Szukaj w działach:

System automatyki napędowej MOVI-C®


MOVI-C
® to nie tylko nowa generacja falowników SEW-Eurodrive - to system automatyki napędowej najnowszej generacji dedykowany automatyzacji.

Generacja C, bo tak również określamy ten system, nie jest kontynuacją żadnej z dotychczas produkowanych przez SEW-Eurodrive serii falowników takich jak Movidrive B, Movitrac B czy Moviaxis. MOVI-C® to zaprojektowany od początku i wykonany z najlepszych podzespołów system złożony z falowników, kontrolerów, osprzętu oraz oprogramowania i bibliotek z modułami funkcyjnymi.

Tworząc MOVI-C®, firma SEW-Eurodrive nie tylko korzystała z bogatego doświadczenia w dziedzinie techniki napędowej, w której jest liderem, ale przede wszystkim rozpoznała znaczenie automatyzacji w rozwoju współczesnego przemysłu.

Współczesne linie produkcyjne są wyposażane w coraz większą ilość urządzeń technologicznych i transportowych, a w każdym z takich urządzeń zastosowanych jest od kilku do kilkunastu napędów. Jak można zauważyć, linie produkcyjne czy transportowe nie są już projektowane od podstaw, czyli od pojedynczych urządzeń czy aplikacji napędowych, lecz z użyciem już kompletnych modułów funkcyjnych. Modułami funkcyjnymi mogą być windy technologiczne, grupy przenośników, roboty spawalnicze, wózki AGV, centra obróbcze itp. i są to zwykle wcześniej zaprojektowane i gotowe rozwiązania, które się najwyżej modyfikuje lub wybiera warianty z bazy danych.

Sterowanie modułami funkcyjnymi polega na zarządzaniu ruchem zainstalowanych tam i współzależnych napędów - oczywiście przy zapewnieniu niezmiennie perfekcyjnego sterowania pojedynczymi silnikami. Budowa linii produkcyjnych oparta na blokowych komponentach, a nie na pojedynczych urządzeniach, wymaga odpowiednio wyższych funkcjonalności oraz modułowości urządzeń sterowniczych. Takie własności posiada MOVI-C® CONTROLLER zaprojektowany do zarządzania pracą grup falowników.

Automatyzacja to kolejny po mechanizacji etap przemysłowego rozwoju, w którym całość lub część produkcji produktów odbywa się z użyciem (niemal) wyłącznie maszyn. Maszyny działają zgodnie z programami sterowników nadrzędnych, elementy automatyki przemysłowej połączone są systemami komunikacyjnymi, a pojedyncze czynności lub rozbudowane sekwencje ruchów organów wykonawczych są powtarzalne szybko, cyklicznie i perfekcyjnie. Maszyny coraz częściej wyposażane są nawet w funkcje samokalibracji, zatem funkcje człowieka zredukowane są do wgrywania oprogramowania, kontroli jakości wyrobu i prewencyjnego serwisu.

System automatyki napędowej MOVI-C®


Wymogi przemysłu jutra w dziedzinie automatyzacji to przede wszystkim:

 • modułowość komponentów automatyki
 • zaawansowane oprogramowanie inżynierskie do obsługi urządzeń
 • kompatybilność urządzeń ze standardowymi systemami komunikacyjnymi
 • korzystanie z bibliotek gotowych funkcjonalności, które wystarczy parametryzować, oszczędzając czas na każdorazowym programowaniu „pod funkcję”
 • zdalna diagnostyka poprzez Ehthernet

Falowniki MOVI-C®i kontrolery generacji „C” w pełni spełniają powyższe oczekiwania, umożliwiając realizację najbardziej wyrafinowanych funkcji samych napędów, a jako kompleksowy system umożliwiają automatyzację procesów również dzięki oprogramowaniu.

System operacyjny generacji „C” i oprogramowanie inżynierskie MOVISUITE® z blokami funkcyjnymi MOVIKIT® to bezdyskusyjnie rozwiązania z najwyższej półki. Dzięki wysokiej funkcjonalności oprogramowania użytkownik może intuicyjnie wybierać warianty pracy, parametryzować bloki funkcyjne i tworzyć zaawansowaną automatyzację procesów.

Generację „C” tworzą:

MOVI-C® Modułowy system automatyki - to stworzone od podstaw kompletne rozwiązanie dla automatyzacji procesów technologicznych, które możemy podzielić na cztery podstawowe moduły:

 • Oprogramowanie inżynierskie MOVISUITE®
 • Technika sterowania MOVI-C® CONTROLLER
 • Systemy przetwornic częstotliwości osiowych i indywidualnych
 • Technika napędowa kompatybilna z MOVI-C®

Zaletą skorzystania z systemu MOVI-C® SEW-EURODRIVE jest możliwość użycia wszystkich komponentów od jednego kompetentnego dostawcy - począwszy od motoreduktorów, poprzez falowniki, na zaawansowanym systemie sterowania skończywszy

MOVISUITE® Oprogramowanie inżynierskie - jedno narzędzie umożliwiające parametryzację i uruchomienie wszystkich urządzeń wchodzących w skład MOVI-C®.

Cechy:

 • Szybkie uruchamianie urządzeń dzięki unikalnej i zoptymalizowanej budowie interfejsu użytkownika
 • Proste podłączanie do wspieranych urządzeń poprzez ustandaryzowane interfejsy komunikacyjne
 • Oprogramowanie umożliwiające stworzenie projektu dla MOVI-C® CONTROLLER, używając standardowych języków programowania, zgodnych z IEC 61131-3
 • Szybka i prosta parametryzacja lub diagnostyka modułów funkcyjnych MOVIKIT®
 • Zintegrowany katalog wszystkich powiązanych komponentów takich jak: motoreduktory, silniki, przekładnie, falowniki szafowe czy falowniki w wersjach decentralnych

MOVI-C® CONTROLLER Technika sterowaniato urządzenie i platforma umożliwiająca szybkie i proste uruchomienie nawet najbardziej wymagających funkcjonalności maszyn. Bazując na gotowych bibliotekach wchodzących w skład platformy MOVIRUN®, minimalizowana jest konieczność przygotowywania własnego programu, co skraca czas potrzebny do realizacji założeń projektowych uruchamianych urządzeń i maszyn.

MOVI-C® CONTROLLER został zaprojektowany w czterech różnych klasach wydajności:

 • Power - sterowanie do 32 osi interpolowanych oraz do 32 osi pomocniczych
 • Power Eco - sterowanie do 16 osi interpolowanych oraz do 16 osi pomocniczych
 • Advanced - sterowanie do 8 osi interpolowanych oraz do 8 osi pomocniczych
 • Standard - sterowanie do 2 osi interpolowanych oraz do 6 osi pomocniczych

Rozwiązanie to zapewnia elastyczność i skalowalność układów automatyzacji.

System automatyki napędowej MOVI-C®


Zalety nowej gamy produktów:

 • Możliwość użycia osi jedno- i dwufalownikowych
 • Zastosowanie do silników asynchronicznych, synchronicznych i elektrocylindrów, a niebawem również do silników liniowych
 • Optymalizacja wielkości komponentów techniki szafowej
 • Sieć SBUSPLUS (EtherCAT) na standardzie każdego falownika MOVIDRIVE®
 • Wsparcie dla protokołu CiA402
 • STO w kategorii PL e w standardzie falownika
 • Możliwość łatwej diagnostyki osi poprzez sieć SBus lub Ethernet
 • Single Cable Technology - możliwość zastosowania jednego kabla hybrydowego do przyłączenia silnika (przewody siłowe, zasilanie hamulca, czujnik temperatury TF i enkoder w jednym kablu hybrydowym)
 • Szeroka gama zintegrowanych funkcjonalności

MOVI-C® integruje wszystkie produkty tej grupy w jeden spójny system oparty o jedną logikę i o jedno oprogramowanie inżynierskie. Dotyczy to wersji falowników System ( indywidualnych) i Modular (osiowych) oraz kontrolerów, a w niedalekiej przyszłości także falowników z zakresu techniki decentralnej.

Warto zauważyć, że wykorzystanie wyłącznie najnowszych komponentów przyniosło między innymi znaczącą redukcję gabarytów falowników generacji C, przekładającą się na istotne zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń w szafach sterowniczych.

Standaryzacja i gwarancja wieloletniego wsparcia dla oferowanych systemów to kolejne wymogi światowego przemysłu. Globalna automatyzacja wymusza istnienie jedynie ograniczonej liczby standardów dla komponentów i rozwiązań technicznych oraz wymaga wieloletniej ich dostępności i możliwościami ich aktualizacji. W przeciwnym wypadku istota automatyzacji, czyli szybkie rozbudowywanie i integracja nowych linii produkcyjnych dla podwyższenia produktywności, nie byłyby możliwe. Jest to zrozumiałe, ponieważ realizacja szybkich przemian w przemyśle wymaga unifikacji i stabilności zasobów.

Zasadą SEW-Eurodrive jest dostarczanie Użytkownikom produktów i rozwiązań, które można używać nawet przez dziesięciolecia. Kierując się tą zasadą, podzespoły elektroniczne w generacji „C” były sprawdzane nie tylko pod względem jakości, ale również pod względem ich wieloletniej dostępności u producentów. Z kolei gwarancja wieloletniego wsparcia przez SEW-Eurodrive dla wszystkich oferowanych produktów i rozwiązań jest uznaną już przez Klientów tradycją firmy.

Biorąc powyższe pod uwagę, MOVI-C® spełnia wszystkie warunki, aby stać się standardem SEW-Eurodrive w obszarze automatyzacji – rozwiązaniem spełniającym oczekiwania Użytkowników przez kolejne dekady.

Dowiedz się więcej:
https://www.sew-eurodrive.pl/produkty/modulowy_system_automatyki_movi-c/modulowy_system_automatyki_movi-c.html

 
Źródło: SEW Eurodrive


SEW-EURODRIVE Polska
Techniczna 5
92-518 Łódź
+48 42 293 00 00
POWIĄZANE
Przepis na nowoczesną produkcję Jesienna edycja 8. Forum Nowoczesnej Produkcji. IndustryTech miała miejsce 23 i 24 wrześn...
Smart Factory na ITM Industry Europe 2021 Na to wydarzenie branża przemysłowa musiała czekać ponad dwa lata. Zmienił się termin i o...
Grupa PTWP przejmuje TOOLEX i ExpoWELDING Grupa PTWP, wydawca branżowych tytułów oraz organizator konferencji, kongres&oacut...
Automatyka przemysłowa Balluff na Warsaw Industry Week 2019 Firma Balluff wspiera przedsiębiorstwa w procesie usprawniania procesów produkcyjny...
Firma WObit kończy 30 lat 30 lat temu w Poznaniu Witold Ober założył firmę WObit. Firma świętuje ten jubileusz z sa...
Systemy Hägglunds napędzają Ferrari Agroindústria Usina Ferrari, brazylijski producent cukru, stosuje bezpośrednie napędy hydrauliczne H&au...
Partnerzy