Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Co może cobot? przegląd zastosowań robotów współpracujących

Co może cobot? przegląd zastosowań robotów współpracujących


Co może cobot? Universal Robots prezentuje przegląd zastosowań robotów współpracujących.  

Małe i średnie firmy w Polsce w pierwszej kolejności planują robotyzację pakowania i paletyzacji (39,6% badanych), obsługi maszyn (37,6%), montażu (18,8%) i przenoszenia towarów (17,8%). Te i inne aplikacje prezentuje Universal Robots (UR), pionier i lider na rynku robotów współpracujących, podczas serii webinariów (https://www.universal-robots.com/pl/webinars/).

Obsługa maszyn

Roboty współpracujące automatyzują obsługę maszyn – między innymi obrabiarek CNC, wtryskarek, pras krawędziowych, pras tłoczących. Coboty pozwalają zwiększyć tempo i jakość procesów przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka urazów związanych z pracą przy ciężkich maszynach. Na takie rozwiązanie zdecydował się 2K Trend - a.s. czeski producent elementów z tworzyw sztucznych produkowanych na potrzeby koncernów samochodowych. Cobot UR10 realizuje pełen cykl produkcyjny, zapewniając optymalizację pracy i rozwiązując jednocześnie problem braków kadrowych. UR10 umieszcza materiał wyjściowy – na ogół w postaci granulek – w formie i w ten sposób rozpoczyna proces formowania wtryskowego. Zakończeniem tego procesu jest wyjęcie przez cobota gotowych kształtek z formy i umieszczenie ich na taśmie przenośnika. Jest to zajęcie monotonne, a jednocześnie wymagające niezwykłej precyzji – doskonale nadające się do zrobotyzowania. 

Wkręcanie

Coboty mogą automatyzować procesy wkręcania i dokręcania oraz pokrewne. Cobot charakteryzuje się małym obrysem, niską wagą i może być w prosty sposób przeprogramowany do obsługi kolejnej aplikacji lub innego narzędzia. Wbudowany czujnik siły i momentu obrotowego zapewnia optymalizację procesu wkręcania. Dwa coboty UR10 w fabryce Group PSA w Sochaux wkręcają śruby na linii montażu nadwozi samochodowych. W ten sposób firma zoptymalizowała proces, zmniejszyła koszty, a także poprawiła warunki pracy operatorów. Cała aplikacja została opatentowana przez PSA ze względu na nietypową konstrukcję stanowiska. 

Co może cobot? przegląd zastosowań robotów współpracujących


Spawanie 

Coboty mogą realizować spawanie łukowe, metodą TIG i MIG, laserowe, ultradźwiękowe, plazmowe i punktowe, jak również lutowanie i lutowanie twarde. Ruch procesowy MoveP gwarantuje stałą prędkość ruchu palnika na całej trajektorii ruchu robota, eliminując ryzyko przegrzania spoiny. Dzięki wykorzystaniu cobota można zwiększyć jakość spawu i odciążyć pracowników od niebezpiecznego i nieergonomicznego zadania. Dwa roboty UR w niemieckiej firmie Ferdinand Wagner współpracujące ściśle ze sobą oraz z innymi maszynami kontrolują skomplikowany proces lutowania i spawania. Pierwszy robot wybiera części do spawania, umieszcza je w maszynie do sczepiania, a następnie zanurza w cieczy. Drugi robot przenosi część do stacji lutowniczej o wysokiej częstotliwości w celu połączenia. Następnie robot przybliża element do systemu kamer, który automatycznie i obiektywnie sprawdza jakość spawania i lutowania. 

Co może cobot? przegląd zastosowań robotów współpracujących


Pakowanie i paletyzacja

Pakowanie i paletyzacja są czynnościami powtarzalnymi i jednocześnie – z racji monotonnego charakteru – uciążliwymi dla człowieka. Dlatego procesy te idealnie nadają się do robotyzacji. Dzięki rozwojowi na rynku chwytaków, obecnie roboty współpracujące mogą obsługiwać także bardzo małe lub bardzo delikatne elementy, takie jak komponenty elektroniczne lub owoce. W katowickiej fabryce Unilever zapakowane przez pracowników do kartonów pudełka z gotową do sprzedaży herbatą są układane na paletach przez 6 robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów skróciło czas paletyzacji, zoptymalizowało ergonomię pracy i odciążyło pracowników od najbardziej żmudnych zadań. W procesie paletyzacji każdy z kartonów układany jest na palecie przez robota wg z góry określonego wzoru. 

Bin picking 

Roboty współpracujące wyposażone w innowacyjne chwytaki, systemy wizyjne i współpracujące z systemami uczenia maszynowego mogą przenosić różne przedmioty nawet w środowiskach nieuporządkowanych takich jak kosze czy pojemniki. W austriackiej firmie produkującej części metalowe i aluminiowe Jenny | Waltle dwa coboty pobierają części z nieuporządkowanego pojemnika i przenoszą je do frezarki, zapewniając producentowi stabilność procesu i bezbłędną produkcję. Podczas pracy na dwóch zmianach, coboty UR5 są w stanie obsłużyć do 2400 części dziennie. 

Polerowanie 

Zadania związane z polerowaniem wymagają określonego, często delikatnego nacisku. Coboty UR są wyposażone w zaawansowany czujnik siły i momentu obrotowego, dzięki któremu automatycznie dostosują pozycję w celu uzyskania pożądanego efektu. Coboty wykorzystywane w aplikacjach związanych z polerowaniem mogą znacząco zwiększyć przepustowość linii produkcyjnej, wyeliminować wąskie gardła oraz ograniczyć ilość odpadów. Cobot UR10 pozwolił amerykańskiej firmie produkującej wysokiej jakości głośniki – Paradigm Electronics zwiększyć wydajność o 50%. Przy zastosowaniu zbyt dużej siły, powierzchnia rozgrzewa się, przez co wynik jest niezgodny z oczekiwaniami. Możliwość ustawienia siły docisku generowanego przez robota była dużą zaletą, podobnie jak bezpieczeństwo pracy ramię w ramię z człowiekiem. 

Wszystkie powyższe aplikacje są omawiane podczas webinariów organizowanych przez Universal Robots. Informacje na temat całego cyklu, rejestracja oraz nagrania poprzednich spotkań: https://www.universal-robots.com/pl/webinars/


Źródło: Universal Robots 
Redaktor: MR

Dodano 28.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy