Raport - automatyzacja i robotyzacja przynoszą korzyści
Robotyzacja i automatyzacja w najbliższych latach będą równie gorącymi hasłami, jak blockchain. Wszystko za sprawą ogromnych korzyści, jakie przynosi machinalizacja działań.
Jak wynika z ostatniego raportu firmy Deloitte, aż 95% managerów już dziś dostrzega, że dzięki Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów ich firmy działają zdecydowanie lepiej.
Raport firmy Deloitte Global Robotics Survey nie pozostawia złudzeń - automatyzacja przynosi korzyści. W badaniu wzięło udział ponad pół tysiąca managerów z 530 czołowych firm na świecie. Aż 95% respondentów widzi, że dzięki wdrożeniu technologii pozwalających na automatyzację powtarzalnych procesów ich biznes działa lepiej. Szczególnie firmy z sektora produkcyjnego odnotowały wzrost wydajności.
Jak się okazuje, to nie jedyne korzyści, jakie dostrzegają. Aż 81% pytanych menadżerów, twierdzi, że Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów pomogła obniżyć koszty produkcji. Natomiast 77% zauważyło, że przekazywanie informacji na temat zarządzania, uległo zdecydowanej poprawie dzięki zautomatyzowaniu procesów biznesowych.
- "Te wyniki dobitnie pokazują, że inwestycje w nowe technologie przynoszą wymierne korzyści. Nie tylko podnoszą wydajność produkcji, ale też pozwalają redukować koszty i uzyskać więcej wartościowych informacji. Szczególnie te ostatnie dla firm produkcyjnych są niezwykle istotne, ponieważ coraz częściej produkcja musi być elastyczna, a wówczas wiedza jest kluczowa." - komentuje wyniki badania Andrzej Morawski Wiceprezes ds. sprzedaży w BPSC.
Deloitte w swoim raporcie podaje, że jedynie 5% firm wdrażających RPA robi to, aby zredukować koszty.
Roboty do fabryk
Gdy mowa o automatyzacji procesów w pierwszej kolejności na myśl przychodzą roboty. A tych przybywa i przybywać będzie. Dowód: październikowy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR). Z ostatnich danych opublikowanych przez organizację wynika, że sektor wytwórczy w ubiegłym roku dokonał zakupu o 30% więcej robotów przemysłowych niż rok wcześniej. Tak dobra koniunktura zaskoczyła również Federację, która spodziewała się, że w połowie 2018 rynek owszem urośnie, ale "tylko" o 12%.
- "Rosnący poziom nasycenia robotami przemysłowymi jasno dowodzi, że Przemysł 4.0 wrzuca wyższy bieg i przyspiesza - mówi Andrzej Morawski i dodaje - Jednak warto podkreślić, że inwestycje w maszyny to pochodna wcześniejszych wdrożeń: systemy do zarządzania przedsiębiorstwem czy produkcją." - wyjaśnia Andrzej Morawski.
Podobnego zdania jest Junji Tsuda, Prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki
- "Roboty ewoluują dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu wielu nowoczesnych technologii - i dodaje - Roboty przemysłowe są kluczowym elementem postępu w przemyśle wytwórczym. Pomagają podnieść produktywność produkcji" - kończy szef IFR.
Dziś w fabrykach na całym świecie pracę ludzi wspiera aż 3 miliony robotów. A to dopiero początek kolaboracji człowieka i maszyny. Według IFR robotów będzie przybywać w 14% tempie rok do roku aż do początku kolejnego dziesięciolecia.
Analitycy ze wspomnianej instytucji szacują, że na koniec 2018 sektor produkcyjny będzie bogatszy o 421 tys. jednostek. W przyszłym pojawi się 484 tys. nowych maszyn, a w 2020 kolejne 553 tys.. Tym samym na całym globie w przemyśle wytwórczym pracować będzie ponad 4 mln robotów. Trzecia dekada XXI wieku rozpocznie się z mocnym przytupem. Eksperci z IFR prognozują, że w 2021 roku na całym globie firmy produkcyjne wyposażą swoje hale produkcyjne w 630 tys. nowych robotów, to dwa razy więcej niż w 2016.
Przemysł - technologiczny trendsetter
Organizacje w każdym sektorze gospodarki szukają sposobów na usprawnienie procesów, a technologia pozwala szukać adekwatnych do danej branży i jej specyfiki rozwiązań. Nie inaczej jest z przemysłem, który bywa wręcz technologicznym trendsetterem.
- "Firmy produkcyjne zawsze były otwarte na nowinki technologiczne, to w przemyśle rodziły się rewolucje przemysłowe. Także ta ostatnia, czwarta, która na początku skupiała się na usprawnianiu procesów produkcyjnych w hali produkcyjnej, ale technologia nie tylko tam, może przynieść korzyści." - mówi ekspert ze śląskiej firmy.
Dlaczego inwestycje w technologie takie jak RPA czy roboty przemysłowe są coraz bardziej znaczące? Odpowiedzią jest wydajność, która dzięki nim rośnie.
- "Automatyzacja pozwala zmniejszyć obciążenia pracowników i zaangażować ich w nowe procesy" - dodaje Andrzej Morawski.
Firmy produkują szybciej, lepiej i efektywniej, mogą osiągnąć znacznie lepsze wyniki przy mniejszych nakładach. Bank Meryll Lynch sprawdził, czy i w jakim stopniu podnosi się produktywność. Z analizy tej instytucji finansowej wynika, że przedsiębiorstwa, które skorzystają z dobrodziejstw robotyzacji, poprawią swoją wydajność o przynajmniej 30%.
Źródło: BPSC, Deloitte
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?