Szukaj w działach:
Wiedza

Technika liniowa w przemyśle - dobór urządzeń i zastosowanie

 

 

Technika liniowa, zwana też systemem przemieszczeń liniowych jest obecnie powszechnie stosowana w nowoczesnych zakładach przemysłowych. Stosuje się ją również na coraz większą skalę oraz zyskuje na zastosowaniach w wielu rozmaitych dziedzinach przemysłu. System przemieszczania wzdłużnego składa się z różnych maszyn, urządzeń i oraz układów. Tylko odpowiedni i kompleksowy dobór komponentów pozwoli na właściwe i wydajne funkcjonowanie systemu przemieszczania materiałów i produktów na liniach produkcyjnych.

Na co zwracać uwagę dobierając elementy systemów techniki liniowej?

Na system przemieszczeń liniowych składają się najczęściej prowadnice, wózki, łożyska liniowe i wałki prowadzące. Stosowane są również elementy dodatkowe takie jak silniki czy podzespoły sterujące. Taka wielość elementów oraz komponentów sprawia, że obecnie można stworzyć system techniki linowej w zasadzie dla każdej aplikacji, bez względu na gałąź przemysłu. Różnorodność urządzeń i wariantów materiałowych jest z jednej strony plusem, a z drugiej może przysporzyć pewnych problemów. Dlatego warto skorzystać z rad specjalistów i poświęcić trochę czasu na dopasowanie rozwiązania do stawianych ich wymagań. Na rynku istnieje wiele firm oferujących kompleksową obsługę, w tym właśnie doradztwo techniczne.

Pod uwagę należy brać przede wszystkim jakość elementów, trwałość i niezawodność, minimalną długość konstrukcji, największą prędkość liniową lub maksymalną ładowność. Nie bez znaczenia jest ilość wariantów materiałowych, ich wybór często determinuje specyfika branży. Czasami bowiem można będzie skorzystać z gotowych systemów przemieszczeń liniowych, a niekiedy konieczne będzie zastosowanie dedykowanych rozwiązań. 

Istotną kwestią, którą należy brać pod uwagę jest szybki i nieskomplikowany montaż systemów przemieszczeń liniowych. Okazuje się, że ma to wpływ na wydajność procesów i ich opłacalność.

Oprócz parametrów technicznych nie bez znaczenia jest cena. Ta może zależeć od rozmaitych czynników. Warto sprawdzić, czy wynika ona np. z tego, że dana konstrukcja da się rozwijać albo zakresu oferowanych rozwiązań. 

Zastosowanie urządzeń techniki liniowej

Urządzenia techniki liniowej stosuje się nie tylko do przemieszczania materiałów i produktów, ale także do pobierania, umieszczania, pakowania, sortowania, paletyzacji. Szczególnie często i w zróżnicowany sposób wykorzystywane są w przemyśle obróbczym. Stosuje się je do zmieniania i podawania narzędzi. Oprócz tego pomagają w operacjach na bryłach takich jak cięcie, szlifowanie lub wytaczanie. Technika liniowa umożliwia również dokładne i powtarzalne kontrolowanie ruchu. Stąd systemy znajdują zastosowanie w takich segmentach jak robotyka, obrabiarki i przeładunek materiałów. Ponadto za jej pomocą udaje się zautomatyzować procesy, a to w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia kosztów utrzymania aplikacji i przyczynia się do tego, że staje się ona prawie niezawodna.

Systemy ruchu liniowego pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, precyzji, zmniejszenie zużycia elementów techniki liniowej, dlatego są i będą wykorzystywane w wielu branżach.

Znajdź firmę oferującą systemy techniki liniowej na Zrobotyzowany.pl
-->https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja/technika-liniowa


Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
57 robotów, 15 tysięcy przesyłek dziennie Konsultanci z działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w BNP Paribas Real Estate ...
Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej W Sheraton Warsaw Hotel już 23 października 2019 r. odbędzie się jedno z najważniejszych ...
Złote Medale targów DREMA 2021 wręczone Złote Medale Grupy MTP targów DREMA 2021 przyznane. 6 produktów zyskało prz...
Automatyczna linia do obróbki detalu TARRA EXPERT TARRA Expert to zaawansowane urządzenia dedykowane i projektowane pod specjalne rozwiązani...
Inteligentne rozwiązania dla przemysłu na Hannover Messe Firma LG Electronics oraz LG CNS zaprezentowały na targach Hanowerskich nowoczesne rozwią...
Modernlog 2022 Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na kolejną edycję Targów Logistyki, Maga...
Partnerzy