Robotyzacja produkcji na miarę XXI wieku
Coraz więcej firm, chcąc usprawnić proces produkcyjny w swoim zakładzie, decyduje się na robotyzację i automatyzację stanowisk i linii produkcyjnych. Pozwala to maksymalnie wykorzystać czas na produkcji, a także wyręczyć ludzi w zadaniach, które są trudne i niebezpieczne.
Robotyzacja procesów daje zakładom produkcyjnym nieskończone możliwości. Brak nieplanowanych przestojów poświęconych na czyszczenie stanowiska czy serwisowanie maszyn, oddelegowanie pracowników do innych zadań, wydłużona eksploatacja robotów czy zachowanie ciągłości produkcji, a to tylko niektóre z zalet robotyzacji.
Roboty do zadań specjalnych
W dzisiejszych czasach większość przedmiotów, które nas otaczają jest wykonywana w produkcji seryjnej, w dużych zakładach produkcyjnych. Wiele procesów produkcyjnych, np. odlewanie, kucie na gorąco, obróbka mechaniczna czy spawanie, przebiega w warunkach uciążliwych (a niekiedy i niebezpiecznych) dla ludzi – w wysokiej temperaturze, zapyleniu, wśród iskier i odprysków gorącego metalu. Dzięki robotyzacji, te procesy nie muszą już być obsługiwane przez ludzi - mogą zastąpić ich roboty przemysłowe.
Mimo że w przeciwieństwie do ludzi, roboty w razie uszkodzenia mogą zostać naprawione, również one potrzebują specjalnej ochrony w trudnych warunkach. Czynniki takie jak drobny pył i wilgoć mogą powodować uszkodzenia elementów ruchomych robota, a wysoka temperatura przyczyniać się do przegrzewania maszyny. Ponadto, ze względu na dużą ilość elementów i zakamarków, czyszczenie robotów może być zajęciem uciążliwym i czasochłonnym. Dlatego warto wspomagać pracę robotów poprzez korzystanie z pokrowców ochronnych.
Pokrowce ochronne na roboty stanowią barierę między robotem a szkodliwym środowiskiem pracy, dzięki czemu urządzenie dłużej pozostaje w dobrym technicznym i nie wymaga pracochłonnego czyszczenia. Pokrowce ochronne pozwalają w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje robotyzacja procesów produkcyjnych.
Wykorzystaj pełen potencjał robotyzacji
Polska firma EVOTEC jest producentem specjalnych pokrowców i osłon na roboty i maszyny przemysłowe. Pokrowce chronią urządzenia podczas ich pracy w szczególnie trudnych warunkach, w których występują czynniki szkodliwe takie jak: gorące odpryski metali, duże zapylenie, wilgoć i para wodna, opiłki metali i wióry, bardzo wysokie lub ekstremalnie niskie temperatury, oleje i chłodziwa, strefa zagrożenia wybuchem i wiele innych.
Lata doświadczeń pokazały EVOTEC, że każdy proces produkcyjny jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego każdy z projektowanych h pokrowców jest wyjątkowy.
W swojej pracy EVOTEC bazuje na doświadczeniu, które zdobył przez lata praktyki. EVOTEC kreuje indywidualne rozwiązania szyte na miarę, nawet dla najbardziej wymagających aplikacji i procesów. Eksperci EVOTEC chętnie podejmują się wyzwań, tworząc prototypy i wybierając to, co najlepsze dla swojego odbiorcy.
Pokrowce ochronne produkowane przez EVOTEC dopasowane są nie tylko do danego modelu robota, ale przede wszystkim do jego zastosowania. Pod uwagę zawsze brane są warunki panujące w danym środowisku pracy i na podstawie tych informacji dobierany jest materiał, z jakiego zostanie wykonany pokrowiec ochronny. Dodatkowo w zależności od występujących zagrożeń w procesie, projektowane są dodatkowe elementy zabezpieczenia, by jak najlepiej chronić urządzenie. Każdy proces zrobotyzowany różni się wieloma parametrami, dlatego również pokrowce dla tych procesów muszą być wyspecjalizowane.
Celem EVOTEC jest ochrona maszyn przed czynnikami szkodliwymi, stanowiącymi dla nich największe zagrożenie. To dzięki zastosowaniu pokrowców ochronnych możesz wykorzystać pełny potencjał robotyzacji.
Więcej o zrealizowanych projektach pod linkiem --> https://evotec.group/case-studies/
Źródło: EVOTEC
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?