Szukaj w działach:

Roboty wspierają branżę budowlaną

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


9 na 10 firm budowlanych mówi o deficycie wykwalifikowanej siły roboczej, a 81 proc. planuje wdrożyć roboty w ciągu najbliższej dekady. Duży wpływ na inwestycje branży w robotykę mają bezpieczeństwo i kwestie środowiskowe.

Biznes Robotyki ABB wprowadza nowe rozwiązania w zakresie automatyzacji dla budownictwa. Roboty mają pomóc sprostać kluczowym wyzwaniom, z jakimi boryka się branża: tworzeniu przystępnych cenowo i przyjaznych dla środowiska mieszkań i domów, a także zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko. A to wszystko w czasie, gdy brak wykwalifikowanych pracowników staje się coraz bardziej uciążliwy.


- Jeśli chodzi o sektor budownictwa, do tej pory roboty były dobrze widoczne w budownictwie przemysłowym, wykorzystywano je np. przy tworzeniu elementów hal produkcyjnych i magazynowych. Obecnie roboty coraz śmielej wchodzą w obszar budynków użytkowych i mieszkalnych - mówi Robert Pacwa z biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.


Oczywiście to nie jest tak, że wcześniej roboty nie pracowały przy produkcji elementów dla budynków mieszkalnych. W Polsce mamy przykłady zautomatyzowanych zakładów produkujących np. okna, drzwi czy uchwyty rynnowe. 


- Jednak teraz branża idzie o krok dalej, w stronę modularyzacji i standaryzacji. Roboty mogą montować moduły domów czy całych pomieszczeń, np. hotelowych, które następnie są instalowane już na placu budowy. Chodzi o to, aby jak najwięcej elementów przygotować poza placem budowy, a na miejscu wykonywać jak najmniej prac ręcznych - dodaje Robert Pacwa.


Roboty mogą zwiększyć produktywność, wydajność i elastyczność produkcji w przemyśle budowlanym. W grę wchodzi m.in. automatyzacja produkcji domów modułowych i komponentów, zrobotyzowane spawanie i przenoszenie materiałów na placach budowy oraz druk 3D domów i niestandardowych konstrukcji. Zdaniem ekspertów roboty są dla sektora sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa i zyskowności. Dodatkowo, mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko poprzez poprawę jakości i ograniczenie ilości odpadów.


- Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką liczbę firm budowlanych korzystających z automatyki, potencjał do robotyzacji jest ogromny. W przeciwieństwie do budowy samochodów czy montażu elektroniki, wiele technik stosowanych w budownictwie nie zmieniło się od pokoleń, dlatego pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą sprostać kluczowym wyzwaniom branży - mówi Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.


W badaniu1 przeprowadzonym na zlecenie ABB wśród 1900 dużych i małych firm budowlanych w Europie, USA i Chinach, 91 proc. respondentów stwierdziło, że w ciągu najbliższych 10 lat czeka ich „deficyt umiejętności”, a 44 proc. przyznało, że boryka się z trudnościami z rekrutacją na stanowiska „budowlane". Poprawa bezpieczeństwa pracy na budowach była priorytetem dla 42 proc. badanych. Dla podobnej liczby respondentów środowisko naturalne jest kluczowym czynnikiem zmian w branży.

81 proc. przedsiębiorstw budowlanych twierdzi, że w ciągu najbliższej dekady wprowadzi lub zwiększy zastosowanie robotyki i automatyki, podczas gdy obecnie tylko nieliczne przedsiębiorstwa korzystają z tej technologii. W badaniu 55 proc. firm budowlanych przyznało, że używa robotów, w porównaniu z 84 proc. respondentów z branży motoryzacyjnej i 79 proc. z produkcyjnej.

Obiecujące prognozy

Według prognoz branżowych wartość globalnego przemysłu budowlanego wzrośnie w ciągu dekady o 85 proc., do 15,5 bln dolarów2. Natomiast z wewnętrznej analizy biznesu Robotyki ABB wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat wzrost w kluczowych sektorach budownictwa, w tym w prefabrykacji i druku 3D, będzie dwucyfrowy.

Składa się na to wiele czynników. Nawet jedna czwarta materiałów transportowanych na plac budowy opuszcza go w formie odpadów3. Dzięki automatyzacji i rozwiązaniom cyfrowym inżynierowie mogą eliminować odpady również na początku realizacji inwestycji poprzez efektywne procesy projektowania i tworzenia konstrukcji.

Firma ABB robotyzuje budownictwoInna kwestia to rynek pracy i szeroko rozumiane BHP. W II kwartale tego roku w samej UE było ponad 200 000 wolnych miejsc pracy dla pracowników o niskich i wysokich kwalifikacjach4. Niedobór siły roboczej w branży staje się coraz poważniejszym problemem, a młodzi ludzie rezygnują z kariery w budownictwie, wskazując kwestie bezpieczeństwa jako główny powód. Pracownicy budowlani odpowiadają za około 30 proc. urazów w miejscu pracy i są nawet cztery razy bardziej narażeni na wypadek śmiertelny niż pracownicy innych sektorów. Szacuje się, że co roku na świecie w budownictwie dochodzi do ok. 108 000 wypadków śmiertelnych5.

Roboty są w stanie poprawić poziom bezpieczeństwa w budownictwie. Maszyny mogą przenosić duże i ciężkie ładunki, mogą sprawnie funkcjonować w niebezpiecznych przestrzeniach (np. szybie windowym) i stać za nowymi metodami tworzenia konstrukcji.


- Roboty można wykorzystać przede wszystkim przy powtarzalnych i niebezpiecznych zadaniach, których ludzie coraz częściej nie chcą wykonywać. Oznacza to, że automatyzacja może być odpowiedzią dla branży na problem niedoboru siły roboczej i kwalifikacji oraz sprawić, że kariera w budownictwie stanie się bardziej atrakcyjna dla młodych ludzi - mówi Robert Pacwa.


Innowacyjne podejście w praktyce

Oczywiście są już przykłady innowacyjnych projektów pilotażowych, np. zautomatyzowany montaż ścian, podłóg i sufitów w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, realizowanych przez Autovol w USA. Innym przykładem jest zrobotyzowana instalacja wind Schindler Lifts czy też prefabrykowanych domów modułowych w firmie Intelligent City, która zwiększyła wydajność produkcji o 15 proc. i szybkość realizacji o jedną trzecią. Przy okazji zmniejszyła też ilość odpadów o 30 proc.

Z kolei aplikacja spawalnicza w firmie Skanska poprawiła jakość i bezpieczeństwo poprzez zautomatyzowanie produkcji stalowych koszy zbrojeniowych na placu budowy. Rozwiązanie to pozwoliło również zmniejszyć koszty i negatywny wpływ na środowisko - przede wszystkim chodzi tu o transport nieporęcznych, gotowych koszy na place budowy.


- Coraz trudniej jest znaleźć ludzi do wykonywania trudnych, czasochłonnych zadań - mówi Ulf Haekansson, dyrektor techniczny Skanska Construction. - Przydzielenie tych zadań robotom może rozwiązać ten problem. Jednocześnie nasi pracownicy mogą zająć się innymi obszarami, lepiej dostosowanymi do nich.


ABB współpracuje z kilkoma wiodącymi uniwersytetami nad rozwojem zautomatyzowanych technologii budowlanych, w tym z Polityką Federalną w Zurychu (ETH). W ramach tej współpracy firma wspiera badania w dziedzinie robotyki w architekturze i budownictwie. ABB pomogła też w utworzeniu pierwszego na świecie laboratorium cyfrowej robotyki w architekturze.

Niedawno, podczas 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, austriackie biuro architektoniczne MAEID zaprezentowało najnowszą technologię druku 3D dla przemysłu budowlanego z wykorzystaniem robotów ABB. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ABB [EN].


Przypisy:
1. Badanie przeprowadzone przez 3Gem Global Market Research & Insights dla ABB. Badanie objęło 1900 dyrektorów generalnych lub zarządzających w dużych i małych firmach, w tym w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, dostawców komponentów, wykonawców i podwykonawców, architektów i projektantów oraz konsultantów w USA, Kanadzie, Chinach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Francji i Włoszech. Badanie przeprowadzono w dniach 22 kwietnia 2021 - 12 maja 2021.
2. Raport Global Construction 2030 (link).
3. WRAP (link).
4. EU (link).
5. International Labor Organization 2015 (link).

Źródło: ABB
Redaktor: MRR

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Inteligentny chwytak SCHUNK EGI Coraz krótsze cykle produkcyjne wymagają ciągłego rozwoju technologii oraz automat...
Rośnie ilość robotów przemysłowych - Raport IFR 2022 Wzrost ilości robotów przemysłowych w fabrykach w 2022 roku - omówienie rap...
Ulga na zakup robotów coraz bliżej Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące ulgi na robotyzację, przepis...
Targi Warsaw Industry Week w przyszłym roku W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i obostrzeniami, które weszły w życ...
DREMA 2018 na drodze do Przemysłu 4.0 Chcąc wpisywać się w ideę Przemysłu 4.0, która zagościła już na dobre w umysłach p...
Bezpłatne zaproszenie na TOOLEX 2020 Obecna sytuacja zmusiła przemysł targowy do wprowadzenia wielu zmian. Nadal zasadniczą wa...
Partnerzy