Szukaj w działach:

Wesprzyj młodych robotyków z FaroTech

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Współczesny świat rozwija się coraz szybciej, a jednym z symptomów tego rozwoju są coraz nowsze i bardziej innowacyjne technologie. Ciężko jest nadążyć za niezwykle wysoką dynamiką rozwoju świata, ale jeszcze trudniej jest rozpocząć swoją przygodę naukową w tak zróżnicowanym środowisku, jakim jest STEM (Science Technology Engineering Mathematics). Nie jest to jednak niemożliwe, czego dowodzi przykład grupy licealistów z Warszawy, która powołała do życia zespół robotyczny: FaroTech.


W sierpniu 2022 r. Jan Piramidowicz, uczeń Warszawskiego Liceum im. Jose Martí postanowił podjąć się wyzwania, które większości z nas wydaje się z góry skazane na porażkę - zakwalifikować się do międzynarodowego konkursu FIRST Robotics Competition - renomowanych zawodów w dziedzinie robotyki. Od pomysłu do sukcesu - tak właśnie powstał FaroTech, który obecnie może się pochwalić pierwszym osiągnięciem – dołączeniem do tegorocznej edycji konkursu FIRST.

 

FaroTech członkowie zespołu
Fot.: Członkowie zespołu FaroTech.

 

Droga do zakwalifikowania FaroTech nie była prosta. Aby dołączyć do konkursu, każdy początkujący zespół musiał zdobyć kwotę 6000 dolarów, co jest niezbyt trudne w przypadku zespołów z USA i Kanady, ale na naszym krajowym podwórku nie jest proste, szczególnie, gdy tuż za granicą toczy się wojna. Młodych pasjonatów postanowiły zasponsorować firmy Yato, Electronic Surplus i Koło Nauki Robotyki Politechniki Warszawskiej „Bionik”, a kwotę wpisową ostatecznie pokrył FIRST Grant Department, który dostrzegł ogromny potencjał zespołu w złożonym wniosku grantowym. Dodatkowe wsparcie logistyczne zespół otrzymał od firmy Pol-Mare, która pomogła bezpłatnie przebrnąć przez formalności celne związane z transportem części robota do Polski.

Zespół składa się z 11 uczniów szkół średnich, wspieranych przez trzech Mentorów: profesora Politechniki Warszawskiej Ryszarda Piramidowicza (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa), Krzysztofa Andersa (pracownika naukowego Politechniki) oraz Macieja Nowakowskiego, dyrektora operacyjnego Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki (PPTF). Praca w drużynie jest doskonale zorganizowana dzięki podziałowi obowiązków: zespół FaroTech dzieli się na 3 kooperujące podzespoły, kierowane przez wiceliderów: Mateusza Kałana i Franciszka Ignatowskiego. Pierwszy z nich - Mechanics, zajmuje się projektowaniem i budową robota. Drugi - Information - odpowiada za zarządzaniem marketingiem, mediami społecznościowymi i zdobywaniem grantów. Trzecią częścią zespołu jest Programming, którego zadaniem jest zaprogramowanie robota, optymalizacja kodu i sterowania. Liderem i pomysłodawcą całego zespołu FaroTech jest Jan Piramidowicz, koordynujący pracę wszystkich zespołów.

FaroTech członkowie zespołu
Fot.: Zespół FaroTech.

 

Na czym polega FIRST Robotics Competition?

W dużym uproszczeniu FIRST Robotics Competition to rywalizacja polegająca na zbudowaniu zespołu, zdobyciu środków finansowych na zakup części koniecznych do budowy robota i pokrycie wydatków związanych z uczestnictwem w wydarzeniach konkursowych. Po zgromadzeniu niezbędnych funduszy i pokryciu opat rejestracyjnych zawodnicy otrzymują kick-off kit zawierający części do budowy robota i biorą się za jego konstruowanie. Następnie, podczas wydarzeń konkursowych, roboty uczestniczą w rywalizacji na arenie, ścigając się w wykonaniu zadań ogłoszonych przez sponsorów. Dla zespołu FaroTech takim najbliższym wydarzeniem jest Regional Event, który odbędzie się między 1 a 5 marca w Miami na Florydzie. Kolejne wydarzenia to ???

FIRST - jako organizator konkursu sam ustanawia wszelkie wytyczne, które ma spełniać dany robot, oraz określa, jakie zadania ma wykonywać. Aby spełnić oczekiwane wymagania, uczniowie muszą wykazać się wiedzą z wielu różnych dziedzin, takich jak: programowanie, mechanika, robotyka, marketing i zarządzanie zespołem. Jednocześnie, członkowie podzespołów muszą ściśle współpracować, by wszystkie aspekty tego konglomeratu działały sprawnie i dynamicznie. Jest to kluczowe do stworzenia unikatowego, oryginalnego a przede wszystkim funkcjonalnego robota. W zawodach biorą udział tysiące drużyn z całego świata, a sam konkurs jest sponsorowany przez globalne korporacje, takie jak Apple, Raytheon Technologies czy NASA. Rokrocznie, zmagania robotów są obserwowane przez ponad milion oglądających. Za spełnienie konkretnych kryteriów można uzyskać nagrody, które są szczególnie respektowane na amerykańskich i kanadyjskich uczelniach wyższych.

Zespół FaroTech startując w Polsce, mierzy się z problemami, jakich nie mają pozostali uczestnicy z Europy czy Ameryki, zatem jest to zadanie dla bardzo wytrwałych. Otrzymanie wsparcia finansowego w naszym kraju nie jest łatwą sprawą, a związane z tym trudności prawie uniemożliwiają uczestnictwo i stawiają poprzeczkę bardzo wysoko. Dotychczas z naszego kraju w zawodach wzięło udział jedynie pięć drużyn, co bez wątpienia wyróżnia FaroTech.

Obecnie (początek lutego) zespół zaczyna budowanie robota ze świeżo dostarczonych części i zbiera pieniądze na wylot do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbędzie się wydarzenie konkursowe. Brakuje im wciąż prawie 42 tys. złotych na podróż w obie strony części zespołu i pokrycie kosztów transportu robota.

Zespół FaroTech, reprezentujący nasz kraj, pełen pomysłów, werwy i samozaparcia, serdecznie prosi o pomoc w spełnieniu swoich dążeń i marzeń o karierze inżynieryjnej.

Gorąco zachęcamy Państwa, by wspierać polskich młodych naukowców na samym początku ich kariery!


Link do zbiórki mogą Państwo znaleźć poniżej.

--> LINK DO ZBIÓRKI


--> LINK DO STRONY INTERNETOWEJ FAROTECH

Media społecznościowe zespołu:

--> FACEBOOK FAROTECH

--> INSTAGRAM FAROTECH

--> TWITTER FAROTECH

 

 Źródło: FaroTech

POWIĄZANE
Zwiększ wydajność z KUKA.Sim Pro 3.1 Konkurencyjność to jeden z najważniejszych celów współczesnych zakład&oacut...
KUKA restrukturyzuje segment Robotics Firma KUKA ogłosiła restrukturyzację pododdziałów z segmentu Robotics, zajmujących...
Google wraca do robotyki Alphabet, do której nalezy Google, postanowiła wrócić do robotyki, firma st...
Roboty pomiarowe - rodzaje i cechy Dzięki robotom pomiarowym można dokładnie i jednocześnie szybko wyznaczyć wymiary maszyn ...
Nowoczesne metody czyszczenia laserem W Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym odbędą się Warsztaty Techniczne pt.: ...
Robot mobilny UVC wspiera szpitale w czasie pandemii Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań ...
Partnerzy