Szukaj w działach:

Rośnie ilość robotów przemysłowych - Raport IFR 2022

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Wzrost ilości robotów przemysłowych w fabrykach w 2022 roku - omówienie raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics - IFR).

Pandemia doprowadziła do wielu zawirowań i zmian w przemyśle oraz jego poszczególnych gałęziach. Dotknęły one również zyskującej coraz większą popularność robotyzacji. W 2019 i 2020  zaobserwowano znaczne zmniejszenie ilości zrobotyzowanych stanowisk. Jednak jak wynika z raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki poprzedni rok, przyniósł duże zmiany na plus. Zaobserwowano nagły wzrost ilości nowych robotów przemysłowych w większości gospodarek krajowych, a także światowych. Dane są obiecujące, dlatego prezentujemy podsumowanie  najważniejszych informacji wraz z krótkim omówieniem kluczowych wątków. 

To, że robotyzacja zdominowała wiele gałęzi przemysłu, nie jest niczym nowym, bowiem już od  ponad dekady ten trend utrzymuje się na wysokim poziomie. Nic w tym dziwnego, bo tylko jej rozwój umożliwia zachowanie konkurencyjności i pozyskanie nowych rynków zbytu. Dlatego spowolnienie  procesu robotyzacji będący następstwem pandemii, na dłuższą metę nie może mu zaszkodzić i z  pewnością w kolejnych latach utrzyma się na obecnym poziomie lub też z dużą dozą  prawdopodobieństwa jeszcze przyspieszy.

Ponad pół miliona nowych robotów przemysłowych według danych z „World Robotics 2022”.

Raport „World Robotics 2022” przeprowadzony przez Międzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics – IFR) nie pozostawia złudzeń. W 2021 do fabryk na całym  świecie trafiło 517 385 nowych robotów przemysłowych. W porównaniu z zeszłym rokiem daje to 31% wzrost. Z kolei, jeśli porówna się to z 2018 r. uznawanym za rekordowy do tej pory pod względem ilości zainstalowanych robotów to otrzyma się 22% różnicę.

Rozpatrując roczne tempo, dane również są dosyć optymistyczne - zestawiając 2021 do 2017 (rekord pod względem tego wskaźnika) widzimy wynik gorszy o 0,5 punkta procentowego, co i tak pozwoliło na osiągnięcie najlepszego jak do tej pory wyniku pod względem rocznej ilości instalacji robotów.

Natomiast w kontekście 6 ostatnich lat roczne średnie tempo wzrostu liczby instalacji maszyn na całym świecie wyniosło 11% - wrosło więc ponad dwukrotnie i to mimo problemów spowodowanych​ pandemią (np. w łańcuchu dostaw). W przypadku ilości robotów w zakładach przemysłowych ( pracowało ich ok. 3 mln 477 tys.) na całym świecie to było ich o 15% więcej niż rok wcześniej. Roczne tempo wzrostu w ciągu ostatnich 6 lat utrzymywało się na poziomie 14%.

Robotyzacja przemysłu w Polsce w trendzie wzrostowym 

Po pandemii także w Polsce nastąpiło przełamanie i odbicie. W 2022 zanotowano najwyższy roczny wynik instalacji w wysokości 3,3 tys. Daje to 56% wzrost w porównaniu do zeszłego roku. A na koniec 2021 wynosiła ona około 20,5 tys. sztuk. Dla porównania najwyższy wynik udało się uzyskać w 2018 r. - 2651 robotów. Polska powoli staje się liderem pod względem tempa rozwoju robotyzacji w naszym regionie (przed Węgrami, Słowacją i Czechami), chociaż sam jej poziom w naszym kraju nie jest najwyższy. Znalazła się jednak w czołówce 15 państw z największą roczną liczbą nowych robotów przemysłowych. Nasz kraj znalazł się również na 5 miejscu w Europie, jeśli chodzi o ilość nowych instalacji robotów. Na pierwszym miejscu uplasowały się Niemcy z wynikiem 23,8 tys. następnie Włochy - 14,1 tys., Francja - 5,9 tys. i Hiszpania 3,4 tys. W globalnym rankingu dominują Chiny i Japonia.

Coraz więcej zastosowań robotów przemysłowych

Roboty przemysłowe posiadają wiele zalet - są niezawodne, precyzyjne, nie podlegają rozproszeniu, chorobom czy zmęczeniu. Dlatego powierza się im coraz więcej zadań i wykorzystuje zwłaszcza, kiedy mogą zastąpić człowieka przy niebezpiecznych i zagrażających jego życiu czynnościach. Doskonale sprawdzają się także w zadaniach powtarzalnych, żmudnych i ciężkich, czyli wszystkich które często przyczyniały się do popełnienia błędu przez ludzkiego pracownika. Roboty świetnie radzą sobie z pracami związanymi z handlingiem, a mianowicie przenoszeniem, przekładaniem oraz obsługą detali na różnych etapach produkcji. Najczęściej mają zastosowanie w produkcji wielkoseryjnej, ale obecnie coraz częściej stosowane są w produkcji małoseryjnej, a także jednostkowej.

