Robot eDO - zbuduj go sam
Fot.: Comau |
Comau wprowadza unikalny projekt robota 6-osiowego w koncepcji "zbuduj go sam" w oparciu o 100-procentową pracę open-source w zakresie hardware’u i software’u.
Modułowy i kompaktowy robot eDO z funkcją IoT został zaprojektowany i opracowany przez firmę Comau przy współpracy technicznej z zespołem Altran z Włoch - jest wystarczająco prosty, by nastolatek mógł zrozumieć i wystarczająco silny, aby zadowolić wykwalifikowanego inżyniera.
Otwarty i modułowy ekosystem e.DO sprawia, iż zaawansowana robotyka może łączyć ludzi w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Jako projekt open-source struktura sprzętu i oprogramowania ma na celu zachęcanie do współużytkowania i szerzenia wiedzy o aplikacji za pośrednictwem społeczności e.DO lub programowania nowych kodów bezpośrednio do samego robota. Poprzez dzielenie się aplikacjami i pomysłami, pionierzy, entuzjaści technologii, programiści i wielu innych będzie nadal przekształcać i rozwijać bazę doświadczeń e.DO.
Podobnie jak w przypadku klocków do zabawy, zestaw konstrukcyjny e.DO jest wyposażony w szereg elementów modułowych, w tym osi przegubowych, elementów z tworzywa sztucznego, silników dwukierunkowych i chwytaka - wszystko to, co potrzebne do budowy i programowania robota 6- lub wieloosiowego. Skonfigurowany robot e.DO może wykonywać cały szereg zadań - od prostych ruchów pick&place, a nawet jako pojazd sterowany.
Dla firmy Comau, projekt e.Do stanowi konkretny przykład strategii innowacyjnej firmy, która łączy bogate doświadczenie i kompetencje globalnego lidera branży z mentalnością i podejściem do działalności start-upowej. e.DO dostarcza również informacji na temat tego, jak przemysł mógłby się rozwijać w kierunku uprzemysłowienia robotów przy niższych kosztach, niż można to osiągnąć dzisiaj.
Wielopłaszczyznowy robot e.DO może być używany w wielu sektorach i do wielu zastosowań. Może być stosowany w szkołach, aby pomóc uczniom w zajęciach, może być używany w domu do wykonywania prostych obowiązków domowych, i może być również używany do symulacji i testowania różnorodnych aplikacji biznesowych. Dzięki sprężynowemu zespolonemu tworzywowi konstrukcyjnemu, włoskiej szkole designu i otwartej architekturze, e.DO ma moc i elastyczność, aby uruchomić praktycznie każdą aplikację, która mieści się w jego parametrach szybkości i ładunku.
Fot.: Comau |
Każda oś e.DO ma autonomiczne mechaniczne i elektroniczne sterowanie, które może być konfigurowane w zależności od potrzeb operatora, umożliwiając im wzajemne połączenie i komunikowanie się w sposób modułowy i niezależny. e.DO jest w pełni kompatybilny z aplikacjami innych firm, a jego otwarte środowisko programistyczne umożliwia łączenie wielu różnych interakcyjnych urządzeń. Aby na przykład utworzyć pojazd sterowany, po prostu dodaj koła do osi i połącz je bezpośrednio z platformą robota. Aby używać e.DO w biurze lub w domu, po prostu poproś robota, aby wykonał serię wymaganych zadań za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu programowania i sterowania. Wreszcie, zaawansowani użytkownicy mogą bezpośrednio poprawić wbudowany system kontroli, dodając e.Do inteligencji i elastyczności do wykonywania zaawansowanych sekwencji lub zautomatyzować procesy w świecie rzeczywistym.
Kluczowe cechy:
- Wielofunkcyjny projekt skierowany do celów biznesowych, edukacyjnych i konsumenckich
- zestaw z 6-osiowym robotem, wyposażony w otwartą architekturę sprzętu i oprogramowania
- Modułowa, elastyczna struktura umożliwiająca indywidualną konfigurację
- Przyjazny dla użytkownika, wysoce intuicyjny interfejs programowania i kontroli
- Łatwe sterowanie z tabletu, laptopa lub komputera
- Wbudowany system kontroli Raspberry Pi
- Pakiet edukacyjny i wsparcie aplikacji
- Wspierany przez społeczność użytkowników
- Odpowiedni dla użytkowników o różnym doświadczeniu i poziomie zainteresowania
- zgodność z normą IoT (płyta wielosensorowa rozproszona na każdej osi)
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?