Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Roboty spawalnicze - urządzenia o dużym znaczeniu dla przemysłu

 

Spawanie za pomocą robotów
 

Roboty spawalnicze mają ogromne znaczenie nie tylko dla przemysłu samochodowego i rozwiniętych firm z sektora budowlanego lub stoczniowego. Urządzenia te przyczyniają się również w znacznym stopniu do rozwoju rynku robotów przemysłowych. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób wykorzystuje się je w przemyśle?

Roboty spawalnicze nie tylko do spawania

Oprócz podstawowej funkcji robotów spawalniczych, jaką jest  spawanie, różne ich modele (w ramach tej samej grupy urządzeń) potrafią także zgrzewać i lutować oraz ciąć. Doskonale wykorzystują to firmy z branży np. samochodowej czy elektronicznej. Co warte podkreślenia, wszystkie wspomniane czynności odbywają się z niezwykłą precyzją, dokładnością, a także w szybki i wydajny sposób. Tego typu funkcjonalności sprawiają również, że roboty są niezwykle uniwersalnymi narzędziami.

Najważniejsze zalety robotów spawalniczych

Trudne warunki pracy, duża ilość pracy oraz znaczna rotacja wykwalifikowanych pracowników lub ich brak powodują, że robotyzacja spawania jest coraz częściej wdrażana. Roboty spawalnicze mogą w znacznym stopniu ułatwić pracę i wyręczyć ich w nużących, obciążających i niebezpiecznych zadaniach, co jest korzystne z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i pracodawcy. 

Roboty do spawania
 

Pierwsza strona może skupić się na ambitniejszych zadaniach np. konfiguracji robotów albo analizie danych produkcyjnych, zyskuje większy komfort pracy i dostaje realną pomoc, co zachęca do pozostania w danym zakładzie.

Z kolei pracodawcy udaje się zoptymalizować produkcję i ograniczyć koszty produkcji i ewentualnych przestojów i tym samym utrzymać stanowiska pracy, a nawet rozwijać firmę oraz zwiększać ilość zatrudnionych osób. Wykonujące samodzielnie zadania roboty spawalnicze nie powodują bowiem redukcji etatów, a mobilizują do lepszego wykorzystania ludzkich pracowników i zapewnienia im większych możliwości. W końcu maszyny nawet najbardziej inteligentne nie są w stanie w pełni zastąpić człowieka.

Robotyzacja procesów spawalniczych sprawdza się nie tylko przy produkcji seryjnej, ale też istnieje możliwość implementacji pojedynczego stanowiska, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku mniejszych zakładów. Takie rozwiązanie umożliwia dostosowanie do specyfiki produkcji oraz doskonale wpisuje się w założenia Przemysłu 4.0. Nawet mniejsze zakłady zyskują mobilne, nowoczesne i proste w instalacji stanowisko, które oddaje ideę ducha smart factory.


Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl


Dodano 17.03.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy