawa trafił do klienta Japoński producent robotów MOTOMAN zakomunikował, że właśnie sprzedał 500-tysięczn...
Kiedy wybrać robota przemysłowego, a kiedy cobota? Roboty przemysłowe od dawna wykorzystywane są do wyręczania ludzi w wykonywaniu zadań nieb...
Partnerzy