Rozwiązania KUKA siłą napędową automotive
Automatyzacja procesów produkcyjnych w przemyśle motoryzacyjnym ma ogromne znaczenie, przede wszystkim ze względu na silną konkurencję i różne specyfikacje rynkowe.
W dzisiejszej rzeczywistości dynamika, elastyczność i wydajność to podstawowe wymagania, które muszą spełniać duże firmy. KUKA od lat oferuje skuteczne rozwiązania w celu przezwyciężenia tych wyzwań. Na tegorocznej konferencji motoryzacyjnej "Automotive" w Legnicy przedstawiciele KUKA, dyrektor zarządzający Tomasz Nowak i kierownik sprzedaży Janusz Jakiła i Grzegorz Mierzwiak z Volkswagen Poznań, przedstawili obecną pozycję polskiego przemysłu motoryzacyjnego w stosunku do innych krajów, wykazując jak szybko zwiększa się zapotrzebowanie na coraz nowocześniejsze technologie.
Więcej, szybciej, wydajniej - globalny rynek motoryzacyjny
Według statystyk Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics, IFR), w 2016 roku na całym świecie sprzedano 294 000 robotów przemysłowych. W 2018 roku buło to już ponad 422 000 robotów. Podczas gdy inwestycje w automatyzację w sektorach takich jak elektrotechnika, elektronika i tworzywa sztuczne w ubiegłym roku spadły, przemysł motoryzacyjny pozostał na pierwszym miejscu i nadal notuje wzrost liczby wdrożonych rozwiązań robotyki. Nic nie wskazuje na to, aby ten trend nie był kontynuowany. Sam przemysł motoryzacyjny charakteryzuje się wysokim poziomem dynamiki. Producenci samochodów muszą być elastyczni i przygotowani na ciągłe zmiany wynikające z trendów i oczekiwań klientów. Konieczne jest zatem skuteczne połączenie inteligentnych rozwiązań produkcyjnych z zaawansowanymi i w pełni zautomatyzowanymi systemami logistycznymi. Dzięki nowym technologiom firmy zyskują kontrolę nad najdrobniejszymi procesami produkcji, mogą nimi skutecznie zarządzać i optymalizować je już na wczesnych etapach wdrożenia.
KUKA - Konferencja Automotive 2019 Legnica |
Światowa poziom w polskiej rzeczywistości
Zainteresowanie automatyką przemysłową i robotyzacją w polskich fabrykach gwałtownie rośnie. Właściciele firm widzą potencjał nowych technologii i wiedzą, że bez inwestycji w rozwój nie mają szans konkurować z liderami branży. W ubiegłym roku w polskich zakładach produkcyjnych wdrożono do 40% więcej robotów niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy. W tej kategorii zajmujemy 16 miejsce na świecie. Podczas konferencji motoryzacyjnej uczestnicy poznali wyjątkowe studium przypadku dotyczące wykorzystania robotów KUKA w Volkswagen Poznań. Grzegorz Mierzwiak z działu planowania montażu przedstawił możliwości robotyzacji stacji transferowej w zakładzie w Poznaniu. Jest to pierwsza stacja na świecie, która wykorzystuje największe roboty KUKA Titan, które działają synchronicznie dzięki oprogramowaniu KUKA.RoboTeam.
KUKA - Konferencja Automotive 2019 Legnica |
Rozwiązania KUKA dla przemysłu automotive
KUKA to kompleksowa oferta dla przemysłu motoryzacyjnego, od inżynierii po testy i serwis, zapewniająca kompleksowe wsparcie dla klientów. Ale to nie wszystko. Głównym zadaniem inżynierów KUKA jest ustalenie, czego tak naprawdę oczekuje klient. Celem analizy jest odpowiedź na pytanie, które produkty najlepiej zwiększają efektywność pracy w zakładzie w oparciu o zasoby dostępne dla firmy. Informacje o sytuacji początkowej umożliwiają utworzenie niestandardowej wyceny, której można użyć do przetłumaczenia przyjętych założeń biznesowych. KUKA opracowuje specjalne rozwiązania, które oferują unikalny pakiet: oprogramowanie systemowe z możliwością rozbudowy, wstępnie skonfigurowane aplikacje robotów, oparte na oprogramowaniu systemy sterowania, a także wizualizacje i symulacje 3D.
KUKA - Konferencja Automotive 2019 Legnica |
Droga do przyszłości produkcji prowadzi przez innowacje
Zmieniające się trendy i rosnące potrzeby rynku są głównym wyzwaniem dla nowoczesnych zakładów przemysłowych. KUKA wie o tym i nie zwalnia. Przewidywanie zmian zapewnia rozwiązania odpowiadające na pojawiające się wyzwania. Jakie innowacje powinny zainteresować przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej? Według Międzynarodowej Federacji Robotyki warto przyjrzeć się niektórym nowym trendom technologicznym w robotyce, w tym robotom mobilnym (np. KMR iiwa) i łatwym w użyciu robotom współpracującym - cobotom (np. LBR iiwa) - Aplikacje (np. Pakiety KUKA ready2_use), małe, lekkie i niezwykle precyzyjne roboty do pracy w małych przestrzeniach (np. KR 3 AGILUS) lub aplikacje, które skutecznie zarządzają pracą robota ze zdalnego urządzenia może być.
Czy masz pytania dotyczące rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego? Czy chcesz skonsultować się z ekspertem KUKA? Skontaktuj się i dołącz do czołowej grupy polskiego przemysłu motoryzacyjnego: biuropl@kuka.com lub +48 32 730 32 14.
Źródło: KUKA
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dynamika przemysłu w październiku
- Czujnik ciśnienia z płaską celką pomiarową
- Odliczamy czas do Targów Control-Stom 2025