Szukaj w działach:

Raport - automatyzacja i robotyzacja przynoszą korzyści

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 



Robotyzacja i automatyzacja w najbliższych latach będą równie gorącymi hasłami, jak blockchain. Wszystko za sprawą ogromnych korzyści, jakie przynosi machinalizacja działań.

Jak wynika z ostatniego raportu firmy Deloitte, aż 95% managerów już dziś dostrzega, że dzięki Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów ich firmy działają zdecydowanie lepiej.

Raport firmy Deloitte Global Robotics Survey nie pozostawia złudzeń - automatyzacja przynosi korzyści. W badaniu wzięło udział ponad pół tysiąca managerów z 530 czołowych firm na świecie. Aż 95% respondentów widzi, że dzięki wdrożeniu technologii pozwalających na automatyzację powtarzalnych procesów ich biznes działa lepiej. Szczególnie firmy z sektora produkcyjnego odnotowały wzrost wydajności.

Jak się okazuje, to nie jedyne korzyści, jakie dostrzegają. Aż 81% pytanych menadżerów, twierdzi, że Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów pomogła obniżyć koszty produkcji. Natomiast 77% zauważyło, że przekazywanie informacji na temat zarządzania, uległo zdecydowanej poprawie dzięki zautomatyzowaniu procesów biznesowych.

"Te wyniki dobitnie pokazują, że inwestycje w nowe technologie przynoszą wymierne korzyści. Nie tylko podnoszą wydajność produkcji, ale też pozwalają redukować koszty i uzyskać więcej wartościowych informacji. Szczególnie te ostatnie dla firm produkcyjnych są niezwykle istotne, ponieważ coraz częściej produkcja musi być elastyczna, a wówczas wiedza jest kluczowa." - komentuje wyniki badania Andrzej Morawski Wiceprezes ds. sprzedaży w BPSC.

 

Deloitte w swoim raporcie podaje, że jedynie 5% firm wdrażających RPA robi to, aby zredukować koszty.



Roboty do fabryk

Gdy mowa o automatyzacji procesów w pierwszej kolejności na myśl przychodzą roboty. A tych przybywa i przybywać będzie. Dowód: październikowy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR). Z ostatnich danych opublikowanych przez organizację wynika, że sektor wytwórczy w ubiegłym roku dokonał zakupu o 30% więcej robotów przemysłowych niż rok wcześniej. Tak dobra koniunktura zaskoczyła również Federację, która spodziewała się, że w połowie 2018 rynek owszem urośnie, ale "tylko" o 12%.

- "Rosnący poziom nasycenia robotami przemysłowymi jasno dowodzi, że Przemysł 4.0 wrzuca wyższy bieg i przyspiesza - mówi Andrzej Morawski i dodaje - Jednak warto podkreślić, że inwestycje w maszyny to pochodna wcześniejszych wdrożeń: systemy do zarządzania przedsiębiorstwem czy produkcją." - wyjaśnia Andrzej Morawski.

Podobnego zdania jest Junji Tsuda, Prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki
- "Roboty ewoluują dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu wielu nowoczesnych technologii - i dodaje - Roboty przemysłowe są kluczowym elementem postępu w przemyśle wytwórczym. Pomagają podnieść produktywność produkcji" - kończy szef IFR.

Dziś w fabrykach na całym świecie pracę ludzi wspiera aż 3 miliony robotów. A to dopiero początek kolaboracji człowieka i maszyny. Według IFR robotów będzie przybywać w 14% tempie rok do roku aż do początku kolejnego dziesięciolecia.

Analitycy ze wspomnianej instytucji szacują, że na koniec 2018 sektor produkcyjny będzie bogatszy o 421 tys. jednostek. W przyszłym pojawi się 484 tys. nowych maszyn, a w 2020 kolejne 553 tys.. Tym samym na całym globie w przemyśle wytwórczym pracować będzie ponad 4 mln robotów. Trzecia dekada XXI wieku rozpocznie się z mocnym przytupem. Eksperci z IFR prognozują, że w 2021 roku na całym globie firmy produkcyjne wyposażą swoje hale produkcyjne w 630 tys. nowych robotów, to dwa razy więcej niż w 2016.




Przemysł - technologiczny trendsetter

Organizacje w każdym sektorze gospodarki szukają sposobów na usprawnienie procesów, a technologia pozwala szukać adekwatnych do danej branży i jej specyfiki rozwiązań. Nie inaczej jest z przemysłem, który bywa wręcz technologicznym trendsetterem.

- "Firmy produkcyjne zawsze były otwarte na nowinki technologiczne, to w przemyśle rodziły się rewolucje przemysłowe. Także ta ostatnia, czwarta, która na początku skupiała się na usprawnianiu procesów produkcyjnych w hali produkcyjnej, ale technologia nie tylko tam, może przynieść korzyści." - mówi ekspert ze śląskiej firmy.

Dlaczego inwestycje w technologie takie jak RPA czy roboty przemysłowe są coraz bardziej znaczące? Odpowiedzią jest wydajność, która dzięki nim rośnie.

- "Automatyzacja pozwala zmniejszyć obciążenia pracowników i zaangażować ich w nowe procesy" - dodaje Andrzej Morawski.

Firmy produkują szybciej, lepiej i efektywniej, mogą osiągnąć znacznie lepsze wyniki przy mniejszych nakładach. Bank Meryll Lynch sprawdził, czy i w jakim stopniu podnosi się produktywność. Z analizy tej instytucji finansowej wynika, że przedsiębiorstwa, które skorzystają z dobrodziejstw robotyzacji, poprawią swoją wydajność o przynajmniej 30%.


Źródło: BPSC, Deloitte


 

POWIĄZANE
Wesprzyj młodych robotyków z FaroTech Współczesny świat rozwija się coraz szybciej, a jednym z symptomów tego roz...
Wszystko o Targach TOOLEX 2022 Zbliżająca się edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii O...
Jakie wyzwania stawia nowoczesna automatyka w budynkach? Systemy automatyki budynkowej stały się standardem w większości nowych inwestycji niezależ...
Złote Medale ITM Industry Europe 2021 rozdane Aż 11 produktów zyskało przychylność Sądu Konkursowego i zdobyło Złoty Medal MTP t...
Branża drzewna spotka się na WOODWORK EXPO Krakowskie Targi Przemysłu Drzewnego WOODWORK EXPO to pierwsze wydarzenie skierowane do b...
Webinaria FAULHABER napędzają przemysł Uczymy się przez całe życie. Ciągłe uczenie się ma szczególne znaczenie w technolo...
Partnerzy