Szukaj w działach:

Targi ITM z planem dla przemysłu

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Trwają przygotowania do kolejnej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. Spotkanie - zgodnie z oczekiwaniami branży - odbędzie się jak w ubiegłych latach późną wiosną. Hale targowe od 31 maja do 3 czerwca 2022 wypełnią nowoczesne maszyny i urządzenia dla przemysłu 4.0.

W tym roku to właśnie targi ITM INDUSTRY EUROPE rozpoczęły sezon spotkań dla przemysłu. Było to pierwsze wydarzenie wystawiennicze dla tego sektora po kilkumiesięcznej przerwie wywołanej pandemią. I było to bardzo dobre otwarcie, co w rozmowach potwierdzali zarówno wystawcy z kraju oraz z zagranicy, jak i zwiedzający ekspozycję profesjonaliści. Prognozy dla najbliższej edycji targów są jeszcze bardziej obiecujące.

Oddech dla przemysłu

Eksperci zakładają, że w 2022 europejska gospodarka „odetchnie” w wyniku systematycznej likwidacji wąskiego gardła w przemyśle. To optymistyczne prognozy także dla targów ITM INDUSTRY EUROPE, którym ponownie będzie towarzyszyć hasło: Przemysł ery cyfrowej. 


Dane z rynku potwierdzają, że robotyka przemysłowa i cyfryzacja mają się dobrze, a wręcz w tych trudnych czasach to one pomogły przetrwać wielu firmom. Dlatego z pewnością na targach ITM tych tematów nie zabraknie. Od kilku lat widać ogromne zainteresowanie automatyzacją, digitalizacją i robotyzacją wśród zarządzających przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Mamy już w planach nie tylko panele dyskusyjne z największymi liderami tej branży, ale także zróżnicowaną ekspozycję rozwiązań i urządzeń dedykowanych inteligentnym fabrykom - zapowiada Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.


Robotyzacja pnie się w górę

Cyfrowa fabryka łączy istniejącą technologię produkcji z inteligentną technologią sieciowych systemów komunikacji i przetwarzania danych. Wykorzystane w niej systemy cyberfizyczne monitorują procesy i mogą podejmować decyzje - to wizja cyfrowej fabryki, która na świecie powoli staje się faktem. Jak wynika z raportu „World Robotics 2021” Międzynarodowej Federacji Robotyki, w 2020 roku przedsiębiorstwa przemysłowe na świecie zainstalowały 383,5 tysiąca robotów przemysłowych, co oznacza nieznaczny wzrost (o 0,5%) w porównaniu z 2019. Aż 22 tysiące z tej liczby stanowią coboty. Wartość wszystkich maszyn to około 13,2 miliarda dolarów. Dzięki nowym wdrożeniom, globalna liczba urządzeń wyniosła 3,015 miliona, czyli o 10% więcej niż w poprzednim roku. Najwięcej robotów (28%) w zeszłym roku zakupiły firmy z branży elektrycznej i elektronicznej. Co piąty trafił do zakładów motoryzacyjnych, co dziesiąty - do fabryk z sektora metalowego i maszynowego. 


Z pewnością te trendy pokażemy na targach. Zdajemy sobie sprawę, że w zakresie robotyzacji w Polsce jest wiele do zrobienia, a koszty związane z digitalizacją są wysokie. Jednak - jeśli potwierdzą się plany rządu - ulga na robotyzację będzie elementem pakietu zmian legislacyjnych. Zgodnie z założeniami, uprawni ona do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na ten cel. Trzymamy rękę na pulsie, obserwujemy aktualne rozwiązania. Do dyskusji na ten temat zaprosimy decydentów w ramach programu Kongresu Industry Next, którego pierwsza edycja w tym roku okazała się dużym sukcesem. W kolejnej odsłonie tego wydarzenia także nie zabraknie aktualnych możliwości finansowego wsparcia dla przedsiębiorstw działających w branży przemysłowej, planujących inwestycje w najnowsze technologie - dodaje Anna Lemańska-Kramer.


Pomysł na 2022 r.

Flagowa oferta targów ITM INDUSTRY EUROPE to: obrabiarki do metali, automatyka przemysłowa, robotyka, narzędzia, odlewnictwo, obróbka powierzchni, technologie addytywne, oprogramowanie czy metrologia przemysłowa. 

W najbliższej edycji zaplanowano kontynuację strefy SMART FACTORY bogatej w inteligentne rozwiązania dla fabryk. To wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna przygotowywana we współpracy z liderami rynku. 

Z kolei dla pionierskich rozwiązań „w duchu” przemysłu 4.0, które przeszły już fazę testów, otwarta będzie STARTUP ZONE. 


- Pomysł przestrzeni dla startupów w branży przemysłowej zrodził się już w ubiegłym roku, jednak w najbliższej edycji planujemy go skutecznie rozwinąć i wcielić w życie. Tym bardziej, że pojawia się coraz więcej „młodych” inicjatyw opartych o technologie: digital twin, AI, big data czy 5G przeznaczonych dla firm działających w przemyśle. Chcemy umożliwić udaną premierę nowym aplikacjom, technologiom czy maszynom i inicjować udane pomysły biznesowe - mówi Anna Lemańska-Kramer.


Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można jednocześnie zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast. W pierwszym i drugim dniu targów zaplanowano II edycję Kongresu Industry Next. 

Więcej na:


Źródło: Grupa MTP
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Szkolenie z programowania robotów na Automaticon 2019 Mitsubishi Electric zaprasza na szkolenie techniczne z programowania robotów przemysłowyc...
KUKA KR SCARA, czyli siła, szybkość i wydajność KUKA - KR SCARA, czyli siła, szybkość oraz niezwykła wydajność w ultrakompaktowym wydaniu...
Znamy zwycięzców konkursu „The Best of Industry 4.0” Jury konkursu „Best of Industry 4.0" wyłoniło najlepsze zakłady produkcyjne –...
CLOOS wybuduje zakład na Dolnym Śląsku CLOOS WELDING PRODUCTS, wiodące przedsiębiorstwo w sektorze spawalnictwa, otrzymał decyzj...
Postęp w przemyśle znaczy AI - ITM_talks 3 Roboty, które uczą się na swoich błędach, przewidują awarie i dzielą się wnioskami...
Solidny i wysokowydajny moduł obrotowy SCHUNK SRM Wysokowydajny moduł obrotowy SCHUNK SRM oferuje unikatowe połączenie wysokich moment&oacu...
Partnerzy