Szukaj w działach:

Roboty mobilne - przegląd rynku mobotów

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Roboty mobilne są inteligentnymi pojazdami, które zwiększają wydajność, skracają okres sterowanej przerwy, eliminują błędy, poprawiają możliwości śledzenia materiałów i pozwalają pracownikom skupić się na zadaniach wymagających skomplikowanych umiejętności ludzkich.


Zgodnie z raportem World Robotics 2018 Service Robots opublikowanym przez Międzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics, IFR), w roku 2017 nastąpił znaczący wzrost sprzedaży o 162% robotów wykorzystywanych w logistyce. Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po innowacyjne technologie związane z robotyzacją linii produkcyjnych, dzięki czemu automatyzacja wkracza mocnym krokiem również do transportu wewnętrznego zakładów produkcyjnych.

W 2017 roku zostało zainstalowanych około 69 000 systemów logistycznych, co stanowi 63% wszystkich robotów usługowych wykorzystywanych w profesjonalnych obszarach w danym okresie. W latach 2019-2021 przewidywany skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) wyniesie 18%, co oznacza, że łączna sprzedaż systemów logistycznych w tym okresie uplasuje się na poziomie 485 000 jednostek.

Roboty mobilne mogą bezpiecznie pracować między ludźmi, dzięki wyposażeniu je w skaner laserowy lub/i inne czujniki do wykrywania przeszkód na drodze ruchu aby zapobiegać kolizjom pojazdów z przedmiotami na drodze. 

Roboty mobilne możemy podzielić na wiele typów robotów posługujących się różnymi metodami nawigacji. W literaturze wyróżnia się metody wyznaczania trasy ruchu robota za pomocą kolorowej (malowanej lub wyklejanej) linii, taśmy magnetycznej wspomaganej znacznikami RFID, ultradźwięków, GPS oraz systemów laserowych. Roboty mobilne wyposażone w nawigację laserową są w pełni autonomicznymi, i inteligentnymi urządzeniami, które poruszają się zgodnie z naturalną charakterystyką obiektu, wykorzystując przy tym czujniki laserowe oraz systemy mapowania obiektów. Poniżej prezentujemy przegląd dostępnych na polskim rynku robotów mobilnych. 

Roboty przemysłowe MOBOT® AGV WObit

Roboty przemysłowe MOBOT® AGV WObit

Roboty MOBOT®AGV to mobilne roboty służące do automatyzacji transportu i logistyki, ich zadaniem robotów mobilnych jest autonomiczny transport ładunku między wyznaczonymi punktami. Czas pracy to do 12 h na jednym ładowaniu, masa transportowanego ładunku w zależności modelu robota od 100 do 1500 kg, roboty posiadają wbudowany system komunikacji Wi-Fi i można je łatwo dostosować do transportu rozmaitych detali dzięki systemowi zaczepianych wózków.

W zależności od modelu, robot może nawigować w przestrzeni za pomocą:

  1. Systemu laserowego mapowania terenu (LMS) - robot  jest wyposażony w czujniki laserowe i system mapowania obiektów w przestrzeni, dzięki czemu jest w pełni autonomiczny i inteligentny. Metoda ta jest szybka i elastyczna we wdrożeniu, nie wymaga modyfikacji istniejącego otoczenia,
  2. Kolorowej (malowanej lub wyklejanej) linii, a punkty charakterystyczne takie jak stacje, zakręty, punkty hamowania oznaczane są przez kody DataMatrix,
  3. Taśmy magnetycznej, gdzie punkty charakterystyczne oznaczone są za pomocą znaczników RFID.

Dostępne modele to: MOBOT® AGV eRunner - do 100 kg, MOBOT® AGV CubeRunner - do 200 kg, MOBOT® AGV FlatRunner - do 300 kg, MOBOT® AGV EcoRunner - do 350 kg, MOBOT® AGV FlatRunner HT - do 500 kg, MOBOT® AGV FlatRunner MW - do 1500 kg.


Samojezdne wózki transportowe AGV firmy SEW-EURODRIVE

Samojezdne wózki transportowe AGV firmy SEW-EURODRIVE


Wózki AGV zapewniają zautomatyzowany wewnątrzzakładowy przepływ materiałów i są dziś stosowane w wielu obszarach przemysłowych dla potrzeb linii montażowych. Rozwiązania systemowe AGV MAXOLUTION® składają się z inteligentnych pojazdów, bezstykowego przesyłu energii oraz komunikacji WLAN. Zapewniają też dużą elastyczność oraz wiele praktycznych korzyści.

Nowa wersja samojezdnych wózków transportowych SEW-Eurodrive wyróżniają się zmniejszoną wagą dzięki wyeliminowaniu mało funkcjonalnych akumulatorów i dzięki wprowadzeniu innowacyjnej technologii ładowania opartej na superkondensatorach, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność. Superkondensatory ładowane są indukcyjnie w czasie jazdy lub na stacjach docelowych, co w połączeniu z bezprzewodowymi możliwościami nawigowania wózkami dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. 


Roboty mobilne Omron LD-series

Roboty mobilne Omron LD-series

Roboty mobilne Omron LD-series są w pełni autonomicznymi, inteligentnymi pojazdami, które pomagają w automatyzacji logistyki wewnętrznej. W odróżnieniu od tradycyjnych pojazdów AGV,  poruszają się zgodnie z naturalną charakterystyką obiektu i nie wymagają jego kosztownych modyfikacji. 

  • Brak konieczności wstępnego programowania drogi
  • Samoczynne mapowanie przy użyciu wbudowanego komputera
  • Szybka instalacja
  • Wersja ESD robota mobilnego do transportu części elektronicznych
  • Łatwa interakcja za pomocą tabletu z wykorzystaniem zaktualizowanego narzędzia MobilePlanner
Roboty mobilne LD-series można skonfigurować dla wielu konfiguracji, dzięki czemu są wykorzystywane w różnych branżach takich jak: motoryzacja, produkcja elektroniki, FMCG, logistyka czy usługi hotelarskie. 

Dostępne modele: LD-60 - do 60 kg, LD-90 - do 90 kg, LD-105CT - do 105 kg, 


Autonomiczne Mobilne Roboty MiR  (Mobile Industrial Robots)
Autonomiczne Mobilne Roboty MiR  (Mobile Industrial Robots)
Roboty autonomiczne Mobile Industrial Robots (MiR) umożliwiają szybką adaptację w nowym środowisku produkcyjnym. Dzięki wbudowanym kamerom i czujnikom robot MiR rozpoznaje przeszkody i dynamicznie na nie reaguje oraz optymalizuje trasę przejazdu. Ich zaletą jest bardzo łatwe programowanie oraz możliwość sterowania za pomocą tabletu lub telefonu.

Robot mobilny MiR100 może transportować materiały o maksymalnej masie 100 kg, robot MiR200 – do 200 kg, a robot MiR500 może transportować palety o masie do 500 kg i jest przeznaczony do automatyzacji transportu palet i ciężkich ładunków w różnych branżach. Charakteryzuje się prędkością 7.2 km/h. MiR500 jest największym, najpotężniejszym i najszybszym autonomicznym robotem mobilnym firmy MiR.


KUKA Mobile Robotik czyli roboty mobilne KMR

KUKA Mobile Robotik czyli roboty mobilne KMR

KMR iiwa to połączenie zalet lekkiego robota przemysłowego LBR iiwa o wysokiej czułości i uniwersalnej platformy mobilnej. Platforma wyposażona w układ autonomicznej nawigacji, która przesuwa robota wszędzie tam, gdzie jest on potrzebny – w precyzyjny i bezpieczny sposób. Dzięki laserowemu skanerowi również mobilna platforma potrafi samodzielnie nawigować. Koła Mecanum umożliwiają wykonywanie przez mobilną platformę wielokierunkowych ruchów i obrotów o 360 stopni. 

KMR QUANTEC to kompleksowy, mobilny system robotów, będący połączeniem robotów KUKA, platform mobilnych i innych komponentów przemysłowych. Mobilny zespół robota KMR QUANTEC składa się z mobilnej platformy KUKA omniMove, jednego robota KUKA z serii KR QUANTEC oraz oprogramowania i układu sterowania. Za autonomiczne manewrowanie w przestrzeni bez zagrożenia kolizją i bez potrzeby nanoszenia oznaczeń na podłożu odpowiada przemyślany system do nawigacji KUKA NavigationSolution. Mobilna platforma KUKA omniMove posiada standardowy udźwig wynoszący 7 000 kilogramów. Zintegrowanym robotem jest KR QUANTEC 150 R3300 prime o udźwigu wynoszącym 150 kilogramów i zasięgu 3 300 milimetrów. Dzięki temu KMR QUANTEC wyjątkowo dobrze nadaje się do pracy z dużymi i ciężkimi elementami konstrukcyjnymi. 

Dostępne modele: KMR iiwa, KMR Qantec, KMR flexFELLOW.

Raporty Zrobotyzowany.pl: 


Źródło: KUKA, Omron, Wobit, MiR, SEW-EURODRIVE

POWIĄZANE
Przemysłowy robot kartezjański XYZ ze sterowaniem CNC Przemysłowy robot kartezjański XYZ ze sterowaniem CNC firmy Demero prezentowany po raz pie...
Roboty Scara - przegląd rynku Robot SCARA czyli manipulacyjny robot przemysłowy, został zaprojektowany w celu uzyskania...
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości,...
Badanie nt. zrównoważonego rozwoju w branży IT Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i autom...
Konserwacja prewencyjna w erze cyfrowej Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej...
OMRON Innovation Lab otwarte dla przemysłu OMRON rozwinął sieć laboratoriów innowacji – Innovation Lab. Inspiracją dla t...
Partnerzy