Szukaj w działach:

Raport - automatyzacja i robotyzacja przynoszą korzyści

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 Robotyzacja i automatyzacja w najbliższych latach będą równie gorącymi hasłami, jak blockchain. Wszystko za sprawą ogromnych korzyści, jakie przynosi machinalizacja działań.

Jak wynika z ostatniego raportu firmy Deloitte, aż 95% managerów już dziś dostrzega, że dzięki Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów ich firmy działają zdecydowanie lepiej.

Raport firmy Deloitte Global Robotics Survey nie pozostawia złudzeń - automatyzacja przynosi korzyści. W badaniu wzięło udział ponad pół tysiąca managerów z 530 czołowych firm na świecie. Aż 95% respondentów widzi, że dzięki wdrożeniu technologii pozwalających na automatyzację powtarzalnych procesów ich biznes działa lepiej. Szczególnie firmy z sektora produkcyjnego odnotowały wzrost wydajności.

Jak się okazuje, to nie jedyne korzyści, jakie dostrzegają. Aż 81% pytanych menadżerów, twierdzi, że Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów pomogła obniżyć koszty produkcji. Natomiast 77% zauważyło, że przekazywanie informacji na temat zarządzania, uległo zdecydowanej poprawie dzięki zautomatyzowaniu procesów biznesowych.

"Te wyniki dobitnie pokazują, że inwestycje w nowe technologie przynoszą wymierne korzyści. Nie tylko podnoszą wydajność produkcji, ale też pozwalają redukować koszty i uzyskać więcej wartościowych informacji. Szczególnie te ostatnie dla firm produkcyjnych są niezwykle istotne, ponieważ coraz częściej produkcja musi być elastyczna, a wówczas wiedza jest kluczowa." - komentuje wyniki badania Andrzej Morawski Wiceprezes ds. sprzedaży w BPSC.

 

Deloitte w swoim raporcie podaje, że jedynie 5% firm wdrażających RPA robi to, aby zredukować koszty.Roboty do fabryk

Gdy mowa o automatyzacji procesów w pierwszej kolejności na myśl przychodzą roboty. A tych przybywa i przybywać będzie. Dowód: październikowy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR). Z ostatnich danych opublikowanych przez organizację wynika, że sektor wytwórczy w ubiegłym roku dokonał zakupu o 30% więcej robotów przemysłowych niż rok wcześniej. Tak dobra koniunktura zaskoczyła również Federację, która spodziewała się, że w połowie 2018 rynek owszem urośnie, ale "tylko" o 12%.

- "Rosnący poziom nasycenia robotami przemysłowymi jasno dowodzi, że Przemysł 4.0 wrzuca wyższy bieg i przyspiesza - mówi Andrzej Morawski i dodaje - Jednak warto podkreślić, że inwestycje w maszyny to pochodna wcześniejszych wdrożeń: systemy do zarządzania przedsiębiorstwem czy produkcją." - wyjaśnia Andrzej Morawski.

Podobnego zdania jest Junji Tsuda, Prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki
- "Roboty ewoluują dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu wielu nowoczesnych technologii - i dodaje - Roboty przemysłowe są kluczowym elementem postępu w przemyśle wytwórczym. Pomagają podnieść produktywność produkcji" - kończy szef IFR.

Dziś w fabrykach na całym świecie pracę ludzi wspiera aż 3 miliony robotów. A to dopiero początek kolaboracji człowieka i maszyny. Według IFR robotów będzie przybywać w 14% tempie rok do roku aż do początku kolejnego dziesięciolecia.

Analitycy ze wspomnianej instytucji szacują, że na koniec 2018 sektor produkcyjny będzie bogatszy o 421 tys. jednostek. W przyszłym pojawi się 484 tys. nowych maszyn, a w 2020 kolejne 553 tys.. Tym samym na całym globie w przemyśle wytwórczym pracować będzie ponad 4 mln robotów. Trzecia dekada XXI wieku rozpocznie się z mocnym przytupem. Eksperci z IFR prognozują, że w 2021 roku na całym globie firmy produkcyjne wyposażą swoje hale produkcyjne w 630 tys. nowych robotów, to dwa razy więcej niż w 2016.
Przemysł - technologiczny trendsetter

Organizacje w każdym sektorze gospodarki szukają sposobów na usprawnienie procesów, a technologia pozwala szukać adekwatnych do danej branży i jej specyfiki rozwiązań. Nie inaczej jest z przemysłem, który bywa wręcz technologicznym trendsetterem.

- "Firmy produkcyjne zawsze były otwarte na nowinki technologiczne, to w przemyśle rodziły się rewolucje przemysłowe. Także ta ostatnia, czwarta, która na początku skupiała się na usprawnianiu procesów produkcyjnych w hali produkcyjnej, ale technologia nie tylko tam, może przynieść korzyści." - mówi ekspert ze śląskiej firmy.

Dlaczego inwestycje w technologie takie jak RPA czy roboty przemysłowe są coraz bardziej znaczące? Odpowiedzią jest wydajność, która dzięki nim rośnie.

- "Automatyzacja pozwala zmniejszyć obciążenia pracowników i zaangażować ich w nowe procesy" - dodaje Andrzej Morawski.

Firmy produkują szybciej, lepiej i efektywniej, mogą osiągnąć znacznie lepsze wyniki przy mniejszych nakładach. Bank Meryll Lynch sprawdził, czy i w jakim stopniu podnosi się produktywność. Z analizy tej instytucji finansowej wynika, że przedsiębiorstwa, które skorzystają z dobrodziejstw robotyzacji, poprawią swoją wydajność o przynajmniej 30%.


Źródło: BPSC, Deloitte


 

POWIĄZANE
Pierwszy polski symulator spawalniczy Zlokalizowany w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym ośrodek edukacyjny o nazwi...
Universal Robots i MiR otwierają robotyczny hub Duńskie firmy: producent robotów współpracujących (cobotów) Universa...
Premiery Lenze na targach Warsaw Industry Week 2023 Na nadchodzących targach, Warsaw Industry Week, specjalista w branży automatyzacji - firm...
Ruszyło Centrum Programowania Robotów Przemysłowych Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programo...
FANUC wyróżniony za działania na rzecz klimatu FANUC, globalny lider w dziedzinie automatyzacji fabryk, został doceniony za wiodącą rolę...
Technologie przyrostowe na 3D Solutions Gdy wydaje się, że ludzie stworzyli już wszystko, wystarczy pomyśleć o technologii przyro...
Partnerzy