Szukaj w działach:

Polacy najlepszymi młodymi integratorami robotów w Europie

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Dwaj młodzi absolwenci Politechniki Warszawskiej zajęli pierwsze miejsce w zawodowych mistrzostwach Europy w dyscyplinie „Integracja robotów przemysłowych”, wspieranych przez firmę FANUC.


Po kilku dniach pracy w maksymalnym skupieniu i zaciętej rywalizacji z konkurentami z innych krajów przyszedł czas na ostateczny wynik: Hubert Krasuski i Piotr Wyrzyk, obaj w wieku 24 lat, zostali uznani za najlepszych początkujących integratorów robotów w Europie. 

Dziesięć zespołów z dziesięciu krajów zademonstrowało swoją wiedzę w dziedzinie programowania robotów. Konkurs został zorganizowany wspólnie przez międzynarodową organizację edukacyjną WorldSkills oraz wiodącego producenta robotów FANUC, który od 2018 roku jest globalnym partnerem organizacji.

W międzynarodowym wyścigu zespół z Polski wyszedł na prowadzenie przed Węgrami i Niemcami, którzy również stanęli na podium i zostali uhonorowani srebrnym oraz brązowym medalem. Mistrzostwa w integracji robotów przemysłowych zorganizowano w ramach ósmej edycji odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Łącznie uczestniczyło w nim około 600 zawodników z 32 krajów, którzy rywalizowali w 43 dyscyplinach tegorocznych mistrzostw EuroSkills.

FANUC Euroskills Gdansk 2023 polski zespół w pracy
„Atmosfera podczas zawodów była świetna. Było to bardzo duże wydarzenie, które na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo. Warto dodać, że wygrywanie konkursów organizowanych w Polsce, gdzie wspiera nas rodzina i przyjaciele, to niesamowite uczucie” – powiedział po wygranej Hubert Krasuski. Piotr Wyrzyk dodał: „Największym wyzwaniem tegorocznego konkursu EuroSkills Gdańsk było dość nietypowe zadanie. W poprzednich latach były to zazwyczaj operacje pick-and-place, a w tym roku polerowanie. Musieliśmy więc zmierzyć się z czymś zupełnie nowym”.

 

Podczas tegorocznych mistrzostw EuroSkills uczestnicy konkursu zaprogramowali proces szlifowania elementów o różnych geometriach. Ważnym elementem było wykorzystanie funkcji programowych dedykowanych do modelowania i projektowania zrobotyzowanych stanowisk pracy. Oprogramowanie FANUC ROBOGUIDE zostało połączone z funkcją CAD-To-Path, aby wygenerować trajektorię offline dla różnych części, a następnie uruchomić programy z symulacji na prawdziwym robocie. Oceniono jakość procesu polerowania, niską podatność systemu na błędy i obsługę błędów, a także szybkość wdrożenia.

Dr Jarosław Panasiuk z WAT, który wspierał polskich uczestników w przygotowaniach do udziału w konkursie, pochwalił zwycięzców i ich zaangażowanie: 


„Hubert i Piotr to wspaniali, zdolni ludzie, którzy spędzili razem dużo czasu na szkoleniu, często pracując do późnych godzin w laboratorium naszej uczelni” – podkreślił.

 

FANUC Euroskills Gdansk 2023 polski zespół
Fot.: Polska drużyna ze złotym medalem i dr Jarosław Panasiuk z WAT.

 

Zawód integratora systemów zrobotyzowanych ma szczególnie obiecującą przyszłość. Roboty odgrywają coraz ważniejszą rolę w wielu gałęziach przemysłu, a także w technologii medycznej i w nowych branżach wymagających wysokich kwalifikacji. Brak wykwalifikowanych pracowników w wielu krajach dodatkowo napędza ten popyt. Organizując konkursy i współpracując z uniwersytetami i szkołami, firma FANUC chce zainteresować młodych ludzi karierą w dziedzinie robotyki.


Dr Jarosław Panasiuk, który trenował zwycięską drużynę, podkreśla zalety uczestnictwa w takich wydarzeniach jak EuroSkills czy WorldSkills: „Rywale uczestniczący w mistrzostwach zyskują pewność, że to, co robią, ma sens i wartość, którą mogą wykorzystać w przyszłości”.

 

Kolejny ogólnoeuropejski konkurs dla młodych integratorów systemów robotyki odbędzie się w 2025 r. w Herning w Danii. Rok wcześniej międzynarodowe zawody WorldSkills odbędą się we francuskim mieście Lyon. 


Dr Jarosław Panasiuk podsumowuje: „Polska drużyna ma wielką szansę na sukces w WorldSkills Lyon”.

 

Źródło: FANUC Polska

 FANUC Polska Sp. z o.o.
Tadeusza Wendy 2
52-407 Wrocław
+48 71 77 66 160
POWIĄZANE
Podsumowanie VersaBox Academy Producent autonomicznych robotów mobilnych, firma VersaBox, zorganizowała 26 wrześ...
Odbierz bezpłatny bilet na Packaging Innovations Nie miesiące a dni dzielą nas od Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innova...
Polskie firmy z rynku Robotyki, Internetu Rzeczy i AI - Raport Polskie firmy z sektora robotyki, Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji odgrywają cor...
Zrównoważony rozwój dzięki regeneracji części Dzięki modernizacji w ramach programu regeneracji produktów firmy Bosch Rexroth uż...
Cyfrowa transformacja w biznesie W skali globalnej coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z analityki big data, sztucznej i...
Automatyzacja przy użyciu robotów - co należy wiedzieć Każdy, kto planuje wdrożenie koncepcji inteligentnej fabryki w swoim przedsiębiorstwie, p...
Partnerzy