Według raportu „World Robotics 2022” niemal 45% nowych robotów, czyli 230 tys. było wykorzystywanych w zeszłym roku właśnie do wymienionych wyżej czynności. 96 tys. z nich zajmowało się spawaniem, natomiast 3 miejsce w rankingu w ilości 62 tys. zajęły te wykonujące prace montażowe. Coraz chętniej angażuje się też roboty, które potrafią dozować, czyścić i przetwarzać.

W tym wypadku po raz kolejny rodzimy sektor nie odbiega od globalnych trendów. W polskich fabrykach roboty zajmują się przede wszystkim przenoszeniem. Oprócz tego powierza się im chętnie prace spawalnicze albo lutownicze.

Które branże robotyzują się najchętniej? 

W 2021 roku o 42% wzrosła ilość robotów w zakładach motoryzacyjnych, co przekłada się na mniej więcej 119 tys. sztuk. Z kolei branża elektryczna i elektroniczna zanotowała zwiększenie ich o 24%, ale w efekcie zainstalowano w fabrykach 137 tys. nowych robotów, dlatego uznaje się ten sektor za najbardziej zrobotyzowany.

Co ciekawe największy procentowy wzrost uzyskała branża metalowa/maszynowa, ponieważ przybyło w niej 64 tys. robotów, a to daje w efekcie 45% zwyżkę. Dobre wyniki osiągnęły też zakłady z sektora chemicznego i tworzyw sztucznych - 29%, z 24 tys. nowych robotów, a także spożywczego - 18% więcej, czyli 15 tys. zainstalowanych robotów.

W Polsce robotyzują się podobne gałęzie przemysłu. Wcześniej co trzeci nowy robot instalowany był w fabrykach z branży motoryzacyjnej. Ostatnie 2-3 lata to dominacja sektora elektronicznego, ale postępuje ona również w zauważalny sposób w sektorze spożywczym, medycznym i intralogistyce.

Jak będzie rozwijała się branża robotyki? 

Szacunki są optymistyczne, jak podaje IFR w 2022 r. ilość robotów globalnie ma wzrosnąć o 10%, czyli do 570 tys. sztuk. Kolejne lata mogą przynieść delikatne zahamowanie trendu do 7% w skali roku, ale to i tak powinno w połowie obecnej dekady przynieść 690 tys. nowych instalacji robotów. Głównie mają to być inwestycje poczynione przez przedsiębiorstwa azjatyckie. Jednak mając na uwadze aktualne dane, nie jest to niczym zaskakującym.

Ciągle rosnący niedobór siły roboczej będzie jednak istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój robotyzacji. Jeśli chodzi o branże to z pewnością, nadal największe zapotrzebowanie na roboty będzie w obszarze elektroniki i motoryzacji. Wpływają na to m.in proekoliczne zabiegi Unii Europejskiej - od 2035 r. wszystkie produkowane samochody mają być w 100% elektryczne, a także dążenia Chin - w tym kraju procent takich aut ma wynieść 50.

Większość państw UE, w tym również polski rząd zachęcają do robotyzacji, m.in. stosując różnego rodzaju ulgi do wdrażania robotyzacji jak "Ulga na robotyzację" czy  "Robogrant dla rozwoju branży meblarskiej". Większe upowszechnienie się tego rozwiązania, prostsza i sprawniejsza konfiguracja oraz instalacja robotów przyczynią się zapewne do obniżenia kosztów samej inwestycji i będzie zachęcać do jej zastosowania nawet mniejszych przedsiębiorców, którzy się przed nią wzbraniają.

 

Znajdź firmy zajmujące się robotyzacją, automatyzacją i cyfryzacją produkcji ->  Zrobotyzowany.pl/katalog-firm

Wyślij zapytanie/zlecenie do wielu firm jednocześnie -> Kooperator robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji profukcji 

 

Redaktor: MR
Źródło: International Federation of Robotics – IFR

 

POWIĄZANE
Robot lutowniczy Reeco RE-2100 Seria robotów Reeco to autorski projekt opracowany przez inżynierów firmy RE...
Dni Spawania 2021 w KUKA Odwiedź siedzibę KUKA w dniach 21-23 września 2021 roku, by poznać KUKA.Sim 4.0 WeldingAd...
Najbardziej uniwersalna platforma napędowa od Bosch Rexroth Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy ...
Targi PCI Days 2021 stacjonarnie w Warszawie To już pewne! Długo wyczekiwane Targi PCI Days odbędą się stacjonarnie 8 i 9 września 202...
Warsaw Industry Automatica stolicą innowacji Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie optymalizacji pracy, maszyny i roboty, któ...
Robotyzacja wspiera WOŚP Jak obsługiwać robota przemysłowego, programować jego trajektorię i jak w praktyce się z ...
Partnerzy