FANUC zaprasza na Robo Challenge 2021
W dniach 19-20 października br. odbędą się jedne z pierwszych w Polsce profesjonalnych zawodów w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych Robo Challenge. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, organizowanego pod patronatem firmy FANUC, wiodącego na świecie dostawcy robotów przemysłowych, w szranki staną producenci stanowisk zrobotyzowanych (tzw. integratorzy) oraz przedstawiciele polskich uczelni technicznych.
Robo Challenge to nowe wydarzenie, które powstało z inicjatywy entuzjastów nowoczesnych technologii, a w szczególności robotyki przemysłowej, w celu ich integracji.
- „Do udziału zaprosiliśmy niezależnych specjalistów, firmy zawodowo zajmujące się integracją robotów przemysłowych oraz uczelnie techniczne z całego kraju” - mówi Maciej Ratajczak, pomysłodawca i dyrektor organizacyjny zawodów. |
Wydarzenie łączące w jednym miejscu i czasie wielu różnych uczestników zainteresowanych technologią i praktycznymi możliwościami jej zastosowania ma szansę stać się unikalną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, a także polem emocjonującej pracy zespołowej, polegającej na rozwiązywaniu ciekawych zadań programistycznych. Dodatkową zaletą zawodów jest to, że efekty zmagań zawodników mają szansę zostać przeniesione na grunt hal produkcyjnych i wnieść swój wkład w rozwój polskiego przemysłu.
Mimo że do zawodów pozostało jeszcze kilka tygodni, udział w wydarzeniu potwierdziło już pokaźne grono specjalistów. Wśród nich są m.in. przedstawiciele firm: Kryonia, APAGROUP, DBR77, Robotrendy, FOGO Robotics. Zapowiada się również silna reprezentacja sektora akademickiego z całej Polski. Swój udział zapowiedziały m.in.: Politechnika Śląska, Politechnika Opolska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz Wojskowa Akademia Techniczna WAT.
Warto wspomnieć, że zapisy wciąż są otwarte. Organizatorzy zapraszają chętnych do skorzystania z możliwości udziału w wydarzeniu w charakterze uczestnika lub obserwatora.
Pierwsza z wymienionych propozycji jest skierowana do 2-3 osobowych zespołów reprezentujących firmy specjalizujące się we wdrażaniu robotów przemysłowych. Druga to zaproszenie adresowane do przedstawicieli firm produkcyjnych, użytkujących rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki w codziennej produkcji.
W programie zawodów przewidziano 8 konkurencji:
- Pierwsza zatytułowana Dual Check Safety, będzie skoncentrowana na bezpieczeństwie. Zadanie będzie polegało na takim ustawieniu systemu FANUC DCS, aby robot zatrzymywał się dopiero w ostateczności.
- Druga pt. Collaborative robot zostanie poświęcona robotom współpracującym. Zadanie będzie wymagało od uczestnika ustawienia parametrów ruchu i czułości robota, w oparciu o normy, w taki sposób, aby ten był w pełni bezpieczny dla pracujących w pobliżu ludzi.
- Kolejna konkurencja, pt. Bin picking, będzie dotyczyła transportu międzyoperacyjnego. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał skonfigurować system wizyjny FANUC 3DV do aplikacji pobierania detali z nieuporządkowanego zbioru tzw. kosza. Punktowany będzie możliwie najkrótszy czas cyklu.
- Czwarta konkurencja będzie dotyczyła jednego z najpopularniejszych zadań robotów w produkcji tj. Pick and place. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał zaprogramować robota do jak najszybszego przekładania produktów na ruchomych taśmociągach.
- Roboguide station to kategoria zawodów poświęcona programowaniu robotów w trybie offline. Zadaniem uczestnika będzie stworzenie prostej symulacji do spawania okrągłego detalu za pomocą robota ARC Mate 120iD oraz 2-osiowego pozycjonera.
- Zawodnicy startujący w kategorii Robot and PLC connection będą musieli skomunikować kontroler robota ze sterownikiem PLC i uruchomić robota do działania w pełnym trybie automatycznym.
- Śmiałkowie startujący w kategorii Grinding station będą mieli szansę zaprogramować trajektorię ruchu robota z pneumatyczną szlifierką mimośrodową Schunk AOV w oprogramowaniu ChamferingPRO i wykonać proces oczyszczania powierzchni.
- Ostatnia kategoria zawodów to Internal transportation. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał zaprojektować proces transportowy wykorzystując do tego symulację VersaBox Virtual Factory. Najwyżej punktowany będzie proces wykorzystujący minimalną liczbę robotów.
Kompetencje zwycięzców poszczególnych konkurencji zostaną nagrodzone. Wyłonieniem laureatów konkursu zajmie się jury zawodów Robo Challenge, w którym zasiądą eksperci branżowi, m.in.: Arkadiusz Błaut (FANUC Polska), Dobromiła Włodarska (robotycy.com), Marcin Lewandowski (Tech-System), Adam Tupacz (SICK), Piotr Chościński, (Lenze).
W programie wydarzenia zaplanowano także ciekawe wykłady i prezentacje przedstawiające najnowsze trendy oraz rozwiązania dedykowane do zróżnicowanych potrzeb produkcji, prezentujące szerokie spektrum zastosowań robotów.
Zawody odbędą się w Zamku Topacz Resort & Art SPA, wyjątkowym miejscu z XIV-wieczną historią, zlokalizowanym na Dolnym Śląsku.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia, a także formularz zapisu można znaleźć na stronie https://robochallenge.pl/#formularz
-->Więcej informacji Robo Challenge na Zrobotyzowany.pl
Źródło: FANUC
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?