Szerokie możliwości zautomatyzowanej linii Shear Genius
W sektorze przemysłowym coraz ważniejsza staje się automatyzacja, co wynika zarówno z chęci poprawy wydajności zakładów produkcyjnych, ale także z potrzeb konsumentów, które ciągle rosną.
Firma Prima Power zdaje sobie z tego sprawę doskonale – to właśnie dzięki niej opracowana została zautomatyzowana linia Shear Genius z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania. W nowo otwartym Demo Center mieszczącym się w Czosnowie obejrzeć będzie można jej proces obróbki.
Automatyzacja procesów produkcyjnych jest obecnie jeszcze bardziej pożądana niż kilka lat temu. Pozwala to przedsiębiorstwom na całkowitą eliminację lub znaczne ograniczenie strat w zakresie czasu oczekiwania na produkcję danego detalu, , wyposażenia w dodatkowe maszyny czy strat w zakresie transportu.
Zautomatyzowana linia produkcyjna do wykrawania i formowania elementów z cienkiej blachy do max 8 mm to jedno z rozwiązań, które znacznie wpływa na efektywność oraz wydajnośc produkcji. Jej sercem jest zintegrowana gilotyną kątową Shear Genius firmy Prima Power wykrawarka rewolwerowa, która przeznaczona jest do obróbki arkuszy blachy o wymiarach max. 3000 mm x 1500 mm.
– "Przeznaczeniem Shear Genius jest dostarczanie jednego systemu do przetworzenia pełnowymiarowego arkusza wyjściowego w gotowy wycięty detal, który może zostać poddany dalszej obróbce. Co istotne, w maszynie zainstalowaliśmy własne sterowanie numeryczne osiami, własne oprogramowanie, inteligentny bijak czy możliwość instalacji dużej liczby narzędzi. Warto zwrócić uwagę także na konfigurowalny rewolwer, kompatybilny z różnymi producentami narzędzi, a także stacje multitool i indeksowe, znacząco zwiększające możliwości przy wykrawaniu. Dzięki naszej koncepcji systemu narzędziowego, użytkownik oszczędza przede wszystkim czas – redukuje przestoje na zmianę narzędzi, w ten sposób wszystkie zainstalowane narzędzia są od razu gotowe do użytku" – podkreśla dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe, Roman Padewski.
Na efektywność całego procesu, poza linią Shear Genius wpływ ma kilka urządzeń, składających się na linię. Loading Device (LD) odpowiada za załadunek blachy i jest możliwy dzięki pomocy wykorzystujących efekt Venturiego ssawek podciśnieniowych. LD posiada ponadto elementy zabezpieczające podniesienie więcej niż jednego arkusza na raz. W celu odseparowania drugiego arkusza blachy unoszony jeden z jego rogów jest unoszony kilkukrotnie. Urządzenie mierzy ponadto grubość ładowanego materiału, co daje stuprocentową pewność operatorowi, że załaduje wyłącznie jeden arkusz.
Linii nie brakuje również urządzeń sortujących, takich jak przenośnik taśmowy CP1500 z kilkoma adresami sortowania detali do pojemników. Detal uwalniany jest ze szkieletu – ażuru tuż po wykonaniu ostatniego uderzenia gilotyną lub narzędziem. Stół roboczy wykrawarki rozsuwa się, detal spada na przenośnik CP, który z kolei podzielony jest na poszczególne sekcje ruchome, odpowiedzialne za rozładunek konkretnego detalu do konkretnej kuwety.
Kolejnym urządzeniem sortującym jest STS, który pobiera detale nieposortowane przez CP1500. Detal z przenośnika taśmowego trafia na przenośnik rolkowy, który jest częścią urządzenia STS, po czym podnoszony jest ku górze przez wsporniki, wykonane ze stalowych profili, a więc przez grabie, które następnie unoszą detal spoczywający na metalowych wspornikach i oczekują na ustawienie się pod nimi w odpowiedniej pozycji wagonu z euro paletami, poruszającego się po szynach zamontowanych w posadzce. Gdy detal osiągnie zaprogramowany adres sortowania, grabie upuszczają go na europaletę, co buduje stos takich samych detail. Pozwala to maszynie na cięcie tego samego rozkroju przez wiele godzin samodzielnie, bez nadzoru operatora. Na koniec użytkownik otrzymuje stosy równo posortowanych detali, które nie posiadają mikrozłączy, ani innych niedoskonałości, które wymagają ręcznej obróbki. Linia posiada ponadto funkcję umożliwiającą gospodarowanie odpadami. Po cięciu szkielety są niszczone z pomocą gilotyny kątowej, tnącej je na niewielkie części, te zaś trafiają na przenośnik transportujący je do odpowiedniego pojemnika, mieszczącego się obok maszyny. Pozwala to zniwelować problem magazynowania dużych szkieletów po arkuszach i transportowania ich do innej części zakładu.
Linia Shear Genius wraz z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania może być wykorzystywana przy produkcji elementów z cienkiej i średniej grubości blachy max. do 8mm. Jej miejsce znajdzie się w zakładach, które produkują m.in. meble stalowe, drzwi, futryny, obudowy szaf sterownicznych i elektrycznych, obudowy sprzętu AGD i pozostałych urządzeń elektrycznych i mechanicznych, panele ścienne.
Nowe centrum pokazowe Prima Power
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Prima Power umożliwia zapoznanie się z parametrami zautomatyzowanej linii oraz zobaczenia procesu obróbki jej blach na żywo. Wszystko to możliwe jest dzięki otwarciu nowego Demo Center w Czosnowie.
– "Nasze centrum pokazowe to świeżo wyremontowana hala o powierzchni 600 m2. To miejsce, gdzie prezentujemy maszyny potencjalnym klientom, ale także organizujemy spotkania dla studentów i uczniów szkół technicznych. W Demo Center każdy może zapoznać się z serwo-elektrycznymi technologiami do obróbki blachy, a także dopytać o szczegóły naszych ekspertów" – dodaje Roman Padewski.
Źródło: Prima Power
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Zarejestruj się na spotkanie w DemoVanie Stäubli
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- SCAN FORUM 2024 - Forum technik CT oraz skanowania 3D CT
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze