Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Technika liniowa w przemyśle - dobór urządzeń i zastosowanie

 

Technika liniowa linie produkcyjne
 

Technika liniowa, zwana też systemem przemieszczeń liniowych jest obecnie powszechnie stosowana w nowoczesnych zakładach przemysłowych. Stosuje się ją również na coraz większą skalę oraz zyskuje na zastosowaniach w wielu rozmaitych dziedzinach przemysłu. System przemieszczania wzdłużnego składa się z różnych maszyn, urządzeń i oraz układów. Tylko odpowiedni i kompleksowy dobór komponentów pozwoli na właściwe i wydajne funkcjonowanie systemu przemieszczania materiałów i produktów na liniach produkcyjnych.

Na co zwracać uwagę dobierając elementy systemów techniki liniowej?

Na system przemieszczeń liniowych składają się najczęściej prowadnice, wózki, łożyska liniowe i wałki prowadzące. Stosowane są również elementy dodatkowe takie jak silniki czy podzespoły sterujące. Taka wielość elementów oraz komponentów sprawia, że obecnie można stworzyć system techniki linowej w zasadzie dla każdej aplikacji, bez względu na gałąź przemysłu. Różnorodność urządzeń i wariantów materiałowych jest z jednej strony plusem, a z drugiej może przysporzyć pewnych problemów. Dlatego warto skorzystać z rad specjalistów i poświęcić trochę czasu na dopasowanie rozwiązania do stawianych ich wymagań. Na rynku istnieje wiele firm oferujących kompleksową obsługę, w tym właśnie doradztwo techniczne.

Pod uwagę należy brać przede wszystkim jakość elementów, trwałość i niezawodność, minimalną długość konstrukcji, największą prędkość liniową lub maksymalną ładowność. Nie bez znaczenia jest ilość wariantów materiałowych, ich wybór często determinuje specyfika branży. Czasami bowiem można będzie skorzystać z gotowych systemów przemieszczeń liniowych, a niekiedy konieczne będzie zastosowanie dedykowanych rozwiązań. 

Istotną kwestią, którą należy brać pod uwagę jest szybki i nieskomplikowany montaż systemów przemieszczeń liniowych. Okazuje się, że ma to wpływ na wydajność procesów i ich opłacalność.

Oprócz parametrów technicznych nie bez znaczenia jest cena. Ta może zależeć od rozmaitych czynników. Warto sprawdzić, czy wynika ona np. z tego, że dana konstrukcja da się rozwijać albo zakresu oferowanych rozwiązań. 

Zastosowanie urządzeń techniki liniowej

Urządzenia techniki liniowej stosuje się nie tylko do przemieszczania materiałów i produktów, ale także do pobierania, umieszczania, pakowania, sortowania, paletyzacji. Szczególnie często i w zróżnicowany sposób wykorzystywane są w przemyśle obróbczym. Stosuje się je do zmieniania i podawania narzędzi. Oprócz tego pomagają w operacjach na bryłach takich jak cięcie, szlifowanie lub wytaczanie. Technika liniowa umożliwia również dokładne i powtarzalne kontrolowanie ruchu. Stąd systemy znajdują zastosowanie w takich segmentach jak robotyka, obrabiarki i przeładunek materiałów. Ponadto za jej pomocą udaje się zautomatyzować procesy, a to w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia kosztów utrzymania aplikacji i przyczynia się do tego, że staje się ona prawie niezawodna.

Systemy ruchu liniowego pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, precyzji, zmniejszenie zużycia elementów techniki liniowej, dlatego są i będą wykorzystywane w wielu branżach.


Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

Dodano 02.12.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy