ITM Industry Europe wspiera transformację przemysłu
Oferta targów ITM INDUSTRY EUROPE prezentująca nowe rozwiązania usprawniające procesy produkcyjne jest znaczącym wsparciem zrównoważonej transformacji. Takie wnioski płyną z ostatniej edycji wydarzenia.
Rozmowy z wystawcami, prelegentami oraz uczestnikami, a także analiza dostępnych statystyk, pozwala na przygotowanie kolejnych targów, jeszcze precyzyjniej trafiając w oczekiwania branży przemysłowej. Co jest w planach?
Oferta najbliższej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE skierowana będzie nie tylko do dużych i średnich przedsiębiorstw, ale także do małych i mikro firm.
- Tegoroczna analiza statystyk targowych potwierdza, że ponad 60 proc. zwiedzających ITM INDUSTRY EUROPE to przedstawiciele dużych i średnich przedsiębiorstw. Jednak gościmy także reprezentantów mniejszych firm, dla których implementacja nowoczesnych rozwiązań to dziś być albo nie być. A że odwiedzają nas w dużej mierze właściciele oraz menedżerowie to proces decyzyjny dotyczący usprawnień technologicznych automatycznie się skraca. Stąd tak wiele rozmów na stoiskach było bardzo rokujących. Nasze rozmowy z wystawcami potwierdziły, że większość firm na blisko rok przed kolejną edycją ITM INDUSTRY EUROPE potwierdza swój udział. Cieszymy się, że jako organizator tak kluczowego wydarzenia dla przemysłu możemy dołożyć swoją cegiełkę do procesu transformacji w kierunku przemysłu 4.0 - mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE. |
Moc nauki, która napędza przemysł
Zainteresowanie innowacjami w przemyśle jest widocznie nie tylko na targach, ale także w raportach branżowych. Krótko przed ostatnią edycją ITM INDUSTRY EUROPE, 17 kwietnia 2023 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zaprezentowany został raport Instytutu Sobieskiego przygotowany we współpracy z partnerami targów: Forum Automatyki i Robotyki Polskiej oraz Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości. Wynika z niego, że tylko w 2021 roku zainstalowano w Polsce od 3 300 do 3 500 różnych robotów przemysłowych. Polska była jednym z 15 krajów o największym procentowym wzroście ich liczby. Równocześnie twórcy raportu wskazywali, że wskaźnik robotyzacji polskiego przemysłu jest ciągle o rząd wielkości mniejszy od innych krajów rozwiniętych. Niemniej jednak według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR - International Federation of Robotics) na lata 2021–2027 zaplanowano aż 160 mld euro wsparcia inwestycyjnego, co z pewnością pomoże jeszcze bardziej pobudzić dynamiczny wzrost robotyzacji w Polsce.
- Takie analizy rynkowe tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że rozwijamy targi w dobrym kierunku. W najbliższej edycji planujemy szczególny nacisk położyć na automatyzację i robotyzację, tworząc nie tylko specjalną przestrzeń, ale także konkretne zagadnienia w programie targów. Zapraszamy już do współpracy merytorycznej zarówno przedstawicieli firm działających w tym obszarze, jak i przedstawicieli uczelni technologicznych oraz ośrodków badawczych. Wierzymy w moc nauki, która napędza przemysł. Miniona edycja ITM pokazała, że targi to idealne miejsce na łączenie tych dwóch światów - dodaje Anna Lemańska-Kramer. |
Targi ITM INDUSTRY EUROPE 2023 w liczbach
Pomimo niepewnych czasów, branża przemysłowa stawia na rozwój i czerpanie wzorców od najlepszych. Przykładów dobrych praktyk w procesie transformacji nie zabrakło w dyskusjach i prezentacjach minionej edycji. Oprócz czerpania wiedzy z doświadczeń innych, uczestnicy mogli także na żywo zobaczyć rozwiązania nowoczesnego przemysłu prezentowane przez 690 firm (wzrost liczby wystawców o 20 proc. w stosunku do ubiegłego roku). Nie zawiedli także zwiedzający. W ciągu czterech dni targi gościły 15.156 profesjonalistów (wzrost o 30 proc.).
- Jak wynika z naszych szczegółowych analiz ponad 66 proc. zwiedzających to przedstawiciele firm produkcyjnych, reprezentujących głównie przemysł maszynowy i metalowy (31 proc.) oraz automotive (12 proc.) i sektor budowlany (10 proc.). Dlatego z pewnością dysponując taką wiedzą o naszych gościach będziemy rozwijać ofertę targów szczególnie w tych kierunkach. Oczywiście nie zabraknie także bogatej ekspozycji skierowanej do pozostałych gałęzi przemysłu. Spodziewamy się, że dzięki partnerom i wystawcom w 2024 r. podczas targów ITM INDUSTRY EURUPE powstanie spektakularna ekspozycja innowacji oraz platforma wiedzy na temat aktualnych trendów we wszystkich sektorach branży przemysłowej. - podsumowuje Anna Lemańska-Kramer. |
Najbliższa edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE, odbędzie się 4-7 czerwca 2024 r. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można zwiedzić ekspozycję: Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog oraz Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Salonu Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle.
Więcej informacji o programie oraz targach: www.itm-europe.pl
Źródło: Grupa MTP
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024