Szukaj w działach:

Kardex Mlog: DACHSER podąża w stronę automatyzacji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Jako generalny wykonawca, firma Kardex Mlog zbudowała w Memmingen dla DACHSER – przedsiębiorstwa działającego w branży usług logistycznych – 8-alejkowy w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Do wyróżniających się cech należy wykrywanie palet za pomocą kamery oraz możliwość automatycznego przechowywania różnych jednostek ładunkowych. 


W pełni zautomatyzowane regały wysokiego składowania są rzadkością wśród dostawców usług logistycznych. Tym większego znaczenia nabiera inwestycja firmy DACHSER uruchomiona latem 2022 roku w jej największym obiekcie operacyjnym na świecie - w niemieckim mieście Memmingen. Na powierzchni zaledwie 7320 m2 (120 × 61 m) generalny wykonawca firma Kardex Mlog wzniosła mierzący około 32m wysokości budynek mieszczący 52 640 miejsc paletowych do przechowywania niechłodzonych produktów spożywczych oraz opakowań na produkty spożywcze.

Premiera dla DACHSER

Dla działającego na rynku międzynarodowym dostawcy usług logistycznych jest to pierwszy własny projekt budowlany w pełni zautomatyzowanego regału wysokiego składowania w liczącej ponad 90 lat historii firmy. Poprzez dotychczas największą rozbudowę centrum logistycznego Allgäu firma DACHSER stworzyła szersze możliwości dla nowych klientów i umożliwiła rozwój istniejącym. Zrealizowany w ciągu 52 tygodni projekt ma na celu osiągnięcie maksymalnej wydajności i trwałości.


- Jesteśmy zadowoleni z rzetelnych porad i wysokiej jakości prac budowlanych wykonanych przez firmę Kardex Mlog. Podczas całego okresu realizacji projektu czuliśmy, że jesteśmy pod bardzo dobrą opieką doświadczonych i gotowych do pomocy pracowników Kardex Mlog - mówi Thomas Henkel, General Manager centrum logistycznego Dachser w Allgäu.


Wysokie wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju podkreśla zainstalowana na dachu instalacja fotowoltaiczna. Wytwarza ona dużą część energii potrzebnej do działania magazynu wysokiego składowania liczącego 8 alejek. W obszarze wewnętrznym firma Kardex Mlog zaprojektowała i zainstalowała sprzęt mający za zadanie w znacznym stopniu odciążyć prawie 40 pracowników z wykonywania ręcznych zadań załadunku i rozładunku. Magazyn przygotowany na 7 różnych jednostek ładunkowych.

W centrum znajduje się 8 układnic typu Kardex MSingle B-1000/33-ZT. Pod oznaczeniem kryje się obciążenie graniczne na poziomie 1000 kg przy wysokości 33 m oraz możliwość podwójnie głębokiego magazynowania. Przed wysokim regałem znajduje się system przenośnikowy liczący około 260 napędów oraz 2 wózki transferowe w obszarze wysyłki towarów oraz w pionowym przekładniku.

Siedem różnych jednostek ładunkowych może być tutaj w pełni automatycznie obsługiwana w procesach transportowania oraz załadunku i wyładunku. Pod jednostki ładunkowe niespełniające wymaganych kryteriów wkładane są palety matki. Dotyczy to na przykład palet o uszkodzonych listwach jezdnych lub zbyt małej przestrzeni na widły oraz wszystkich jednostek transportowych wykraczających poza normy DIN EN 13698-1 / DIN EN 13698-2. Ponowna paletyzacja odbywa się na dwóch stacjach, które są wyposażone w automatyczny dozownik palet. Obszar przyjęcia towarów jest obsługiwany przez automatyczny system rozładunku samochodów ciężarowych, w którym można jednocześnie odprawiać dwa pojazdy. Do ręcznego rozładunku służą kolejne 4 z łącznie 22 bram do załadunku i rozładunku. System oparty na kamerach automatycznie wykrywa jednostki ładunkowe, które są następnie transportowane na regały wysokiego składowania bezpośrednio lub przez strefę paletyzacji.

