Szukaj w działach:

FANUC zaprasza na Robo Challenge 2021

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

W dniach 19-20 października br. odbędą się jedne z pierwszych w Polsce profesjonalnych zawodów w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych Robo Challenge. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, organizowanego pod patronatem firmy FANUC, wiodącego na świecie dostawcy robotów przemysłowych, w szranki staną producenci stanowisk zrobotyzowanych (tzw. integratorzy) oraz przedstawiciele polskich uczelni technicznych. 

Robo Challenge to nowe wydarzenie, które powstało z inicjatywy entuzjastów nowoczesnych technologii, a w szczególności robotyki przemysłowej, w celu ich integracji. 


- „Do udziału zaprosiliśmy niezależnych specjalistów, firmy zawodowo zajmujące się integracją robotów przemysłowych oraz uczelnie techniczne z całego kraju” - mówi Maciej Ratajczak, pomysłodawca i dyrektor organizacyjny zawodów.


Wydarzenie łączące w jednym miejscu i czasie wielu różnych uczestników zainteresowanych technologią i praktycznymi możliwościami jej zastosowania ma szansę stać się unikalną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, a także polem emocjonującej pracy zespołowej, polegającej na rozwiązywaniu ciekawych zadań programistycznych. Dodatkową zaletą zawodów jest to, że efekty zmagań zawodników mają szansę zostać przeniesione na grunt hal produkcyjnych i wnieść swój wkład w rozwój polskiego przemysłu.

Mimo że do zawodów pozostało jeszcze kilka tygodni, udział w wydarzeniu potwierdziło już pokaźne grono specjalistów. Wśród nich są m.in. przedstawiciele firm: Kryonia, APAGROUP, DBR77, Robotrendy, FOGO Robotics. Zapowiada się również silna reprezentacja sektora akademickiego z całej Polski. Swój udział zapowiedziały m.in.: Politechnika Śląska, Politechnika Opolska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz Wojskowa Akademia Techniczna WAT. 

Warto wspomnieć, że zapisy wciąż są otwarte. Organizatorzy zapraszają chętnych do skorzystania z możliwości udziału w wydarzeniu w charakterze uczestnika lub obserwatora. 

Pierwsza z wymienionych propozycji jest skierowana do 2-3 osobowych zespołów reprezentujących firmy specjalizujące się we wdrażaniu robotów przemysłowych. Druga to zaproszenie adresowane do przedstawicieli firm produkcyjnych, użytkujących rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki w codziennej produkcji.

zawody w programowaniu robotów FanucW programie zawodów przewidziano 8 konkurencji:

  • Pierwsza zatytułowana Dual Check Safety, będzie skoncentrowana na bezpieczeństwie. Zadanie będzie polegało na takim ustawieniu systemu FANUC DCS, aby robot zatrzymywał się dopiero w ostateczności.
  • Druga pt. Collaborative robot zostanie poświęcona robotom współpracującym. Zadanie będzie wymagało od uczestnika ustawienia parametrów ruchu i czułości robota, w oparciu o normy, w taki sposób, aby ten był w pełni bezpieczny dla pracujących w pobliżu ludzi.
  • Kolejna konkurencja, pt. Bin picking, będzie dotyczyła transportu międzyoperacyjnego. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał skonfigurować system wizyjny FANUC 3DV do aplikacji pobierania detali z nieuporządkowanego zbioru tzw. kosza. Punktowany będzie możliwie najkrótszy czas cyklu.
  • Czwarta konkurencja będzie dotyczyła jednego z najpopularniejszych zadań robotów w produkcji tj. Pick and place. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał zaprogramować robota do jak najszybszego przekładania produktów na ruchomych taśmociągach.
  • Roboguide station to kategoria zawodów poświęcona programowaniu robotów w trybie offline. Zadaniem uczestnika będzie stworzenie prostej symulacji do spawania okrągłego detalu za pomocą robota ARC Mate 120iD oraz 2-osiowego pozycjonera.
  • Zawodnicy startujący w kategorii Robot and PLC connection będą musieli skomunikować kontroler robota ze sterownikiem PLC i uruchomić robota do działania w pełnym trybie automatycznym.
  • Śmiałkowie startujący w kategorii Grinding station będą mieli szansę zaprogramować trajektorię ruchu robota z pneumatyczną szlifierką mimośrodową Schunk AOV w oprogramowaniu ChamferingPRO i wykonać proces oczyszczania powierzchni.
  • Ostatnia kategoria zawodów to Internal transportation. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał zaprojektować proces transportowy wykorzystując do tego symulację VersaBox Virtual Factory. Najwyżej punktowany będzie proces wykorzystujący minimalną liczbę robotów.

Kompetencje zwycięzców poszczególnych konkurencji zostaną nagrodzone. Wyłonieniem laureatów konkursu zajmie się jury zawodów Robo Challenge, w którym zasiądą eksperci branżowi, m.in.: Arkadiusz Błaut (FANUC Polska), Dobromiła Włodarska (robotycy.com), Marcin Lewandowski (Tech-System), Adam Tupacz (SICK), Piotr Chościński, (Lenze). 

W programie wydarzenia zaplanowano także ciekawe wykłady i prezentacje przedstawiające najnowsze trendy oraz rozwiązania dedykowane do zróżnicowanych potrzeb produkcji, prezentujące szerokie spektrum zastosowań robotów. 

Zawody odbędą się w Zamku Topacz Resort & Art SPA, wyjątkowym miejscu z XIV-wieczną historią, zlokalizowanym na Dolnym Śląsku.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia, a także formularz zapisu można znaleźć na stronie https://robochallenge.pl/#formularz


-->Więcej informacji Robo Challenge na Zrobotyzowany.pl


Źródło: FANUC 
Redaktor: MRR

FANUC Polska Sp. z o.o.
Tadeusza Wendy 2
52-407 Wrocław
+48 71 77 66 160
POWIĄZANE
FPGA Hackathon 2024 W dniach 20-21 kwietnia 2024 roku odbędzie się 5. edycja FPGA Hackathonu organizowanego p...
Skorzystaj z dofinansowania na targi Targi Kielce zapraszają przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw na webinarium p...
Odwiedź Targi PCI Days 2022 Już w dniach 22-23 czerwca 2022 w Expo XXI w Warszawie odbędą się Targi Dostawców ...
Precyzyjne przekładnie planetarne firmy Stӧber w rozmiarze XL Wraz z czwartą generacją przekładni serii PH firma Stӧber prezentuje niezwykle precyzyjne...
Roboty lekarstwem na kryzys w przemyśle Światowa populacja mechanicznych pracowników liczy już ponad 3 miliony jednostek, ...
FANUC dostarczy 500 robotów do fabryki Forda w Kolonii Japońska firma FANUC, wiodący na świecie producent robotów przemysłowych, otrzymał...
Partnerzy