Polski przemysł w erze cyfryzacji
W Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie 4 czerwca odbyła się konferencja INNOWACJE 4.0 – Przyszłość Tworzenia, której tematem przewodnim były innowacje i nowoczesne rozwiązania technologiczne dla przemysłu.
Tworzenie nowoczesnej gospodarki w erze cyfryzacji wymaga innowacyjnego podejścia do projektowania i produkcji, dlatego pierwsza edycja konferencji INNOWACJE 4.0 – Przyszłość Tworzenia poświęcona była odpowiedziom na wyzwania, jakie firmom przemysłowym stawia czwarta rewolucja przemysłowa. Spotkanie organizowane przez Autodesk przyciągnęło 200 uczestników z branży przemysłowej, którzy mieli okazję wysłuchać wystąpień kilkunastu specjalistów w tych dziedzinach.
Wydarzenie rozpoczęło się specjalną prelekcją współtwórcy brytyjskiej inicjatywy promującej innowacyjne rozwiązania w przemyśle na Wyspach - The Future of British Manufacturing, nt. przyszłości wytwarzania innowacyjnych produktów i sposobów, w jaki firmy mogą wykorzystać zmiany zachodzące w przemyśle do zbudowania przewagi konkurencyjnej.
- „Rola innowacji w branży jest moim zdaniem absolutnie kluczowa. Bez nich firmy nie rozwijają się, pozostają w stagnacji. Obecnie jesteśmy pod wielką presją globalnej konkurencji i rosnącej złożoności prowadzenia biznesu. Innowacje to sposób na tworzenie lepszych produktów, generowanie większych zysków, a co za tym idzie zabezpieczenie swojej przyszłości.” – powiedział w czasie konferencji Asif Moghal, Senior Manufacturing Industry Manager w Autodesk.
Uczestnicy konferencji mieli także okazję zapoznać się z wyzwaniami projektowymi, jakie stały przed firmami Newag, Terma czy Astronika oraz dzięki jakim narzędziom i technologiom udało im się je zrealizować.
- „Innowacje są niezbędne w branży kosmicznej. Projektujemy na co dzień zupełnie nowe mechanizmy, na zupełnie różne misje kosmiczne i pod zupełnie różne wymagania, dlatego innowacja jest dla nas chlebem powszednim.” – powiedział Jakub Stelmachowski z firmy Astronika. - „Udział w takich konferencjach jak Innowacje 4.0 pozwala nam poszerzyć nasze horyzonty zarówno na inne branże, poznać nowe kontakty od osób z branży i firm pokrewnych oraz dowiedzieć się, co nowego dzieje się w świecie wytwarzania, produktów Autodesk i świecie nowych technologii.” – dodał.
Warsztatowa formuła drugiej części spotkania pozwoliła gościom mającym bezpośrednie przełożenie na rozwój produktów i procesów produkcyjnych w firmach uzyskać praktyczną wiedzę między innymi nt. tego, jak przygotowywać atrakcyjne i precyzyjne oferty przetargowe, a także jak wdrożyć strategię cyfrową pozwalającą zwiększyć sprzedaż i rentowność biznesu. Konferencji towarzyszyła wystawa stoisk firm partnerskich i sponsorów, prezentujących najnowsze rozwiązania wspierające innowacje przemysłowe.
Istotnym momentem konferencji było ogłoszenie przez firmę Autodesk inicjatywy Przyszłoś Polskiego Przemysłu, która ma na celu wspieranie polskich firm w budowaniu kompetencji sprzyjających rozwojowi Przemysłu 4.0, czyli budowaniu konkurencyjności dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych. W ramach inicjatywy firma pomaga wdrożyć strategię digitalizacji oraz organizuje warsztaty nt. innowacyjności, podczas których doradza jak z sukcesem wprowadzić przedsiębiorstwo w nową erę w przemyśle.
- „Nazwaliśmy konferencję Innowacje 4.0, dlatego że innowacja wiąże się z ideą Przemysłu 4.0. Zachęcamy firmy do brania udziału w tego typu wydarzeniach, które pozwalają uzyskać informacje na temat innowacyjnych działań związanych z czwartą rewolucją przemysłową, podejmowanych przez inne firmy. Najważniejsze jest zrozumienie podstaw zachodzących zmian, zastanowienie się jak do nich pasuje moja firma, czy oferowane przez nią produkty i usługi. Następnie należy dobrać optymalne rozwiązania spośród tych dostępnych na rynku przemysłowym i stopniowo wdrażać je i w pełni wykorzystywać ich potencjał, po to, by być tańszym, bardziej konkurencyjnym i wytwarzać lepsze produkty.” – powiedział dr inż. Radosław Cieślak, Industry Executive Director w Autodesk.
Relacja z pierwszej edycji konferencji INNOWACJE 4.0 – Przyszłość Tworzenia do obejrzenia pod linkiem: https://link.do/0mrMr
Źródło: Autodesk
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?