Szukaj w działach:

Robot UV-C pomaga firmom w walce z Covid-19

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Coraz więcej biur i przedsiębiorstw szykuje się do powrotu do modelu funkcjonowania sprzed pandemii. Z tego względu firmy opracowują strategie mające na celu zapewnienie konsumentom i pracownikom bezpieczeństwa - w czasach COVID-19 stało się to priorytetem. W celu zapobieżenia przyszłym ogniskom epidemii w miejscach takich jak supermarkety, bary i siłownie, firma OMRON nawiązała współpracę z firmą UV Systems UK w celu stworzenia autonomicznego zautomatyzowanego systemu sterylizacji, który gwarantuje zabicie wirusa bez zniszczenia lub uszkodzenia otaczających go towarów.

Robot UV-C firmy UV Systems eliminuje 99% utrzymujących się komórek wirusa Covid od sufitu do podłogi z pełną identyfikowalnością. Zastosowano w nim sprawdzoną technologię sterylizacji światłem UV-C, która od kilkudziesięciu lat chroni społeczeństwo przed szkodliwymi bakteriami w największych ośrodkach rekreacyjnych. Jest to szczególnie istotne w branżach, w których nie można uniknąć kontaktów społecznych, takich jak handel detaliczny, hotelarstwo, podróże i rekreacja.

Przywracanie zaufania klientów

Zapewnienie najwyższego poziomu higieny jest niezbędne, aby zachęcić klientów do ponownego wyjścia z domów po pandemii. W badaniu przeprowadzonym na grupie 2000 dorosłych Brytyjczyków przez Citron Hygiene i OnePoll, 67% respondentów stwierdziło, że boją się zarazków i mają większą świadomość higieny niż przed marcem 2020 r. Pracodawcy i właściciele supermarketów, sklepów, barów, restauracji, hoteli, sali gimnastycznych i innych obiektów rekreacyjnych, a także pomieszczeń biurowych muszą zatem wdrożyć niezawodne procedury czyszczenia pomieszczeń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid oraz innych bakterii i patogenów. Przedsiębiorstwa, które tego nie zrobią, narażają się na ryzyko wystąpienia ogniska choroby w ich zakładach i późniejszym przestojem w funkcjonowaniu, które mogą doprowadzić nie tylko do znacznych strat w działalności, lecz także utraty reputacji marki oraz spowodować zagrożenie bezpieczeństwa dla konsumentów i dobrego samopoczucia pracowników.

Rozwiązanie opracowane przez firmę UV Systems UK, należącą do grupy Topline, gwarantuje eliminację wirusów, patogenów i bakterii we wszystkich punktach kontaktowych w zakładzie. Pomaga to przedsiębiorstwom odzyskać zaufanie społeczne, zmniejszyć obciążenie pracowników i spełnić wymogi przepisów. Mimo że do usunięcia widocznych zabrudzeń nadal wymagane są procesy ręczne, udowodniono, że robot UV-C to bezpieczny i niezawodny sposób zwalczania Covid i innych wirusów, takich jak SARS, MERS i Ebola - w 2020 r. naukowcy z Boston University potwierdzili, że źródła światła UV-C są w stanie dezaktywować SARS-CoV-2 - wirusa wywołującego COVID-19. Zautomatyzowane rozwiązanie zmniejsza również potrzebę stosowania silnych środków chemicznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dla osób ich używających.

Autonomiczna dezynfekcja

Robot UV-C, który zawiera szereg precyzyjnych lamp UV-C opracowanych przez firmę Phillips i zamontowanych na najnowocześniejszej mobilnej platformie robotów firmy OMRON, samodzielnie odnajduje się w naturalny sposób w obiekcie, nie wymagając żadnych działań ze strony użytkownika. W przeciwieństwie do czyszczenia ręcznego, które wymagałby zaangażowania wielu pracowników, na przykład w przypadku supermarketu o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, pojedynczy robot ukończyłby proces oczyszczania od sufitu do podłogi w ciągu 2–3 godzin. Czas działania do czterech godzin oznacza, że może skutecznie, niezawodnie i szybko oczyszczać duże obszary, wracając do stacji ładującej po zakończeniu zadania. Robot ten jest również wyposażony w technologię czujników, która umożliwia mu wykrywanie przeszkód na drodze i zapobieganie kolizjom. Jeśli człowiek znajdzie się w odległości ośmiu metrów od systemu, zostanie on automatycznie wyłączony.

Pełna identyfikowalność

Ponadto robot UV-C z obsługą Wi-Fi zapewnia pełną identyfikowalność oczyszczanego obszaru. W przypadku procesów ręcznych i mechanicznych nie ma oficjalnego zapisu ani potwierdzenia, a nawet sposobu sprawdzenia, czy każdy punkt dotykowy został wysterylizowany. Natomiast robot UV-C śledzi, rejestruje i zapisuje swoją ścieżkę przejazdu, aby zapewnić pełną możliwość weryfikacji, czy przestrzeń jest wolna od Covid. Jeśli na przykład nie uda się zdezynfekować obszaru z powodu przeszkody, informuje o tym fakcie, aby można było rozwiązać problem.


- „Dzięki co najmniej dziesięcioletniej trwałości oraz zdolności do eliminowania wszystkich bakterii i wirusów robot UV-C jest jedyną sprawdzoną metodą zabijania Covid na wszystkich powierzchniach i punktach kontaktowych w pomieszczeniach oraz przestrzeniach rekreacyjnych” - przekonuje Andrew Hunt, dyrektor generalny UV Systems Ltd. - „Ma on odgrywać kluczową rolę w pomaganiu firmom w chronieniu klientów, pracowników i marki przez wiele lat”.

 

Źródło: OMRON
Redaktor: MRR

Omron Electronics Sp. z o.o.
Żwirki i Wigury 16a
02-677 Warszawa
+48 22 458 6666
POWIĄZANE
Robot pod opieką W czasach produkcji „just in time” temat utrzymania ruchu robotów prze...
Robot Yaskawa GP25 w procesie szlifowania i gratowania Dobry stolarz to przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycją w obróbce drewna, precyzyj...
Międzynarodowo na Targach FASTENER POLAND® 2024 Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, ...
Przegląd nowoczesnego przemysłu Trzy wystąpienia, trzy panele dyskusyjne i dziewięć wręczonych „Diamentów To...
Zintegrowany sterownik maszyn i robotów od OMRON Firma OMRON przedstawia nowe innowacyjne rozwiązanie automatyzujące proces projektowania i...
Zrobotyzowany przewodnik po INNOFORM® 2024 Branżowe nowości, fachowa wiedza, merytoryczne dyskusje - tak w skrócie zapowiada ...
Partnerzy