Szukaj w działach:

Innowacje 3D

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

W trzeciej edycji Konferencji Forum Druku 3D, która odbyła się 25 października 2018 w TAURON Arenie Kraków wzięło udział blisko 150 reprezentantów zakładów przemysłowych, firm produkcyjnych i przetwórczych, instytutów, a także uczelni. 

Forum, którego głównym organizatorem jest firma CadXpert z roku na rok przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych technologią drukowania 3D i chcących poznać nowe sposoby addytywnego wytwarzania. Z raportu, który powstał na podstawie odpowiedzi gości wydarzenia, wynika, że połowa uczestników Forum Druku 3D korzysta z technologii drukowania 3D. Z czego 45% używa zakupionego urządzenia, a 5% z usług zewnętrznej firmy. Niespełna jedna trzecia obecnych nie wykorzystuje technologii druku 3D, a 15% gości reprezentowało firmy, które planują zakupić drukarkę 3D na własne potrzeby. Wyniki raportu sugerują, że polscy przedsiębiorcy chcą inwestować w technologię druku 3D, jednak nadal nie jest to powszechna metoda produkcji. Spotkania takie jak Forum Druku 3D mają za zadanie promować wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w polskim przemyśle. 

Korzyści z wdrożenia technologii druku 3D

Konferencję rozpoczął swoim wykładem James Short - przedstawiciel firmy Stratasys, który przedstawił przegląd aplikacji druku 3D w różnych sektorach i tym samym wprowadził uczestników w temat technologii przyrostowych. Następne wystąpienie dotyczyło ściśle przemysłu lotniczego. Aleksander Banaś z Polskich Zakładów Lotniczych A. Sikorsky Company w Mielcu zaprezentował korzyści płynące z wdrożenia technologii przyrostowych w dziale prób i testów. Inżynierowie korzystali z druku 3D w czasie prac nad podzespołami do śmigłowca Black Hawk. Zalety druku 3D w przemyśle lotniczym to: skrócenie czasu dostawy z 3 miesięcy do 2 tygodni, wyeliminowanie specjalistycznych, kosztownych narzędzi, redukcja kosztów wytwarzania, dokładne dopasowanie części do struktury śmigłowca.

O pozytywach wdrożenia technologii druku 3D w procesy produkcyjne mówił także Paweł Patyk z działu pasów bezpieczeństwa firmy ZF TRW. Prelegent zwrócił uwagę na rolę, jaką pełnią systemy bezpieczeństwa w sektorze motoryzacyjnym. Wykorzystanie technologii SLA i drukarki 3D Formlabs Form 2 pozwoliło wytwarzać szybciej i taniej bardzo drobne oraz niezwykle istotne elementy pełniące różne funkcje w mechanizmach blokujących i rozwijających pasy bezpieczeństwa.

Prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik z Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych Akademii Górniczo-Hutniczej omówił wybrane zagadnienia druku 3D z metalu w przemyśle i w medycynie. Na zakończenie wystąpienia prof. Szczepanik przedstawił także wiele dającą do myślenia zależność: firmy korzystają z pracowników wyszkolonych przez uczelnie, które z kolei muszą mieć odpowiednie środki i narzędzia do wyedukowania wartościowych pracowników. Wniosek jest jeden: nie będzie postępu gospodarczego, jeśli biznes nie będzie wspierał ośrodków akademickich.

Około godziny 13 gości zaproszono na smaczny obiad, w trakcie którego w luźnej atmosferze i przy butelce zimnego piwa można było prowadzić rozmowy, a także wymienić się swoimi doświadczeniami na temat technologii addytywnych. Warto wspomnieć, że lunch był serwowany w restauracji z widokiem na imponującą halę sportową mogącą pomieścić ponad 20 tysięcy widzów.

 

Konferencja Forum Druku 3D wykłady
 

Wykłady oraz prezentacje druku i skanu 3D

25 października br. TAURON Arena Kraków, stała się miejscem prezentacji innowacyjnych technologii drukowania i skanowania 3D. Na sali konferencyjnej odbywały się wykłady, a także pokazy druku 3D oraz prezentacje urządzeń, natomiast w obszernym foyer można było spróbować przekąsek, owoców i oczywiście napić się dobrej kawy.

Podczas konferencji zaprezentowano 11 wykładów, które dotyczyły przemysłowych zastosowań drukowania 3D i skanowania 3D. Wybrane prezentacje są dostępne do pobrania w postaci materiałów pokonferencyjnych.

