Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Jak wybrać system ERP dla fabryki?

Jak wybrać system ERP dla fabryki?


ERP to hasło, pod którym w Internecie pojawia się tysiące odpowiedzi. Jeśli więc szukasz oprogramowania do zarządzania procesami produkcyjnymi, znajdziesz bardzo wiele rozwiązań.


Jak więc wybrać takie, które będzie odpowiednie dla firmy? Aby podjąć dobrą decyzję, powinieneś nauczyć się formułować odpowiednie pytania. Nowoczesny system ERP to prawdopodobnie jedna z najlepszych inwestycji, na jakie może zdecydować się Twoja firma. Właśnie dlatego przedstawiamy główne pytania, jakie powinno się zadać sobie przed wyborem odpowiedniego systemu ERP dla fabryki.

Dlaczego chcę wdrożyć system ERP do swojej firmy? 

Zaczynając poszukiwania właściwego systemu ERP, najpierw powinno się wyeliminować nadmiar wyników, które nie pasują do naszej firmy. Kluczowe będzie więc pytanie – dlaczego potrzebuję systemu ERP w swojej firmie? W eliminacji jakich problemów wdrożenie systemu ERP może pomóc? Czy dane procesy biznesowe mogłyby działać lepiej? Stworzenie listy obecnych procesów i wyszczególnienie tych, które potrzebują innowacji może być pomocne na początku poszukiwań.

Jakiego rodzaju system ERP będzie odpowiedni?

Firmy produkcyjne mogą korzystać z dwóch głównych rodzajów systemów ERP: 

1.     Systemy ERP nastawione na produkcję procesową

2.     Systemy ERP nastawione na produkcję dyskretną

W produkcji procesowej stosowane są różne formuły i wzory, dzięki którym nadzoruje się poszczególne partie i zarządza jakością. Wykorzystuje się ją w przedsiębiorstwach, które produkują wyroby chemiczne, żywność, leki oraz napoje. Produkcja dyskretna stosowana jest w przypadku produktów wyróżniających się jednostkowo, takich jak artykuły elektronicznie lub samochody.

Czy potrzebuję danych i pełnej integracji w czasie rzeczywistym?

Całkowicie zintegrowany system ERP umożliwia na przechowywanie wszystkich danych firmy w jednym źródle danych, które zawsze jest dostępne. Posiadanie systemu ERP umożliwia więc integrację danych z różnych obszarów jednocześnie, nawet tych pozornie niepowiązanych ze sobą. 

Czy system, który mnie interesuje, spełnia wymagania mojego biznesu?

Najbardziej odpowiedni dla firmy system ERP z zasady spełnia większość lub wszystkie wymagania biznesowe, jakie stawiamy. Aby zawęzić listę potencjalnych oprogramowań, możemy stworzyć dokładny raport, w którym wypunktowane zostaną możliwości danego systemu ERP – kluczowe w danym biznesie i takie, które nie są potrzebne. Lista oczekiwań wobec systemu ERP pozwoli na ocenę systemów według wymagań krytycznych.

Czy oprogramowanie ERP posiada narzędzia analityczne? 

Narzędzia klasy Business Intelligence, dzięki nowoczesnym mechanizmom raportowania, pozwalają na identyfikację słabych punktów oraz przewagi konkurencji. Systemy ERP, które posiadają szybkie systemy raportujące, wykorzystują je, by śledzić wyniki sprzedaży, przychody i rozchody oraz inne pomiary. Umożliwiają one podejmowanie lepszych decyzji biznesowych i tworzenie realistycznych prognoz przyszłościowych. 

Czy oprogramowanie ERP spełnia standardy regulacji, norm i bezpieczeństwa?

Dobry system ERP wyprzedza nasze działania i spełnia bieżące standardy, uniemożliwiając nałożenie na naszą firmę kar lub opłat związanych z brakiem ich spełniania. To z kolei wpływa na kondycję naszej firmy. System ERP wskazuje problematyczne produkty i przyczynę ewentualnych awarii.

Czy wybrany system nastawiony jest na niuanse mojej branży? 

Podobnie jak pod względem własnych wymagań i potrzeb firmy, powinniśmy sprawdzać, czy dane oprogramowanie równie dobrze wpisuje się w potrzeby branży. Najlepiej będzie wybrać taki system, który posiada gotowe rozwiązania na branżowe bolączki, a nie taki, który rozwiązania te musi stworzyć od podstaw.

Jak bliska będzie współpraca z producentem i zespołem wdrożeniowym?

Jak najbliższa współpraca z programistami oraz zespołem wdrożeniowym to klucz do sukcesu. W miarę możliwości należy unikać firm trzecich oraz partnerów – zamiast tego należy dokładnie zwrócić uwagę na praktyki i warunki, według których pracują zespoły wdrożeniowe Twojego potencjalnego partnera. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno bezpośrednio od producenta, by zminimalizować ilość osób powiązanych z projektem.

Czy producent posiada pozytywną opinię? 

Wykorzystaj Internet, by dowiedzieć się o firmie, z którą planujesz rozpocząć współpracę jak najwięcej. Szukaj informacji o klientach, o rozwoju i o opiniach. Być może znasz któregoś z klientów – w takiej sytuacji możesz się z nim skontaktować osobiście. 

Jakie są największe zalety i wady branych przeze mnie pod uwagę systemów ERP?

Stwórz listę wad i zalet wybranych rozwiązań ERP. Weź pod uwagę elementy istotne dla Twojego biznesu i zastanów się, które z problemów może wyeliminować dany system. 

Obejrzyj materiał Video i dowiedz się, jak moduł APS usprawnia planowanie produkcji:

Źródło: proALPHA


Dodano 08.07.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy