Szukaj w działach:

Szerokie możliwości zautomatyzowanej linii Shear Genius

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


W sektorze przemysłowym coraz ważniejsza staje się automatyzacja, co wynika zarówno z chęci poprawy wydajności zakładów produkcyjnych, ale także z potrzeb konsumentów, które ciągle rosną.


Firma Prima Power zdaje sobie z tego sprawę doskonale – to właśnie dzięki niej opracowana została zautomatyzowana linia Shear Genius z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania. W nowo otwartym Demo Center mieszczącym się w Czosnowie obejrzeć będzie można jej proces obróbki.

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest obecnie jeszcze bardziej pożądana niż kilka lat temu. Pozwala to przedsiębiorstwom na całkowitą eliminację lub znaczne ograniczenie strat w zakresie czasu oczekiwania na produkcję danego detalu, , wyposażenia w dodatkowe maszyny czy strat w zakresie transportu.

Zautomatyzowana linia produkcyjna do wykrawania i formowania elementów z cienkiej blachy do max 8 mm to jedno z rozwiązań, które znacznie wpływa na efektywność oraz wydajnośc produkcji. Jej sercem jest zintegrowana gilotyną kątową Shear Genius firmy Prima Power wykrawarka rewolwerowa, która przeznaczona jest do obróbki arkuszy blachy o wymiarach max. 3000 mm x 1500 mm.

"Przeznaczeniem Shear Genius jest dostarczanie jednego systemu do przetworzenia pełnowymiarowego arkusza wyjściowego w gotowy wycięty detal, który może zostać poddany dalszej obróbce. Co istotne, w maszynie zainstalowaliśmy własne sterowanie numeryczne osiami, własne oprogramowanie, inteligentny bijak czy możliwość instalacji dużej liczby narzędzi. Warto zwrócić uwagę także na konfigurowalny rewolwer, kompatybilny z różnymi producentami narzędzi, a także stacje multitool i indeksowe, znacząco zwiększające możliwości przy wykrawaniu. Dzięki naszej koncepcji systemu narzędziowego, użytkownik oszczędza przede wszystkim czas – redukuje przestoje na zmianę narzędzi, w ten sposób wszystkie zainstalowane narzędzia są od razu gotowe do użytku" – podkreśla dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe, Roman Padewski. 

Na efektywność całego procesu, poza linią Shear Genius wpływ ma kilka urządzeń, składających się na linię. Loading Device (LD) odpowiada za załadunek blachy i jest możliwy dzięki pomocy wykorzystujących efekt Venturiego ssawek podciśnieniowych. LD posiada ponadto elementy zabezpieczające podniesienie więcej niż jednego arkusza na raz. W celu odseparowania drugiego arkusza blachy unoszony jeden z jego rogów jest unoszony kilkukrotnie. Urządzenie mierzy ponadto grubość ładowanego materiału, co daje stuprocentową pewność operatorowi, że załaduje wyłącznie jeden arkusz.

Linii nie brakuje również urządzeń sortujących, takich jak przenośnik taśmowy CP1500 z kilkoma adresami sortowania detali do pojemników. Detal uwalniany jest ze szkieletu – ażuru tuż po wykonaniu ostatniego uderzenia gilotyną lub narzędziem. Stół roboczy wykrawarki rozsuwa się, detal spada na przenośnik CP, który z kolei podzielony jest na poszczególne sekcje ruchome, odpowiedzialne za rozładunek konkretnego detalu do konkretnej kuwety.

Kolejnym urządzeniem sortującym jest STS, który pobiera detale nieposortowane przez CP1500. Detal z przenośnika taśmowego trafia na przenośnik rolkowy, który jest częścią urządzenia STS, po czym podnoszony jest ku górze przez wsporniki, wykonane ze stalowych profili, a więc przez grabie, które następnie unoszą detal spoczywający na metalowych wspornikach i oczekują na ustawienie się pod nimi w odpowiedniej pozycji wagonu z euro paletami, poruszającego się po szynach zamontowanych w posadzce. Gdy detal osiągnie zaprogramowany adres sortowania, grabie upuszczają go na europaletę, co buduje stos takich samych detail. Pozwala to maszynie na cięcie tego samego rozkroju przez wiele godzin samodzielnie, bez nadzoru operatora. Na koniec użytkownik otrzymuje stosy równo posortowanych detali, które nie posiadają mikrozłączy, ani innych niedoskonałości, które wymagają ręcznej obróbki. Linia posiada ponadto funkcję umożliwiającą gospodarowanie odpadami. Po cięciu szkielety są niszczone z pomocą gilotyny kątowej, tnącej je na niewielkie części, te zaś trafiają na przenośnik transportujący je do odpowiedniego pojemnika, mieszczącego się obok maszyny. Pozwala to zniwelować problem magazynowania dużych szkieletów po arkuszach i transportowania ich do innej części zakładu.

Linia Shear Genius wraz z systemami do załadunku, rozładunku i sortowania może być wykorzystywana przy produkcji elementów z cienkiej i średniej grubości blachy max. do 8mm. Jej miejsce znajdzie się w zakładach, które produkują m.in. meble stalowe, drzwi, futryny, obudowy szaf sterownicznych i elektrycznych, obudowy sprzętu AGD i pozostałych urządzeń elektrycznych i mechanicznych, panele ścienne. 

Nowe centrum pokazowe Prima Power 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Prima Power umożliwia zapoznanie się z parametrami zautomatyzowanej linii oraz zobaczenia procesu obróbki jej blach na żywo. Wszystko to możliwe jest dzięki otwarciu nowego Demo Center w Czosnowie.
"Nasze centrum pokazowe to świeżo wyremontowana hala o powierzchni 600 m2. To miejsce, gdzie prezentujemy maszyny potencjalnym klientom, ale także organizujemy spotkania dla studentów i uczniów szkół technicznych. W Demo Center każdy może zapoznać się z serwo-elektrycznymi technologiami do obróbki blachy, a także dopytać o szczegóły naszych ekspertów" – dodaje Roman Padewski.


Źródło: Prima Power 


PRIMA POWER CENTRAL EUROPE SP. Z O.O.
Holenderska 6
05-152 Czosnów
+48 22 201 13 46
POWIĄZANE
Zbliża się 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Już 19 października rozpocznie się 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023. T...
Nowoczesny przemysł na TOOLEX 2019 Targi TOOLEX to ważne wydarzenie o randze europejskiej w sezonie jesiennym, które ...
Elektryzujące auto z inteligentnej fabryki Zanim w brukselskiej fabryce Audi rozpoczęła się produkcja elektrycznego modelu e-tron, p...
500-tysięczny robot firmy Yaskawa trafił do klienta Japoński producent robotów MOTOMAN zakomunikował, że właśnie sprzedał 500-tysięczn...
Targi INNOFORM® z rekordową sprzedażą Targi INNOFORM® to jedyne takie wydarzenie w Polsce, które koncentruje przedst...
Barometr robotyzacji MŚP 2020 Prawie 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech pl...
Partnerzy