Szukaj w działach:

Jakie wyzwania stawia nowoczesna automatyka w budynkach?


Systemy automatyki budynkowej stały się standardem w większości nowych inwestycji niezależnie od tego czy jest to hotel, biurowiec, galeria handlowa, muzeum lub szpital. Z punktu widzenia automatyki, wyzwania jakie stawia przed nami nowoczesny budynek można podzielić na kilka obszarów.

Przede wszystkim każdy budynek powinien być maksymalnie efektywny energetycznie. Wg niemieckiego stowarzyszenia specjalizującego się w badaniach oraz doradztwie w zakresie energooszczędności, budynki odpowiadają za około 41% całkowitego zużycia energii na świecie, z czego 85% tej energii zużywane jest na tzw. systemy HVAC służące do ogrzewania, chłodzenia oraz wentylowania budynków.

To właśnie w tym obszarze można wygenerować największe oszczędności energii. Kluczem do sukcesu jest monitorowanie w poszczególnych pomieszczeniach zapotrzebowania na energię potrzebną do zmiany temperatury lub wydatku wentylacji i powiązanie go z automatyką po stronie produkcji tych mediów.

Aby dobrze określić jakie jest obecnie zapotrzebowanie na energię w strefie, każde pomieszczenie powinno być możliwie dobrze opomiarowane i sterowane, inaczej mówiąc wyposażone w automatykę pomieszczeniową. 

Dzięki zastosowaniu zintegrowanego systemu sterowania od jednego dostawcy można znacznie zmniejszyć koszty wdrożenia łącząc wiele różnych funkcji w zakresie tego samego sterownika. 

Jednocześnie zgodnie z wymaganiami inwestorów urządzenia sterujące muszą być bezawaryjne, bezpieczne oraz zawsze gotowe do rozbudowy w miarę rosnących potrzeb automatyzacji.

Sterowniki automatyki powinny charakteryzować się również wszechstronnością komunikacyjną, aby bezproblemowo integrować się z innymi urządzeniami bez konieczności stosowania zewnętrznych bramek komunikacyjnych.

Wychodząc naprzeciw najnowszym trendom automatyki 4.0, sterowniki automatyki budynkowej powinny umożliwiać łatwą integrację z serwisami chmurowymi z wykorzystaniem np. protokołu MQTT.

Więcej o automatyce budynkowej w ramach projektu "Porady Zrobotyzowane" podpowiada Przemysław Sołtys z Beckhoff Polska.

Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Automatyzacja
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Beckhoff Polska
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/2630/beckhoff-polska

POWIĄZANE
Big data w przemyśle Aby koncepcja Przemysłu 4.0 mogła być realizowana, a nowoczesne metody i inteligentne nar...
Grupa PTWP przejmuje TOOLEX i ExpoWELDING Grupa PTWP, wydawca branżowych tytułów oraz organizator konferencji, kongres&oacut...
Czy coboty są bezpieczne dla ludzi? Jak w przypadku każdego pytania odnośnie bezpieczeństwa, jedyna słuszna odpowiedź brzmi: t...
Sterownik PLC Bosch Rexroth do IoT wyższego poziomu Bazując na wielu standardach w dziedzinie automatyki i informatyki oraz oferując opcję we...
Autonomiczny robot mobilny MOBOT® CubeRunner MW Oferta robotów mobilnych firmy WObit rozszerza się o nowy model - MOBOT® AGV C...
Światowe trendy branży motoryzacyjnej Tematem przewodnim piątej edycji konferencji Automotive będą najnowsze trendy oraz wdroże...
Partnerzy