Najlepsze rozwiązanie do gięcia cienkiej blachy – automaty gnące
Jednym z najpopularniejszych procesów obróbki blachy cienkiej i średniej grubości, jaki stosuje się w wytwarzaniu produktów jest – obok cięcia i wykrawania – gięcie wzdłuż ustalonych krawędzi.
Bardzo często proces ten wymaga dużej precyzji – jest powtarzalny i żmudny. W zależności od długości serii produkcyjnych danego produktu i jego rodzaju, dobrze jest znać różne techniki gięcia blachy. Jedną z nich są automatyczne centra gnące Prima Power.
Prasy krawędziowe i automaty gnące to najczęściej wybierane rozwiązania, jeśli chodzi o obróbkę gięcia blachy. Oba procesy różnią się od siebie rodzajem narzędzi, efektywnością i wydajnością produkcji oraz procedurą przezbrojenia. Automaty gnące wykorzystywane są w gięciu elementów z blachy cienkiej (2-4 mm), ponieważ wykonują gięcia pozytywne i negatywne bez odwracania formatki. Kolejny rodzaj narzędzi jest zamontowany na stałe i stosowany w automatach umożliwia gięcie w bardzo szerokim zakresie promieni i kąta. Podstawowe narzędzia obsługiwane przez automaty to automatycznie konfigurujące się w ciągu kilkudziesięciu sekund ostrza gnące, które są zamontowane na ramie maszyny i podzielone na kilkudziesięciomilimetrowe segmenty. Czas konfiguracji zależy od konstrukcji giętego detalu. To właśnie dzięki nim automat gnący stanowi najbardziej efektywny i najszybszy sposób gięcia, bez względu na ilość sztuk w serii jaką obrabiamy – może być to zarówno 5, jak i 5000. Jedną z firm, które specjalizują się w technologii gięcia i produkcji maszyn jest firma Prima Power, która w swoim portfolio, oprócz serwo-elektrycznych pras krawędziowych posiada także trzy warianty serwo-elektrycznych automatów gnących – BCe (Bending Cell), EBe (Express Bender) oraz FBe (Fast Bend).
Rodzaje automatów gnących
Bogate portfolio sprawia, że firma Prima Power wyróżnia się na tle wymagań produkcyjnych i różnorodności dostępnych na rynku rodzajów rozwiązań. Przedsiębiorcy, korzystający z oferty Prima Power mają przed sobą szeroki wybór urządzeń.
Maszyny z serii EBe wchodzą w skład gniazda produkcyjnego lub automatycznej linii i są urządzeniami automatycznymi. Zapewniają one ciągły dopływ formatek do gięcia, dzięki budowie umożliwiającej integrację z wycinarką laserową lub wykrawarką. Dzięki stosowi detali umieszczonemu w specjalnym polu możliwa jest opcja nieprzerwanej produkcji w momencie pobierania przez urządzenie załadowcze jednej blachy po drugiej.
Maszyny z serii BCe posiadają automatyczne gniazda produkcyjne, a urządzenie BCe Smart 2200 jest urządzeniem półautomatycznym. Po zakończonym procesie gięcia operator rozładowuje gotowe komponenty, a wcześniej załadowuje formatki. Zadania rotatora to między innymi manewrowanie formatką podczas gięcia – posuw i obrót. Sam rotator stanowi ramię wykorzystywane do przesuwania formatkę w jednej osi i jej obracania. Załadunek nowej formatki do gięcia przekłada się na ogólną wydajność urządzenia między wersją standardową a wersją SMART.
Maszyny z serii Fast Bend FBe wybierają przedstawiciele firm, które posiadają na wyposażeniu 2-3 prasy krawędziowe i chcących poszerzyć asortyment o nowe, a które nie mogą pozwolić sobie na centrum gnące ze względów finansowych. W urządzeniach FBe zarówno zasada gięcia, jak i narzędzia są dokładnie takie same, co w pozostałych maszynach. FBe korzystają więc z tych samych narzędzi, ale działa bezkonkurencyjnie szybciej i umożliwia różne typy gięć. Urządzenie Fast Bend FBe wymaga pracy operatora podczas procesu produkcyjnego, który załadowuje formatkę do gięcia ręcznie, następnie obraca ją w poziomie, gdy zajdzie taka potrzeba i rozładowuje gotowy detal. Ten zaś przytrzymywany jest w miejscu i bazowany przez hydrauliczną stopę dociskową podczas gięcia, co pozwala na zaoszczędzenie czasu (zarówno na gięcia pozytywne, jak i negatywne). To z kolei sprawia, że nie zachodzi potrzeba stosowania różnych typów narzędzi, czas przezbrojenia znacznie się skraca, a produkty gięte są wymiarowo-kątowo powtarzalne. Urządzenie FBeP to dobry wybór, gdy chcemy wykonać bardzo ciasne gięcia, z których kolejne wypadają bardzo blisko siebie. W standardowym centrum gnącym minimalna odległość między gięciami wynosi około 1400 mm, a w maszynie FBeP minimum wynosi 35 mm. Niższa jest także minimalna wartość pierwotnego gięcia, w związku z czym maszyna FBeP będzie stanowić doskonały wybór przy produkcji giętych i wąskich profili.
Automat zamiast prasy krawędziowej – kiedy go wybrać?
Wybierając maszynę dostosowaną do naszych potrzeb i preferencji, powinniśmy zwrócić uwagę na efekty przeprowadzonych testów gięcia, umożliwiających weryfikację specyfikacji nowoczesnych automatów gnących. Dzięki temu wyeliminujemy potrzebę dokonywania części operacji na innych maszynach poprzez stopień skomplikowania możliwych gięć (np. osiągając wysokie wartości promienia gięcia z walcarki). Automatyczne centra gnące Prima Power okażą się dobrym wyborem dla pojedynczej produkcji elementów z cienkiej blachy (czarna stal 3 mm, aluminium 4 mm, stal nierdzewna 2 mm), takich jak elementy wind, rozdzielnice, futryny, szafki elektryczne, panele drzwiowe lub oświetlenie.
Źródło: Prima Power
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?