Pobierz materiały przygotowane przez prelegentów 3 edycji Forum Druku 3D

W części wystawowej pokazano urządzenia działające w technologii FDM: MakerBot Replicator+ oraz MakerBot Replicator Z18. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwie największe maszyny z serii Stratasys F123, tj. Stratays F370 oraz F270. Technologię PolyJet (druk z żywic fotopolimerowych utwardzanych światłem UV) reprezentowała drukarka 3D Objet 30 Prime. Natomiast w technologii SLA można było zobaczyć pełny ekosystem urządzeń Formlabs, na który składa się drukarka 3D Form 2 oraz: myjka Form Wash i system do naświetlania i utwardzania wydruków – Form Cure. Najprawdopodobniej niejeden z uczestników chciałby mieć w posiadaniu prezentowany podczas Forum zestaw 3 drukarek Form 2 oraz urządzeń do postprodukcji. Oprócz drukarek 3D i modeli wydrukowanych z całego spektrum materiałów, można było zapoznać się także ze skanerami 3D. Na stoisku poświęconym technologii pomiaru danych przedstawiono laserowy skaner 3D Shining 3D FreeScan X5 oraz ręczne skanery EinScan Pro i Pro+, a także skaner stacjonarny EinScan SP wraz z dodatkiem Discavery Pack.

Ponadto uzupełnieniem prezentacji sprzętu i modeli powstałych przyrostowo były pokazy dedykowanych programów optymalizujących model CAD do druku 3D. Na specjalnie zaaranżowanych stoiskach eksperci od drukowania 3D tłumaczyli podstawowe funkcjonalności oprogramowania i pokazywali zainteresowanym, jak wygląda ustawianie podpór, skalowanie czy kolejkowanie plików do druku.

Różnorodne wykorzystanie druku i skanu 3D

Podczas tegorocznej konferencji organizatorzy po raz pierwszy przewidzieli w programie wystąpienie dotyczące ściśle medycznych zastosowań druku 3D. Do tej pory ten temat pojawiał się sporadycznie w poszczególnych wystąpieniach, jednak nie był dostatecznie rozwinięty. Nicolay Goltsberg (Stratasys Senior Technical Consultant EMEA – Healthcare) wprowadził uczestników w świat współczesnej medycyny i przedstawił szerokie zastosowania druku 3D w służbie zdrowia. Technologie przyrostowe są używane przez lekarzy i chirurgów do planowania operacji, edukacji, a także przez inżynierów do prototypowania urządzeń medycznych i chirurgicznych.

Dużo miejsca podczas spotkania poświęcono drukowaniu 3D z metalu w technologii DMLS. Prelegenci zaprezentowali zalety i obiecujące możliwości wytwarzania z proszków metalicznych, ale również omawiali ograniczenia i typowe błędy w druku tą metodą.

Ostatnie dwie prezentacje dotyczyły technologii skanowania 3D. Dr inż. Szymon Sikorski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na wstępie omówił możliwości i ograniczenia skanerów 3D: dotykowych na ramieniu pomiarowym, laserowych oraz światła strukturalnego. Prelegent przedstawił również wyniki badań porównawczych dotyczących wybranych technologii pomiarowych i urządzeń konkretnych marek.

Na zakończenie wydarzenia odbyło się zwiedzanie z przewodnikiem hali widowiskowo-sportowej oraz zaplecza. TAURON Arena Kraków to największy tego typu obiekt w Polsce. Pełna powierzchni hali to ponad 61 tys. m², a sama płyta główna zajmuje ponad 4,5 tys. m kw., czyli prawie tyle, co 28 boisk do siatkówki.


Źródło: CadXpert

POWIĄZANE
Diagnostyka drganiowa obrabiarek i procesów Zużycie maszyn jest wynikiem aż 85 % ich postojów. Ponieważ trudno wyobrazić sobie...
Leuze uruchamia nową fabrykę w Malezji Po trwającej zaledwie 16 miesięcy budowie firma Leuze otwiera swój nowy zakład pro...
Powstaje Kawasaki Robotics CEE HUB Strategiczna umowa pomiędzy ASTOR i Kawasaki Robotics, w ramach której ASTOR i Kaw...
Targi PCI DAYS we wrześniu 2021 Targi dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days to długo oczekiwane wydarze...
Mocne i zminiaturyzowane kontrolery ruchu Dzięki nowym kontrolerom ruchu MC3001, dostępnym w wersjach MC 3001 B (złącza płytka-płyt...
Funkcjonalność robotów AGV Wózki magazynowe, roboty mobilne, platformy jezdne, roboty, automatyczne wó...
Partnerzy