Technika liniowa w przemyśle - dobór urządzeń i zastosowanie
Technika liniowa, zwana też systemem przemieszczeń liniowych składa się z różnych maszyn, urządzeń i układów. Tylko odpowiedni i kompleksowy dobór komponentów pozwoli na właściwe i wydajne funkcjonowanie systemu przemieszczania materiałów i produktów na liniach produkcyjnych.
Technika liniowa jest obecnie powszechnie stosowana w nowoczesnych zakładach przemysłowych. Stosuje się ją również na coraz większą skalę oraz zyskuje na zastosowaniach w wielu rozmaitych dziedzinach przemysłu.
Na co zwracać uwagę dobierając elementy systemów techniki liniowej?
Na system przemieszczeń liniowych składają się najczęściej prowadnice, wózki, łożyska liniowe i wałki prowadzące. Stosowane są również elementy dodatkowe takie jak silniki czy podzespoły sterujące. Taka wielość elementów oraz komponentów sprawia, że obecnie można stworzyć system techniki linowej w zasadzie dla każdej aplikacji, bez względu na gałąź przemysłu. Różnorodność urządzeń i wariantów materiałowych jest z jednej strony plusem, a z drugiej może przysporzyć pewnych problemów. Dlatego warto skorzystać z rad specjalistów i poświęcić trochę czasu na dopasowanie rozwiązania do stawianych ich wymagań. Na rynku istnieje wiele firm oferujących kompleksową obsługę, w tym właśnie doradztwo techniczne.
Pod uwagę należy brać przede wszystkim jakość elementów, trwałość i niezawodność, minimalną długość konstrukcji, największą prędkość liniową lub maksymalną ładowność. Nie bez znaczenia jest ilość wariantów materiałowych, ich wybór często determinuje specyfika branży. Czasami bowiem można będzie skorzystać z gotowych systemów przemieszczeń liniowych, a niekiedy konieczne będzie zastosowanie dedykowanych rozwiązań.
Istotną kwestią, którą należy brać pod uwagę jest szybki i nieskomplikowany montaż systemów przemieszczeń liniowych. Okazuje się, że ma to wpływ na wydajność procesów i ich opłacalność.
Oprócz parametrów technicznych nie bez znaczenia jest cena. Ta może zależeć od rozmaitych czynników. Warto sprawdzić, czy wynika ona np. z tego, że dana konstrukcja da się rozwijać albo zakresu oferowanych rozwiązań.
Zastosowanie urządzeń techniki liniowej
Urządzenia techniki liniowej stosuje się nie tylko do przemieszczania materiałów i produktów, ale także do pobierania, umieszczania, pakowania, sortowania, paletyzacji. Szczególnie często i w zróżnicowany sposób wykorzystywane są w przemyśle obróbczym. Stosuje się je do zmieniania i podawania narzędzi. Oprócz tego pomagają w operacjach na bryłach takich jak cięcie, szlifowanie lub wytaczanie. Technika liniowa umożliwia również dokładne i powtarzalne kontrolowanie ruchu. Stąd systemy znajdują zastosowanie w takich segmentach jak robotyka, obrabiarki i przeładunek materiałów. Ponadto za jej pomocą udaje się zautomatyzować procesy, a to w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia kosztów utrzymania aplikacji i przyczynia się do tego, że staje się ona prawie niezawodna.
Systemy ruchu liniowego pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, precyzji, zmniejszenie zużycia elementów techniki liniowej, dlatego są i będą wykorzystywane w wielu branżach.
Znajdź firmę oferującą systemy techniki liniowej na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja/technika-liniowa
Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?