400 ruchów paletowych na godzinę

W przypadku późniejszego wyładunku palety matki są usuwane (depaletyzowane) w centralnym miejscu i magazynowane w dwóch sztaplarkach. Z tego miejsca towar jest przemieszczany do jednego z dwóch obszarów wysyłki towarów, gdzie jest łączony w kompletne ładunki przeznaczone do załadunku do 10 pojazdów ciężarowych i buforowany. Nad strefą załadunku znajduje się powierzchnia licząca 2300 m2 przeznaczona do ręcznego kompletowania i pakowania. Automatyczny magazyn wysokiego składowania firmy Kardex Mlog zapewnia maksymalną łączną wydajność na poziomie około 400 ruchów paletowych na godzinę – po 200 palet w obszarze przyjęcia towarów i wysyłki towarów. Zoptymalizowany przepływ materiału w magazynie wysokiego składowania zapewnia modułowy system oprogramowania Kardex Control Center z systemem zarządzania magazynowego Kardex WMS i wizualizacją instalacji Kardex MVisu.

Kardex MVisu pozwala na graficzne przedstawienie całego systemu przenośnikowego oraz układnic, a także ich stanów roboczych. Zarządzanie informacjami o artykułach ma miejsce w WMS Mikado – oprogramowaniu stworzonym przez DACHSER. Zmiany i uzupełnienia są automatycznie przekazywane do Kardex Control Center. System Mikado jest używany przez 5400 pracowników DACHSER w ponad 163 magazynach na całym świecie, którzy za jego pomocą zarządzają liczbą ponad 2,7 mln miejsc paletowych.

Kompleksowy serwis Life Cycle

Uzupełnieniem projektu jest kompleksowy serwis Life Cycle dostarczany przez Kardex Mlog.

„Wszechstronny pakiet” obejmujący konserwację, dostawę części zamiennych, usługi świadczone na miejscu oraz infolinię jest początkowo oferowany na okres 5 lat. Serwis Life Cycle firmy Kardex wspiera urządzenia logistyczne przez cały okres ich użytkowania, zapewniając maksymalną niezawodność i aktualizację technologii. Klienci mogą wybrać spośród sześciu modułów koncepcję usług konserwacyjnych dostosowaną do własnych potrzeb. Wnioski: dzięki pierwszemu w pełni zautomatyzowanemu magazynowi wysokiego składowania dostawca usług logistycznych firma DACHSER wykorzystuje w pełni swoje zasoby, zapewniając wysoką wydajność procesów przy minimalnym włączeniu pracy manualnej. W ten sposób zespół liczący 40 pracowników może się skupić na świadczeniu dobrych jakościowo usług dodatkowych.

DACHSER podąża w stronę zautomatyzowanej przyszłości

 

O firmie DACHSER

Rodzinne przedsiębiorstwo Dachser mające główną siedzibę w Kempten w Niemczech oferuje usługi logistyczne dla transportu, magazynowanie i usługi dostosowane do potrzeb klientów w dwóch obszarach działalności: Dachser Air & Sea Logistics oraz Dachser Road Logistics. Ten drugi obszar dzieli się na Business Lines Dachser European Logistics oraz Dachser Food Logistics. Ofertę uzupełniają kompleksowe usługi logistyki kontraktowej i rozwiązania dopasowane do poszczególnych branż. Europejska i międzykontynentalna sieć transportowa o dużym zasięgu oraz w pełni zintegrowane systemy informacyjne zapewniają inteligentne rozwiązania logistyczne na całym świecie. Firma Dachser zatrudnia 32 850 pracowników w 379 lokalizacjach na całym świecie. W 2022 roku przedsiębiorstwo wygenerowało łączny obrót na poziomie 8,1 mld euro. Dostawca usług logistycznych przemieścił łącznie 81,1 mln przesyłek o wadze 42,8 mln ton. Firma Dachser posiada własne spółki krajowe w 41 państwach. 

 

Źródło: Kardex 

Kardex Polska Sp. z o.o.
Rzymowskiego 30
02-697 Warszawa
POWIĄZANE
Zrobotyzowane centrum Amazon w Okmianach 5 listopada amerykański koncern Amazon otworzył w Okmianach nowoczesne centrum logistyczn...
Cyfrowa Fabryka Przyszłości okiem eksperta Jak będzie wyglądać cyfrowa fabryka przyszłości? Jak przygotować produkcję na erę cyfryzac...
Roboty mobilne - przegląd rynku 2020 Roboty mobilne posiadają wiele zalet - przyczyniają się do wzrostu wydajności, zmniejszen...
Kooperacja automotive na IABM 2019 Główny celem listopadowego spotkania International Automotive Business Meeting będ...
Praktycy o automatyzacji i optymalizacji produkcji W dniach 22-23 września 2021 roku w hotelu Airport Okęcie w Warszawie odbędzie się VI edy...
Już we wrześniu kolejna edycja TOP automotive Przed nami wyjątkowe wydarzenie dotyczące branży motoryzacyjnej - kolejna odsłona Konfere...
Partnerzy